Ministerul Sanatatii decide continuarea programului de vaccinare anti-HPV. Campania de vaccinare incepe pe 23 noiembrie

de R.R.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:30 DoctorH - Intreaba un Medic


Ministerul Sanatatii decide continuarea programului de vaccinare anti-HPV impotriva cancerului de col uterin. Anuntul a fost facut in cadrul conferintei de presa organizate de Ministerul Sanatatii, pentru comunicarea rezultatelor finale ale sondajului de opinie realizat in cadrul Campaniei de Informare pentru Prevenirea Cancerului de Col Uterin. Potrivit sondajului, mai mult de jumatate dintre parintii fetelor de clasele a VI-a si a VII-a care au luat o decizie sunt de acord cu vaccinarea anti-HPV.

Rezultatele sondajului arata ca:
  • 52% dintre cei care si-au exprimat o decizie de actiune sunt de acord ca fiica lor sa primeasca vaccinul
  • 90% dintre parintii intervievati considera ca acest vaccin trebuie oferit gratuit
  • 24% dintre parintii intervievati au declarat ca au nevoie de mai multe informatii pentru a lua o decizie
Campania de vaccinare incepe pe 23 noiembrie, astfel: in prima etapa, 23-30 noiembrie, fetitele din clasele a VI-a si a VII-a vor fi vaccinate cu prima doza de vaccin, urmand ca lunile ianuarie si mai 2010 sa le fie administrate a doua si a treia doza.

Cristian Anton Irimie, secretar de stat in Ministerul Sanatatii:
  • cancerul de col uterin atinge femei la varste din ce in ce mai tinere
  • Ministerul si-a propus ca pe langa programul de screening sa inceapa si campania de vaccinare a fetitelor
  • vaccinarea adolescentelor si screeningul pot reduce incidenta cazurilor de cancer de col uterin cu 94%
  • Romania se situeaza pe primul loc in UE la mortalitatea prin cancer de col uterin, cu un ritm de 6,3 ori mai mare decat in celelate state europene
Alexandru Rafila, consilier in cadrul Ministerului Sanatatii:
  • In lunile septembrie si octombrie medicii vaccinatori s-au intalnit cu parintii si le-au distribuit materiale informative. Au existat pachete dedicate pentru diriginti si pentru parintii fetelor de clasa a VI-a si a VII-a.
  • s-au desfasurat si se desfasoara in toate scolile sedinte cu parintii fetitelor ce pot fi vaccinate
  • evaluarea rezultatelor campaniei ofera un argument serios Ministerului sa demareze aceasta campanie de imunizare
  • Obiectivele cercetarii: evaluarea si masurarea atitudinii fata de prevenirea bolilor grave, a gradului de informare asupra cancerului de col uterin, a gradului de cunoastere a vaccinului si a intentiei de vaccinare
  • Sondajul arata ca 24% dintre respondenti vor lua o decizie dupa ce se vor mai informa
  • 76% au o intentie clara cu privire la vaccinare
  • 52% au declarat ca vor sa beneficieze de vaccin pentru fetele lor
  • gradul de acceptabilitate e mai recunoscut in randul celor care au recunoscut existenta unei forme de cancer in familie
  • vaccinul nu este obligatoriu, dar este ferm recomandat
  • parintii care doresc sa-si vaccineze copilul, ii informeaza pe doctorii scolilor in prealabil
  • Nu exista nicio incompatiblitate intre vaccinul anti-HPV si vaccinul impotriva gripei porcine. Ele pot fi realizate fara probleme
  • vaccinurile au fost deja trimise in teritoriu, inca de anul trecut, iar valabilitatea lor expira la anul in luna septembrie.
  • in urma discutiilor cu producatorii, dupa administrarea primei doze vom avea vaccinuri cu o valabilitate mai mare
  • cele 330.000 de doze de vaccin au costat 23 milioane de euro
  • contractul incheiat in 2008 prevede ca plata pentru aceste doze sa fie amanata pana la mijlocul anului viitor si in functie de rezultate si de acceptabilitate
  • pana acum, s-au achitat doar 8.000 de doze care au fost utilizate
  • producatorii sunt cei care au vandut vaccinul, iar dupa ce a fost retrasa prima doza, vaccinurile au fost depozitate o parte la Unifarm, restul este depozitat la producator
Campania va incepe urmatoarea saptamana, cu prima doza de vaccin. Distribuirea vaccinului se va realiza de saptamana viitoare. Se poate trimite o notificare dirigintelui sau medicului scolar. Vaccinarea se va realiza prin medicii scolari si prin cei de familie. Fiecare elev va fi evaluat inainte de vaccinare, iar dupa va fi supravegheat minimum 15 minute, pentru a se asigura asistenta medicala in cazul in care apar probleme.

