Primaria unei localitati din Franta a afisat un decret scris in romana si bulgara prin care interzice cersetoria

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2011, 18:03 Actualitate | Internaţional

Tigani evacuati de langa Lille (2010)
Foto: Reuters
Primarul unei localitati din nordul Frantei a afisat pe strazi un decret scris in limbile romana si bulgara prin care se interzice cercetoria si cautatul in gunoaie, relateaza Novinite. Masura luata de edilul-sef din La Madeleine a intervenit in contextul inmultirii semnificativa a numarului de cersetori in localitate.

La Madeleine, un orasel cu 23.000 de locuitori aflat in apropiere de Lille, a cunoscut in ultima perioada o crestere importanta a numarului de cersetori. Primarul a spus ca, cel mai probabil, acest lucru se datoreaza aparitiei unei tabere de tigani in Lille.

"Am primit semnale de la locuitori privind cateva confruntari. Mai mult, suntem preocupati de igiena si sanatatea publica, deoarece cei care cauta in gunoaie imprastie mizeria pe strazi", a spus primarul.

Oficialul a declarat ca a informat Primaria din Lille si autoritatile din departamentul Nord, in regiunea Nord-Pas de Calais, in legatura cu decretul sau.

Novinite scrie ca masura primarului este dezbatuta intens in presa din Franta. Ea intervine in contextul in care, anul trecut, autoritatile din Franta au deportat mai multe mii de tigani romani si bulgari, distrugand si zeci de tabere ilegale.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2940 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    asa si ce ?! (Sâmbătă, 6 august 2011, 18:18)

    cosming [anonim]

    aha de parca afisand decrete rezolva problema....

    in loc de decret trebuiau sa bage jandarmii in ei asa cum se face in Germania... si apoi pleaca ei de acolo sa campeze prin alte locuri.
    • -1 (1 vot)    
      nu rezolva asa... (Sâmbătă, 6 august 2011, 18:57)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui cosming

      ...dar uite-te bine la fetele jandarmilor, par neputinciosi, intre mila si dezgust, au de rezolvat o problema pentru care nu au fost pregatiti poate...

      In fond, acei cersetori nomazi, indiferent de cetatenie, etnie, provenienta, sunt oameni fara nici o sansa in viata, asa s-au nascut, cei mai multi asa vor muri.

      Ce as putea sa fac daca as fi unul dintre ei, intr-o satra numeroasa, cu oameni flamanzi, murdari, needucati, avand o mentalitate pe care cu greu ne-o putem imagina, cu instincte de animal haituit...

      Ne starnesc repulsie, nu avem timp sa ne gandim cum sa-i facem sa traiasca la fel ca noi, macar sa-si doreasca aceleasi standarde de viata, este insa mult mai usor sa-i dispretuim si sa-i haituim.

      Se vede ca francezii i-au tratat in prima faza ca pe niste oameni, si cunosc cazuri de tigani cetateni romani, care s-au integrat satisfacator in regiunea Bordeaux, cu ajutorul unui centru special, care le-a oferit cazare si munca.

      Un minim inceput, oferit de societatea in care traim cu totii, ar fi singura solutie viabila. Dar cine sa faca asta aici ? Bani, personal calificat, voluntariat, locuri de munca...si f multa rabdare.
    • +1 (3 voturi)    
      E discriminare, trebuia afisat si in romales (Sâmbătă, 6 august 2011, 19:54)

      Banel Diamantu Stanescu [anonim] i-a raspuns lui cosming

      De ce doar limba romana si bulgara? Poate ca unii actuali rromi fosti tigani nu inteleg corect nici una dintre cele 2 limbi, sunt destui care nu pot citi un afis !

      Foarte util ar fi un avertizor sonor, ca la trecerea de pietoni, in limba rromilor, sub afis, ca sa priceapa si ei ca nu au voie sa cerseasca in acea localitate.

      Sunt sigur ca toti rromii vor fi foarte corecti si nu vor cersi acolo, ei sunt respectuosi de legi, decrete, afise, etc.

      Iar daca afisele vor fi lipite de pe ceva feros va fi si mai bine, rromii le vor cu ei in tabara, sa le arate si la copii..
    • -1 (3 voturi)    
      Cum adica, asa si ce?! (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:11)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui cosming

      Multi tigani sunt analfabeti. Unii stiu doar sa socoteasca, adica sa numere banii si sa citeasca un pret.

      Ce face Statul roman pentru a tine sub control emigratia persoanelor care ne transforma intr.o "enclava" de incivilizatie constant infierata?

      Avem "naturel-ul" urdorilor: putim, besim, ragaim, ne scarpinam pe burta cu tricoul ridicat sau la torsul gol - evidente normale pentru unii in public! E vara! :D

      In curand, in Unirii in fata la McDo', politia o sa inceapa sa racneasca:
      6 perechi la 10 lei! Dupa aia, o sa vanda patrunjel. Si dupa aia, o sa spuna rugaciuni de mare prozelitism la megafon. In final, o sa danseze pe ritmurile vesel comerciale de la Bershka! In fata la Carrefour, or sa spuna Aloha cu bistari!

