Olanda: Armata a luat parte in premiera la parada Gay Pride din Amsterdam

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2011, 21:11 Actualitate | Internaţional

Sarbatoare in Olanda
Foto: Reuters
Membri ai fortelor armate olandeze au participat, sambata, la parada "Gay Pride", desfasurata pe canalele din Amsterdam, transmite FoxsNews. Circa 80 de ambarcatiuni, intre care si barca armatei, au luat parte la evenimentul desfasurat pe faimosul canal Prinsengracht.

Sute de mii de spectatori s-au aliniat de-a lungul traseului pentru a saluta barcile impodobite asemenea unor care alegorice, in care se aflau homosexuali si lesbiene.

AP noteaza ca homosexualii s-au putut incadra fara restrictii in unitatile armate olandeze inca din anul 1974. Ei au un departament in cadrul Ministerului Apararii, care se ocupa de interesele lor de peste 25 de ani.

In ambarcatiunea militarilor olandezi s-a aflat si locotenentul Dan Choi, care a fost demobilizat din armata americana in 2010, dupa ce a incalcat politica "Don't ask, don't tell", ce interzice soldatilor homosexuali din armata SUA sa vorbeasca despre orientarea lor sexuala, in caz contrar riscand sa fie exclusi din armata. Peste 12.000 de militari americani au fost concediati din acest motiv, de la intrarea legii in vigoare.

"Parada "Gay Pride" de sambata din Amsterdam a fost apogeul unui festival de o saptamana, care a inclus si "Jocurile Olimpice Gay".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4592 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    falimentul acestei societati mizerabile (Sâmbătă, 6 august 2011, 21:21)

    dumi [anonim]

    despre care, de ani de zile, nu se mai aude decat de iarba, prostitutie si, acum, homosexualitate -- ei bine, falimentul e aproape.
    • +10 (14 voturi)    
      neah (Duminică, 7 august 2011, 13:20)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dumi

      exact pe dos. Olanda este taman una dintre tarile care stau foarte bine.
    • +10 (14 voturi)    
      AAA (Duminică, 7 august 2011, 14:18)

      exx [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Ce faliment, ca Olanda are AAA rating :) Ia vezi cat au Romania si Grecia, Italia sau Spania, tari cu "frica lui Dumnezeu" :)
      • -5 (7 voturi)    
        Si USA avea pana ieri... (Duminică, 7 august 2011, 15:38)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui exx

        ...tot AAA...ha,ha,ha...
        • +1 (1 vot)    
          si argumentul tau fiind? (Luni, 8 august 2011, 10:56)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

          ....
      • +4 (8 voturi)    
        Spania (Duminică, 7 august 2011, 16:57)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui exx

        Nu baga Spania in aceeasi oala cu Romania, a fost prima tara catolica care a legalizat casatoriile gay, lucru care nu se va intampla in romania in mai putin de 10 ani.
  • -11 (13 voturi)    
    Friedrich Nietzsche ... (Sâmbătă, 6 august 2011, 21:43)

    utug [anonim]

    Nebunia la indivizi este rară, dar în grupuri, naţiuni şi epoci, este regula.
    [Wahnsinn bei Individuen ist selten, aber in Gruppen, Nationen und Epochen die Regel] -


    http://www.logosdictionary.org/pls/dictionary/new_dictionary.gdic.st?phrase_code=6385636

    http://de.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Nietzsche
  • -8 (16 voturi)    
    Rusine sa le fie!!!! (Sâmbătă, 6 august 2011, 21:51)

    beca_gigi [anonim]

    25% din po-pulatia Amsterdamului este oficial gay.
    Asa ca nu ma mira ca pana si in armata isi fac de cap.
    Si asa vor fi inlocuiti fatalaii occidentali cu musulmani
  • -3 (37 voturi)    
    Army Gay boat (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:00)

    Radu Korne [anonim]

    Daca tot nu sunt in stare sa isi faca meseria (lasitate directa atat in Rwand cat si in Bosnia), macar sa se ocupe de asta. Ultima data cand unitati militare Olandeze s-au comportat decent a fost 1815!
    • -2 (6 voturi)    
      Masacrul de la Srebrenita... (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:37)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Radu Korne

      ...n-au intervenit, oare soldatii sarbii erau atat de sexi incat, de drag, soldatii olandezi au DOVEDIT LASITATE IN FATA INAMICULUI...????!!!!!
    • -4 (8 voturi)    
      sunt de acord cu tine aici (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:13)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Radu Korne

