Elevii finlandezi nu vor mai invata sa scrie de mana, lectiile fiind inlocuite cu cele de tastare la calculator

de A.C.     HotNews.ro
Luni, 24 noiembrie 2014, 11:10 Magazin

Scrisul de mana inlocuit cu tastarea in scolile din Finlanda
Foto: MorgueFile.com
Elevii finlandezi nu vor mai invata la scoala sa scrie de mana, lectiile de scris fiind inlocuite cu cele de tastat, noteaza BBC. In unele tari scrisul de mana incepe sa devina o "moda invechita", dar Finlanda avanseaza catre era digitala si renunta la cerneala in favoarea tastaturii, potrivit unui ziar local.

Incepand cu toamna anului 2016, elevii nu vor mai invata sa scrie de mana, ci isi vor dezvolta abilitatile de tastare.

"Abilitatile de tastare fluenta sunt o competenta nationala importanta", spune Minna Harmanen de la Consiliul National al Educatiei. Modificarea va fi o schimbare culturala majora, dar tastarea este mai relevanta pentru viata de zi cu zi, spune Hamanen.

Exista unele preocupari referitoare la faptul ca masura ar putea sa dezavantajeze copiii care nu au calculatoare acasa sau scolile care nu au suficiente calculatoare.

Dar, multi oameni au salutat masura. "Pentru majoritatea profesorilor este suficient ca elevii sa distinga literele mici de majuscule", a precizat Susanna Huhta, vicepresedintele Asociatiei Profesorilor de Limba Materna.

Cu toate acestea, Huhta subliniaza ca scrisul de mana ii ajuta pe copii sa dezvolte abilitati motorii fine si sa isi antreneze functionarea creierului si sugereaza ca lectiile de caligrafie sa fie inlocuite cu cele de desen si lucru manual.

Utilizatorii retelelor de socializare din Finlanda lauda initiativa: "Scrisul de mana este o abilitate complet inutila", noteaza unul dintre acestia.












VIDEO Doar 7% din romani sunt ingrijorati de terorism si siguranta personala. Care sunt cele mai mari temeri ale oamenilor

Siguranta personala, terorismul, sau fundamentalismul nu se afla pe lista de ingrijorari a romanului de rand.
22639 vizualizari
  • +33 (33 voturi)    
    Mixed feelings (Luni, 24 noiembrie 2014, 11:27)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ce-i drept nici eu nu am mai scris de mână de ani buni, în același timp nu consider că este inutil.

    Nu aș vrea să ajungem ca în filmul "Idiocracy" totuși...
    • -16 (18 voturi)    
      scrisul de mana este o activitate caduca (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:01)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      PS: astept postari scrise de mana pe site, cu alte cuvinte, daca vrei sa ca informatia pe care o generezi sa ajunga publicata/revizuita/utilizata cat mai repede catre un public cat mai mare de ca sa introduci in procesul publicarii ei un pas inutil precum scrisul de mana? Mai mult pentru o dezvoltare armonioasa a copiilor pot fi oricand suplimentate oele de aptitudini: muzica, abilitati practice, desen ...
    • -11 (15 voturi)    
      util? (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:24)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Pai, daca nu mai scrii de mana de ani de zile, ce te face sa crezi ca ti-e util?
      • +12 (14 voturi)    
        Utilitatea (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:41)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Constă în special în procesul de învățare.
        • +4 (4 voturi)    
          dubioasa utilitate.. (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

          La ce proces de invatare ne referim? Singura diferenta intre scrisul de mana si utilizarea tastaturii este disciplina numita caligrafie. caligrafia este de fapt o specializare a unei discipline mai largi, numita grafica. Daca e utila caligrafia, n-ar fi mai util sa introducem ore suplimentare de arta plastice?

          Un avantaj imens pe care nu il mentioneaza prea multa lume este viteza mult mai mare de comunicare - tastezi mai repede decat scrii, corectezi si reformulezi mai repede (functiile de corectare automata scutesc profesorul de un efort), textul este lizibil pentru toata lumea si poti oricand sa faci o traducere rudimentara automata.
          Singurul dezavantaj pentru limba română este dificultatea utilizării diacriticelor pentru persoanele care sunt nevoite sa utilizeze tastatura și în alte limbi..
          • +1 (1 vot)    
            Răspuns (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:41)

            CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            http://online.wsj.com/articles/SB10001424052748704631504575531932754922518

