Pakistanul sfideaza SUA si ofera acces chinezilor la elicopterul "invizibil" abandonat de americani dupa uciderea lui Osama ben Laden

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 15 august 2011, 19:23 Actualitate | Internaţional

Parte a unui elicopter distrus, langa complexul Abbottabad
Foto: Reuters
Guvernul pakistanez a permis inginerilor militari chinezi sa fotografieze si sa ia probe ale elicopterului "invizibil" al US Navy SEAL, abandonat dupa operatiunea in care Osama ben Laden a fost ucis, a relatat Financial Times, preluat de FoxNews.

Informatia vine dupa luni de speculatii si zvonuri potrivit carora Pakistanul a permis accesul chinezilor la elicopterul "invizibil".

"SUA detin acum informatia ca Pakistanul, mai ales ISI (agentia pakistaneza de securitate) le-a oferit chinezilor acces la elicopterul din Abbottabad", a declarat o sursa din cadrul serviciilor de securitate.

Incidentul a fost discutat de consilierii pe probleme de securitate ai presedintelui american Barack Obama, iar un oficial a recunoscut ca situatia "nu ne incanta". "Le-am cerut in mod explicit pakistanezilor, imediat dupa raid, sa nu permita nimanui accesul la ramasitele elicopterului", a declarat sursa apropiata de CIA.

Oficialii pakistanezi au declarat la cateva zile dupa uciderea lui Osama ca sunt interesati in studierea ramasitelor elicopterului "invizibil", abandonat de trupele Navy SEAL in timpul raidului impotriva resedintei lui bin Laden.

Pakistanezii au sugerat totodata ca partea chineza este si ea interesata de tehnologia folosita de americani. Experti militari spuneau in luna mai ca militarii din trupele speciale americane ar fi fost transportati la complexul in care se afla liderul terorist la bordul unor elicoptere "invizibile".

ABC scria ca daca Beijingul va primi acces la elicopterul "invizibil", nu ar fi pentru prima data cand China va profita de tehnologia americana.

Oficiali militari din Balcani si alti experti au declarat in ianuarie 2011 ca o parte din tehnologia folosita de chinezi la realizarea avionului de vanatoare invizibil J-20, testat recent, provine de la avionul F-117 Nighthawk, doborat in timp ce efectua un raid impotriva tintelor din Serbia. Aparatele Nighthawk au fost primele avioane invizibile de lupta, ele fiind foarte greu de detectat de catre radar.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6710 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    a fost un aranjament in barter! (Luni, 15 august 2011, 20:43)

    Eneas [anonim]

    SUA a incalcat suveranitatea Pakistanului si a lasat elicopterul ,sanchi ,distrus!Pakistanul a vandut elicopterul Chinei si a primit contra onoarea reparata ,bani!Apoi China a multumit SUA pentru importul indirect de armament si a promis ca il va folosi numai contra rusilor!Period!
  • +17 (25 voturi)    
    Pakistan, Arabia Saudita ..... (Luni, 15 august 2011, 20:46)

    cornel19 [utilizator]

    Trebuie amintit ca arsenalul nuclear al pakistanului & vectorii a fost creat cu sprijin ,,multilateral,, al chinei, ca contrapondere la india, adversar comun al acestora. India la randul ei a fost/este sprijinita de rusia (urss) dar si de sua, adevarat, pe canale neoficiale. Geopolitica asiei si a planetei are dimensiuni, actiuni, etc., complexe, greu de detectat. Au exzistat razboaie dure, eufemistic numite ciocniri de frontiera, urss/china, china/india, india/pakistan, pakistan/iran, samd. Cred ca se impune, in ideia cunoasteri subiectului, analiza mult mai ampla. In ecuatie intra si arabia saudita, care dispune de semnificative rezerve valutare, dar care are probleme serioase de legitimitate in zona musulmana, cu regimul autocrat, suport logisticptr. o ramura autonoma si militanta a sunismului, dar si amenintarii de invazie dinpartea irakului si iranului. Din pdv personal, nu sunt surprins, si anticipez dezertarii directe/indirecte din ,, blocul ,, proamerican. Posibil ca in viitorul apropiat, loialitatea fata de valorile democratice sa ramana in o parte a europei de est, ce a cunoscut ,, convingator ,, totalitarismul.
    • +2 (6 voturi)    
      pentru SCS (Marţi, 16 august 2011, 0:14)

      traian [anonim] i-a raspuns lui cornel19

      De vreo 20 de ani nu am mai avut parte in spatiul public de o analiza atat de lucida!
      Nu vreau sa exagerez,suntem tousi doar la coada unui simplu material preluat si tradus dar astfel de comentarii imi reconfirma ca in Ro,dincolo de aparente,exista si oameni de valoare!Felicitari,ori ai exercitiu,ori ai o capacitate de sinteza deosebita!
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Luni, 15 august 2011, 21:25)

    dragos234 [utilizator]

