VIDEO Londra: Violentele au continuat si in noaptea de duminica

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 8 august 2011, 12:03 Actualitate | Internaţional

Masini incendiate in cartierul Tottenham, Londra
Foto: Reuters
Politia din Londra a condamnat valul de violente si vandalism "imitate" de sute de britanici pentru a doua seara consecutiv, care s-a extins dincolo de cartierul Tottenham, relateaza BBC. Peste 100 de persoane au fost arestate dupa ce mai multi ofiteri au fost atacati, masini de politie au fost distruse, iar magazinele din mai multe zone ale Londrei au fost vandalizate si jefuite.

Violentele s-au extins duminica seara in Enfield (nord), Brixton (sud) si in Walthamstow si Waltham Forest (nord).

Circa 35 de politisti au fost raniti in cele doua nopti de proteste, izbucnite dupa ce un barbat a fost ucis, joi, de politisti inarmati. Barbatul ucis joi de politisti avea 29 de ani si era tatal a patru copii.

Trei ofiteri au fost loviti de o masina cand incercau sa aresteze pe cineva.

Circa 200 de persoane au devastat magazine si au atacat politia numai in sudul Londrei.

"Acestea nu sunt grupuri de oameni care actioneaza in numele comunitatilor. Sunt indivizi care, dimpotriva, lovesc in comunitati si provoaca scandal", a declarat comandantul Adrian Hanstock de la Politia Metropolitana.

"Evident, sunt oameni in acest oras care, din pacate, urmaresc sa provoace violenta, care cauta orice ocazie sa fure si sa incendieze cladiri si sa creeze senzatia de haos, fie ca sunt anarhisti, ca fac parte din gasti organizate sau sunt doar niste tineri fara educatie, care vor o noua pereche de pantofi", a declarat viceprimarul Capitalei britanice, Kit Malthouse.

Acesta a adaugat ca violentele afecteaza imaginea Londrei, cu un an inaintea Jocurilor Olimpice. "Ce trebuie sa facem in urmatoarele luni este sa evidentiem ca adevarul fundamental despre Londra este ca este unul dintre cele mai sigure, grozave orase de pe pamant. Avem un nilve redus de crima si aceste violente sunt rare".

Incidentele reprezinta cele mai grave proteste inregistrate la Londra in ultimii ani, desi capitala Marii Britanii a fost, in ultimele luni, scena unor manifestatii organizate de studenti si sindicalisti.





Citeste mai multe despre   






















2679 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    corectie (Luni, 8 august 2011, 12:29)

    Flo2 [utilizator]

    Enfield e in nord nu in sud cum se intelege din articol
  • +5 (9 voturi)    
    deplasarea razboaielor (Luni, 8 august 2011, 12:59)

    cet23 [anonim]

    Incetul cu incetul, prin invazia arabilor si negrilor finantata si incurajata de societatile occidentale in propriile tari, fronturile de razboi din Afganistan, Somalia, Iraq, etc. se muta in propriile capitale.
    Prin inmultirea foarte mare a cetatenilor occidentali de origine africana, araba, afgana, etc. (rata lor de natalitate e foarte mare) peste cativa ani, astfel de imagini cu cladiri in flacari, masini incenciate si zeci de politisti raniti vor face parte din peisajul cotidina al marilor metropole vest-europene multiculturale.
    Aceasta este 100% rezultatul politicilor multiculturale vest-europene din ultimii ani si ce este mai rau de abia va urma.
    Prin incurajarea absolut iresponsabila din ultimile decenii ale multiculturalismului si primirea a zeci de milioane de musulmani si negri, Europa secolului acestuia, in special cea vestica, se va confrunta cu cea mai cumplita invazie barbara din istora ei.
    Ceea ce e cu adevart socant e ca occidentalii au facut asta fericiti, cu creierul spalat de ideile multiculturalismului si a "corectitudinii politice".
    Acum incetul un incetul vine vremea sa plateasca pentru aceasta greseala fabuloasa. Sa aduci milioane si milioane de barbari cu rata de inmultire foarte mare si sa ii implantezi in inima propriei societatii.,.. nu poate exista tradare mai mare.
    Ati vazut filmul Troia? Sigur, deocamdata nu suntem decat la inceput, dar similitudinile vor fi din ce in ce mai mari, odata cu trecerea timpului. Numai ca acum vest europenii nu au fost inselati de catre acel cal troain. Acum europenii, in ultimile decenii, au deschis fericiti portile cetatatii pentru acel cal troian si n-a fost doar unul, ci "herghelii" intregi de "multiculturali - bogatia Europei". Care acum au o rata de inmultire fabuloasa....
    • 0 (2 voturi)    
      De ce nu te cred. (Luni, 8 august 2011, 15:01)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      in Canada, Sua, Australia de ce nu e la fel? Iar in SUA politia chiar omoara.
  • +3 (3 voturi)    
    cartiere in care nu intri (Luni, 8 august 2011, 13:05)

