Fostul sef al politiei din New York, consilierul premierului britanic David Cameron: Arestarile nu sunt suficiente, vandalilor trebuie sa le fie frica de politie

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 august 2011, 17:47 Actualitate | Internaţional

Fostul sef al politiei din New York, creditat cu restabilirea ordinii in Los Angeles dupa revoltele de acolo din 1992, a afirmat, inainte de intalnirea cu premierul Marii Britanii David Cameron ca tinerilor infractori, vandalilor si celor care fac parte din gasti trebuie sa le fie teama de politie si de eventualele pedepse.

Intr-un interviu acordat Daily Telegraph, Bill Bratton, viitorul consilier al lui Cameron pe probleme de infratctionalitate, a declarat ca multi dintre tinerii infratori au fost incurajati de tacticile prea prudente ale politiei si de masurile prea tolerante de sanctionare aplicate.

Pierderea increderii in capacitatea de a oferi siguranta creeaza probleme serioase pentru fortele din politie, a spus el.

Pentru a fi eficienta, politia trebuie sa dispuna de "multe sageti in tolba", intre acestea numarandu-se arme cu gloante din cauciuc, cu electrosocuri, spray-uri paralizante.

"Ceea ce trebuie inteles este ca politia are puterea de a face anumite lucruri - sa te opreasca, sa iti puna intrebari, sa te perchezitioneze, chiar sa foloseasca forta sau sa te aresteze", a spus Bratton, fost sef al politiei din New York si Los Angeles, cunoscut pentru politica sa "toleranta zero".

Premierul David Cameron este un admirator al acestuia si l-a rugat sa il sfatuiasca.

Potrivit BBC, Bratton mai spune ca infractionalitatea nu poate fi rezolvata prin arestari, ci este o problema a intregii societatii.

Circa 2.250 de persoane au fost arestate, zeci dintre acestea urmand sa fie audiate sambata.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2561 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    frica?? (Sâmbătă, 13 august 2011, 18:03)

    Lexus [anonim]

    ...eu cred ca (in general) politia ar trebui sa inspire respect!
    ...sunt state in care acesta este obiectivul urmarit de politisti sa respecte si sa fie respectati...la urma urmei acesta este scopul politiei sa ne protejeze si atunci mi se pare normal sa-i respect....eu ma refer la atitudinea generala a oamenilor cistiti!
    • +2 (2 voturi)    
      Citeste cu atentie. (Sâmbătă, 13 august 2011, 18:55)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      Scrie: "vandalilor trebuie sa le fie frica de politie"... Criminalilor, celor care vor sa faca rau.. etc etc.. Nu spune ca "cetatenilor trebuie sa le fie frica de politie". Pai daca vandalilor nu le e frica de politie, atunci se intampla ce s-a intamplat la Londra.

      Cam asta ar fi idea.
    • +1 (1 vot)    
      mai citeşte-o dată (Sâmbătă, 13 august 2011, 19:16)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Lexus

      "vandalilor trebuie sa le fie frica de politie" ("young thugs should fear the police")
    • 0 (0 voturi)    
      FRICA (Sâmbătă, 13 august 2011, 20:22)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Lexus

      Propun declararea trimestriala a unei zile dedicate bataii. Politistii sa-i bata pe infractori, parintii sa-i bata pe copii, sotii sa-si rupa sotiile, iar barbatii sa se ciomageasca pe strada unii pe altii in mod organizat. Nu e de ris, ne-am respecta mai mult unii pe altii. Totusi, parca vad ca majoritatea si-ar lua scutire medicala. Dar cel putin am sta in case cu teama unii fata de altii.
    • 0 (0 voturi)    
      Frica sau respect? (Sâmbătă, 13 august 2011, 21:13)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      Pana la urma nu cuvintele sunt importante ci linistea sociala!
      Oricum,celor care calca legea ar trebui sa le fie un pic mai mult frica de consecintele faptelor respective!Politia este o institutie ca oricare alta,o victima colaterala in discutia asta!
    • 0 (0 voturi)    
      respect (Sâmbătă, 13 august 2011, 23:21)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      politia reprezinta legea si prin intermendiul politiei legea este aplicata (asta la o scara minimalista)

      oamenii care au respect fata de lege, au respect si fata de politie, si politia ii trateza cu respesc.

      in momentul in care cetateanul fura , sparge, da in cap, etc, nu are respect nici fata de lege (implicit fata de politie) nici fata de cetanteanul pagubit.

      atunci politia trebuie sa intervina. politia trebuie sa il opreasca pe raufacator si sa il predea instantelor abilitate ce vor lua masurile necesare.

      intrebarea este: cum faci hotul, violatorul, spargatorul, batausul, sa respecte politia? toleranta 0. cam are dreptate omul.

