Un muncitor roman din Dublin a returnat suma de aproximativ 3.000 de euro gasita intr-un container

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:47 Magazin

Un roman pe nume Radu Hajdu, care lucreaza la un centru de reciclare a gunoiului din Dublin, a gasit aproximativ 3.000 de euro intr-un container si i-a predat imediat sefului sau, banii ajungand astfel rapid la proprietarul de drept, relateaza Irish Independent in editia electronica, citat de Mediafax.

Banii apartineau unei femei al carei tata decedase recent. Ea inchiriase containerul pentru a face curat in casa tatalui ei din Dublin, dar nu si-a dat seama ca a aruncat ascunzatoarea cu bani a acestuia. Femeia, care a cerut sa i se pastreze anonimatul, a declarat: "Cand m-au contactat oamenii de la Panda (n.red. centrul de reciclare) nu imi venea sa cred ca au gasit banii si au avut onestitatea de a ma suna".

"Sunt foarte impresionata de companie, s-a comportat corect. O sa le spun tuturor despre onestitatea lor", a adaugat ea.

"Suntem incantati ca am putut ajuta la returnarea banilor catre detinatorul de drept", a declarat purtatorul de cuvant al companiei. El l-a laudat pe Radu, pe care l-a calificat drept "un tip muncitor si cinstit".

In varsta de 30 de ani, Radu tocmai se intorsese la munca in Dublin dupa o saptamana de concediu petrecuta in Romania.

 
























3154 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    e bine ca se mai intampla si d-astea (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:03)

    clint [utilizator]

    dupa atatea nenorociri facute de romani prin vest
    • 0 (6 voturi)    
      corectie (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui clint

      facute de rrrromani, poate.
      • +2 (4 voturi)    
        ce iti mai place sa te minti (Miercuri, 24 septembrie 2014, 13:52)

        kelye [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Cu diverse ocazii am baut o bere cu romani cat se poate de verzi ca bradu (albi) si ai fi uimit.

        Unul statea in casa cu 2 romani care aveau 'abonament' la M&S .. adica mereu furau o prajitura, etc si vindeau la pret bun pt mancarea 'la comun'.

        Unul statea in gazda la niste polonezi cu inca un prieten, cand i-au dat polonezii afara (ca fumau iarba in camera lor, un motiv 'de nimic' dupa parerea romanilor) le-au aruncat televizorul pe geam la plecare.

        Nu mai vorbesc de fentat statul la taxe, numere de RO ca sa fie asigurarea ieftina si altele.

        Sincer eu nu inteleg logica asta de a te minti ca numai altii sunt de vina de parca schimba realitatea.
        Stiu.. de fapt doar tiganii 'fura' ... romanii 'se descurca' si ei cum pot.
        • 0 (2 voturi)    
          nu zau (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:43)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui kelye

          Era vorba de "nenorociri". Adica alea care ne dau imaginea in vest. Din ce stiu eu, cel cu televizorul de care spui nu a aparut in ziare. Insa stiu de tabere pe stadioane, ocupat abuziv case si cersit agresiv. Intelegi diferenta? Este suficient de mare cat sa fie barna si sa lasi paiul deoparte?

          Romanii fura ca orice alt neam. Poate cu un mic procent peste. Si vezi ca la rrrromani, eu includ si romanii rrrrrrrrromanizati. Cand ai adoptat un mod de viata, culoarea este doar un amanunt.
          • 0 (0 voturi)    
            toate sunt nenorociri (Miercuri, 24 septembrie 2014, 17:08)

            kelye [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Sa-mi arati mie tara aia care isi formeaza o opinie dintr-o singura sursa (ziare, in cazul de fata).

            In 99% din cazuri cand se ajunge la o discutie despre nationalitatea X se ajunge la 'am eu un prieten care... ' sau la experienta personala.
            Experienta care, pentru prea multi din pacate, e negativa cand vine vorba de romani.

            In primul rand tu trebuie sa intelegi ca orice persoana cu buletin romanesc e roman.

            Asa cum nici pentru tine nu conteaza ca un 'englez' e din Scotia, negru sau cu trasaturi asiatice cand citesti o stire nici pentru ei nu conteaza ce etnii sunt in Romania.
            • +1 (1 vot)    
              exact (Miercuri, 24 septembrie 2014, 20:37)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui kelye

              Era vorba de ceea ce sta la baza formarii opiniei. Si aici nu stau cazurile "normale", ci ocuparile de terenuri cladiri si cersitul in gasti agresive. Mi-a venit sa le dau foc in Florenta, atat de agresiv cerseau. Iti bagau paharul de unica folosita in piept si zbierau "da si mie un iuro".

              Stiu ce incerci tu sa spui, dar este distanta mare fata de ceea ce spun eu.
  • +4 (4 voturi)    
    ete na? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:20)

    kelye [utilizator]

    Ce sa vezi... cand le dai motiv, ai dracu straini rai, nu se fofilesc si chiar te vorbesc de bine.