La nicio alta campanie scolara nu se cere acordul scris al parintelui. Nici acum nu se va realiza acest lucru. Daca parintii nu vor ca fetitele sa fie vaccinate, fie nu vin la scoala, fie trimit o notificare in acest sens.

Potrivit ultimelor precizari, vor fi vaccinate doar fetitele ai caror parinti accepta vaccinarea, dar nu va mai fi necesar acordul in scris al acestora.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4531 vizualizari

  • ce inseamna ca nu va mai fi necesar acordul (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:40)

    ana [anonim]

    data trecuta, parintii au primit o foaie in care scriau daca sunt sau nu de acord? acum cum se va proceda?
    • consimtamant informat (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:44)

      vas [anonim] i-a raspuns lui ana

      pentru orice tratament, legea spune ca pacientul tb sa-si dea un consimtamant informat

      adica in scris: uitati aici un formular

      http://www.aopsnaj.ro/Prescriptii2008/Consimtamint6.pdf

      si in spitalele private, cand e vorba de ceva injectabil, ti se da acest formular sa-l semnezi http://www.aopsnaj.ro/Prescriptii2008/Consimtamint6.pdf
    • A se citi cu atentie (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:47)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ana

      http://www.fda.gov/ohrms/dockets/dockets/07p0210/07p-0210-ccp0001-01-vol1.pdf

      http://www.fda.gov/ohrms/dockets/ac/06/briefing/2006-4222B3.pdf

      https://louisville.edu/medschool/med-peds/residents/journal-club/11-07%20Article.pdf
    • pai scrie clar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:16)

      ibgtv [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Vaccinul nu este obligatoriu. Cu toate ca eu cred ca ar fi trebuit sa fie. Asa cum este cel anti polio sau hepatita de tip b. Acest vaccin provoaca viata. Salveaza vieti. Impotriva vaccinului este o mana de tembeli care cred ca vaccinul e al lui Satan dupa cum cancerul este dat de Dumnezeu. Ce tampenie! Vaccinul HPV preovoaca viata.
  • acord scris (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:49)

    magda [anonim]

    acordul/dezacordul scris al parintilor trebuie sa fie obligatoriu, asa cum e in tarile civilizate
  • Vaccin HPV (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:14)

    Manuela [anonim]

    Cat costa cele 3 doze de vaccin?

    Fetele de 18 ani beneficiaza de gratuitate?
    • Informatii vaccin (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:48)

      InformareHPV [anonim] i-a raspuns lui Manuela

      Acest vaccin se poate achizitiona pe baza unei prescrieri de la medicul de familie, medicul ginecolog. Vaccinul consta in adminstrarea a trei doze pe parcursul a 6 luni. Pretul unei doze variaza intre 500-600ron in functie de farmacie.

      www.informarehpv.ro
  • Va rog raspundeti cu responsabilitate (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:15)

    AZ [anonim]

    1. De ce nu mai trebuie acordul scris al parintilor?

    2. Care ar fi o alta modalitate, alta in afara de cea scrisa, de a avea acordul parintilor care sa aiba efect juridic?

    3. Nu-i asa ca nu exista nicio legatura intre vaccinarea impotriva gripei porcine si vaccinarea HPV?

    4. Detaliati din punct de vedere medical, legal si moral raspunsul (sper destul de serios si responsabil) la intrebarea 3.