      Nu am nimic impotriva homosexualilor, dar asta e clar lipsa de ocupatie. Acu sa vedem si partea buna a lucrurilor, daca vine un razboi pe capul lor , armata o sa fie pregatita sa trimita o trupa de homosexuali sa le ridice moralul celorlati soldati sau sa ii tina ocupati pe inamici :D
    • +14 (16 voturi)    
      Raspuns pentru Radu Krone (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:23)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Radu Korne

      Nu conteaza povestea asta si nici lipsa de eroism a armatei olandeze. Conteaza ca Olanda, o tara cat 6 judete de ale noastre este o economie puternica foarte industrializata, cu o agricultura intensiva, comert superdezvoltat, are kilometri de autostrazi cat nu va avea Romania nici in 50 de ani, etc. De ce? Pentru ca Olandezii sunt foarte muncitori, foarte corecti, foarte toleranti si respecta legea. Au cateva principii foarte clare, de ex: sa te imbogatesti din munca si sa nu ai datorii. Cand o sa invatam si noi ca asta este calea, o sa traim la fel de bine ca ei.
      • 0 (2 voturi)    
        goed... (Duminică, 7 august 2011, 14:05)

        rampage [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        Sunt cetatean al tarii respective , platitor de taxe .As putea comenta din aceasta postura dar sunt sufocat de avalansa de judecati de valoare .Realitatea oricum nu conteaza ,conteaza ce credem si maniera in care o facem.
    • 0 (8 voturi)    
      Si unitatile militare romane ?? (Duminică, 7 august 2011, 2:39)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Radu Korne

      Cand s-au comportat decent? Niciodata!
      • -1 (3 voturi)    
        La Vaslui, la Calugareni, la Plevna... (Duminică, 7 august 2011, 15:37)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        ...la Vidin, la Rovine, la Selimbar, la Marasesti...iti mai scriu...alege Sportul , nin nici un caz Istoria la Bac, olandezii au dovedit curaj doar in Surinan...
    • +3 (5 voturi)    
      tipic (Duminică, 7 august 2011, 4:50)

      mahta [utilizator] i-a raspuns lui Radu Korne

      raspuns tipic pentru un om crescut din sula si prefectura
    • -1 (5 voturi)    
      pai daca asta stiu mai bine ! (Duminică, 7 august 2011, 7:49)

      joop [anonim] i-a raspuns lui Radu Korne

      noroc ca statul olandez ii plateste . uite ca la americani nu-i asa !
    • -6 (10 voturi)    
      Ar fi interesant de stiut si cati membri ai ..... (Duminică, 7 august 2011, 9:46)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Radu Korne

      armatei olandeze sunt consumatori de droguri, acest fenomen avand de multe ori legatura cu comportamentul gay. De asemenea, asta ar explica si comportamentul armatei olandeze in diverse situatii mentionate mai sus. Cei care nu cred posibila aceasta ipoteza, sa studieze modul in care britanicii au anihilat armata chineza in "razboiul opiului".
      Din pacate, datorita "politically correctness" niciodata nu se va face un astfel de studiu.
    • -3 (5 voturi)    
      legatura directa (Duminică, 7 august 2011, 9:58)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Radu Korne

      Inca n-au constatat legatura directa intre combativitate si prea multa satisfactie sexuala .
      Un om satisfacut sexual nu prea mai are agresivitate ...In anii 60-70 era Make Love Not War ...acum homosexualismul din armata a ajuns la make war in love ceea ce nu prea mai e war dupa cum se subliniaza si mai sus...
    • +6 (8 voturi)    
      Nici chiar asa (Duminică, 7 august 2011, 10:30)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Radu Korne

      Vezi al doilea rezboi mondial. Olandezii s-au purtat onorabil. Si vezi ca Traian, stramosul nostru:) era homo, Alexandru Macedon, cei 300 de spartani de la Termopile, Montgomery, la fel.
      • -3 (5 voturi)    
        jesus rollerskating christ (Duminică, 7 august 2011, 13:34)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Deci ma super enerveaza comentariile astea, caci mai nou, toti oamenii mari din istoria omenirii au fost HOMO!!! Acuma inteleg ce facea Jesus cu cei 12 "choir boys"...hmm... "apostoli" :P
        Sincer, gandeste pentru o secunda. Care e diferenta dintre gandirea asta shi miile de romani care cred ca se trag din Atlantida sau alte rahaturi de genul asta? Eu cred ca e vorba de nesiguranta shi nevoia de justificare. Dar a fi homosexual e doar o deviatie sexuala, iar majoritatea dintre ei nu au realizat mai mult decat felatii prin wc-uri publice. Pe aia de ce nu ii pomenesti?
        Iar pe de alta parte, cui ii pasa daca cineva o fost gay? Alexandru Macedon o fost mare, pentru ca o fost un bug strateg shi nu pentru ca o fost gay. Dar whatever.
        Debea astept sa citesc istoria rescrisa, caci cu totii stim ca nu exista lucru mai frumos pe lumea asta decat sodomia. Viguroasa, viscerala shi retroactiv justificata.
        O ultima intrebare: Stalin, Hitler, "Bufnita" nu au fost gay? Sau astia nu dau bine!? Come on.
  • -4 (8 voturi)    
    A fi tolerant sau nu? (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:48)

