VIDEO Reportaj Euronews despre Carmen Iohannis: Abordarea pragmatica a noii Prime Doamne pare ca se potriveste cu stilul politic al presedintelui-ales

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2014, 14:01 Magazin

Reportaj Euronews despre Carmen Iohannis
Foto: Captura euronews
Noua Prima Doamna a Romaniei, Carmen Iohannis, si-a reluat activitatea la liceul din Sibiu in care preda engleza, ca de obicei, in loc sa se plaseze in centrul atentiei, in urma victoriei obtinute in alegerile prezidentiale de duminica de catre sotul ei Klaus Iohannis, relateaza Euronews, citat de Mediafax.

Desi este sotia celui mai puternic om din tara, ea spera sa poata "jongla" cu prioritatile, scrie postul de televiziune pe site.

"Incerc sa-mi fac cat mai bine pot meseria intotdeauna si sper ca, in calitate de Prima Doamna, sa fac la fel", a declarat Carmen Iohannis.

Elevii ei au fost fericiti sa-i arate ca o apreciaza, scriind pe tabla alba mesaje, intr-o engleza perfecta noteaza postul, ca "You are the Best" si "We love you".

Ea le-a prezentat deja "lectia" victoriei sotului sau.

"Le-am spus elevilor ca aceasta (victorie) este o dovada in plus a faptului ca bunul simt, modestia si intentiile bune inving intotdeauna pana la urma", a declarat noua Prima Doamna.

Abordarea pragmatica a noii Prime Doamne pare ca se potriveste cu stilul politic al presedintelui-ales, comenteaza Euronews.

Insa surpriza pe care i-au pregatit-o elevii ei nu permitea modestia. Aliniati de-a lungul unui culoar, ei i-au cantat "We are the champions" dupa ce Carmen Iohannis a intrat in incinta.

























26473 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    engleza perfecta ... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 14:03)

    lulu123 [utilizator]

    ma asteptam la ditamai teza de doctorat, cand colo ...

    "Elevii ei au fost fericiti sa-i arate ca o apreciaza, scriind pe tabla alba mesaje, intr-o engleza perfecta noteaza postul, ca "You are the Best" si "We love you". " ... nu vreau sa par carcotas, dar cum nu poate fi perfecta engleza cand scrii trei cuvinte?! (bine ca unii le pot gresi si pe alea 3, dar totusi ...)

    anyway ... felicitari. si sa speram ca vor fi modele de urmat si pentru alti politicieni (si popi).
    • +12 (16 voturi)    
      Esti un carcotas (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:15)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui lulu123

      Esti un carcotas. Dupa ce ca atat de rar apare cate ceva pozitiv despre Romania in presa occidentala, se gaseste in roman sa critice. Nu conteaza ca au scris numai 3 cuvinte in engleza, ideea este gestul frumos al elevilor si tonul pozitiv al articolului.
      • -3 (5 voturi)    
        nu am comentat gestul (Marţi, 18 noiembrie 2014, 16:09)

        lulu123 [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        poate ma insel, dar e dreptul fiecaruia sa-si spuna cuvantul.

        nu comentez ce au facut elevii, nu comentez atitudinea doamnei iohannis, am comentat "laudele" ziaristilor. din punctul meu de vedere a sunat mai mult a bataie de joc. a sunat ceva de genul, "pe tabla era trecuta o formula matematica de o frumusete iesita din comun: 2 + 2 = 4" - adica "e bine pentru nivelul vostru. pentru voi, engleza perfecta se reduce la 3 cuvinte scrise corect ... " - again, poate am inteles gresit atitudinea ziaristilor
      • 0 (0 voturi)    
        nu este vorba de carcotash! (Joi, 20 noiembrie 2014, 13:25)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        "lulu" isi face doar meseria de psotac pedesere, pentru care este platit.
        Se conformeaza dispozitiilor primite de la sefi: :cu orice pretext, sa improscati cu noroi pe nevasta neamtului!"
    • +17 (17 voturi)    
      se poate si mai rau (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:17)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui lulu123

      Unii se incurca la 3 versuri in limba romana, chit ca e vorba de imnul national si au ceva doctorate si masterate la activ, asa ca e de felicitat ca niste elevi de clasa 12 sunt mai capabili decat un candidat la presedintia tarii.
      "barbarii tai tirani" dixit
  • +15 (17 voturi)    
    felicitari (Marţi, 18 noiembrie 2014, 14:19)

    AndreiGalea [anonim]

    Alt fel de oameni. Alta rasa, aproape. :(
    Pacat ca sunt asa putini.
  • -19 (23 voturi)    
    distinsa (Marţi, 18 noiembrie 2014, 14:24)

    normalpeople [utilizator]

    O doamna distinsa si cu mult bun simt dar avand in vedere statutul ei de profesor si varsta se cuvinea sa aiba o fusta mai lunga.
    Oricum ma bucur ca ea va fi prima doamna si nu Daciana!
    • +14 (16 voturi)    
      Fusta? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:10)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

      Vroiai poate si naframa pe fata?
      Sa nu uitam ca e filmata la vechiul loc de munca, nimic oficial, asa ca nu e nici un motiv sa ne inflamam.
    • +13 (15 voturi)    
      e chiar ok! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

      De ce ar trebui MUSAI ca profesoarele sa arate ca niste babe?
      Nu e "mini", e o fusta absolut normala!
    • +13 (15 voturi)    
      draciana (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:30)

      VladDudu [anonim] i-a raspuns lui normalpeople

      nu inteleg ce spui. cum adica o fusta mai lunga? pana la urma cine esti tu sa i spui femeii cum ar trebui sa se imbrace. e o femeie misto care stie asta si mi se pare ca e imbracata perfect.
    • +6 (8 voturi)    
      Mor (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:31)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

      Oameni buni, eu mor cand aud ce vederi de secolul XIX au unii frati de neam!
    • +2 (2 voturi)    
      anormalpipal (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:57)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

      nu vroiai cumva sa poarte si burka ?