    5. Recent au existat foarte multe voci care au demascat scandaluri de coruptie la nivel mondial cu cele doua vaccinuri (daca vreti raspundeti doar pt cele legate de vaccinul HPV) Nu credeti ca Ministerul Sanatatii ar trebui sa dea o explicatie oficiala, sau acesta e un subiect tabu pt dv? Aveti nevoie de probe? Daca da, cui ar trebui adresate?
    • Informatii referitoare la vaccinarea anti-HPV (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:58)

      InformareHPV [anonim] i-a raspuns lui AZ

      1. Deoarece foarte multi parinti si-au exprimat nelinistea in existenta unui astfel de formular, s-a luat decizia de a se proceda ca in cazul oricarei alte campanii de vaccinare. Practic, marea majoritate a parintilor a cerut sa nu mai existe acest formular deoarece in nici o alta campanie nu s-a folosit aceasta metoda.

      2.Parintele poate sau nu sa isi vaccineze fata iar raspunsul negativ poate fi transmis in orice modalitate catre medicul vaccinator care poate fi chiar medicul scolii.

      3. Vaccinarea anti-HPV este legata de o boala ce afecteaza anual peste 30.000 de femei in Romania. In anul 2008, au fost peste 2000 de decese cauzate de aceasta boala. Vaccinul anti-gripal nu are nici o legatura cu aceasta campanie fiind facut pentru evitarea gripei.

      4. Pentru o detaliere completa, va rugam trimiteti un e-mail catre intrebari@informarehpv.ro si veti primi un raspuns.

      5. La fel ca la punctul 4. Orice intrebare primeste un raspuns indiferent de tipul acesteia. Nu exista o demascare in cazul vaccinului HPV. Pentru o declaratie puteti contacta oricand presa@informarehpv.ro sau contact@informarehpv.ro

      Raspunsurile au incercat sa fie scurte, aici fiind doar o sectiune de comentarii. Se poate continua pe site-ul oficial al acestei campanii daca e nevoie de mai multe detalii.
  • In "noua" campanie... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:21)

    Un parinte [anonim]

    "...nu va mai fi necesar acordul in scris al acestora.”

    Adica se face ilegal.
    • Nu este o ilegalitate (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:59)

      InformareHPV [anonim] i-a raspuns lui Un parinte

      Parintii nu sunt obligati sa isi vaccineze fetele iar derularea campaniei de vaccinare in scoli se face la fel ca in cazul oricarei alte vaccinari. Parintii sunt informati inainte si pot refuza vaccinarea.
  • nu credeti (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:25)

    john [anonim]

    nu credeti ca abstinenta care se obtine prin educare si fidelitatea dupa casatorie tot prin educare rezolva problema infectarii cu virusul HPV? De ce nu dati banii de pe vaccin pe educatie in scoala, ar cistiga si profesorii ar sti si copii.Fara vaccinuri care pot avea reactii adverse chia si 0,1 %.Daca acest 0,1% este copilul tau!!!
    • Vaccinul anti-HPV previne diverse tipuri de cancer (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:39)

      Dr. Papilloma [anonim] i-a raspuns lui john

      Isteria din jurul acestui program de sanatate preventiva nu se compara decat cu cea de la pasapoartele cu chip prin care Big Brother sau Satana sau amandoi ne-ar urmari orice miscare, de unde se poate presupune ca are un substrat religios si ca opozitia fara de aceste masuri este incurajata activ de diverse grupuri religioase.

      Faptul ca Virusul Papilomului Uman (Human Papilloma Virus - HPV) provoaca diverse tipuri de cancer (cancer de col uterin, de penis, cancer anal, orofaringian, pulmonar etc.) a fost demonstrat de numeroase studii clinice independente (puteti consulta mai jos o serie de referinte la cateva din zecile de studii consacrate).

      Incidenta infectiilor cu HPV in randul adultilor este foarte mare - in jur de 25% din persoanele intre 14 si 59 ani. Riscul acestor persoane de a face unul din tipurile de cancer mentionate mai sus este foarte mare.