            http://naturalsociety.com/how-cursive-writing-affects-brain-development/
    • +7 (11 voturi)    
      atunci (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:20)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      îinainte de a te pronunța poate ar fi interesant să afli și cum e în alte țări. În Statele Unite, de exemplu, ”cursive”, cum îi spun ei, nu se mai învață din anii 70, cu puține excepții. Nu s-a înregistrat nici o diferență negativă vizavi de creativitate, IQ, sau alte variabile.
      Dar, MARE ATENȚIE, Hotnews!!! în SUA, ca și în Finlanda, de-acum încolo, se învață să scrii ”type”, adică litere de tipar. Ce înseamnă asta pentru restul lumii? Înseamnă că niciodată nu mi s-a întâmplat să nu înțeleg perfect scrisul și celui mai semi-alfabetizat coleg american, pentru că era perfect lizibil, spre deosebire de cursivul de la noi, care e lizibil doar pentru posesor, în cele mai multe cazuri. Iar atunci când cineva încearcă să scrie un anunț, cu litere de tipar, arată ca naiba, fiindcă nu e obișnuit să scrie pentru alții. Să fim serioși, caligrafia (pentru că asta e materia) îi depășește pe majoritatea elevilor, fiindcă nu au răbdarea sau talentul să scrie frumos niște litere curbe și complexe. Ăsta e și motivul pentru care fiecare ne dezvoltăm propriul scris.
      Mă surprinde neplăcut să constat de fiecare dată cât de conservatori (în sensul rău) sunt comentatorii din România când e vorba de chestiuni non-politice sau unde nu le e clar că sunt priviți ca niște primitivi când se pronunță fără să analizeze problema puțin mai în profunzime.
      • 0 (0 voturi)    
        f. corect (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:20)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        mi se pare ca asta clarifica perfect problema.
    • 0 (0 voturi)    
      De citit (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:41)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      http://online.wsj.com/articles/SB10001424052748704631504575531932754922518

      http://naturalsociety.com/how-cursive-writing-affects-brain-development/
  • +20 (30 voturi)    
    Pacat... (Luni, 24 noiembrie 2014, 11:30)

    Daenerys [utilizator]

    Sustinatorii ideii fac parte din aceeasi categorie de oameni care considera ca sunt inutile cartile pe suport de hartie si ca acestea ar trebui inlocuite cu tablete. Mi se pare pacat ca ne indreptam in aceasta directie.
    Este strict parerea mea, dar mi se pare ca tehnologia ne dezumanizeaza intr-un fel. A scrie de mana are pentru mine un farmec aparte, este ceva personal, actul asta are o anumita intimitate.
    Bineinteles ca lucrurile se misca mult mai repede decat in secolele trecute si nu mai avem timp de anumite "luxuri" care ne-ar face viata mai frumoasa. Arta conversatiei, de pilda, care ii incanta mult pe cei care care citesc romane de la inceputurile secolelor 19 mi s-a parut mereu o perla a civilizatiei sacrificata pe altarul "progresului". La fel si etica, bunele maniere, multe lucruri sunt pe cale de disparitie. Relatiile interumane si ele, saracele, au fost reduse la Facebook(care dupa parerea mea este folosit de cei mai multi ca un site de barfa, intri acolo sa barfesti pe unul si altul cu care oricum nu prea mai ai contact si sa te bucuri ca ii merge aluia rau. Eu nu folosesc asa ceva) si la o droaie de alte retele de socializare. Dumnezeule, nu a fost probabil niciun alt moment in istoria civilizatiei cand ne-am simtit atat de incredibil de singuri cand avem, in mod paradoxal, sute de "prieteni".
    Acum si asta cu scrisul de mana... nu imi place, dar, repet, este strict parerea mea.
    • +1 (5 voturi)    
      vorbim de formarea unui copil? sau ce!?! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 5:06)

      gogho [utilizator] i-a raspuns lui Daenerys

      scrisul caligrafic conteaza enorm in dezvoltarea unui copil. formeaza RABDAREA, RIGUROZITATEA, INDEMANAREA MANUALA LA NIVEL ARTISTIC DUPA UN SABLON, LUCRUL BINE FACUT, etc. apoi poate descoperi din timp daca se face artist sau doctor... :)
      http://news.medill.northwestern.edu/chicago/news.aspx?id=177291
    • +3 (3 voturi)    
      progresul este evident (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:25)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Daenerys

      "cartile pe suport de hartie", "arta conversatiei", "etica, bunele maniere" erau larg raspandite la inceptul secolului 19? ce procent din populatie stia sa scrie atunci? poate ca a scazut in medie calitatea comunicarii scrise, dar asta doar pentru ca nu incluzi in media secolului 19 si analfabetii...
      spui ca o unealta de socializare online te face sa te simti singur, dar cunosti astazi de sute de ori mai multe persoane decat strabunicii tai si asta este unul din motoarele progresului - comunicam mai usor, comunicam mai rapid, comunicam cu persoane pe care nu le-am intalnit si nu le vom intalni niciodata. cum ar arata stiintele exacte daca un cercetator ar putea comunica verbal si in scris doar cu persoane pe care le-a cunoscut in prealabil?.. eventual sa le mai traga si o epistola saptamanala cu stadiul proiectelor?
    • 0 (0 voturi)    
      Cartile nu sunt mai inutile decat (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:55)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Daenerys