    a_claudiu [utilizator]

    Am colegi de munca homosexuali, nu am nimic cu ei sau cu oricine e homosexual. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu corpul lui.

    Dar e o diferenta intre a considera homosexualismul tolerat, normal, poate chiar si natural (exista si la animale) si pana la a ajunge la a fi promovat. Cum era si in bancul binecunoscut, in curand va ajunge obligatoriu.
  • -4 (8 voturi)    
    Jenibil (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:10)

    aac [utilizator]

    Încă nu s-au săturat de porcăria corectitudinii politice ori au găsit vreo metodă de înmulțire asexuată.
  • -7 (11 voturi)    
    Foarte interesant (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:26)

    Martens [utilizator]

    Si care e valoarea acestei stiri? Niste degenerati se manifesta in strada. E un exemplu pentru cineva?
    • +5 (7 voturi)    
      hai sa nu jignim in masa oameni! (Duminică, 7 august 2011, 20:08)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Tu ii numesti pe homosexuali niste degenerati.
      Unu la mana, ca a considera un om degenerat doar fiindca este homosexual este un model de gandire.... degenerata (fara ca tu insuti sa fii neaparat degenerat, chiar daca in acest aspect particular, gandirea ta este).
      Si daca totusi ai gandirea asta, nu te gandesti ca sunt destui homosexuali (declarati sau nu) care au citit comentariul tau? Iti dai seama cum se simt ei, sa fie catalogati din start "degenerati"? Macar la asta nu te-ai gandit, ca prin comentariul tau jignesti sute sau mii de oameni, care totusi nici nu te-au jignit pe tine si nu ti-au facut nici un rau?
      Si ca sa fiu bine inteles, n-am fost, nu sunt si nici nu voi fi vreodata homosexual, nu am deloc inclinatia asta. Dar mi-e mie jena de asemnea atitudini!
      Imi cer scuze in numele tau tuturor homosexualilor care au citit comentariul tau!
  • -7 (9 voturi)    
    hop-top (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:42)

    am [anonim]

    S-a intors lumea cu fundul in sus. Zilele acestei civilizatii cred ca sunt numarate.Se duce de rapa si Europa si America. S faci din anormal o sarbatoare....
  • +2 (4 voturi)    
    gretygret@yahoo.com (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:59)

    gretygret [anonim]

    Libertatea si sexuala intr-o tara nu e ceva polemic , armata civilii sint societatea unei tari sint cumulul tolerantei si a intelegerei , asa ca pe dimbovita v-a curege multa apa pina cind 1 din 7 care fac sex bi , si gay vor spune ca fac..
  • -5 (7 voturi)    
    village people (Duminică, 7 august 2011, 0:56)

    Jimbo [utilizator]

    macar de faceau si ei un lucru bun si scu'fund'au barcile alea...
  • -5 (7 voturi)    
    Hmmmmm.... (Duminică, 7 august 2011, 8:20)

    polonyca [utilizator]

    Degeneratii astia impun standarde in Ue si ne dau noua lectii....F.f.f tareeeee......De acuma inainte ma astept ca sa conditioneze intrarea noastra in SS de participarea armatei romane la Gay Parade !!!! Te apuca greata....
  • -5 (7 voturi)    
    :)))) (Duminică, 7 august 2011, 8:32)

    legionaru' [anonim]

    parca il aud pe soldatul van der Gay : aoleu d-le capitan mi-am rupt o unghie , ce ma face eu acum ?? :))))))
    • 0 (2 voturi)    
      Va recomand sa cititi acest articol (Duminică, 7 august 2011, 14:52)

      b_a_stefanescu [utilizator] i-a raspuns lui legionaru'

