VIDEO Vladimir Putin a pus o patura pe umerii Primei Doamne a Chinei, scandalizandu-i pe chinezi

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:33 Magazin

Vladimir Putin
Foto: Captura YouTube
Presedintele rus Vladimir Putin a reamintit lumii de "machismul" sau la actualul summit APEC de la Beijing, in urma unui gest politicos din punct de vedere al conduitei europenilor, dar absolut inacceptabil pentru chinezi. El a pus o patura pe umerii Primei Doamne a Chinei, Peng Liyuan, in timp ce presedintele chinez, Xi Jinping, era antrenat int-o discutie cu omologul sau american Barack Obama, potrivit The Straits Times, citat de Agerpres.

O inregistrare video, difuzata de televiziunea de stat chineza CCTV de pe stadionul construit pentru Jocurile Olimpice din 2008, unde participantii la summit au fost invitati sa admire focuri de artificii, il arata pe presedintele chinez adancit intr-o discutie cu Barack Obama, purtata prin intermediul unui translator. Doamna Peng Liyuan sta asezata de partea stanga a sotul sau, iar langa ea se afla liderul rus Vladimir Putin, care si-a anuntat in vara divortul de sotia sa Liudmila.

Potrivit inregistrarii, Putin a scos de sub masa o patura de culoare cafenie si a pus-o pe umerii Primei Doamne a Chinei, pe stadion fiind o temperatura scazuta, judecand dupa cum sunt imbracati invitatii. Ei au schimbat si cateva vorbe, dar nu se stie ce si-au spus.

Vladimir Putin a incalcat regula nescrisa a diplomatiei 'de a nu atinge niciodata sotiile diplomatilor', scrie publicatia The Straits Times. Situatia este cu atat mai grava, cu cat s-a intamplat in China si a implicat o femeie chineza.

A incercat liderul rus sa adauge putina caldura in relatiile Rusiei cu China sau si-a manifestat esenta de Don Juan? Observatorii au pareri impartite in aceasta privinta. Cert este insa ca populatia chineza manifesta o sensibilitate extrema fata de atingere.

Un chinez va evita intotdeauna sa fie atins de o persoana necunoscuta, mai ales de un strain. Unele agentii de turism isi avertizeaza clientii inainte de a pleca in China ca locuitorilor acestei tari nu le place contactul tactil, iar femeile chiar simt repulsie fizic fata de orice semn de atentie tactil.






















16280 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    libidinos celovec (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:38)

    un domn [utilizator]

    nimic mai mult...continuator al Violatorilor din WW 2
  • +7 (11 voturi)    
    Putin vrea sa arate ca el este seful. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:45)

    vali47 [utilizator]

    Nu cred sa-i permita chinezii lui Putin,sa-si arate nesimtirea si tupeul.Chinezii pot renunta peste noapte la tot,cu orice risc si Putin ar merita acest afront.Comportamentul "intelegator"al europenilor i-au dat lui Putin elan in a se creade mai destept decat este.
    • +4 (6 voturi)    
      Putin vrea sa puna mana... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:31)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      pe TOT !!!!
  • -8 (20 voturi)    
    cata ipocrizie! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:47)

    kalughin [utilizator]

    brusc, obiceiurile chinezilor devin" utile" propagandei occidentale ..... obiceiul, extrem de elegant si diplomatic de altfel, de a nu se amesteca in politica interna a statelor suverane si a intereselor legate de securitatea proxima a acestora nu-i impiedica pe americani sa o faca.........., adica faptul ca americani au tras un sac pe capul planetei (taken!) e mai putin gav decat gestul lui putin, interpretat in cheie ipocrita?
    • +4 (12 voturi)    
      Nu ar fi ipocrizie (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:01)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      să recunoști că ești nepotul unor rusi de origine americană, proveniți dintr-o familie de americani de proveniență rusă. Asa s-ar explica harababura din capul tău..
  • +3 (5 voturi)    
    :)) (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:51)

    tudorr [utilizator]

    Gest de "cuceritor"? :))))
  • +8 (14 voturi)    
    Ati inceput sa vorbiti aiurea (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:20)

    adi67ro [utilizator]

    Doar a facut un gest de om bine crescut pentru noi toti. Nu s-a potrivit cu obiceiurile lor. Nu cred ca l-a judecat nimeni in afara de chinezi. Asta e.
    • +4 (12 voturi)    
      si nici aceia (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:38)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui adi67ro

      nu s-a scandalizat, chiar daca contravine obiceiurilor lor... dar trebuia o stire, sa mancam si noi ceva....
  • +3 (3 voturi)    
    bine (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:46)

    Xorciser [utilizator]

    Asta nu se compara cu diplomatia chinezilor care intr-o intalnire cu omologi romani i-au facut un compliment unei doamne: "stimata doamna ce ochi frumosi aveti ca de vaca".

    E chestie reala, chinezii sunt fascinati de ochii mari ("ca de vaca") si uneori nu realizeaza impactul cuvintelor lor fata de un european.
  • -1 (5 voturi)    
    sensibilitatea la atingere și prezervativul spart (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:14)

    visio [utilizator]

    cam asta e treaba la chinezi!