      Evident, majoritatea adultilor infectati cu HPV nu vor face aceste tipuri de cancer, insa marea majoritate (peste 70%) a celor care fac unul din aceste tipuri de cancer au fost infectati cu HPV.

      Prin vaccinarea copiilor care nu si-au inceput inca viata sexuala, riscul ca acestia sa dezvolte unul din tipurile de cancer mentionate mai sus este aproape complet eliminat.

      Nu v-ati dori sa stiti ca cel putin una din cele mai importante cauze ale mortalitatii nu va afecta sanatatea copilului Dvs.?

      Mie mi-ar placea sa stiu ca nu exista riscul sa ma imbolnavesc de cancer, dar din pacate mi-am inceput demult viata sexuala, iar HPV afecteaza 1 din 4 adulti, deci este foarte probabil sa fiu si eu infectat cu HPV (deoarece atat femeile cat si barbatii sunt expusi riscului infectiei cu HPV in egala masura) fara sa stiu.

      Impotriva HPV exista doua vaccinuri, Gardasil (fabricat de Merck) si Cervarix (fabricat de GlaxoSmithKline), ambele la fel de eficace contra acestui virus, oferind o protectie de 100% impotriva cancerului de col uterin.

      Costul unui vaccin: 135 euro x 3 injectii = 405 euro
    • Nu credeti propaganda religioasa pro-abstinenta (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:00)

      Dr. Papilloma [anonim] i-a raspuns lui john

      Statul roman investeste 405 euro in sanatatea fiecarei fetite de 12-13 ani care nu si-a inceput viata sexuala tocmai in scopul de a evita cheltuileile mult mai mari asociate tratamentului pentru diverse tipuri de cancer, ca sa nu mai vorbim de costurile umane.

      Sigur ca e si in interesul companiilor producatoare sa vanda acest vaccin si probabil ca exista o campanie de lobby pe langa Ministerul Sanatatii pentru demararea acestui program, dar asta nu inseamna ca vaccinul ar fi ineficient sau, asa cum s-a vehiculat pe diverse forumuri, nociv.

      E in interesul producatorilor de paracetamol sa-si vanda medicamentul, dar asta nu inseamna ca raceala a fost creata in laboratoarele lor sau ca paracetamolul actioneaza asupra sistemului imunitar astfel incat tot mai multi oameni sa raceasca tot mai des.

      Daca companiile farmaceutice ar fi atat de diabolice cum sugereaza adeptii acestor teorii ale conspiratiei, cum se explica ca ratele mortalitatii scad din ce in ce mai mult si implicit speranta de viata creste din ce in ce mai mult?

      Campanii de vaccinare a fetitelor de 12-13 ani impotriva HPV se desfasoara in acest moment in aproape intreaga UE, la fel ca in SUA, CA, AUS si NZ, iar in UK chiar si baietilor de aceeasi varsta li se administreaza acest vaccin, astfel incat toate persoanele minore sa fie imunizate impotriva acestui virus.

      Chiar toate guvernele acestea, precum si autorii studiilor de mai jos sa fi fost asa de usor de prostit de catre companiile farmaceutice? Sau mai degraba publicul e usor de prostiti de organizatii religioase pro-abstinenta?

      Referinte:

      Gillison ML et al. (2000). "Evidence for a causal association between human papillomavirus and a subset of head and neck cancers"

      Gillison ML (2006). "Human papillomavirus and prognosis of oropharyngeal squamous cell carcinoma: implications for clinical research in head and neck cancers"

      Rezazadeh, A. (2009). "The Role of Human Papilloma Virus in Lung Cancer: A Review of the Evidence"
      • asta e cel mai idiot titlu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:45)

