Miliardarul rus Mihail Prohorov: Rusia ar trebui sa adere la spatiul Schengen si la zona euro

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2011, 17:00 Actualitate | Internaţional

Prohorov
Foto: Reuters
Miliardarul rus Mihail Prohorov, lider al partidului Cauza Dreapta, a declarat joi ca Rusia ar trebui sa adere la zona euro, estimand ca aceasta masura ar ajuta "unele tari europene sa evite falimentul."

"Rusia ar trebui sa depaseasca o etapa strategica in sensul apropierii de Europa si sa adere la spatiul Schengen si la zona euro", a declarat Prohorov, in timpul unei conferinte de presa, relateaza AFP.

Crearea unei "Europe mari, de la Lisabona la Vladivostok" (Orientul Indepartat Rus), va ajuta "unele tari europene sa evite falimentul", a spus Prohorov, care este unul dintre cei mai bogati 50 oameni din lume cu o avere estimata la 18 miliarde dolari de catre revista Forbes.

Rusia, cu teritoriul sau vast, ar putea gazdui "multe companii" din Europa, a sugerat el.

Pe de alta parte, in ochii prim-vicepremierului rus Igor Suvalov, aderarea Moscovei la zona euro ar fi "un impas" care duce la "o abandonare de catre Rusia a pozitiilor sale politice si a suveranitatii sale".

"Declaratia lui Prohorov arata ca acesta este un mare antreprenor care nu apara interesele nationale, ci pe cele ale companiilor multinationale care doresc o mai mare influenta asupra statului", a spus oficialul rus la postul de radio Ecoul Moscovei.

Proprietar al echipei americane de baschet New Jersey Nets, magnatul Prohorov conduce si Grupul Onexim, o intreprindere de investitii care dezvolta mai multe domenii, cum ar fi industria miniera, noile tehnologii, sistemul bancar si altele.


Citeste mai multe despre   






















1887 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    interesant (Joi, 11 august 2011, 17:14)

    ady [anonim]

    ar trebui sau daca ni s-ar permite..una din ele este o abordare complet diferita de prost crescut ...
  • +2 (4 voturi)    
    Niciodata (Joi, 11 august 2011, 17:14)

    vali [anonim]

    In final de asta a fost creat UE pentru a rezista competitiei super-puterilor (China, America, Rusia etc).
    • 0 (0 voturi)    
      Hopa,hopa! (Joi, 11 august 2011, 22:36)

      traian [anonim] i-a raspuns lui vali

      Cred ca exagerati!Un pic!Nu este vorba de a rezista competitiei super-puterilor ci numai de a resista!Punct!
    • 0 (0 voturi)    
      lasa, ca suna frumos (Joi, 11 august 2011, 23:13)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui vali

      "crearea unei Europe mari de la Lisabona la Vladivostok" si pe care s-o conduca rusii.
      Totusi, nu e de ras: astia chiar asta viseaza!! Nu se mai multumesc sa se creada (doar) urmasii Imperiului Roman de Rasarit, cu tzarii/cezarii lor, ortodoxia lor (cea mai autentica, se-ntelege) si cu gandul de eliberare a Constantinopolului...
  • -1 (9 voturi)    
    Mihail Prohorov (Joi, 11 august 2011, 17:22)

    gdans [utilizator]

    Sunt oameni de valoare, vizionari si in Rusia, din pacate optiunile lor sunt impartasite de un procent redus din populatie.
    O alianta a nordului care sa includa si Rusia ar fi invicibila economic si militar.
    • +1 (1 vot)    
      Comprimare (Joi, 11 august 2011, 21:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      Da, si mie imi vine sa zic invincibila. Dar sint alte doua tari in Asia probabil mai "invincibile" decit tot restul planetei. Si se dezvolta cu viteza. De fapt intreaga lume se schimba in zece ani, cit un secol din trecut. Diferenta intre normalitate, supravietuire si succes e tot mai mica.
    • 0 (0 voturi)    
      E putin periculos sa crezi... (Vineri, 12 august 2011, 0:09)

      Sting [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      ...ca poti face o alianta cu rusii.
  • +2 (6 voturi)    
    Russia ... Generation Next ... Prophecies (Joi, 11 august 2011, 17:27)

    Brucaunus [anonim]

    Cand Medvedev va disparea (la urmatoarele alegeri) si Putin la fel (in maxim 10 ani) RUSSIA va fi a Prohorovilor ...

    ECE ORACULUM!
  • +13 (15 voturi)    
    Doamne fereste! (Joi, 11 august 2011, 17:33)

    Andradda [utilizator]

    Din momentul in care Rusia va intra efectiv in Europa, cu moneda si cu granite...mai dureaza maximul 30 de ani si Europa va fi de fapt o simpla extensie a Rusiei.

