Nicolas Sarkozy afirma ca presedintele sirian a comis "daune ireparabile"

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2011, 19:12 Actualitate | Internaţional

Presedintele francez Nicolas Sarkozy a declarat miercuri ca liderul sirian Bashar al-Assad a comis "daune ireparabile", iar Franta si partenerii sai vor face tot ce este posibil sa puna capat crizei din Siria, transmite Reuters.

"Cei aflati la putere in Damasc gresesc daca cred ca sunt protejati de popor", a spus Sarkozy in fata ambasadorilor francezi reuniti la Paris.

"Ceea ce a comis presedintele sirian este ireparabil, iar Franta si partenerii sai vor face tot ce este legal posibil pentru a ajuta aspiratiile de libertate si democratie ale poporului sirian", a afirmat liderul de la Elysee.

O miscare de contestatare fara precedent a inceput in 15 martie in Siria, in urma unui apel lansat pe o pagina Facebook, intitulat "Revolutia siriana impotriva lui Bashar al-Assad 2011", care cerea manifestari pentru "o Sirie fara tiranie, fara lege de urgenta (in vigoare din 1963) si fara tribunale exceptionale".

Assad a ajuns la putere in iulie 2000, dupa moartea tatalui sau, Hafez al-Assad, care a guvernat tara timp de 30 de ani.

Inegalitatile s-au accentuat in tara, saracia afectand 14% din cei 22 de milioane de locuitori. Rata somajului, care afecteaza in principal tinerii, este evaluata de experti la 22%.

Confruntarile violente dintre opozantii regimului si fortele pro-guvernamentale din Siria s-au soldat cu mii de morti si raniti, potrivit mai multor surse.


Citeste mai multe despre   






















667 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ii manaca-n zamba (Miercuri, 31 august 2011, 19:49)

    El Condor [anonim]

    Iar vor " puternicii lumii " sa-si bage nasul si sa faca o rasturnare ca-n Lybia si alte parti ale lumii. Cred ca pana la urma o sa-i scarpine cineva de n-o sa se vada, cu tot cu trupele lor " speciale ".
  • +2 (2 voturi)    
    gata, a inceput.... (Miercuri, 31 august 2011, 20:46)

    sirianu' [anonim]

    Gata, s-a dat semnalul si pentru Siria....
    ,,Fiesta'' poate incepe ......
    • +3 (3 voturi)    
      toti acesti dictatori care vor sa isi perpetueze (Miercuri, 31 august 2011, 20:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui sirianu'

      specia ,prin presedentii pe viata,copii urmeaza parintilor , dinastii de dictatori ,trebuie sa dispara ca lumea sa inteleaga ca democratia inseamna alegeri libere ,inseamna respectul libertatii de exprimare ,inseamna justitie corecta !
      Va dispare si Assad !
  • -1 (1 vot)    
    Tare.. (Miercuri, 31 august 2011, 20:48)

    Knightmare [anonim]

    ...as fi eu curios sa vad cine o sa-i "scarpine". Vorbesti si tu asa, sa te afli-n treaba. Semnalul a fost dat, ca de obicei, de presedintele SUA acum vreo 2 saptamini, acum urmeaza cateii sa confirme iar urmarea nu poate fi decit una: s-a terminat cu dinastia Assad in Siria. Ce urmeaza dupa, e alta poveste. Noi nu putem decit spera ca situatia va fi gestionata in mod acceptabil pt toata lumea.
  • -1 (1 vot)    
    NU DAU RUSII (Miercuri, 31 august 2011, 22:28)

    pointless man [utilizator]

    Siria din mina asa usor.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce... (Joi, 1 septembrie 2011, 0:08)

      Knightmare [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      ...sa-ti spun, de parca cineva mai tine cont de ce vor sau nu vor rusnacii. Nu erai tu ala care zicea tot asa despre Iraq, Libia, Egipt, etc.? Si inca ceva, dupa Siria vine Iranul la rind si rusii tot neputinciosi vor asista, cu ceva mormaieli de complezanta, la ce fac americanii si nato...
  • 0 (0 voturi)    
    gargara (Joi, 1 septembrie 2011, 3:34)

    Gogu [anonim]

    Nu o sa treaca nimeni la mai mult de gargara. Siria nu are cine stie e resurse. Gargara e necesara ca altfel incepe boboru sa-si puna problema de ce au intervenit in Lybia si nu in Siria.