        Dr Papillon [anonim] i-a raspuns lui Dr. Papilloma

        Cum adica Nu credeti propaganda religioasa pro-abstinenta ? Pai aia e singura garantata. Sigur, e nasol de urmat, ca in lumea asta moderna tentatiile sunt mari. Dar teoretic daca ar reusi cineva sa se abtina de la contacte sexuale ar scade riscul la zero. Iar cu cat limiteaza numarul partenerilor cu atat scade probabilitatea infectarii. E logic nu ? La fel de logic e ca e o mare minciuna ce zici tu ca vaccinul ofera o 'protectie de 100%' contra cancerului de col uterin. E un lucru stiut de toata lumea ca nici un vaccin de nici un fel nu protejeaza 100%. Pt ca depinde pana la urma de cum raspunde aparatul imunitar la stimularea prin respectivul vaccin. Nimeni nu iti va putea raspunde in momentul acesta nici macar la intrebarea: cat dureaza eventualul efect de protectie. Un an, 2, 3, 5 10 ? Cine a stat macar 5 ani sa vada ce se intampla ? O sa vedem acum pe milioane de cobai pe care se vor si cheltui cate 400 Euro/caciula din banii publici, adica tot ai cobailor. Genial.
  • intrebari (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:27)

    anonim [anonim]

    Ce reactii adverse are acest vaccin?
    Cat timp are efect?
    • printre altele (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:37)

      streinu cercel [anonim] i-a raspuns lui anonim

      asta vrem si noi (producatorul) sa vedem ... Va promitem ca peste 20 de ani cand vom avea toate statisticile veti fi informat/a. Va multumim ca prin voluntariatul Dvs. va aduceti contributia la progresul stiintei, si la profitul companiilor farmaceutice. Hahahah
      • bineinteles (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:54)

        streinu cercel [anonim] i-a raspuns lui streinu cercel

        ca nu sunt dr. SC ... Era doar un 'pamflet'. Dar pe bune, cam cum ar putea cineva raspunde la intrebarea legata de efectul in timp, cand e un vaccin recent dezvoltat ? La fel si alte informatii. Vor deveni disponibile eventual dupa trecerea unui numar de ani.
  • cum se face informarea? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:50)

    bogdan [anonim]

    cum se face informarea parintilor, a medicilor din scoli, medici de familie si cadre didactice care se vor ocupa direct logistic de aceasta campanie de vaccinare?

    oare nu de acolo ar fi trebuit sa inceapa ministerul Sanatatii?
  • Programul de screening (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:58)

    Mds [anonim]

    Domnule Ministru, o alta metoda de prevenire a cancerului de col este screeningul cu testul Babes Papanicolau. In urma cu cateva luni Ministerul Sanatatii anunta ca din toamna peste 200.000 de femei din Romania vor fi testate gratuit,.
    Dar de acest Program nu s-a mai auzit nimic...

    Intrebare: Care este stadiul acelui Program? De ce nu se implementeaza?
    • comision (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:59)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Mds

      Nu exista comision pentru acel program:
      -Medicii ginecologi nu iau nici un comision pentru aceasta munca si nu fac munca patriotica.
      -"oameni de bine" din MS nu iau comision pentru achizitionarea de medicamente, pentru ca nu-i asa nu se cumpara nimic prin ACEL program.
  • De ce campania din scoli e o bataie de joc? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:35)

    Ionescu [anonim]

    1. Acum il facem, acum nu-l facem?
    2. De ce doar cadrele medicale trebuie sa-si asume raspunderea cand este implicat si Ministerul Invatamantului, si fetitele care trebuiesc vaccinate nu au doar parinti sau cadre medicale in cabinetele scolare ci si diriginti responsabili de proces.
    3. De ce medicul de familie influenteaza in mod negativ decizia parintilor, de ce nu fac ei vaccinul fiind platiti per capita pentru fiecare copil de pe lista.
  • Cum se va tine cont de optiunea parintilor? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:24)

    Sorin [anonim]

    Am trei intrebari:

    1. In absenta acordului scris, cum pot transmite parintii optiunea lor? Daca nu suntem de acord, trebuie sa scriem explicit aceasta?

    2. cui e adresata campania de vaccinare de anul
    acesta? (ce varste, ce clase?)

    3. In Romania, s-a facut vreun studiu privind
    conexiunea HPV-cancer col uterin, sau doar
    extrapolam rezultatele altora la cazul nostru?
    In Romania, s-a facut vreun studiu privind
    posibila legatura dintre numarul de avorturi
    (unde suntem din pacate printre campioni)
    si incidenta cancerului de col uterin? (e foarte usor,
    datele exista in fisele pacientelor, trebuie doar
    folosite).