      tablourile sau pernutele colorate. Ori, lumea tot mai picteaza, si isi pune permute decorative si ... ma rog, cred ca ai prins idea: eu cred ca putem sta linistiti, nu vor disparea asa, cu totul. Doar ca vor deveni mai rare.
      Ca o iubitoare de carti, pot sa iti zic ca si eu am avut o strangere de inima cand, luandu-mi o tableta, mi-am dat seama ca de acum prefer cu mult tableta, ca incep sa ma uit prioritar dupa carti electronice si ca, probabil, lumea se indreapta in aceasta directie. Dar ... nu cred ca noi vom apuca sa vedem disparitia complete a cartii tiparite.
      E normal sa simtim o tristete cand vedem ca ceva la care tinem se indreapta spre disparitie. SI proiectam aceasta tristete asupra celorlalti - ce pacat ca lumea va pierde aceasta experienta etc.
      Dar ca cineva care vede si partea plina a paharului, sa stii ca orice pierdere e mai mult decat compensata de avantaje: tableta e mai mica, poti sa iti iei o carte instant, e versatila - nu am TOT timpul chef de citit o carte, si cu tableta pot sa intru pe stiri, sa ascult niste muzica, sa caut o informatie pe loc, sa ma duc in parc si sa intru pe Skype cu sora mea - care locuieste in alt oras. Nu as mai renunta la asta.
      Plus ca tabletele sunt chiar frumoase, eu nu inteleg de ce lumea le tot numeste masini si le considera reci. Nu sunt, de fapt .... fiind electronice, se incalzesc mai abitir ca o carte :D
      Sunt stralucitoare, colorate, si mi se pare ca te obliga la miscari elegante ale mainii. In fine, nu e ca lumea renunta la frumusete, nu se pierde asta, doar ca o vede in alte locuri :)
  • -17 (21 voturi)    
    si la noi (Luni, 24 noiembrie 2014, 11:48)

    Dedalus [utilizator]

    Majoritatea - dacanu cvasitotalitatea- comunicarilor sunt acum folosind calcualtorul.

    Scrisul de mana re avataje in formarea gandirii, dar aceste avantaje dispar dupa varsta de 9-10 ani.

    Astept cu interes initierea unei schimbari similar sin in Romania.
    • +2 (8 voturi)    
      ia zi (Luni, 24 noiembrie 2014, 12:40)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      repede.acum ai scris de pe tableta,tastatura sau telefon.oricum e jale!

      ON:pai astia sunt in urma rau.deja avem intrefata creier-calculator.se pot face mii de operatiuni,nu numai scris.de ce sa nu experimentam chestia asta pe copiii (lor).ce retrograzi.
      • -3 (7 voturi)    
        Hai una! (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:03)

        obvious [utilizator] i-a raspuns lui Point

        "intrefata" esti tu bai!
      • -5 (9 voturi)    
        nvatare = munca (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:15)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Exact asta este motivul ramanerii noastre in urma: avem impresia ca lmea a inghetat pe vremea copilariei noastre.

        Pe de o parte am vrea rezultatele celor din alte tari, dar pe de alta parte am vrea acele rezultate folosind aceleasi indemanari ca si bunicii nostril.

        Este si unul dintre motivele catastrofei din invataman tul romanesc: parintii ar doric ca scoala sa se faca asa "ca pe vremea lor": cu caligrafie, cu linii date la palma, cu invatat "pe de rost." si alt lucruri de acest fel.

        Apoi, toti se plang ca odraslele lor nu reusesc sa se informeze rapid, ca nu pot face fata de fapt concurentei.

        Rezultatul final al acestei atitudini retrograde este faptul ca toti cei care se pricep la ceva isi iau lumea in cap spre alte zari unde valoarea este apreciata, iar aici raman numai cei care nusunt in stare de prea mare lucru si care au acceptat spalarea pe creier.

        Pana nu demult toata lumea ridica in slavi sistemul finlandez. Acum, unii au realiat ca sistemul ala presupune munca...
        • +3 (3 voturi)    
          asa e! (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:38)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          bine zis.de asemenea propun eliminarea mersului de-a busilea si inlocuirea lui cu celebrele si deja verificatele WSAD.miile de fani counter stryke pot depune marturie ca au avansat mult mai repede asa.
  • +19 (33 voturi)    
    Scrisul de mana (Luni, 24 noiembrie 2014, 11:50)

    Lucris [utilizator]

    Vai de ei.. Si ce se va intampla cand nu vor avea la indemana o tableta? Vor comunica prin gesturi, ca maimutele? Dupa cum s-a constatat deja, cei care folosesc intensiv retelele de socializare sau SMS-urile au ajuns sa nu se mai poata exprima coerent. Uita, pur si simplu, sa interactioneze cu oamenii de langa ei. Nu mai au exercitiul comunicarii verbale. Deja s-au creat limbaje ”tip Facebook” care sunt un regres in comunicare. Practic, acesti oameni involueaza. Acum sa le iei acestora si scrisul de mana, inseamna sa ii faci handicapati din start. Ei vor fi dependenti de tehnologie.... Vai de ei...
    • -8 (24 voturi)    
      justificat (Luni, 24 noiembrie 2014, 12:13)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      Nu va mai exista niciodata un moment in care nu va fi disponibila o tableta sau un calculator.

      Cat priveste comunicarea interumana, aceasta ramane in actualitate, nimeni nu a spus ca prin scrierea la calculator se urmareaste eliminarea comunicarii verbale.

      Ceea ce se urmareste este inlocuirea abilitatii de a scrie frumos cu mana cu abilitatea de a scrie rapid la tastatura.

      Iar acest lucru este perfect justificat de evolutia tehnica.