    andrei [anonim]

    numai zone rau famate, in care in anii 60-70 au fost construite blocuri(estates) pentru a acomoda valul imens de emigranti de culoare din africa si indiile de vest ce urmau sa lucreze in fabrici din apropiere(seamana cu sistemul sovietic, nu?). problema este ca generatiilor ce au urmat nu le-a mai placut munca asa mult.
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Luni, 8 august 2011, 13:45)

      alex [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Problema sta in ajutoarele de stat. Cata vreme economia a mers toate cartierele astea traiau din ajutoare de stat/beneficii etc si atunci nimeni nu avea interes sa creeze probleme.

      Acum statele nu mai au bani sa ii tina acasa pe carca "contribuabilului" si au inceput sa taie din beneficii, asa ca oamenii obisnuiti cu "frecatul mentei" si incasat de bani nemunciti ies in strada.
      • +1 (1 vot)    
        - (Luni, 8 august 2011, 20:05)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

        ai perfecta dreptate
  • +1 (5 voturi)    
    capitalism, monarhie, saracie (Luni, 8 august 2011, 13:56)

    england [anonim]

    incepe revolutia si in societatile capitaliste....saracia nu o poti tine in frau. cand se dezlantuie, n-o mai opreste nimeni. cand vezi ca smecherul de langa tine se da cu bmw-ul nou nout si tu mergi pe jos cu papuci ieftini in picioare, nu mai gandesti logic. in america, multi nu mai au ce sa manace....gata cu capitalismul. cine poate scapa, cine nu.....
    • +3 (5 voturi)    
      n-are legatura (Luni, 8 august 2011, 14:33)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui england

      In cazul de fata nu are legatura, din pacate.
      Ai scos si tu o lozinca uitata prin pod, numai ca se potriveste ca nuca-n perete.
      Aia n-au facut ce-au facut fiindca sunt muritori de foame. Statul britanic inca e suficient de bogat sa-si subventioneze multiculturalismul prin asistenta sociala masiva.
      Cand au fost primele "revolte" arabe in Paris, acum cativa ani, de au incendiat sute de masini si au atacat magazinele, exact ca si in Londra acum, toata presa - inca "corecta politic" - au sarit ca din cauza somajului si vezi Doamne, discriminarii acelor bieti arabi vulnerabili, din cauza asta au inceput "revoltele".
      S-a dus presa plina de speranta "corecta politic" la ei si i-a intrebat. Au ramas stupefiati cand nimeni dintre arabii implicati in devastarea publica de atunci din Paris nu a avut nici o revendicare. Nu s-au plans nici de lipsa locurilor de munca, nu s-au plans nici de discriminare. Singura nemultumire a acestora, care era omniprezenta la toti, era prezenta politiei in cartierele lor.
      Atatea cereau: retragerea politiei din cartierele locuite preponderent de arabi si niciodata sa nu mai intre vreun picior de politist in zonele arabe din Paris.Ori retragerea oficiala a politiei dintr-o anumita zona inseamna de facto iesirea acelei zone de sub jurisdictia nationala.
      • -2 (2 voturi)    
        las-o asa (Luni, 8 august 2011, 14:53)

        trai [anonim] i-a raspuns lui cet23

        oricum o dai tot la foame ajungi...nu mai este traiul de acum cativa ani si au devenit furiosi. ce-i care fac galagie sunt englezi pur sange. ca sunt si imigranti pe langa ei, asta e alta problema.
        • +3 (3 voturi)    
          ideea (Luni, 8 august 2011, 15:21)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui trai