    Va multumesc.
  • nu mai e nevoie de acord scris fiindca (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 1:58)

    nicu [anonim]

    nu se mai tine cont de acordul parintilor. Asa nimeni nu va mai putea sa se planga ca i-a fost vaccinata fata cu forta. Daca suinteti impotriva acestei vaccinari trebuie SCRIS si trimis recomandant CU AVIZ DE RECEPTIE la scoala.
    • Vaccinare !!!!!!1 (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:54)

      O [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Am gasit ceva interesant la subiectul discutat.
      Trebuie vazut si analizat:
      http://www.youtube.com/watch?v=HK4_Bjr3QUc
  • Prevenire cancer de col uterin (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 7:44)

    elena [anonim]

    Domnule Ministru,
    1.De ce se insista atat de mult pe aceasta vaccinare, cand se stie foarte bine ca sunt o gramada de intrebari fara raspuns legate de efectele adverse ale acestui vaccin.
    2.Cum pot eu, ca parinte, sa imi exprim acordul, daca nu mai este necesar sa fie in scris? Nu este cumva o portita lasata deschisa intentionat pentru a fi atinse scopurile meschine ale unora?
    3. De ce nu canalizati banii pe care ii cheltuiti pentru procurarea dozelor de vaccin spre a asigura posibilitatea unui examen Papanicolau accesibil din punct de vedere financiar pentru orice romanca???
    4. De ce vreti sa puneti sub risc acest popor?????
  • La nicio alta campanie scolara nu se cere acordul (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:13)

    Adrian [anonim]

    La nicio alta campanie scolara OBLIGATORIE PRIN LEGE nu se cere acordul scris al parintelui. Informeaza corect sau taci!
    Citeste in Ordonanta 53/2000 cu modificarile ulterioare anexa cu vaccinarile obligatorii:
    DTP, DT, VPO, Hep B, Ruj, BCG,BT.
    Da un singur exemplu de vaccinare facultativa care s-a facut fara acordul parintilor.
  • Microbiologul roman VANIA ATUDOREI spune din inter (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:22)

    Alexandra [anonim]

    http://www.trilulilu.ro/eusiatat/75ea72d6bed8fe
  • sondaj???u (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:47)

    lil [anonim]

    Sondajul mentionat este realizat de catre cine dl ministru? Va garatez ca nu este real. dar nici nu cred ca va deranjeza. Grija dvs pentru copilele nostre ma copleseste.....mai bine va vaceti dvs un vaccin. In creier...
  • Cine plateste? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:15)

    Gelu [anonim]

    Vreau un raspuns transant. Daca fata mea pateste ceva din cauza vaccinului cina raspunde:
    a) asistenta,
    b) medicul care o supravegheaza,
    c) producatorul,
    d) ministrul Irimie sau
    e) mortul este de vina?
    • cine plateste? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:59)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      daca fiica ta face cancer de col uterin, pentru ca a avut sansa de a se vaccina dar tu ai refuzat, cine plateste?
      in orice caz constat ca Romania se intoarce tot mai mult in Evul Mediu, ca si conceptii.
      • daca... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:16)

        nel [anonim] i-a raspuns lui dan

        daca fiica ta, dupa ce s-a vaccinat, face cancer de col uternin, cine plateste?
    • Din pacate... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 11:12)

      medicu de tara [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Din pacate...probabil ca nu va raspunde nimeni. Se va declara ca "nu exista nici o cauzalitate demonstrabila" intre vaccin si deces, sau ca fata dvs. a avut un "underlying condition". Asta daca veti fi destul de bun incat sa ajungeti la televizor sau la ziare cu cazul dumneavoastra.