      politia trebuie sa inspire incredre cetateanului onest, dar asta se poate doar daca politia este mai puternica decat cetateanul raufacator.

      altfel, daca stiu ca raufacatorul e mai "tare" decat politia, de ce as mai apela la politie ?
    • 0 (0 voturi)    
      comentam pentru ca existam (Sâmbătă, 13 august 2011, 23:35)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      Tu te referi la oameni cinstiti si el la infractori.
      Aveti dreptate amandoi dar vorbiti de lucruri diferite :)
    • +1 (1 vot)    
      respect !? (Duminică, 14 august 2011, 2:06)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      vandalul si respectul, vaca in bikini.
      titlul spune clar, cui trebuie sa'i fie frica de politie.
      hotii sunt dotati cu respect din gena lor.
      politaiul ala a facut ordine in los angeles, unde rebelii lucrau cu puscoace.
      de atunci, au mai fost jafuri in grup, numai la new orleans, dupa katrina...
      este o mare mica diferenta intre a face fata unui jaf obijnuit, si al unei razmerite cu jaf si voie buna.
    • 0 (0 voturi)    
      frica, respect, incredere (Duminică, 14 august 2011, 10:44)

      G.P. [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      Frica este una din dimeniunile necesare in imaginea politiei. Asa cum societatea e eterogena, compusa din elemente de exceptie (varfuri), masa de oameni caracterizati de normalitate si marginalizatii (cei care traiesc la marginea societatii si nu ii respecta regulile), tot asa politia trebuie sa raspunda fiecaruia din ei pe masura.

      Prin urmare, politia trebuie sa inspire incredere si respect tuturor membrilor de buna credinta ai societatii, insa trebuie sa inspire frica celor care nu recunosc decat aceasta reactie psiho-somatica. Daca aveti impresia ca hotii, violatorii si criminalii stiu ce e respectul va inselati. La ei numai regula haitei si masculului alfa se poate aplica.

      In fine, parerea mea e ca daca nu ne repliem urgent fortele de securitate si protectie, daca nu le asiguram putere si integritate, vom vedea in curand ce poate insemna haosul. Cineva spunea ca pana in iarna vom avea razboi mondial. Daca se astepta sa vada ceva sinilar cu primele doua cel mai probabil se inseala, pentru ca de fapt actualul razboi mondial a inceput deja si se desfasoara pe pietele financiare - statele se ataca, se apara, se compromit si se sprijina, e o arena in care cetateanul de rand nu poate contribui prea mult insa efectele sunt la fel de nimicitoare.

      La asta se adauga luptele interne - din ce in ce mai numeroase. Razboaie civilie, lupte de strada, intre nemultumitii invatati sa fie asistati social (crescuti cu ideea ca li se cuvine) si cei care muncesc din greu sa isi protejeze famiilile insa ajung de fapt sa hraneasca intreaga societate si bolile aferente. Acestia din urma inca nu au iesit in strada pentru ca felul lor de a fi e de natura de a ii tine in casa. Insa daca le va ajunge cutitul la os, atunci o sa fie jale.

      Si o sa avem cu totii nevoie de o politie puternica si integra, oriunde ne-am afla.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai citi pe sarite. (Duminică, 14 august 2011, 12:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      Se referea la infractori.Sa le fie frica.Normal ca un om cinstit va respecta un politist pentru-ca infractorii ii stiu de frica,adica respecta legea si nu face blatul cu ei la hotii si golanii.
  • -20 (26 voturi)    
    belzebuth (Sâmbătă, 13 august 2011, 18:07)

    evoque [utilizator]

    Tampitul asta de unde a aparut.
    Parca politia este in slujba cetateanului.
    Cred ca a studiat pe la moscova pe timpul comunistilor.
    Somnul ratiunii naste monstrii.
    Auzi la el toleranta zero.
    Poate il angajeaza baselu la cotroceni.
    • +6 (8 voturi)    
      belzebuth (Sâmbătă, 13 august 2011, 18:20)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui evoque

