Majoritatea britanicilor se pronunta in favoarea reintroducerii pedepsei cu moartea

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2011, 14:08 Actualitate | Internaţional

Majoritatea britanicilor se pronunta in favoarea reintroducerii pedepsei cu moartea, potrivit rezultatelor unui sondaj de opinie, citat de AFP. 53% dintre respondentii unei anchete realizate de The Mail on Sunday au sustinut aceasta masura, in timp ce 34% s-au opus. O petitie in favoarea reintroducerii pedepsei capitale ar obliga parlamentarii de la Londra sa dezbata aceasta chestiune.

Potrivit rezultatelor sondajului, 63% dintre barbati sustin masura, in timp ce doar 44% dintre femei sunt in favoarea ei.

Chestionati in legatura cu metoda care ar trebui folosita pentru aplicarea pedepsei capitale, 66% au optat pentru injectia letala, 12% au cerut spanzurarea condamnatului, 5% s-au declarat favorabili scaunului electric, iar patru procente au ales plutonul de executie. Restul intervievatilor au optat pentru alte metode.

Asasinatul in masa, uciderea copiilor, terorismul si crimele de razboi au fost considerate principalele acuzatii pentru care condamnatul trebuie sa primeasca pedeapsa cu moartea.

Sondajul a fost realizat pe un esantion reprezentativ format din 1.000 de persoane, desfasurat vineri si sambata de compania Survation.

AFP noteaza ca ultimii condamnati au fost spanzurati in Marea Britanie in 1964, iar pedeapsa capitala a fost abolita in cazurile de crima in 1969.

Ultima data cand parlamentarii britanici au dezbatut problema s-a intamplat in 1998, dupa ce guvernul a lansat site-ul e-petitions. Orice petitie care stange 100.000 de semnaturi trebuie dezbatuta in Camera Comunelor.

Peste 40 din primele 200 de petitii solicitau introducerea pedepsei capitale.

Damian Lyons Lowe, de la compania care a realizat sondajul, a declarat: "aceste rezultate arata in mod evident ca, desi este o chestiune emotionala si care divide populatia, ... opinia publica se pronunta clar in favoarea pedepsei capitale pentru infractiuni serioase".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1010 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    majoritatea britanicilor sunt boi (Duminică, 7 august 2011, 14:17)

    Miki [anonim]

    Parca o si aud pe regina:
    "Off with his head!"
    • +5 (11 voturi)    
      O, da... (Duminică, 7 august 2011, 14:59)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Miki

      ...in vreme ce majoritatea romanilor sunt doctori docenti, model de civilizatie si de comportament. Normal, ca doar de-aia suntem noi unde suntem, cu o economie care zbarnaie, iar englezii astia "boi" sunt vai mama lor, saracii Europei. Acum mai vor si pedeapsa cu moartea. Le e ciuda pe natiile ultra civilizate care vin la ei in tara si vor sa le sperie cu pedeapsa cu moartea. Printre acesti emigranti mentionam algerieni, tunisieni, nigerieni, albanezi, bulgari si evident, romani. Numai neamuri alese care vor sa le aduca "boilor" astia de englezi civilizatia, iar ei nu si nu!
  • +5 (11 voturi)    
    La fel si majoritatea romanilor. (Duminică, 7 august 2011, 15:08)

    AlinN [utilizator]

    Sper ca dupa ce britanicii vor adopta pedeapsa cu moartea, existand precedent, sa ne fie si noua mai usor sa facem acelasi lucru.
    • +4 (6 voturi)    
      Europa risca sa ajunga un paradis pt asasini (Duminică, 7 august 2011, 18:35)

      Cei de afara muncesc pt cei din puscarie [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Spre deosebire de majoritatea marilor puteri ale lumii (de la China si USA pana la India sau Japonia), UE nu accepta pedeapsa cu moartea. din motive ideologice.

      De altfel, ideologia 'corectitudinii politice' a distrus o buna parte din bunul simt al traditiilor europene, s-a ajuns la situatii absurde, uneori revoltatoare (vezi cazul recent care a scandalizat Germania, in care justitia a acordat despagubiri unui homosexual pedofil care a omorat un baiat de 11 ani, apoi s-a plans ca politistii l-au amenintat cu tortura).

      Ce risca acum in Europa un terorist, un criminal de razboi, un pedofil asasin sau un serial killer ?

      Ajunge pe prima pagina a ziarelor, da interviuri, eventual isi publica memorii sau se fac scenarii de film cu faptele sale, e cazat, hranit, spalat si ingrijit medical gratuit, si pana la sfarsitul vietii sale (asta daca primeste inchisoare pe viata, ca nici asta nu e sigur in sistemul european) va sta pe banii contribuabililor, inclusiv pe banii rudelor celor pe care i-a macelarit.

      In acest moment, in Norvegia, parintii tinerilor ucisi platesc din impozitele lor pt ca Breivik, cel care l-ea ucis copii, sa fie bine hranit si bine ingrijit medical.

      Acest comportament care se vrea, fortat, impotriva opiniei majoritare, unul 'umanitar', e de fapt unul sinucigas la nivel de specie si de colectivitate.

      Aplicarea pedepsei cu moartea, fie si foarte rar, ar descuraja macar o parte dintre cei cu potential criminogen.

