17 tineri iranieni, arestati dupa ce au organizat o bataie cu apa intr-un parc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2011, 19:22 Actualitate | Internaţional

17 tineri iranieni, atat fete cat si baieti, au fost arestati dupa ce au participat, vineri, la o bataie cu apa intr-un parc din Bandar Abbas, provincia Hormozgan, anunta AFP. Cinci dintre ei au fost eliberati la scurt timp dupa ce fusesera retinuti de catre politie, iar ceilalti 12 au fost eliberati duminica pe cautiune.

Cei 12 tineri eliberati pe cautiune ar putea fi insa judecati pentru participarea la o "actiune haram" (interzisa de religie - n.red.) si pentru insultarea fortelor de ordine.

Pe 29 iulie, sute de tineri iranieni au participat, in urma unei invitatii lansate pe Facebook, la o bataie cu apa - gigant intr-un parc din centrul Teheranului. Zece dintre participanti au fost arestati iar, ulterior, pusi in libertate.

Seful politiei iraniene a declarat ca fortele de ordine vor lua masuri pentru ca astfel de incidente sa nu se mai repete in locuri publice.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1750 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    "Democratie" in stil iranian (Duminică, 7 august 2011, 19:51)

    Andrei [anonim]

    Saracii de ei... Probabil vor fi considerati "apostati" si vor fi pedepsiti in consecinta. Cateva zeci de bice pe spinari si ceva zile de parnaie. In cazul cel mai fericit. Sa nu cumva sa ajunga agatati de gat de macarale in centrul Teheranului... Cred ca ar cam fi vremea ca iranienii sa-i alunge de la putere pe fanaticii religiosi care ii tin incorsetati intr-un fel de macabru ev mediu islamic.
  • +5 (7 voturi)    
    pai da... (Duminică, 7 august 2011, 20:20)

    dadan [utilizator]

    in primul rand in Coran scrie ca facebook-ul e interzis iar tot in Coran mai scrie ca e interzis sa te bati cu apa - e un gest pampalau si denota pacifism - daca nu arunci in aer un grup de crestini(pardon - necredinciosi) se pare ca infunzi arestul pana iti vin mintile la cap
  • +3 (7 voturi)    
    none (Duminică, 7 august 2011, 20:23)

    Anonim [anonim]

    Altii mai prosti ca romanii , atat scandal pentru o bataie cu apa ! Dar pentru aia care macelaresc cate 100 de oameni in atentate nu fac atata gura !
  • -1 (5 voturi)    
    extraordinara stire,cruciala! faptul ca Tottenham (Duminică, 7 august 2011, 20:36)

    Eneas [anonim]

    e in flacari ,ca sunt lupte intre politia engleza si manifestanti vad ca va lasa nemuritori si reci!bataie cu apa va sa zica... important va sa zica .
  • +4 (8 voturi)    
    Nu e voie !! (Duminică, 7 august 2011, 20:44)

    Hasan [anonim]

    In cusca !! NU e voie nimic ! Culcare de la ora 8 scularea de la ora 6 ! Munca si somn, somn si munca la infinit , nimic mai mult !!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    povesti pt oameni naivi (Duminică, 7 august 2011, 21:39)

    razvan_cluj [utilizator]

    acesta stire face parte din ceva campanie mediatica impotriva Iranului. Poate o dat cu apa si in oamenii din parc, cine poate sa spuna ca nu? Si daca or fost arestati in conformitate cu legile statului care-i problema?. In Franta ii interzis valul islamic din cate stiu, poti fi arestat pt aia.Considerand asta , ii chiar asa mare e diferenta intre Franta si Iran la libertate ?
    • 0 (2 voturi)    
      vbcvnmh (Duminică, 7 august 2011, 23:13)

      sgvdfvdfvbfxc [anonim] i-a raspuns lui razvan_cluj

      da!
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 7 august 2011, 23:27)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui razvan_cluj

      Toata lumea stie ca adevarata democratie e in Iran, nu in Franta. Pana si Marseieza a fost original in limba persana, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      Tendentiozitate (Luni, 8 august 2011, 0:30)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui razvan_cluj

      Cei 12 tineri eliberati pe cautiune ar putea fi insa judecati pentru participarea la o "actiune haram" (interzisa de religie - n.red.) si pentru insultarea fortelor de ordine.

      Cel putin partea cu insultarea fortelor de ordine e suficienta pentru arestare. Bineinteles, la noi pare utopic sa fie arestat cineva pt asa ceva. La noi e un titlu de glorie sa iti bati joc de autoritati si a nu patesti nimic, asa ca nu ma mira modul care se comenteaza astfel de stiri. Propaganda anti Iran e in toi.
    • -1 (1 vot)    
      Iran = teroare islamica (Luni, 8 august 2011, 0:33)

      Alex Valahul [anonim] i-a raspuns lui razvan_cluj

      baiete, "ii" o diferenta majora intre cele 2 tari : in Franta se construiesc zeci de moschei anual, in Iran e complicat spre imposibil sa construiesti o biserica (in multe tari islamice e interzis explicit).
      problema cu civilizatia europeana e toleranta excesiva fata de celelalte culturi (in particular cea musulmana). Europa isi pierde identitatea.
      • 0 (0 voturi)    
        Să contruieşti? (Luni, 8 august 2011, 10:14)

        Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui Alex Valahul

        Ca să aveţi o ideea asupra persecuţiei creştinilor de către sistemul islamic,aflaţi că în Turcia, care se dă democrată şi vrea în UE, creştinii ortodocşi şi armeni au primit dreptul, o dată pe an, repet, O DATĂ PE AN, să participe la ceremonii religioase în biserici vestite (din Van şi Diyarbakyr), transformate încă din secolul trecut în depozite. Vă daţi seama că, dacă le dau voie creştinilor să facă slujbă de două ori pe an, le trebuie preşidenţia UE!?!
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Luni, 8 august 2011, 2:03)

    MRSmrs [utilizator]

    Iata si Romania pe care multi postaci nu o mai observa in alergarea dupa democratia globala, eventual si propaganda antiislamica:
    ="Trei copii au fost alergaţi cu pistolul de un agent de pază al unui parc din Capitală. Se pare că paznicul era deranjat că aceştia au făcut baie chiar în lacul din parc."=
    Eeeeee....asta este altceva, este democratie europeana! :))
    • 0 (0 voturi)    
      Pai, chiar este! (Luni, 8 august 2011, 10:16)

      Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      Sigur că este altceva! Pentru că în cazul României, intră "la apă" paznicul, nu copiii! Te-ai prins de diferenţă?
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Luni, 8 august 2011, 15:29)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Cavalerul Bizantin

        Update: paznicul este ok, nu a fost acuzat de nimic si este in continuare la post.:))
        Asteapta si alti musterii. :))
        PS.Democratie romaneasca...
        • 0 (0 voturi)    
          te contrazici degeaba. (Luni, 8 august 2011, 19:35)

          Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

          Nu o să mă convingi că eşti atât de naiv să nu faci diferenţa.