      Altfel, am putea spune ca e frumos si romantic sa calaresti, dar nu cred ca exista cineva care in mod serios s-ar gandi sa mearga calare de la Bucuresti la Ploiesti, in loc sa ia trenul.
      • +5 (5 voturi)    
        Scrisul de mana (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:35)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        este totusi necesar, cum o sa completezi un cec de exemplu? Sau de semnat cum o sa semnezi, daca nu ai invatat scrisul de mana? Nu este posibil mereu sa folosesti semnatura digitala sau amprenta pentru autentificare, toate documentele importante, contracte, etc se semneaza inca de mana.
    • 0 (2 voturi)    
      vai de noi (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      dar tu ce faci cand nu ai la indemna o hartie si un creion? comunici prin gesturi, ca maimutele?..
      pune mana si citeste articolele scrise de Eminescu cand era redactor la "Timpul". tu mai vorbesti ca el? se numeste evolutie..
      maimutele alea de profesori universitari de la universitatile din strainatate predau cursuri online de ani buni si 'seminariile' au fost inlocuite de teme de studiu pe care le trimiti pe email si profesorul iti raspunde la randul sau tot cu o tastatura in fata..
  • +21 (27 voturi)    
    GREȘEALĂ FATALĂ - REPEDE ȘI PROST (Luni, 24 noiembrie 2014, 12:28)

    pointless man [utilizator]

    Așa cum orice căpitan de navă TREBUIE să știe să facă punctul cu busola, sextantul și cronometrul (adică fără GPS), la fel e și cu scrisul. Nu e vorba de sentimentalisme ci de exersarea neuro-musculară a uneia din cele mai mari invenții din istoria omenirii. Ce mă miră cel mai tare este faptul că Finlanda, campioană mondială la capitolul educație de sute de ani, a mușcat la asemenea prostie.

    Mai binele e dușmanul binelui ! (spus-au grecii antici)
    • +6 (6 voturi)    
      Ar mai fi... (Luni, 24 noiembrie 2014, 12:50)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      ...de adăgat că linkul către sursa BBC a acestei informații la momentul la care scriu nu funcționează a.î. nu am putut verifica informația de la sursă.

      Aveți foarte mare dreptate spunînd "Nu e vorba de sentimentalisme ci de exersarea neuro-musculară a uneia din cele mai mari invenții din istoria omenirii."

      Eu nu am nici o emoție. Scrisul de mînă nu va dispărea. Există întregi industrii care se bazează pe scrisul de mînă.

      Să nu confundăm nici presiunea exercitată de e-books asupra cărților pe suport de hîrtie cu presiunea exercitată de scrisul pe calculator asupra scrisului de mînă. Sînt activități diferite cu piețe diferite.

      Iată o bună îmbinare dintre cele două realități:
      https://www.youtube.com/watch?v=pykYfcZ6Lqk
  • +12 (14 voturi)    
    Mda (Luni, 24 noiembrie 2014, 12:46)

    electron [utilizator]

    Sunt de acrod cu dezvoltarea abilitatilor de tastare, dar nu in detrimentul scrisului de mana.
    Nu poti face totul numai pe tableta/telefon/laptop la fel cum nu poti face tot pe o foaie de hartie.
    Mergeti in orice firma de It de exemplu. Daca acolo nu gasiti oameni conectati la internet/gadgedturi etc nu stiu unde gasiti, si chiar si acolo o sa vedeti notite pe caiet scris de mana, cate un postit pus in stanga sau dreapta scris de mana etc.
    Oricat de conectat la tehnologie ai fi tot este un moment cat trebuie sa scrii de mana ceva, ce te faci atunci, iti etalezi talentul tau la tastara si sper si se imprime ceva prin magie pe hartie?
    • +2 (8 voturi)    
      diferit (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:23)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Asta e altceva.

      Optiunea finlandeza nu exclude scrisul de mana, ci doar spune ca ponderea sa este neglijabila, in acest moment.

      Aproape nula e acum aceasta pondere si, cel mai probabil scrisul de mana va disparea de tot in urmatoarele decenii, daca nu si mai repede.

      Cei care astazi mai scriu de mana sau mai fac diverse adnotari o fac mai degraba din obisnuinta, decat din necesitate reala.

      Se invata si la fnlandezi in continuare si scrisul de mana, doar ca nu se insista asupra lui.

      De altfel, in multe tari s-a renuntat la evaluarea caligrafiei in clasele mici, ca o etapa intermediara in aceeasi directie.

