"Ochiul lui Sauron" ar putea fi amplasat in Moscova. Biserica Ortodoxa Rusa critica aspru proiectul: Sa nu fiti surprinsi daca ceva rau se va intampla cu orasul

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:12 Magazin

Proiectul "Ochiul lui Sauron" a fost oprit
Foto: Captura YouTube
O companie imobiliara din Moscova planuieste sa amplaseze o instalatie electrica care seamana cu "Ochiul lui Sauron", ochiul raului aflat in centrul romanelor fantasy ale lui JRR Tolkien, noteaza The Guardian. Ochiul ar urma sa fie instalat pe acoperisul unui zgarie nori de 21 de etaje sapatamana aceasta, pentru a sarbatori lansarea partii finale a adaptarii filmului The Hobbit, realizat de Peter Jackson.

Atat in The Hobbit, cat si in triologia Stapanul Inelelor, Ochiul lui Sauron este un ochi gigantic in flacari, controlat de "lordul intunericului" Sauron, care poate astfel sa vada orice persoana care atinge inelul magic, aflat in centrul cartilor.

Proiectul prevede ca instalatia sa fie reprezentata de o sfera cu diametrul de un metru, amplasata pe acoperisul unei cladiri de 21 de etaje. In spatele instalatiei va fi proiectat un spectacol de lumini pentru a crea un efect 3D, potrivit Polinei Murova, purtatorul de cuvant al companiei imobiliare.

Dar, pentru Biserica Ortodoxa Rusa, ochiul diaboilic nu este fictiune.

"Acesta este un simbol demonic. Un asemenea simbol al triumfului raului se ridica deasupra orasului, devenind practic cel mai inalt obiect din acest oras. Este asta ceva rau sau ceva bun? Mi-e teama ca cel mai probabil este ceva rau. Doar sa nu fiti surprinsi mai tarziu daca ceva rau se va intampla cu orasul", a afirmat purtatorul de cuvant al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Ochiul urmeaza sa fie aprins joi seara si va ramane asa timp de sapte ore, a anuntat compania.

Murova a insistat ca proiectul nu este " o promovare" a filmului si ca designerii sunt fani ai acestuia, motiv pentru care au propus aceasta idee.




















8118 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Ochiul lui Putin (Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:23)

    Metec [utilizator]

    O mai bine gandita alegere nici ca se putea! Moscova este barlogul lordului intunericului Putin, cu armata lui de monstri. O mare bila alba pentru designerii aceia inspirati!
    Cat despre Biserica Ortodoxa Rusa, acompaniatoarea regimurilor exterminatoare ale Kremlinului, stie ea de ce se teme!
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:36)

    rerenenegate [utilizator]

    Sper sa le pice o nucleara, care ar fi bine pentru umanitate.
    • 0 (4 voturi)    
      omule(??) (Miercuri, 10 decembrie 2014, 20:28)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      imi pare rau ca nu-ti pot da decat un minus,dar esti un tip lipsit si de inima si de minte deopotriva. nu ma obosesc sa-ti spun de ce,e prea complicat sa te fac sa intelegi ca oamenii din moskva nu sunt vinovati pt sistemul criminal mostenit de la lenin si stalin. de asa ceva nu se scapa asa usor.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Joi, 11 decembrie 2014, 14:27)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Ha-ha, imi raspunde unul care nu stie regulile de punctuatie. Vezi, daca n-ai aflat in grupa mare, mai exista pe lume si glume si sarcasm (chiar daca au si "ceva" adevar).

        P.S. Nu ti-am dat nici un minus.
        • -1 (1 vot)    
          problema (Vineri, 12 decembrie 2014, 22:28)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

          nu sunt presupusele derizorii erori de punctuatie ci faptul ca dta esti dispus sa vezi un oras de 8 mil oameni prajit instant din cauza bandei de criminali care stapaneste peste el. e dramatic pt ca istoria sec 20 e plina de bombardamente in care chiar asta s-a facut. si fa ce vrei cu minusurile,tot un tip usuratic si iresponsabil ramai.
          • -1 (1 vot)    
            ... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 12:45)

            rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui kripton

            si vrei sa spui ca nu e o solutie? pun pariu ca daca asa se va intampla, lumea ar scapa de sauron, deci ar fi mai bine...

            p.s. ai incercat sa nu mai pui virguli, dar tot ti-a scapat una... (eu zic sa folosesti numai spatii)

            p.s. 2. si da, sa fie prajiti :))
  • +4 (6 voturi)    
    :)) (Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:42)

    JustinCase [utilizator]

    Cu totii stiam ca Mordor este la Moscova, asa ca sa-l amplaseze pe Kremlin. :))
  • +4 (6 voturi)    
    Biserica (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:13)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    Deci cum ar veni, biserica are o "superstitie" :))) ca acel ochi va atrage "ghinion" asupra orasului :))). E ok sunt din secolul asta capii bisericii :))). Sa speram ca n-o sa arunce bombe cu aghiasma din elicopterul parohial :)))
  • +5 (5 voturi)    
    mi-e teamă că diametrul de1m nu este cifra corectă (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:26)

    visio [utilizator]

    îmi pare o dimensiune foarte mică, dacă ne gândim la clădirea-postament! Practic, pietonii nu îl vor vedea!
  • +3 (3 voturi)    
    eeeeeeeee (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    comunisti tembeli ce sunt.

    simbol demonic e Putin nu ochiul ala afurisit.
  • +5 (5 voturi)    
    O cizmă (Miercuri, 10 decembrie 2014, 19:06)

    CititorulComentator [utilizator]

    Era mai potrivită.
  • +1 (1 vot)    
    ca sa vezi unde erau fanii.... :)) (Miercuri, 10 decembrie 2014, 22:16)

    urob [utilizator]

    Deci si popii rusi au vazut trilogia asta.Si au mai fost si teribil de impresionati de ea.
    sper ca noaptea dorm cu lumina aprinsa,sa nu apara vreun orc sa-i pape.
    Daca ma mai gandesc un pic,cred ca de vina sint si parintii lor.Nu ar fi trebuit sa-i lase ,la varsta lor,sa vizioneze chiar filmele astea....