      Sunt curios daca va veti pastra aceeasi opinie absolut daunatoare si dupa....

      http://edition.cnn.com/2011/US/07/02/gay.soldier.andrew.wilfahrt/index.html
  • -3 (5 voturi)    
    Srebenica (Duminică, 7 august 2011, 8:40)

    Mokele [anonim]

    Comandantul unitatii olandeze de casti albastre care trebuia sa-i protejeze pe musulmanii bosnieci de sarbi a dat vina pentru lipsa de initiativa si combativitate pe homosexualitatea raspandita din armata olandeza.
  • -7 (9 voturi)    
    Deci la astia pana si armata e ghei... (Duminică, 7 august 2011, 9:13)

    Jiji Ghei-rtzoiu [anonim]

    ... parca-i si vad pe bravii soldatzoi batavi mergand la lupta pe tancuri vopsite roz, cu steaguri pacifiste fluturand, inscriptionate cu "Make anal love, not war"

    Mai lipseste ca la antrenamentele dure specifice luptei corp-la-corp sa se desemneze prin tragere la sorti cine ataca activ, si cine se apara pasiv...
    • +7 (9 voturi)    
      Presupun (Duminică, 7 august 2011, 17:03)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Jiji Ghei-rtzoiu

      Presupun ca asa faci si tu in metrou, nu? Cand sunt femei pe langa tine, incepi sa iti freci maciuca de fusta lor, ca doar esti animal sexual, nu ai cum sa te abtii.
      E fascinant cum toti cretinii isi exprima frustrarile sexuale/prejudecatile imaginandu-si scenarii fanteziste.
  • -6 (8 voturi)    
    societate decadenta (Duminică, 7 august 2011, 10:41)

    gigel [anonim]

    O societate decadenta. Asa a fost si Imperiul Roman: glorie, apoi decadere, cam cu aceleasi semne ca si astazi.
    • -2 (6 voturi)    
      Asa e (Duminică, 7 august 2011, 17:18)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Se duce dracu' imperiul olandez... :(
    • +1 (1 vot)    
      Sa vina in Romania (Luni, 8 august 2011, 1:47)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      sa vada cum arata o societate cu adevarat infloritoare. De civilizatie nu mai incape vorba. Sa moara de ciuda ca nu au si ei Noua Laba, pardon, Noua Dreapta, sa le strice paradele gay, biserici mai multe decat blocuri, manelari, cocalari, pitipoance, securisti si comunisti care, in loc sa infunde puscariile, iti rad in nas. Nu mai contui cu exemplele ca sa nu le fac sange rau occidentalilor decadenti.
  • -2 (6 voturi)    
    discriminare! (Duminică, 7 august 2011, 10:41)

    lady_c [utilizator]

    eu nu am auzit de Jocurile Olimpice Streight - care ar fi pentru cei care nu sunt gay! deci ar trebui dati in judecata pentru discriminare sexuala!
    nu am nimic cu cei care sunt gay - am prieteni gay - dar nu suport derapajele!
  • -4 (8 voturi)    
    Parada (Duminică, 7 august 2011, 11:11)

    HR [anonim]

    In curand va deveni obligatoriu :D
  • -6 (8 voturi)    
    Armata olandeza (Duminică, 7 august 2011, 11:49)

    adrian88000 [utilizator]

    Decat sa se tina de parade mai bine ar baga degetul in fisura de la dig sa o astupe. Incepe sa se fisureze digul!
  • -4 (8 voturi)    
    viitorul? (Duminică, 7 august 2011, 15:57)

    bau88 [anonim]

    este olanda o tara dezvoltata,dar sa nu uitam ca nu datorita poponarilor a ajuns unde e acum.olanda se afunda in disparitie deoarece olandezii scad la populatie,iar emigrantii (arabi,africani,asiatici)si homosexualii cresc pe zi ce trece.care va fi viitorul olandei?
  • 0 (0 voturi)    
    impotriva firii (Luni, 8 august 2011, 9:40)

    coltz [anonim]

    Nu va speriati, nu va scrie un fanatic :P... dar ori e alba, ori e neagra... cine crede in Dumnezeu nu poate sa accepte si sa incurajeze aceste manifestari, nu exista nuantze de adevar, ci doar adevar sau fals, 1 sau 0 daca vreti. Biblia condamna homosexualitatea, daca sunteti credinciosi ar trebui sa stiti si sa faceti ceea ce trebuie!


    http://www.crestinortodox.ro/diverse/sodoma-gomora-119728.html