Goethe, "cel mai mare german din toate timpurile" (sondaj)

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 august 2011, 13:21 Actualitate | Internaţional

Poetul si romancierul Johann Wolfgang Goethe este "cel mai mare german din toate timpurile", devansandu-i pe primul cancelar al Germaniei dupa cel de-al doilea Razboi Mondial, Konrad Adenauer, si pe parintele teoriei relativitatii, Albert Einstein, potrivit unui sondaj publicat sambata si citat de AFP.

Autorul "Suferintelor tanarului Werther" este cel mai des citat de germani atunci cand sunt intrebati care este cel mai mare german din toate timpurile, potrivit sondajului realizat de institutul Forsa pe un esantion de 2.000 de persoane, pentru tabloidul Bild.

Singurele doua personalitati aflate inca in viata si prezente in acest sondaj sunt "cancelarul Reunificarii", Helmut Kohl (locul 5), la putere in perioada 1982 - 1998, si fostul sef al guvernului social-democrat, Helmut Schmidt (locul 7), care a condus Germania intre anii 1974 si 1982.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1818 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    Nici nemtii nu au intelepciune (Sâmbătă, 27 august 2011, 13:32)

    V.R. [anonim]

    Pai cum, un scriitor e mai important decat co-descoperitorul analizei matematice, Gottfried Wilhelm Leibniz?

    Si parca mai era un neamt adoptiv - de fapt austriac - care si-a lasat amprenta asupra istoriei mult mai mult decat Goethe...
    • -10 (10 voturi)    
      ce e aia analiza matematica? (Sâmbătă, 27 august 2011, 14:50)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      daca a fost folosita la crearea bombei atomice, nu ma intereseaza. daca nu, sa fie sanatoasa.
      • +6 (6 voturi)    
        Dureros (Sâmbătă, 27 august 2011, 18:49)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

        de ignorat este comentariul tau...
    • +8 (8 voturi)    
      da da (Sâmbătă, 27 august 2011, 14:56)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      era culmea sa nu existe romani mai destepti ca nemtii, ia zi-le vreo doua sa nu se vada :)
      prosti nemtii astia...
    • 0 (4 voturi)    
      ...tare destept esti...! (Sâmbătă, 27 august 2011, 14:59)

      bm [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      ...Goethe are strabunici turci...! ..si asta nu-l face mai putin german...!
    • +3 (3 voturi)    
      ignorantii latratori (Sâmbătă, 27 august 2011, 20:58)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Se putea sa nu se trezeasca vreun "destept" care sa-si dea cu parerea despre alegerea nemtilor, desi inteligenta si nivelul lui de cultura generala nu trec nici macar peste medie ?

      Goethe a fost mult mai mult decat un scriitor (nu ca ar fi probleme cu alegerea daca ar fi fost doar scriitor). E considerat ca fiind unul dintre cele mai mari genii ale umanitatii. Multi cercetatori il considera ca fiind chiar cel mai mare geniu.

      Pe langa literatura a excelat in matematica, fizica, biologie (el a cam pus bazele biologiei comparative si a fost cea mai mare influenta in domeniul studiului morfologiei plantelor si animalelor, reusind sa inspire ulterior reprezentati de seama ai naturalismului si chiar si pe Charles Darwin si a sa teorie), etc

      Leibniz a fost si el un mare geniu, dar operele lui Goethe au avut un mult mai mare impact si nu doar in stiinta si filozofie.

      PS: Inteleg ca esti plictisit sa tot postezi prin presa tabloida care te reprezinta, de altfel, dar toti te-am aprecia daca ai mai rari vizitele pe forum.
    • 0 (0 voturi)    
      ce treaba are Einstein cu poporul german? (Duminică, 28 august 2011, 20:05)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      e ka si kum ai spune ca cea mai mare romanca e Ana Pauker !putina decenta ....
  • +6 (6 voturi)    
    Placuta surpriza. (Sâmbătă, 27 august 2011, 15:10)

    cornel19 [utilizator]

    Aceasta inseamna ca Gothe, este cunoscut de conationali, adevarat ca esantionul este redus, nu se precizeaza metodologia sociologica, dar comanda a venit de la bild. Interesanta sunt si restul personalitatiilor/ordinea lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Mari Romani (Sâmbătă, 27 august 2011, 16:43)

    JIJIBECALI [anonim]

    Cum ? Nu sunt Beckenbauer , Klinsmann, Voller , Gerd Muller , Klose , Kahn , Schhwainsteiger , Muller si Lothar Matheus in topul mari germani ?

    Astia mai trebuie sa invete de la noi care i-am avut inclusiv pe Banel Niculita si Mirel Radoi . Sa nu mai zicem de Gigi Becali pe 10.
  • 0 (4 voturi)    
    da' marx si engels (Duminică, 28 august 2011, 0:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    astia nu sint mari germani? Sau sint , dar unul dintre ei nu era german, iar celalalt nu era chiar asa de mare?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce germanii sunt mai sus decat romanii... (Luni, 29 august 2011, 10:03)

    Metec [utilizator]

    Comparati locul lui Goethe, in ierarhia celor mai mari germani, cu locul lui Eminescu, in cea a celor mai mari romani, si veti afla raspunsul... Este diferenta intre niste oameni educati, cu un mediu caracterizat de serate muzicale si de lecturi filozofice, si niste tzoparlani mutati de la sat la oras, cu filozofia strungului si menghinei. Atentie, ma refer la medie, nu la indivizi! Am avut si mai avem si noi romani cultivati, dar se afla astazi intr-o dramatica minoritate...