    In zece ani vor avea si chinezii un elicopter invizibil.
  • -3 (11 voturi)    
    "Despre infailibilitate"... (Luni, 15 august 2011, 21:28)

    Averescu [anonim]

    In primul rand,pierderea acelui "elicopter infailibil" in acea operatiune super secreta si, in egala masura, abandonarea resturilor aparatului , la locul prabusirii este o palma rusinoasa pe obrazul strategilor militari americani, cu implicatii directe asupra credibilitatii pe care o mai au SUA in lume, . O gresala de neiertat, pentru care cei vinovati ar trebui sa plateasca. In aceste conditii este absolut normal ca autoritatile pakistaneze, "driblate" in privinta organizarii si desfasurarii acelei operatiuni pe teritoriul suveran al Pakistanului, chiar daca era vorba de Bin Laden - de ce oare americanii nu au cooperat cu pakistanezii, ca doar sunt aliati de lunga data, nu aveau incredere in ei!?-sa faca ceea ce credeau ele mai bun pentru interesul national, cu acel morman de fiare arse si nefolositioare, in ciuda falsei faime cu care a fost aureolat acel elicopter. Asta imi aduce aminte de doborarea cel putin a unui avion, deasemenea"invizibil: Stealth, deasupra teritoriului jugoslav, in 1999 si de acea pancarda pe care sarbii, plini de umor au scris dupa aceea :" Sorry, we didn't know that it was invisible" Asemenea aureole de invincibilitate dureaza foarte putin in zilele noastre.
    • +7 (11 voturi)    
      lol ?! (Marţi, 16 august 2011, 0:07)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Averescu

      De ce americanii nu au colaborat cu pakistanezii? LOL! Pai pakistanezii (ISI si armata) il tineau pe Bin Laden in cartierul lor select, de-aia.
  • +7 (7 voturi)    
    Stiri fara noima ... (Luni, 15 august 2011, 22:14)

    anonim [anonim]

    Ultima stire de pe hotnews cu privire la acest elicopter era aceea ca americanii si-au recuperat epava si ca se afla bine mersi în SUA. Uitati ce se scria prin presa româna :

    http://www.adevarul.ro/international/Elicopterul-Laden-restituit-Statelor-Unite_0_487151281.html

    Stiri alandala ...
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 16 august 2011, 9:36)

    uck [anonim]

    sa fiti siguri ca americanii au distrus elicopterul inainte de a parasi locul. ca au ramas niste resturi asta e altceva. chinezii pot doar copia, la inovare sunt incredibil de slabi, mai slabi si decat rusii. n-o sa reuseasca sa faca mare lucru cu epava aia. sau cand o sa reuseasca o sa fie deja tehnologie depasita.
  • -3 (3 voturi)    
    oare ? (Marţi, 16 august 2011, 12:05)

    oarecare [anonim]

    ca sa existe elicopterul asta ar trebuie mai intai sa existe
    Osama ben Laden
  • 0 (0 voturi)    
    N-ai aflat? (Marţi, 16 august 2011, 14:47)

    adrian88000 [utilizator]

    Ben Laden nu mai exista! E mort.
  • 0 (0 voturi)    
    discutie la casa alba (Marţi, 16 august 2011, 15:50)

    George [anonim]

    Raport catre organizatorul de misiuni:
    - Sir, l-am localizat pe Bill Aden.
    - OK, trimitem trupele...
    Organizatorul de misiuni catre baza militara:
    - 2 elicoptere speciale invizibile sa fie pregatite, 40 navy seals sa urce la bord.
    Pentagonul catre organizatorul de misiuni:
    - Ti-am vazut cererea de misiune speciala ... ok ... mai avem o rugaminte ... le mai dam la baieti un elicopter, un vechi proiect esuat .... mda, ok ... speram sa il poata duce pana acolo ... iar dupa ce terminati ... il distrugeti la fata locului ... de restul de ocupam noi, media, articole, etc.