      In caz contrar, cazul va fi trecut la categoria de "0.1% efecte adverse grave" si...atat. Doar ca 0.1% nu este doar o statistica, este un copil in carne si oase, unul din 1000.

      http://www.thinktwice.com/

      Asta pentru parinti, pt ca cei care ne vara vaccinul pe gat prin tot felul de tertipuri - nu mai trebuie acordul explicit al parintilor - nu cred ca o sa fie prea miscati de povestile de acolo.
  • Nu va mai fi necesar... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:22)

    nel [anonim]

    Nu va mai fi necesar acordul pentru a se face vaccinarea cu japca...

    "- Ai adus negatie?
    - Nu, dar stiti tata nu e de acord... sunt plecati din localitate... nu au putut sa mi-o dea..
    - Nu conteaza... ai hartia?
    - Nu!
    - Treci la vaccin..."

    Cam asa o sa fie cu aceasta notificare.
  • Campania a fost deja? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:00)

    Grigorescu [anonim]

    Asta e culmea. Pe cine pacaliti stimabilior? Cui s-au distribuit (deja!!!!) aceste materiale? Minciuna are picioare scurte!
  • un sfat pentru parinti (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:51)

    un sfat ptr parinti [anonim]

    Material aparut la CCN avertizeaza ca vaccinul Gardasil poate provoca paralizia, oboseala cronica sau decesul http://www.youtube.com/watch?v=_13plsrydPY Informati-va asupra campaniei, a efectelor secundare si incercati sa priviti lucrurile dintr-o perspectiva mai larga. Exista interese ca guvernele sa cumpere doze de vaccin - va dati seama ce profit inregistreaza firma GlaxoSmithKlein pretul fiind de 400 eur/pers? De ce se cumpara ele pe banii nostri fara ca noi sa fim de acord? Sfatul meu este acela ca putem macar sa ne protejam copiii prin refuzul de a le administra acest vaccin, nu din motive oculte, nu exista asa ceva, ci ptr ca guvernul isi plateste tributul catre grupurile de lobby si motivele sunt financiare. Daca nu ar exista aceste efecte negative pentru care nimeni nu isi asuma responsabilitatea.
  • Corpul uman este inviolabil!)))) (Joi, 12 noiembrie 2009, 17:14)

    ginuta [anonim]

    Corpul este al meu nu al statului sau al uniunii europene! Am dreptul sa traiesc in continuare sanatos si n-am nevoie de preventia lor otravitoare! nu vreau sa devin handicapat ca vrea sistemul !))))))
  • studii (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:30)

    gabi [anonim]

    Buna.As dori sa stiu daca Scoala Postliceala Sanitara specialitatea laborator este recunoscuta in Elvetia ? Multumesc !
  • IN ROMANIA NICI O VACCINARE NU ESTE OBLIGATORIE (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:20)

    Gabi [anonim]

    Conform Legii 46/2003- Legea drepturilor pacientului (mai exact art .13) NICI O INTERVENTIE MEDICALA, DECI NICI VACCINARILE NU SUNT OBLIGATORII.
    De asemenea trebuie sa stiti ca Ordonanta 52/2000 obliga medicii sa faca vaccinari, atunci cand pacienti nu se opun, si nu obliga pacientii sa se vaccineze.
    Concluzia este simpla: vaccinarile nu sunt obligatorii, dar medicii fie nu cunosc legea fie ascund adevarul pentru a avea mai multa clientela.
  • achizitionare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:44)

    doina [anonim]

    de unde se poate procura acest vaccin gratiut ,tinand contca este ff scump
    medicul de familie ,prin casa de asigurari il poate prescrie?
  • vaccin hpv (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:50)

    doina [anonim]

    unei fetite de 16 ani se mai poate face vaccin gratiut?
    cine imi poate raspunde?
  • Minciuni (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 19:15)

    remus [anonim]

    Da-ti vaccinuri la oameni care n-au fost testate niciodata. Datele testelor au fost cerute de catre organizatii neguvernamentale dar nu au fost eliberate niciodata, de ce? Trebuie sa fi tampit sa nu iti dai seama de ce.
  • se poate face sex dupa vaccinare (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:43)

    cosmin [anonim]

    Se poate face sex dupa vaccinare chiar si dp primul vaccin...de col uternin???