      De asemenea, trebuie gasite solutii pt ca asasinii sa nu mai fie cazati, hraniti si ingrijiti gratis, ci sa isi plateasca sejurul in puscarie, fie cu bani proprii, fie prin munca. Daca refuza, atunci sa fie aplicata pedeapsa cu moartea.
      In felul asta, se face maximum pt acel criminal, el trebuie inlaturat definitiv din societate daca nici macar nu are chef sa munceasca pt propria hrana dupa ce a omorat nevinovati.
  • +4 (8 voturi)    
    Da! (Duminică, 7 august 2011, 15:16)

    Marian [anonim]

    Noi unde semnam?
    • -1 (1 vot)    
      ? (Duminică, 7 august 2011, 18:31)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      Chiar vreti ca un Basescu, Nastase, Antonescu sa aiba drept de viata si de moarte asupra voastra? Se stie ca justitia din RO functioneaza la comanda politica, si tot asa vor fi impartite si pedepsele cu moartea.

      Eu nu sunt de-acord cu pedeapsa cu moartea decat daca se spune explicit ca doar demnitarii de stat, politicienii si judecatorii pot primi o asemenea pedeapsa.
  • +4 (8 voturi)    
    Sint pentru (Duminică, 7 august 2011, 15:41)

    Gogu [anonim]

    +1
    • +4 (4 voturi)    
      s-au saturat si englezii de multiculturalitate (Duminică, 7 august 2011, 17:12)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      in care minoritarii ucid majoritarii si dopo gem usor loviti de soarta,analfabeti ,lipsiti de sanse in timp ce interesatii ii caineaza ! Raul e mult mai activ decat Binele in aceasta lume!
  • +4 (4 voturi)    
    munca silnica pe viata (Duminică, 7 august 2011, 16:01)

    bulas inc. [anonim]

    Pedeapsa cu moartea e prea putin. Ar trebui sa-i tina in munca silnica pe viata, sa se caiasca in fiecare secunda a vietii lui pentru faptele comise.
  • +4 (4 voturi)    
    legea talionului (Duminică, 7 august 2011, 16:08)

    mirciu57 [utilizator]

    si eu sint de acord !!! atitia violatori si pedofili zburda fericiti dupa citiva ani de pedeapsa, la fel si criminalii dar parca vad cum sare de cur in sus biserica :noi sintem un popor de crestini, ar trebui s-o lase mai moale ca au si ei jegurile lor de podofli DA SINT PENTRU!!!!! REINTRODUCEREA PEDEPSEI CU MOARTEA
  • +4 (4 voturi)    
    Sunt pentru (Duminică, 7 august 2011, 16:09)

    Axel [anonim]

    In cazul violatorilor de copii si celor care iau viata altcuiva voit sunt 100%de acord.
  • -1 (3 voturi)    
    Poate ca... (Duminică, 7 august 2011, 16:12)

    DrDeath [anonim]

    ... ar fi interesant de stiut ca, dintre tarile care se pretind civilizate, doar Japonia si SUA mai au pedeapsa cu moartea.

    Gandhi a spus candva, daca aplicam ochi pentru ochi, in curand vom fi cu totii orbi.
  • -2 (4 voturi)    
    Da de unde le scoateti (Duminică, 7 august 2011, 16:36)

    beefeaterman [anonim]

    De unde scoateti stirile astea? Majoritatea respondentilor unui sondaj facut de un tabloid au fost in favoarea reintroducerii pedepsei. NU majoritatea britanicilor. In nici un caz. Vad pe hotnews stiri despre Anglia si UK ce ma lasa masca. Eu Locuiesc in Londra si asa ceva n-am auzit ever
  • +4 (4 voturi)    
    pedeapsa cu moartea (Duminică, 7 august 2011, 18:47)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Abia astept reintroducerea pedepsei cu moartea!!
    Numai FRICA ii va reciviliza pe romanii care,acum,
    se comporta mai rau ca animalele.Cica sunt o natie
    credincioasa "cento per cento"!?Probabil ca,de aceea,nu mai respecta nimic si pe nimeni!?Rusine!
  • +2 (2 voturi)    
    pedeapsa cu moartea (Duminică, 7 august 2011, 19:25)

    yahuuu [anonim]

    e logica
  • +1 (1 vot)    
    E prea scumpa (Luni, 8 august 2011, 11:36)

    DT [utilizator]

    Fara suparare, dar majoritatea habar nu aveti ce ar insemna reintroducerea pedepsei cu moartea si cat ne-ar costa.
    Detinutii pasibili de pedeapsa cu moartea trebuie izolati de ceilalti si tinuti separat, ceea ce ar insemna construirea de noi puscarii de maxima securitate, angajarea de personal suplimentar, o intreaga infrastructura care nu exista acum, cand inchisorile sunt suprapopulate.
    Apoi este mult mai scump sa tii un prizonier acei ani multi pana cand pedeapsa ramane definitiva si este pusa in executare, mult mai scump decat sa-l tii in inchisoare pana moare.
    Dar principalul motiv pt care a fost abolita pedeapsa cu moartea este ca nu produce efectul dorit, nu scade criminalitatea. Datele statistice arata foarte clar asta, iar statele unde exista inca pedeapsa capitala au criminalitate mai mare decat Europa.
    De acord insa la pedepse mai grele pt pedofili, criminalii de copii, violatori, etc.
    Ar trebui introduse castrarea chirugicala sau chimica, si reintrodusa munca fortata.