      E simplu. Depinde in slujba caror cetateni este politia: a celor onesti (bogati sau saraci) sau a celor ce nu respecta niste reguli de bun simt. Ce spui daca niste cetateni iti dau foc la casa? Politia in acest caz ce sa faca?
      • 0 (0 voturi)    
        @ anonim (Duminică, 14 august 2011, 0:51)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Ce spui daca guvernul nu mai respecta legea si pune politia sa te bata??
        Ce spui atunci cand vrei sa protestezi, pasnic, si guvernul tau zice ca nu are chef de tine si pune politia pe tine??
        In slujba cui se afla politia?
        Este o linie foarte subtire intre cetatean si guvern iar politia este la mijloc si asculta de intotdeauna de guvern.
        Crezi si esti convins ca in Londra se intampla toate acestea numai din cauza huliganilor. Trebuie sa fie gasit un tap ispasitor iar acela nu va fi niciodata guvernul ci cetateanul.
        Iar daca vrei un raspuns la intrebare, simplu, la noi politia face ce stie mai bine. Vine scrie un proces verbal te pune sa dai o declaratie si iti deschide un dosar penal ca nu ai avut grija de casa ta.
      • 0 (0 voturi)    
        sa'l invite la sectie (Duminică, 14 august 2011, 0:56)

        jimmy ycks [anonim] i-a raspuns lui anonim

        la o cafea, o tigare si sa'l roage policos sa nu mai faca.
    • +1 (1 vot)    
      mai citeste (Sâmbătă, 13 august 2011, 18:51)

      nn [anonim] i-a raspuns lui evoque

      acest "tampit" a facut ordine in New York in vremuri in care celor de acolo le era frica sa iasa seara din case. Tactica dezvoltata si folosita de el este materie de studiu pentru orice politie moderna. Asa sunt romanii destepti si restul "tampiti". De asta suntem unde suntem.
    • 0 (0 voturi)    
      uite-aici (Sâmbătă, 13 august 2011, 19:28)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Filmare de amator, un poliţist NYPD. Citeşte şi comentariul celui care a postat clipul "1 minut şi 9 secunde i-au trebuit poliţiei să ajungă la faţa locului, timing excelent al NYPD"

      http://www.youtube.com/watch?v=9pFBHF2cids
    • 0 (0 voturi)    
      excelent ar fi (Sâmbătă, 13 august 2011, 20:50)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      sa-l angajeze. Poate asa unii ca tine se gandesc de doua ori inainte de a bate din gura.
    • -12 (14 voturi)    
      politzia (Sâmbătă, 13 august 2011, 20:52)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Sa nu uitam ca si la revolutzia noastra au fost geamuri sparte si magazine vadalizate din care s-a furat (ce era pe atunci)
      Cine a fost atunci pe Magheru a vazut cu sigurantza.

      Daca politzia ar fi avut tolerantza zero acum vuvuzeam la al 25 congres.

      Ce fac ei acum se apropie de fascism, aresteaza oameni be baza unor probe precare (cel putzin 75% vor fi eliberatzi din lipsa de probe).
      Si la ei ca si la noi televiziunea este aservita si prezinta ce ii convine guvernului asa zis democratic, nu de alta da camera lorzilor e numita in functzie de pile, mai au si regina, ei sant democratzi cu numele.
      • 0 (0 voturi)    
        Diferenta (Duminică, 14 august 2011, 3:04)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Magazinele de pe Magheru erau proprietatea Partidului, deoarece nu exista proprietate privata.

        Magazinele din Londra sunt proprietati private, pentru protectia carora patronii lor platesc taxe statului britanic. Insa statul britanic refuza sa se achite de sarcinile sale contractuale, de a proteja proprietatea privata.
      • +2 (2 voturi)    
        Toleranta zero (Duminică, 14 august 2011, 18:11)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Toleranta zero e o sperietoare la masini automate si la regimurile dictatoriale. Democratia insa nu poate fi aparata doar de stat, ci trebuie sa fie sustinuta moral de societatea civila si de catre cetateni. Daca nu credem in democratie, pot (re)aparea repede forme de totalitarism, in special pe fondul crizei actuale.

        Ceea ce s-a intimplat in Marea Britanie trebuie pedepsit cu hotarire, iar asta e opinia majoritara in Europa. Cetateanul european obisnuit, cinstit, e in general satul sa mai contemple neputinta statului, sfidarea adusa politiei de infractori, infractori in devenire, potential infractori sau simpli tineri debusolati. In acest sens toleranta zero e binevenita. Daca politistului i se pare ca esti suspect, trebuie sa te legitimeze si sa te conduca la sectie pentru un interogatoriu specializat. Chiar daca esti nevinovat, legitimarile si interogatoriile pot releva surprize, dar mai important decit asta, mentin teama si respectul fata de politie.

