Oxford University Press interzice autorilor editurii sa scrie despre carnati sau porci in cartile de copii: Ar trebui sa luam in considerare diferentele si sensibilitatile culturale

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2015, 17:39 Magazin


Autorii cartilor scolare din Marea Britanie au fost rugati sa tina cont si de alte culturi atunci cand scriu, astfel incat textele lor sa poata fi exportate si in tari straine, noteaza The Independent. Propunerile sugerate autorilor editurii Oxford University Press specifica faptul ca aceste carti nu ar trebui sa portretizeze consumul de porc si de sunca pentru ca este interzis in lumea musulmana.

Un purtator de cuvant al Oxford University Press a explicat ca aceste carti ar trebui sa poata fi aplicabile si in alte culturi.

"Multe dintre materialele educationale pe care le publicam in Marea Britanie sunt vandute in peste 150 de tari, deci ar trebui sa luam in considerare diferentele culturale si sensibilitatile", a declarat purtatorul de cuvant.

"Sugestiile noastre editoriale intentioneaza sa se asigure ca resursele pe care le producem vor fi distribuite unui public cat mai larg", a adaugat acesta.

Conservatorul Philip Davieseste este revoltat ca editura ia in considerare si alte culturi. Politicianul spera ca Guvernul va interveni si nu va permite editurii Oxford University Press sa oblige autorii sa raspunda la sensibilitatile musulmane.

"Brigada corectitudinii politice pare ca a preluat controlul asupra scolilor noastre", a declarat Davis.

Oxford University Press publica in jur de 6000 de carti noi pe an.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3288 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Marea Britanie. (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 17:39)

    mitg [utilizator]

    Marea Meccă.
    Bine că sunt o insulă ...
  • +14 (14 voturi)    
    multiculturalism (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 17:49)

    Piri [utilizator]

    Uie asa incep problemele! Daca un crestin intra intr-un stat islamic trebuie sa respecte totul cu strictete, caz contrar este batut sau omorat cu pietre. Am putea noi crestinii impune Biblia sau orice altceva tipic european/civilizat? Nu. Eventual sa numai stie copii ce inseamna un porc, un soric delicios doar sa fa
    • +2 (4 voturi)    
      aici era vorba de altceva (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 18:37)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Piri

      Nu ca nu as fi de acord cu ce spuneti dvs, ba mai mult, chiar imi vine uneori sa vomez de atata 'politically correctness'.

      Dar: era vorba de altceva in recomandarea facuta de OUP, si anume o masura menita sa faciliteze EXPORTUL de carti/cultura.
      • +4 (4 voturi)    
        Carnati de oaie (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:38)

        bradut [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Pai atunci sa le recomande autorilor editurii sa specifice ca este vorba de carnati de oaie, eventual de pastrama de capra. in felul acesta impaca doua "culturi".
        Pentru chinezi pot introduce si "carnatul viu" de sarpe. Noi europenii nu ne suparam.
      • +1 (1 vot)    
        cel mult, pt tarile respective, (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:15)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        sa publice editii separate, dar dece sa fie toate cartile afectate de o singura religie, care in plus genereaza asasini monstruosi.
  • +4 (4 voturi)    
    pai daca e asa (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 18:29)

    Bittick [utilizator]

    atunci de ce nu se merge pana la capat: sa se interzica reclamele la carnea de porc si la alcool pt ca nu cumva sa se simta bietii musulmani ofensati !
  • +9 (9 voturi)    
    Bah, deci la mine acasa eu fac ce vreau (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 18:40)

    Parzivall [utilizator]

    atata vreme cat nu deranjez vecinii pentru ca ii respect.
    Daca te primesc o noapte in casa mea ca sa nu rebegesti/mori de foame sau sa nu te omoare "fratii" tai....si tu o faci pe stapanul a doua zi dimineata...mai dute-n pana mea atunci, mergi inapoi la "fratii" tai.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:49)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Despre carnea de vaca au voie sa scrie? Sau despre diverse produse alimentare din animale cu copita despicata? Poate ar trebui sa fie doar referinte vegetariene pentru ca exista religii care nu vor uciderea nici unui animal. Dar imagini cu oameni si animale se pot publica, pentru ca este impotriva anumitor credinte. Cand se acopera 100% acceptabilitate religioasa si culturala mondiala se obtine si 0% din grosimea initiala a cartii.
    • 0 (0 voturi)    
      multumesc! (Joi, 15 ianuarie 2015, 11:40)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      Asta vroiam sa spun, mi-ai luat-o inainte: este foarte frumos, foarte sensibil din partea lor.
      Dar pana UNDE se merge?
      Pentru a nu supara musulmani, trebuie excluse referirile la porc, sorici, carnati, etc. Bun!
      Dar ce ne facem cu indienii, pentru care este sacra vaca?
      Ce facem cu cei care detesta anumaite culori?!
      Ce mai interzicem?
      Preocupare este perfect legitima, nu este o extensie aberanta, vin cu un exemplu personal: in 2006, asteptam sa apara un succesor al lui Canon S3 IS. In 2007 a aparut, si mi-am cumparat, dar nu era S4, deoarece la japonezi cifra "patru" are o conotatie complet negativa, fiind asociata cu ghinion, moarte, etc. Deci mi-am cumparat Canon S5! Acum ce facem, eliminam toate referirle la cifra 4? Sau la numarul 13? Poate ca pe unii ii deranjeza anumite litere din alfabetul lain, le suprima si pe acelea?!
  • +5 (5 voturi)    
    Dar povesti .... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:01)

    NicolaeA [utilizator]

    cu AKM-uri si bombe este voie ?