      Decretul mi se pare o masura corecta in administratia unui oras, fie din Romania, fie din Franta sau auirea, pentru ca e vara si pentru ca gunoaiele imprastiate devin fetide si surse de contaminare.
      Si, de asemenea, politicile sociale, ar trebui sa treaca dincolo de scripte! Sa avem rezultate!

      Dincolo de ceea ce scrie in articolul de fata:
      De ce in Romania persoanele cu "cazier greu" nu sunt monitorizate o vreme dupa ispasirea pedepsei? Unii ies de la "mititica" si o zbughesc in Europa de Vest. Si uite asa ni se duce buhul ca patrie si cetateni ai patriei!
      • +2 (2 voturi)    
        dezastru total (Duminică, 7 august 2011, 12:56)

        dinca [anonim] i-a raspuns lui Clop

        Tara a construit 4000 de biserici plus catedrala nemului, cu banii astia civilizam pe romani si pe tigani, rusine rusine, elita de doi bani !
      • +2 (2 voturi)    
        pai tocmai asa si ce?! (Duminică, 7 august 2011, 13:42)

        cosming [anonim] i-a raspuns lui Clop

        Tu cred ca ai pierdut din vedere subiectul articolului...

        In articol nu este vorba de discriminarea tiganilor si nici de persoane din Romania cu "cazier greu", este vorba de disperarea unor cetateni francezi reprezentati de primar care nu accepta sa le fie distrus modul de viata si sanatatea de persoane necivilizate care scotocesc prin gunoaie, agreseaza cetateni si cersesc. Faptul ca primaria a avut "curajul" sa scrie un decret local in romana si bulgara pentru a interzice cersetoria arata clar buna vointa fata de acesti "cetateni europeni". In mod normal ar fi trebuit sa le dea o avertizare sa paraseasca locul in 15 zile si dupa aia sa faca curatenie cu jandarmii si buldozerele, apoi sa le confiste orice bunuri in contul actiunilor de salubrizare.
  • +1 (3 voturi)    
    Mda , pina acum Romania persecuta pe tigani. (Sâmbătă, 6 august 2011, 18:26)

    calin [anonim]

    Da pina acum nu de mult spuneau ca Romania nu e bine primita in Ue pentru persecuta populatia roma, si ca nu le ofera conditii decente de trai- adica case si locuri de munca ca nu au dreptul la scoala etc
    Acum sa-i vad pe francezi cum asimiliaeaza ei asemenea specimene... In curand nu vom mai auzi acuzatii ca nu le da ajutor social...
    • +2 (4 voturi)    
      Asimileaza (Duminică, 7 august 2011, 14:01)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui calin

      In primul rand, e integrare, nu asimilare. In al doilea rand nu e treaba Frantei sa gestioneze gunoaiele romanesti.

      Sunt cetateni romani, Romania ar trebui sa ii controleze acasa si sa nu permita la toate jegurile sa iasa in Europa.
  • +13 (21 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 6 august 2011, 19:00)

    Nicu [anonim]

    Nu ii vrem inapoi. Sa ii tina
    • +2 (2 voturi)    
      sa ii tina (Sâmbătă, 6 august 2011, 19:31)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

      dar sa si faca ceva cu ei, si au dreptate, eu cand eram in romania aveam aceeasi problema cand mergeam sa duc gunoiulera plina camera de gunoaie pe jos, si personal tin minte ca am gonit de vreo 6-7 ori tiganii care cautau in gunoaie pt ca rupeau pungile si goleau pe jos...pana nu au pus acces cu cartela in camera de gunoi iti era groaza sa mai duci gunoiul...eu cred ca daca interzic cersitul si cand ii prind ii baga vreo luna-doua la zdup se ia si pleaca singuri, e pacat ca nu vor sa se adapteze si ei la viata civilizata...
    • 0 (4 voturi)    
      Wrong! (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:15)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

      Ii vrem inapoi pentru ca suntem capabili sa punem punctul pe i cand trebuie!
      Pentru ca ne dam civilizati si asa si suntem!
      Doar ca acum trebuie sa o si demonstram mai bine si altora!
      Si asta ne obliga nu doar la "spalatul pe maini"!
  • +2 (4 voturi)    
    asa se raspandeste limba romana in lume (Sâmbătă, 6 august 2011, 19:29)

    panfil [anonim]

    si pe la toaletele publice din aeroportul otopeni ar trebui puse, in romana, instructiuni privind folosirea apei.
  • +1 (1 vot)    
    d (Sâmbătă, 6 august 2011, 19:54)

    fg [anonim]

    sa le mai dea 'bocceluta' Sarkozy' niste oi.Da de data asta si cu un manual de folosire.
  • +1 (3 voturi)    
    Au gresit limba (Sâmbătă, 6 august 2011, 20:32)