      Acele momente in care trebuie sa scrii de mana sunt din ce ince mai putine si, de fapt, raspund unei obisnuinte, nu unei necesitati reale.
    • +1 (1 vot)    
      necesitate sau confort? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Oamenii isi mai iau inca notitele in sedinta pe caiete pentru ca in scoala au invatat sa scrie de mana, dar nu au invatat sa scrie la o tastatura. Un post-it in stanga/dreapta se inlocuieste foarte usor si convenabil cu inca un ecran in stanga si in dreapta (mai nou cu o comanda vocala pe telefon).
      • 0 (0 voturi)    
        Sau cu un post-it electronic :) (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:30)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Eu, in principal, folosesc Sticky Notes.
        Totusi, o chestie nu prea inteleg: cum se procedeaza la matematica sau fizica, unde sunt atatea simboluri ? Adica, pe langa alphabet, mai ai si alfabetul grecesc, si simbolurile (integrala, gradient etc). Adica, ma rog, faci short-cut-uri, dar ...vor fi multe, si mi se pare mai dificil, daca scrii in graba. Dar poate mi se pare mai complicat pentru ca nu am fost nevoita sa ma obisnuiesc - in facultate nici nu mai stiu daca aparusera laptop-urile, iar acum nu am de-a face cu multe simbolri :)
        • 0 (0 voturi)    
          matematica se mai schimba si ea (Marţi, 25 noiembrie 2014, 20:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          Desi nu cred ca finlandezii au de gand sa foloseasca de acum incolo doar suport electronic in scoli, deci in continuare vor putea sa-si rezolve exercitiile cu creion si hartie, nu cred ca e departe momentul in care o generatie va ajunge sa foloseasca atat de mult calculatorul incat matematica va deveni doar o mica subdiviziune algoritmilor de programare necesari in stiintele exacte.
          Chiar daca ne mutam 100% pe tableta, se poate folosi oricand un creion optic atunci cand tastatura nu este suficient de practica. Cu ocazia asta mai salvam cativa copaci..
  • +1 (9 voturi)    
    Deci (Luni, 24 noiembrie 2014, 12:47)

    Gicu_007 [utilizator]

    sa ne gandim un pic. Mai toti copiii din ziua de azi (si nu numai) functioneaza pe baza de tablete. Sau smartphone-uri. Sau laptopuri. Vrei-nu-vrei, lumea lor se abstractizeaza din ce in ce mai mult, si asta duce la pierderea simtului realitatii. Realitatea palpabila e fix la fel de importanta pentru ei ca realitatea din platforma de socializare sau joc. Foarte periculos. Progresam tehnic, dar SUFLETUL si MINTEA vor un altfel de progres. Oare o pasare oarecare (reala, papabila, ca sa fim intelesi) si-ar putea face cuib in copacul digital infatisat intr-un joc??? La fel si sufletul uman, nu poate creste incalcit in circuitaraia din tablete. Sau smartphone-uri. Sau laptopuri. Tehnologia asta o sa ne imbolnaveasca de tot intr-o buna zi, va distruge complet sentimentele de respect, va distruge simtul dreptatii, mila, si multe altele. Pacat. Scrisul de mana e bun. Si familiar, si cald, si personal.
    • +5 (9 voturi)    
      altelte (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:31)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Si motorl cu ardereinterna a distrus romantismul calariei. Si otografia digitala a ditrus romantismul portretelor de man, hainele noastre nu mai sunt deult facute din canepa si din in - material calde si naturale. Mancam carne produsa industrial samd.

      Ievitabil, unele indemanari se muta din zona utilului in zona artizanatului Cum ar fi oalele de pamant sau iia.

      La fel si scrisul de mana - ramane ceva frumos, artistic samd. Dar in nici un caz nu mai apartine indemanarilor utile.

      De exemplu, tu de ce nu folosesti rigla de calcul in loc de calculator? De ce nu arunci telefonul mobil? De ce scrii emailuri si nu scrisori scrise de mana cu posta?

      Ne place sau nu, lumea progreseza. Nu calculatorul ne face sa ne pierdem sufletul, ci alte lucruri cum ar fi lipsa educatiei morale, lacomia, dezinteresul.
      • -1 (1 vot)    
        scrisorile de mana-bate-le vina (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:24)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        daca tu nu ai mai pus degentele pe un pix in viata ta, soarta, asta nu inseamna ca toti trebuie sa ne uniformizam.
        Mont Blac n-a dat familemt si nici nu va da prea curand.
        Se pare insa ca unii musca momenala. Vorba aia, suntem mukti si putina rarefiere nu strica, numai bine, caligrafie lipsa la tine, o sansa-n plus pentru mine.

        P.S. Am colegi care la 30 de ani s-or apucat sa studieze caligrafia. De, oameni tampiti, nu stiu ca acum exista calculator, tableta.
  • +10 (12 voturi)    
    E vorba de INDEPENDENTA si CONTROL (Luni, 24 noiembrie 2014, 12:53)

    RytMx [utilizator]

    Eu scriu urat (poveste lunga) si de aproximativ 17 ani nu am scris aproape decat pe calculator. Din cand in cand trebuia sa scriu cate o declaratie pe proprie raspundere sau sa particip la cate un curs unde era mai mult de scris si imi reaminteam de fiecare data de ce imi place tastatura mai mult decat pixul sau stiloul.

    DAR...recent a trebui sa scriu un eseu. Fiindca nu aveam calculatorul la indemana (da, se mai intampla) l-am scris cu pixul pe niste coli albe. In prima faza mi-am revazut scrisul urat si aproape am pus jos instrumentul si m-am indreptat spre calculatorul aflat la cateva minute distanta. Dar am mai scris cateva randuri si mi-am dat seama de ceva...IDEILE AVEAU O CU TOTUL ALTA ADANCIME (mai mare). Nu exista cursorul clipitor. Nu imi faceau cu ochiul reclamele aflate pe majoritatea site-urilor web. Nu eram distras de diversele instrumente de imbunatatire a ambalajului (set de caractere, bold, italics, culori etc.). Pur si simplu, erau doar gandurile mele, foaia alba, pixu si mana care facea legatura dintre mintea mea si suportul informatiei. Am fost extrem de multumit de ce-a iesit si am hotarat sa ma documentez asupra modului in care sunt redactate multe studii, lucrari si carti contemporane. Nu am fost foarte surprins sa mi se confirme ca multe sunt initial scrise de mana, dupa care sunt transpuse in format electronic pentru ameliorarea ambalajului si diseminare.

