Afganistan: Mii de oameni vorbesc despre femeia cu picioarele descoperite din Kabul

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2014, 13:48 Magazin

Femeia misterioasa din Kabul
Foto: captura ecran
O femeia mergea pe strazile din Kabul intr-o rochie de lungime medie pare un lucru normal in majoritatea oraselor din lume. Dar o astfel de poza s-a raspandit foarte repede pentru ca a fost facuta in Kabul, Afganistan, relateaza BBC.

"Am fost socat. Am stiut ca trebuie sa capturez acest moment special pentru ca nu am vazut niciodata o femeie mergand pe strazi imbracata astfel", a spus Hayat Ensafi, jurnalist local.

In Afganistan, femeilor le sunt impuse restrictii referitoare la imbracaminte. Dupa ce a facut fotografia, Ensafi a incercat sa vorbeasca cu femeia misterioasa.

"A plecat foarte repede si nu a vorbit cu mine deloc", a adaugat acesta.

Dupa ce Hayat a postat fotografia pe Facebook, mii de persoane au distribuit-o si au comentat la adresa femeii.

Desi este greu de spus cate persoane au vazut poza si ce constituie un trend online intr-o tara cu o utilizare a internetului foarte scazuta, reporterul BBC din Kabul spune ca femeia este in centrul multor discutii.

"Am vazut mii de oameni vorbind despre asta. Nu numai pe retelele de socializare, ci si pe strazi oamenii vorbesc despre ea si se intreaba daca este bolnava mintal sau daca protesteaza", a spus Syed Anwar.

Unii utilizatori de Facebook interpreteaza gestul ca pe unul politic.

"Este corpul ei, nu al vostru. Apreciati curajul. Vrem sa vedem mai multe femei care sa iasa asa", a scris Siddiq.

"Corpul meu, dreptul meu", a scris o alta femeie din Afganistan.

Cu toate acestea, o parte din utilizatori au fost mai putini incantati de gestul femeii. "Traim intr-o tara musulmana si nu putem suporta oamenii ca ea", a comentat utilizatorl Ahmad.

"Este riscant pentru femei sa iasa din casa cu picioarele descoperite. In acelasi timp, unii oameni au argumentat ca acest stil de imbracaminte paveaza drumul catre propaganda talibana", a precizat Syed Anwar.

Identitatea femeii ramane necunoscuta. Dupa ce am facut poza, femeia a disparut lasand numai controverse in urma sa.

"Intregul Kabul este socat", spune Hayat Ensafi.




















23970 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    FOARTE CLAR ! (Miercuri, 10 decembrie 2014, 13:50)

    pointless man [utilizator]

    Muslimanii au grave probleme... erectile.
    • 0 (12 voturi)    
      E exact pe invers pman (Miercuri, 10 decembrie 2014, 16:00)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Problema lor e tocmai ca li se scoala prea repede si la absolut orice incitare tembela. Printre altele tenul deschis al individei certifica o foarte probabila apartenenta la niste servicii.
      Probleme erectile au in schimb vesticii carora poti sa le faci absolut orice si ei stau si suporta ca niste blegi. Obama mai are putin si le face stat comunist americanilor si nimeni nu zice nimic de teama sa nu fie considerat rasist.
      Inteleg ca nu trebuie sa ti se scoale la orice proasta, dar din cand in cand trebuie sa satisfaci si nevasta ca altfel devi inutil, iar lucrurile inutile tind sa dispara.
  • +21 (21 voturi)    
    Intrați și cumpărați. (Miercuri, 10 decembrie 2014, 13:53)

    mitg [utilizator]

    Islam pe pâine.
  • +19 (19 voturi)    
    Adult movie made in Afganistan :) (Miercuri, 10 decembrie 2014, 14:13)

    artistul000 [utilizator]

    Cred ca multi care au vazut-o au avut "a stiffie" instant.
  • +13 (13 voturi)    
    Asta e prima faza !!!! (Miercuri, 10 decembrie 2014, 14:31)

    polonyca [utilizator]

    Adica....fara tocuri !!!!!! ..:))
    • +2 (2 voturi)    
      Faza a doua (Miercuri, 10 decembrie 2014, 23:51)

      was [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Este ca nu numai inKabul toata lumeavorbeste despre asta, ci tot Globul, inclusiv noi aici de pe HN.
      Acuma m-am prins, chiar insumi vorbesc/scriu despre femeia din Kabul...
  • +10 (10 voturi)    
    Si eu in Tunisia (Miercuri, 10 decembrie 2014, 14:40)

    Nelu-SM [utilizator]

    Am fost acum 10 ani in Tunisia. Am iesit cu sotia din zona hoteliera si am luat un autobus pana in primul oras.
    Noi eram obisnuiti din occident, nu iesi chiar in costum de baie dar sotia a iesit cu in tricou si pantaloni scurti. Nu erau foarte scurti. Ceva ce la noi ar parea normal.

    Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula dupa cum se uitau femeile tunisience la noi. Se uitau insistent. Am zis ca nu au mai vazut turisti. Dar nu era asta, ca si altii mai umblau. Se uitau fix la tine,mai exactla nevasta.

    Prin oras unele si ziceau ceva cand treceau pe langa noi. Cand am vazut si ca si barbatii lungeau privirile am zis ca imbracamintea e baiul.

    Tunisia nu era o tara fundemantilista. La ei cam 30% din femei erau acoperite pe cap. Erau destul de moderni dar se pare ca nu se umbla sa ti se vada picioarele.

    Mie imi pare rau ca nu m-am documentat inainte, dar e prea mare diferenta din zona turistica si cea reala.
  • +16 (16 voturi)    
    era un banc pe vremuri (Miercuri, 10 decembrie 2014, 14:43)

    Bittick [utilizator]

    Care a fost prima poza sexy in Uniunea Sovietica?Raspuns: Lenin fara sapca! Acum pe bune: pentru cretinii astia se duc sa moara tinerii soldati americani si romani?!!!
    • +9 (9 voturi)    
      mda (Miercuri, 10 decembrie 2014, 15:58)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Chiar dacă pare o exagerare, acum e bine față de perioada talibanilor. Soldații au murit pentru îmbunătățirea asta. O fi puțin, o fi mult? Probabil că numai cei care stau acolo ne pot răspunde.
    • 0 (4 voturi)    
      puneti gresit problema (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:56)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      razboiul acela imbogateste pe unii,inclusiv soldatii care NU mor acolo se intorc cu bani buni acasa - vorbim de soldatii usarmy nu roarmy !!. nu moare nimeni pt acei cretini ci din cauza lor. de murit se moare pt bani,ca in orice razboi.
  • +12 (12 voturi)    
    Daca o fusta este o amenintare (Miercuri, 10 decembrie 2014, 15:36)

    BobMuller [utilizator]

    la adresa societatii atunci inseamna ca societatea e proasta rau.
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:32)

    raduX [utilizator]

    Probabil ca pozele or sa fie folosite la coperta unei reviste pentru adulti.
    Sau pentru pagina din mijloc...

    :)))
  • +7 (7 voturi)    
    Umanoizii afgani (Joi, 11 decembrie 2014, 1:38)

    Dragos.C [anonim]

    Viata trebuie sa fie intradevar trista in Afganistan.

    Sper sa nu i se afle identitatea femeii respective, altfel va fi decapitata.