    Sper ca Occidentul sa isi pastreze intreaga distanta posibila fata de Rusia.
    Afaceri, respect reciproc, aliante bilaterale...da..oricand si cat de multe.
    Dar intrarea Rusiei in UE,...niciodata.
    Practic ar insemna ca UE sa adere la Rusia, nicidecum invers.
    • -2 (2 voturi)    
      Glumesti (Joi, 11 august 2011, 23:43)

      valentin [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Ai comparat vreodata PIB-ul Rusiei cu al UE ? Dar populatia ? Te sfatiuesc sa o faci si apoi sa-ti dai cu parerea despre cine este sau va fi extensia cui.
  • +1 (3 voturi)    
    NA! uite un bebekali rus. (Joi, 11 august 2011, 17:41)

    PAREREAME [utilizator]

    Domnu asta are umor. Sper sa nu sfarseasca iminent.
    • 0 (0 voturi)    
      Bekali rus? (Sâmbătă, 13 august 2011, 15:33)

      IonIon [anonim] i-a raspuns lui PAREREAME

      Prohorov este un instruit, provenind dintr-o familie de intelectuali, nu-i un Becali... Apoi, in Russia de azi exista multi tineri instruiti si activi care inteleg ca Russia nu va mai putea fi NICIODATA ce a fost URSS. Russia nu are nici o sansa singura (prea multe tati o depasesc ca populatie) si nu se poate asocia cu vecinul din sud (China), care-i poate inghiti. Singura lor sansa este in Europa. Ca partener, pentru ca cei 150 milioane nu se pot pune cu 450 milioane ale Europei... Eu l-am auzit vorbind pe Prohorov, este perfect constient de slabiciunile tarii sale...
  • +3 (5 voturi)    
    cum a aparut avionul american... (Joi, 11 august 2011, 17:49)

    rov [utilizator]

    rusii vor sa se ascunda in Europa :)))

    Nu cred ca rusii isi gasesc loc in civilizatia de tip occidental, de altfel nici nu-si doresc.
  • +7 (9 voturi)    
    rusie este precum golanul clasei (Joi, 11 august 2011, 17:55)

    rov [utilizator]

    Ii placa sa ameninte si sa ia cu forta mancarea colegilor, copiaza la teze si chiuleste cand e vorba de munca.
    Credeti ca vrea sa puna osul dintr-o data la treaba in cercul scolar cu colegii ?
  • +3 (3 voturi)    
    Mokazie (Joi, 11 august 2011, 17:59)

    Cucumber [anonim]

    Rusia vrea sa cumpere UE la pret de criza?
  • -3 (3 voturi)    
    gandire pozitiva (Joi, 11 august 2011, 18:00)

    El Condor [anonim]

    Uite on rus care-mi place : vrea sa bage rusia-n magiun, dar nu stie ca chestia cu intratul in randul celor 6 nu este decat o TEAPA !!!!!!!! Ii doresc bafta.
  • +5 (7 voturi)    
    asta ar mai lipsi.......... (Joi, 11 august 2011, 18:01)

    sache [anonim]

    rusia, membra UE. oare citi rusi vor fi in parlamentul european? 50%? oare cu cit ar contribui ei la bugetul UE? 9%? dl prohorov, cred ca esti beat.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu chiar (Joi, 11 august 2011, 22:45)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui sache

      24 la suta din palamentari si 11 la suta din economie. Tot au da :).
  • +2 (2 voturi)    
    asta (Joi, 11 august 2011, 18:42)

    sir [anonim]

    are 2 variante.:ori se da cu putin ori...ajunge langa hodorkovski.ori,Doamne-fereste...!
  • -1 (3 voturi)    
    Rusia-UE (Joi, 11 august 2011, 19:12)

    scridon radu lucian [anonim]

    Ideea nu este noua,Generalul de Gaulle a propus o
    Europa de la Atlantic la Urali,urmata de debarcarea
    Domniei sale.Idei pot fi multe,este necesar in aceste
    timpuri dificile sa fie analizate,dar de cine?In partea
    Estica a Europei renumita Perestroica a facut ravagii,
    s-au distrus State,economii,populatii debusolate,dar
    pentru ce.Ne uitam in jur si ne crucim,ce s-a intimplat
    in Norvegia,in Marea Britanie recent,situatiile din
    Spania,Italia,Grecia,Portugalia si altele ne lasa fara
    suflare.Este foarte usor sa trancanesti feldefel de
    teorii laTV,insa de unde procuram BANII pentru o
    viata normala,investitii,sanatate si altele.Ing.S.R.L
  • 0 (0 voturi)    
    fiti calmi! (Joi, 11 august 2011, 22:54)

    mosh [anonim]

    Ideea nu este noua. Undeva este pusa la dospit. Nimeni nu a spus ca noua europa va fi asemanatoare cu ce este acum.Deasemeni nu s-a spus alt lucru: se poate face si cu forta.Oricum noi nu putem influenta cu nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Spatiul Schengen vs. UE (Joi, 11 august 2011, 23:42)

    V.R. [utilizator]

    Sunt de-acord cu extinderea spatiului Schengen pentru Rusia si China, dar nu cu primirea lor in UE.