    Adrian [anonim]

    Trebuiau sa scrie decretul in rroma.
  • +2 (2 voturi)    
    ce sens are? (Sâmbătă, 6 august 2011, 20:45)

    Cristian Ioan [anonim]

    S-au straduit sa traduca decretul in limba romana, doar ca grupul-tinta nu stie carte! Nu pot sa descifreze literele, asa ca nu conteaza daca decretul este in franceza, romana sau sanscrita, tot de nepatrusn este ...
  • +1 (3 voturi)    
    In doua limbi? (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:28)

    old man [utilizator]

    Mai bine scria decretul cu pricina intr-o singura limba: tiganeasca (romanes?).
  • +1 (3 voturi)    
    eu i-as "ridica" (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:35)

    maxxie jazz [utilizator]

    Si toata lumea o sa ii acuze pe francezi de xenofobie.
    Sau, stati asa!
    Oare incepe fiecare sa inteleaga cu ce ne confruntam?
  • +2 (2 voturi)    
    x2 (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:37)

    am [anonim]

    Faceti copii fratilor, ca pana mai scriem noi revoltati cateva randuri ei asta fac. Peste 20 de ani ei vor face legea si sunt constienti de asta.
  • +3 (3 voturi)    
    inutil! (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:45)

    jos_iliescu [anonim]

    O actiune inutila. Rromii nostri de acolo sunt oricum analfabeti.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:46)

    I [utilizator]

    .
  • +1 (3 voturi)    
    haoleu! (Duminică, 7 august 2011, 0:40)

    Pralea [anonim]

    Că câți dântre noi ștâie să citește?? Poate heștia să pună șâ-n lîmba lu' Pazvante ca noi tot merem să muncește cinstit (buzunarele la franțuji). Ciaules baules!
  • +2 (2 voturi)    
    acum ar trebui sa-i invete si sa citeasca (Duminică, 7 august 2011, 0:59)

    sixu [utilizator]

    primul pas e facut.
  • -2 (4 voturi)    
    Solutie (Duminică, 7 august 2011, 9:59)

    Dragos [anonim]

    Exista si o solutie pentru statul roman. Cand o persoana denigreaza statul roman sau ii strica grav reputatia(nu ca n-ar fi deja stricata) i se poate retrage cetatenia romana. Nefiind cetateni romani, sa vedem unde o sa-i mai deporteze.
  • +2 (2 voturi)    
    Hahaha (Duminică, 7 august 2011, 11:06)

    Elle [anonim]

    Acum 4 ani m-am simţit jignită în Austria când am citit la un WC "Nu vă urcaţi cu picioarele pe wc - în română". Ulterior, am început să-i înţeleg.

    Poate ajung şi la Louvre mai multe controale pentru cei care primesc bani pentru vezi-doamne-asociaţia-surdomuţilor.
  • -1 (3 voturi)    
    Realitatea (Duminică, 7 august 2011, 13:15)

    emigratul [anonim]

    Romania este so sursa enorma de indivizi necivilizati, o parte dintre tigani chiar se apropie de barbarie. Este de neanteles cum de nu s-au facut campanii de civilizare, un potop de bani au fost aruncati pe autostrazi scumpe, cominioane, biserici si catedrale. Va organizati rau de tot in Romania, idei simple si clare.
  • 0 (2 voturi)    
    primarul din la madeleine, rasist si xenofob (Duminică, 7 august 2011, 21:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa fie arestat si pus la stilpul infamiei corectitudinii politice si multiculti, mai bine zis criptocomunismului.
    Sa fie demascat si infierat, sa i se scrie cu fierul rosu pe frunte "RASIST'', iar cazul sau sa fie prelucrat cu toti primarii, prefectii si sefii politiei din franta ca sa le intre bine in cap ca cine face ca el, ca el va pati.
    Este ca breivik era un nebun care nu stia ce sa vada in realitatea occidentala?
  • 0 (2 voturi)    
    numai tiganii... (Luni, 8 august 2011, 0:26)

    Alsta [anonim]

    sigur. Restul romanilor care bantuie prin vest sunt exemple de eticheta si bun simt.
    Prin Londra nu am prea vazut tigani - logic, cand vii la furat nu vrei sa sari in ochi. In schimb am vazut gasti de romani strigand ca pe tarla - ca nu intelesesera ce era cu cartele de transport, ca nu pricepeau cum functioneaza "lecturer"-ul in muzeu....
    Sigur ca majoritatea romanilor nu sunt asa. Dar cand dai de unul din asta il ocolesti pe la 5 metri. Si pe toti ceilalti, ca sa nu risc. De cate ori aud pe careva vorbind in romana, tac din gura sau ma indepartez. E mai sigur.