    Nu in ultimul rand insa, este vorba despre sustenabilitate. O foaie si un creion este la indemana tuturor. Cu un briceag si un copac lasi un mesaj pentru zeci de ani. Cu o dalta, un ciocan si o stanca lasi un mesaj pentru zeci de mii de ani.

    In mediul electronic totul este efemer. Easy come, easy go cum se spune.

    Iar pentru accesul la informatia electronica ai nevoie de diverse: computer (scump, lifecycle scurt), software (deobicei reprezentand interesele unei organizatii puternice), curent (efemer, localizat, scump pe alocuri).

    Sunt dezamagit de finlandezi.
    • 0 (4 voturi)    
      felicitari (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:26)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui RytMx

      ori n-ai inteles articolul, ori nu e scris bine de la bun inceput. Finlandezii (ca si multe alte tari de pe glob) nu elimina SCRISUL de mana, ci scrisul cursiv, caligrafic. Poti sa dai un search pe google si-ai sa vezi ca se scrie de multe decenii tot de mana in tarile in care s-a eliminat sau nu s-a insistat pe predarea cursivului. Oamenii scriu in continuare jurnale, scrisori sau mesaje cu creionul sau pixul. Pur si simplu arata diferit. Din punctul meu de vedere, mai ordonat si mai lizibil, dar sa zicem ca asta tine de gust. Ma rog, pe de alta parte, acolo nu trebuie sa te chinui niciodata sa citesti un mesaj scris de cineva intr-un scris de mana ilizibil, fiindca nu exista asa ceva.
      • -1 (5 voturi)    
        Mda, trec la scrisul de TIPAR, e ptr. SEMIDOCTI (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:03)

        RytMx [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Problema cu scrisul de tipar e ca:

        1. majoritatea celor care scriu cu litere de tipar stiu sa le scrie doar cu majuscule
        2. scrisul de tipar este inerent mai incet decat scrisul de mana

        Oricum o dam, tot la capitolul "indobitocire" se claseaza. Adica ii obligam si pe cei care ar fi fost in stare sa scrie frumos si citet de mana sa imite calculatorul, scriind de tipar? Stupid people.
      • 0 (0 voturi)    
        standardizarea bat-o vina (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:21)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Eu nu inteleg de ce trebuie sa ne standardizam...sa devenim toti uniformi si aliniatzi.

        Caligrafia, scisul de mana, iti da un stil propriu si personal, fiecare persoana scrie diferit, vrea sa fie diferit (ca de aia biologic suntem unici).
        Societatea vrea sa ne trasforme in standardizati-toti prostul de pe mapamond trebuie sa fie capabil sa imi citeasca mie scrisul.

        Fals.

        Copiii (si nu putin) au tendinta de a isi modifica propriul scris, de a incerca lucruri noi. Asa invata (caligrafia din copilarie-scoala nu are nici o treaba cu scrisul ilizibil de la maturitate).
        Copial mea a invatat sa csrie intai de tipar si acum a trecut la scisul de mana. Placerea de a scrie de mana, cu stilou (ba chiar a cerut penitza) e mult mai mare decat sa scrie text in type.
  • +1 (7 voturi)    
    Si scrisul va deveni invechit (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:37)

    Sparafucile [utilizator]

    Cind ? Cind se vor perfectiona convertoarele voce- text . Momentan inca fac confuzii si greseli dar se vor perfectiona considerabil . Si atunci , daca tot avem tableta , rostim textul in fata microfonului si-l scrie ea . Cu timpul vom rosti textul in limba materna si vom alege in ce limba sa-l scrie , tradus . Caci nici programele de traducere nu vor bate pasul pe loc . Si daca tot il va scrie in alta limba va putea sa si ROSTEASCA acel text in alta limba , caci nici convertoarele text - voce nu vor fi mai prejos . Si uite asa , vorbim intr-o limba si tableta va traduce aproape instantaneu in alta limba . Astea nu sunt utopiii ci lucruri realizabile intr-un viitor nu prea indepartat . Ramine sa vedem cit de fericiti ne vor face toate aceste descoperiri .
  • -1 (5 voturi)    
    Ce oameni ciudati (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:49)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Cum sa nu stii sa scrii? Cum poti sa supravietuiesti fara sa stii sa scrii?
    • +4 (6 voturi)    
      dumnezeule!!! (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:35)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      un forum intreg de oameni care apara scrisul, dar nu stiu sa citeasca! NU SCRISUL NU SE MAI PREDA, CI CALIGRAFIA!!!! Scrisul cursiv, scrisul ”de mana”, cum vreti sa-i spuneti. Nu e nici o noutate, sunt alte tari in care nu se mai intampla asta de mult, si nu are neaparat legatura cu calculatoarele, ci cu o alta filosofie, care spune ca scrisul de mana trebuie sa fie in primul rand FUNCTIONAL, adica inteles si de alte persoane decat posesorul, iar cursivul, prin natura lui, variaza de la scriitor la scriitor. Asa ca se invata scrisul de tipar si orice bou poate scrie lizibil, iar cine vrea sa scrie ca in secolul 19 ia lectii de caligrafie, optionale. Si apropo, colegii mei care facusera caligrafie stiau sa faca si initiale grafice - arata-mi un ruman verde aparator al traditiei de pe forumul asta care poate face asa ceva.
      • +2 (2 voturi)    
        stai linistit (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:28)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        pe HN gasesti varianta optimista, sunt cei 25% care folosesc platforme de stiri online;