          Iarta-ma, dar imi face impresia ca n-ai prin ideea. Astia nu proteteaza, nu "fac galagie", astia jefuiesc. Si dau foc masinilor politiei, astfel incat jaful sa poata dura cat mai mult.
          Daca tu zici ca fac asta fiindca mor de foame.... eu nu mai am replica.
  • 0 (0 voturi)    
    onu si nato.. (Luni, 8 august 2011, 19:22)

    danarad [anonim]

    ce fac, nu intervin ?
    • +2 (2 voturi)    
      razi tu, razi (Luni, 8 august 2011, 20:07)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui danarad

      Razi tu, razi, Harap Alb, dar sa stii ca se intampla deja. Nu e vorba de NATO, ci de armata Frantei si nu e vorba de Londra, ci de Paris.
      Dar au fost situatii in ultimii ani in care, pentru a potoli anumite actiuni infractionare ale multimilor de arabi din capitala Frantei politia a devenit complet depasita de situatie si a trebuit sa intervina... armata franceze.
      Da, armata franceza in operatiuni militare pe strazile Parisului, in ultimii ani! Foarte probabil n-ai auzit, media nu a scris, era o stire mult prea.. incendiara ca sa poate fi publicata in mediile importante mass media.
      Stii cum functioneaza toate astea, cu arabii europeni. Sa-ti dau un exemplu de acum vreun an, din Paris. Nu mai stiu daca a fost implicata armata sau numai politia in acel caz.
      In metroul din Paris, un arab a vrut sa intre fara bilet si un angajat de la metrou, vazandu=l l-a oprit si i-a cerut sa cumpere un bilet. Asta si-a chemat sutele de prieteni "defavorizati" - de obicei tineri arabi cu cetatenie franceza nascuti in Franta care traiesc din ajutor social - si au vrut s-o puna de-o revolutie in metrou. Politie la greu, era pe punctul de-a izbucni un mic razboi civil. Si pentru ce? Pentru un bilet de metrou!
      Si da, au fost cazuri de astfel de confruntari intre politie si sute sau mii de tineri arabi fara ocupatie, in care pur si simplu armata franceza a trebuit sa descina pe strazile Parisului, politia fiind complet depasita.
      Si ce se intampla acum la Londra e la fel, cum la fel acum si asta vara cand in Stockholm, capitala Suediei, un grup de adolescenti (!) arabi au ars din temelii o scoala. (stiu, nici acea stire nu a fost prezentata in marea majoritate a masss-mediei).
      Partea proasta e ca tinerii astia cam asa raman toata viata, in plus, avand o natalitate foarte mare, o parte din noii copii arabi cetateni occidentali traiesc oricum in mediul asta, si procentual arabii paraziti sociali dar extrem de violenti sunt tot mai multi in societate.
  • +1 (1 vot)    
    Londra (Luni, 8 august 2011, 21:03)

    Dumitru [anonim]

    Negrii au iesit in strada sa demonstreze nevinovatia spun ei celui impuscat care conform politiei britanice ar fi deschis focul asupra fortelor de ordine fapt pentru care a si fost omorat.Daca spusele politiei sunt adevarate atunci sa-i fie tarana usoara decedatului.In ceea ce-i priveste pe demonstranti le dau o idee, sa se mute cu traiul in Africa de unde li se trage neamul...populatia ne-alba din Marea Britanie in special din Londra a intrecut toate limitele in ultimii ani; cel putin asa numitii demonstranti nu au nici o scuza...Eu personal am avut de suferit din cauza ne-albilor doar pentru ca sunt alb...In 2005 (tot in Londra) Jean Charles de Menezes cetatean brazilian a fost confundat cu un terorist si impuscat de sapte ori in cap de fortele de ordine.Brazilienii nu au luat strazile cu asalt.
  • 0 (0 voturi)    
    moldoveni (Marţi, 9 august 2011, 8:40)

    george [anonim]

    Destul de trist sa vezi asa ceva pana si in Londra, insa e adevarat...englezii sunt din ce in ce mai putini in Londra in schimb gasesti la orice pas indieni, africani, etc...si nu in ultimul rand...moldoveni de-ai nostri...ii recunosti cel mai usor, ochelari de soare pe ochi chiar daca ploua, giaca di pieli...ce sa mai...incerc sa vad partea plina a paharului...poate mai dispare macar fauna moldoveneasca din Londra cu aceste acte de vandalism, dar...ma gandesc cu groaza...daca se intorc in tara si moldovenii din Londra?...se umple tara de nesimtiti ...oricum, e plina...