        Eventualele abuzuri ale politiei sint un rau de preferat gloatei dezlantuite. Teama de politie trebuie inoculata din frageda adolescenta. Teama nu functioneaza daca aplici autoritatea doar faptelor celor mai grave. Prevenirea faptelor penale se face prin inocularea fricii, nicidecum prin promovarea libertatii iresponsabile. Cel mai grav in tulburarile britanice a fost absenta fricii infractorilor fata de restul cetatenilor, fata de filmare, fata de politie.
    • +8 (10 voturi)    
      In slujba cetateanului ... (Sâmbătă, 13 august 2011, 22:02)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui evoque

      ... care este jefuit si impotriva ceatateanului care jefuieste . De fapt, este in slujba legii . Patrunde ideea asta in creierul tau ?...
      • -1 (1 vot)    
        @Marse (Duminică, 14 august 2011, 0:53)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Marse

        Iar legea in slujba cui este?
        Dormi linistit politia vegheaza. Iar pentru asta nu ai nevoie de creier. Ecoul sa nu iti deranjeze neuronul.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat graiesti (Sâmbătă, 13 august 2011, 23:20)

      Leeview [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Ce porcarie e treaba asta cu toleranta zero. Daca te prind unii intr-un gang si te sparg la rozeta, politia ar trebui prima data sa te intrebe daca iti place.

      Dupa ce te mai prind si in ziua urmatoare, daca poarta prezervativ, pot sa o faca linistiti. Dar nu mai mult de doua ori de caciula. Daca o fac si a treia oara, gata, politia ar trebui sa intervina.

      Politia ar trebui sa fie in slujba cetateanului de orice fel , infactor sau nu , fara discriminare.

      PS. Din pacate la noi cam asa e, jumatate din politie e in slujba infractorilor.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Sâmbătă, 13 august 2011, 19:22)

    smen [anonim]

    in unele tari asa zis ''civilizate'' acesti oameni se numesc vandali,infractori etc,in tarile unde trebuie instaurata ''democratia'' ei se numesc rebeli,luptatori pentru libertate,demonstranti,observam asa dar ca teroia relativitatii a lui Einstein se transpune in practica
  • +9 (11 voturi)    
    of (Sâmbătă, 13 august 2011, 22:08)

    basescu [anonim]

    eram la Londra faceam curatenie in gradina sorei mele in Edmonton Green si ma chinuiam sa pun niste iarba uscata intr-un sac negru!Un politist si o politista(superba) m-au ajutata sa pun iarba in sac , au vazut ca ma chinui sa o pun!M-au intrebat daca sunt ok , daca nu am vazut nimic suspect!Superb!
    Cinste politistilor englezi!
    • 0 (0 voturi)    
      Englezii sunt gentlemani si cand nu e cazul (Duminică, 14 august 2011, 3:07)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui basescu

      Politistii englezi sunt niste gentlemani. Problema e ca sunt gentlemani chiar si cu infractorii.

      In China, Japonia, Singapore, Coreea de Sud, Taiwan nu exista asa ceva, sa nu poti merge pe strada de frica gastilor pradatoare.
    • -1 (1 vot)    
      Si mie, si mie.... (Duminică, 14 august 2011, 12:24)

      Dudu [anonim] i-a raspuns lui basescu

      Si eu eram la Londra, faceam caca langa gradina sorei tale din Edmonton Green. Si ce sa vezi? Dupa ce au terminat de pus "niste iarba uscata intr-un sac neaparat negru" au trecut la urmatoarea proprietate, adica la mine, si m-au sters la fund. M-au intrebat daca sunt OK, au privit adanc in ochii mei si au oftat. Ghici de ce? La urmatoarea adresa ii astepta o cetateanca colorata, proasta de proasta, care nu muncise in viata ei, doar statuse cu curul in sus la orele rugaciunilor alea tanguite, dar care, ce sa-i faci, avea saraca latrina infundata...Cinste politistilor englezi!! Dar pe seara, ce sa vezi: au dat la stiri ca in coltul strazii Edmonton Green, trei vidanjori au arestat energic doi tigani romani, talhari violenti ce ucisesera in bataie doua femei singure. Hai sictir, ca scrii baut!
  • -2 (2 voturi)    
    inechitate rasiala, etnica si religioasa (Duminică, 14 august 2011, 5:00)

    El Condor [anonim]

    De ce miscarile sociale care au loc in tarile din vestul Europei nu sunt tratate la fel ca cele din tarile arabe sau din oricare parte a lumii. S-a trezit din nou " rasa civilizatoare " cu masuri inchizitoriale, autorizate de " organizatii internationale " aservite intereselor "jandarmilor lumii " ? Aceasta modalitate de tratare a oamenilor si evenimentelor face cumva parte din PLANUL DE MONDIALIZARE ASERVITA ?
  • +1 (1 vot)    
    vrem si noi (Duminică, 14 august 2011, 10:38)

    chris [anonim]

    NU-l invita nimeni si in Romania?
    Sa vad si eu infractorii pusi cu botu' n tarana, cocalarii care ne pun viata in pericol pe strada si care , pare ca nu au frica de nimic, ascunsi fiind in spatele banilor..