        45% din populatie e convinsa ca soarele se invarte in jurul pamantului si asta nu e o metafora ci rezultatul unui studiu din 2010.
      • -2 (2 voturi)    
        Habar n-am despre ce vorbesti (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:33)

        ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        De pe situl BBC:

        "From autumn 2016, students won't have to learn cursive handwriting or calligraphy, but will instead be taught typing skills, the report says."

        Sa evidentiez, pentru claritate: "won't have to learn cursive handwriting or calligraphy".

        Deci nici scris, nici caligrafie.

        Tu despre ce vorbesti?
        • +4 (4 voturi)    
          ”cursive” (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:46)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

          Google it, my friend. Intr-adevar nu este perfect sinonim cu caligrafia, dar se refera la acelasi lucru, adica scrisul ”de mana”, in loc de ”de tipar”, adica literele pe care le vezi in fata ochilor exact in momentul asta - separate si cu forma asta clara. E incredibil cum pot oamenii sa sara de cur in sus inainte sa faca un banal search - nu te injura nimeni ca nu stii, dar e jenant sa te apuci sa-ti dai cu parerea cand nici macar un banal cuvant nu poti sa-l scrii in bara de sus a browserului tau. Uite, hai sa fac asta pentru tine:
          http://en.wikipedia.org/wiki/Cursive
          E ok acum? Iar ce se va invata in Finlanda e tot scris de mana, doar ca litere ”de tipar”. Daca il folosesti indeajuns de des devine si rapid si comod, cu avantajul ca intelege si restul lumii ce naiba scrii tu acolo, spre deosebire de cursiv. Eu, de exemplu, am un scris oribil cursiv.
  • +2 (8 voturi)    
    tehnologie, tehnologie ... (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:16)

    anonimicus [utilizator]

    Nici de gatit nu mai trebuie sa invatam a gati, caci exista restaurante si fastfooduri, si aritmetica poate fi eliminata din scoala, caci orice telefon, chiar si daca nu-i smart, are un calculator acolo, literatura clasica oricum e desueta, sportul n-are niciun farmec daca nu-i virtual.
    In urmatorul sezon "Lost" supravietuitorii se vor trezi pe o insula pustie dotata cu automate de cafea, fastfooduri automate ce preiau comenzile vocale si bananieri modificati genetic in care cresc ciorchine de tablete. Chiar daca ei sunt rupti total de lume isi vor posta totusi selfiurile pe facebook.
  • +1 (7 voturi)    
    Primele victime ale suprimării scrisului (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:36)

    trotuar [utilizator]

    de mână vor fi în mod surpinzător matematica, fizica și chimia în opinia mea.
    Acolo ai nevoie de fracții, integrale și multe simboluri care pe calculator se scriu foarte greu. Deși există programe specializate pentru așa ceva mă îndoiesc că vor fi ușor de învățat de către elevi mici.

    Deși nu scriu mult de mână, din an în paște mai am nevoie de un calcul mic, o schiță, o ciornă iar dacă nu aș avea exercițiul scrisului de mână aș lăsa-o moartă.
  • 0 (10 voturi)    
    mare prostie (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:38)

    was [utilizator]

    Desii sunt de acord ca locuitorii tarilor nordice au un standard de viata inalt, stiu ei ce stiu, dar pe a aceasta chestiune cred ca au luat-o pe aratura.
    Pe langa faptul ca invatarea scrisului cu mana este deosebit de important pentru a antrena creierul atat pe plan de coordinare fina a miscarilor cat si cea vizuala. Pe de alta parte eu cred ca sa poti citi un scris de mana (al oricui), trebuie sa poti scrie literele cu mana si nici asta nu este de ajuns, pentru ca fiecare individ are un alt scris de mana, mai lizibil sau nu.
    Am urmatoarea intrebare: ce se intampla daca copilul acela finlandez, dupa ce devine adult se hptareste ca lui/ei nu-i place frigul din tara sa natala si emigreaza intr-o alta tara, unde scrisul de mana se foloseste destul de des. Ce o sa faca? O sa mearga la cursuri de invatat scris cu mana?
    • 0 (2 voturi)    
      da (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:22)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui was

      Da, care-i problema ?

      Asa cum o sa trebuiasca sa invete limba care se vorbeste in acea tara (fie ea si engleaza) o sa trebuiasca sa invete si sa scrie de mana.

