VIDEO Un crematoriu din Florida ofera o alternativa bio la incinerare - lichefierea corpului

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2011, 18:18 Actualitate | Internaţional

O companie cu sediul in Glasgow a deschis prima unitate de "hidroliza alcalina" la un crematoriu din Florida, alternativa "verde" la incinerare, relateaza BBC.

Procesul unitatii companiei Resomation Ltd  consta in dizolvarea corpuui in apa alcalina incalzita.

Facilitatea a fost instalata la unitatea de pompe funebre Anderson-McQueen din St Petersburg, si va fi folosita pentru prima data in urmatoarele saptamani.

Cei care au realizat unitatea sustin ca procesul produce o treime din efectul de sera cauzat de incinerare, foloseste de sapte ori mai putina energie si permite separarea completa a amalgamului dentar, care poate fi pastrat.

Instalatia a fost posibila numai dupa ce autoritatile din Florida au autorizat utilizarea tehnologiei, devenind unul dintre cele sapte state in care procesul a fost legalizat.

Sistemul functioneaza prin scufundarea trupului intr-o solutie formata din apa si hidroxid de sodiu, care este presurizata la 10 atmosfere si incalzita pana la 180 grade Celsius, unde este lasat timp de 2 ore jumatate - 3 ore.

Tesutul este dizolvat, iar lichidul varsat in sistemul municipal de apa si canalizare. Potrivit unui biochimist, testele au dovedit ca rezultate este steril si nu contine ADN, si nu presupune riscuri asupra mediului.

Oasele sunt indepartate si procesate in aceeasi masina folosita pentru sfarmarea oaselor dupa incinerare. Metalele, inclusiv mercur, articulatii artificiale si implanturi, sunt recuperate.





Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2487 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    lipsa de umanitate (Marţi, 30 august 2011, 18:32)

    ionut [anonim]

    lipsa de umanitate,
    pic de bun simt pt odihna sufletului, viziunea omului precum o bucata de carne mucegaita.
    un om este mai presus de bucata de carne, mi-ar fi rusine sa public asemenea reportaj in primul rand, restul e doar praf si pulbere
    • +4 (8 voturi)    
      cel mai bine (Marţi, 30 august 2011, 18:44)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      e sa facem ca romanu, sa cheltuim mii tone de ciment, marmura, lemn ca sa putrezim in lux.
      • 0 (2 voturi)    
        tonele de ciment si marmura.. (Marţi, 30 august 2011, 21:49)

        alex [anonim] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Sa inteleg ca nu esti roman, sau ca generalizezi din frustrare?

        Oricat ar incerca sa ne spele creierele, cea mai "ecologica" metoda ramane tot o groapa intr-un cimitir la tara, intr-un sicriu de scandura si cu o cruce simpla de piatra la cap. Asa este atat ecologic cat si crestinesc, ma rog, al doilea termen provoaca alergie fitosilor. Cat despre cel care spunea ca ne umplem de cimitire: intr-adevar un mare risc pentru viitorul agricol al Romaniei!

        Acum, daca vreti metoda fitoasa cu dizolvarea carnii de pe oase si aruncatul solutiei la canalizare: go ahead, dar nu mai invocati metoda respectiva ca fiind ecologica, umanista etc. din moment ce foloseste substante chimice toxice. si multi kWh pentru 'incalzirea' la 180 de grade, mai ecologistilor de circumstanta.... metoda este la fel de ecologica precum un SUV hibrid de numai 300 CP.
        • 0 (0 voturi)    
          ECO la moda (Marţi, 30 august 2011, 23:52)

          was [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Subsciu. Total de acord cu parerea ta.
          Si pe urma tot ceea s-a nascut moare, si substanta organica si energia acumlata (mai ales grasimea, ca aia are aproape 2x energie decat muschii sau ... ddiabetici, sa ma exprimasa. iar toate bacteriile, ciuperile si alte vietati vor avea ceva de castigat din Mortu'.
        • 0 (0 voturi)    
          probabil nu ai citit articolul (Miercuri, 31 august 2011, 0:27)

          klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Altfel nu-mi pot explica cum zici tu ca nu e ecologic. Poate esti matale biochimist si nu stim noi. Ce ne aburesti cu SUVuri, kwh cheltuiti si substante toxice, cand acolo zice clar, negru pe alb, contrariul? Este ECO, de acolo si termenul BIO CREMATION. Eu nu prea am mai vazut la tara o groapa cu o simpla cruce de lemn. Poate in satucuri de 200 locuitori uitate de lume. In rest lemne cheltuite pe sicrie din padurile noastre din ce in ce mai rare, beton in groapa si deasupra gropii cat sa faci un buncar, marmura nu mai zic. Cred ca daca e sa folosesti toata marmura, si tot betonul din cimitirele Romaniei, ai mai putea construi inca o Casa a Poporului.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 30 august 2011, 19:01)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Din nefericire vine timpul cand omul devine o bucata de carne mucegaita dupa care ajunge si praf si pulbere.
      Sunt , totusi, binevenite alternative la varianta cu ingropatul - ne umplem de cimitire ( la noi chiar desgustatoare si penibile - vezi mormintele cu termopan, statui de prost gust, mobilate, etc ) cand s-ar pute face altceva cu respectivele terenuri
  • +1 (3 voturi)    
    De ce e inmormantarea mai buna pentru suflet? (Marţi, 30 august 2011, 18:42)

    Mihai [anonim]

    E mai bine sa fii umplut cu lichid de imbalsamare, fardat, cu bucatele zimtate de plastic in ochi ca sa tina pleoaple inchise, si dupa aceea pus in o cutie de lemn si lasat sa te dezintegrezi si lichefiezi (cu ajutorul bacteriilor si viermilor) timp de saptamani?
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 30 august 2011, 19:19)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      nu mai putrezesti, hrana viermelui invigator, nu mai iesi pe cos, ajungi la canal...
      adica, dupa o viaa de rahat, tot in rahat...

      mai bine sa te manace viermii, ca's tot viata, dar ai un loc unde poti fi reamintit de famiie, unde mai pot veni cei dragi sa'si aminteasca de tine.

      pana is dupa incinerare ma ramane ceva, un pumn de cenusa.

      ...

      e totusi o chestie personala. vrei s'ajungi la canal, ai si posibilitatea asta.
  • -1 (1 vot)    
    pai nu? (Marţi, 30 august 2011, 18:52)

    tutankamon [anonim]

    Pai o fiinta decedata, umana sau nu, ti se pare ca e altceva decat o bucata de carne mucegaita? Ne place sau nu, tot o adunatura de atomi suntem. Ii ingropam, ii transformam prin ardere, prin descompunere chimica sau nucleara, rezultatul este acelasi. Diferenta este romantismul actiunii si starea indusa rudelor. Ar fi mai poetic sa te impacheteze si sa te trimita in spatiu, eventual in lumina "vesnica" a unei stele? De acord, insa pe mine ma va lasa "rece" metoda, ca sa zic asa...

    Si please, lasa viata de apoi si reincarnarea pentru miscarile religioase de orice fel, ca in definitiv asta e afacerea lor!
    • 0 (0 voturi)    
      Moartea nu e grea pentru mort, (Marţi, 30 august 2011, 22:53)

      florin [anonim] i-a raspuns lui tutankamon

      e grea pentru cei care raman dupa, pentru familie si prieteni.
      Asa ca eu sunt de parere ca e mai buna inmormantarea clasica, intre 4 scanduri, la 2 metri sub pamant. Vorba cuiva de mai sus, astfel pot sa vina cei care raman sa-si aminteasca de tine cei ramasi.
      Oricat ar parea de cinic, intr-un cimitir poate fi foarte frumos, daca e ingrijit, un loc in care sa te duci cu placere sa plantezi o floare sau un copac.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa o experimenteze intai pe Ei! (Marţi, 30 august 2011, 19:12)

    Thanatos [anonim]

    Sa o experimenteze intai pe Ei! Probabil sunt Aceiasi care cu ceva timp in urma ofereau consultanta pentru sinucigasi. Brrr!
    • 0 (0 voturi)    
      aoleu (Miercuri, 31 august 2011, 0:30)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Thanatos

      sa experimenteze intai pe ei. O spui de parca ti-ar dauna acel proces de lichefiere, mort fiind.
  • 0 (0 voturi)    
    poate refolosesc lichdul coroziv (Marţi, 30 august 2011, 23:45)

    mortul [anonim]

    Asta mi-a placul cel mai mult:
    "Tesutul este dizolvat, iar lichidul varsat in sistemul municipal de apa si canalizare."
    Deci solutia concentrata de NaOH cu sarurile rezultate din tataie se varsa in canalizare. Banuiesc ca soutia este inca "tare", la un pH 12-13? Poate ca folosesc aceeasi solutia la mai multe cadavre (eventual rude?, ha-ha) si astfel pot devenii mai ECO, varsand pe buda o solutie alcalina de pH 11-12, ca asta omoara mai lent pestii.