      In plus nu trebuie sa ajunga la un nivel care sa ii permita sa scrie de mana zeci de pagini A4 contra cronometru (asa cum am facut eu in facultate pentru ca profii in loc sa explice cursul dictau aiurea pagini intregi) ci cat sa scrie o cerere de cateva randuri sau sa completeze un formular.
  • +6 (6 voturi)    
    Doar pentru medici (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:25)

    micul_licurici [utilizator]

    Nu stiu daca e bine sau nu sa se scoata invatarea scrisului de mana din scoli pentru toti copii, dar pentru aia care doresc sa devina medici DA.

    Domnule, medicii ar trebui sa aibe interdictie la scrisul de mana... n-am vazut in viata mea o reteta scrisa de un medic la care sa nu trebuiasca sa ma chiorasc o juma de ora (alaturi de farmacist) ca sa inteleg ce a scris ala acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    Scrisul de mana (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:40)

    RegeleIonescu [anonim]

    Scrisul de mana contribuie major la dezvoltarea intelectuală. E bine să se învețe și (steno)dactilografia, dar nu cu excluderea scrisului de mână.
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:36)

    rerenenegate [utilizator]

    Hai sa fim seriosi. La 90% din colegii mei de generala nu le-a folosit scrisul deloc. Nu am observat sa le fi dezvoltat gandirea si si-au umplut caputzul cu lucruri inutile, in loc sa invete sa dea la strung (sau ce mai era pe vremea aia).

    Propun ca scrisul de mana sa fie materie facultativa in liceu si obligatorie in facultate. Sa fie rezervata pentru hobbisti/puristi.
  • -3 (5 voturi)    
    scris de mana (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:51)

    nimrod [utilizator]

    Asta cu abandonarea scrisului de mana e una dintre cele mai mari tampenii pe care le-am auzit vreodata, da' nu incapi in sistemul de valori de fitele mancatorilor astora de reni...
    • +3 (3 voturi)    
      scris de tipar vs. scris cursiv (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:45)

      MirelaChirica [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      Este o tampenie dar una care nu are legatura cu realitatea.
      In Finlanda se vorbeste de renuntarea la scrisul de mana cursiv/legat/caligrafic si nu a scrisului de mana cu totul!!! Vor sa mentina doar scrisul de tipar asa cum este el invatat din clasa intai si sa renunte la scrisul cursiv pe care il invatau oricum mai tarziu ... Doar in locul acestui scris cursiv/legat/caligrafic vor sa introduca lectii de tastare.
  • +3 (3 voturi)    
    Clarificare (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:54)

    PM81 [anonim]

    Inteleg pofta de senzational insa pur si simplu stirea asa cum este redactata duce in erorare.

    Copiii vor continua sa invete sa scrie de mana. Ce se propune sa fie schimbat este doar modul in care literele sunt conectate, atat. In loc sa scrie cursiv (cum scriam noi in clasa 1), copiii vor invata direct cum sa scrie in stil print (cu litere neconectate), asa cum vasta majoritate a adultilor scriu de fapt.

    In plus, este vorba doar despre o propunere. Nu s-a decis daca aceasta idee se va aplica sau nu.

    In alte tari deja s-a trecut la acest nou sistem de scriere iar profesorii finlandezi sunt si ei de acord cu aceasta propunere motivind ca se va salva timp pretios.

    Alt articol in din presa finlandeza pe acelasi subiect:
    http://yle.fi/uutiset/kaunokirjoituksen_opetus_kouluissa_jaanee_historiaan/7037437

    Un blog post in Engleza care cred ca explica fenomenul, cu argumente pro si contra, asa cum se cuvine unui articol serios...:
    http://blogs.kqed.org/mindshift/2013/06/should-schools-still-teach-cursive/

    (Rezident Finlanda de 13 ani)
    • 0 (0 voturi)    
      scrisul caligrafic, CURSIV, conteaza! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 5:03)

      gogho [utilizator] i-a raspuns lui PM81

      scrisul caligrafic conteaza enorm in dezvoltarea unui copil. formeaza RABDAREA, RIGUROZITATEA, INDEMANAREA MANUALA LA NIVEL ARTISTIC DUPA UN SABLON, LUCRUL BINE FACUT, etc. apoi poate descoperi din timp daca se face artist sau doctor... :)
      http://news.medill.northwestern.edu/chicago/news.aspx?id=177291
  • -1 (3 voturi)    
    Si la mate, fizica, chimie, (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:00)

    ostrogotul [utilizator]

    si la celelalte materii, la care se invata cu "creionul in mana", cum o sa faca?
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar asa inutil e scrisul de mana? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:09)

    sec_o [utilizator]

    Multi mai folosesc inca agende de hartie. Sau scriu pe plicuri, pe formulare, lasa biletele familiei, etc. Personal mi se pare un handicap sa nu stii sa scrii de mana. Literele nu sunt aceleasi, deci copiii nu ar sti nici sa citeasca.
    Daca finlandezii vor neaparat sa experimenteze, bravo lor. Daca se dovedeste ca au dreptate, o sa ajungem si noi acolo peste 50 de ani. Nu toate obiceiurile lor au fost preluate de restul lumii. Copiii lor dorm in carut afara pe terasa in frig, de multa vreme. Si desi le e bine, inca nu am vazut romani care sa isi culce copilul pe balcon la -20 grade.