A doua plaja pentru nefumatori din Europa, inaugurata sambata in Italia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2011, 15:00 Actualitate | Internaţional

​Italia a inaugurat, sambata, prima sa plaja publica destinata exclusiv nefumatorilor, in statiunea Bibione din apropierea Venetiei, anunta AFP. Plaja pe care accesul fumatorilor este interzis are aproximativ 1.000 de metri patrati. Potrivit autoritatilor italiene, in Europa mai exista o singura astfel de plaja - cea din La Ciotat (Franta), in apropiere de Marsilia.

Primarul Pasqualino Codognotto a explicat ca aceasta plaja reprezinta, deocamdata, doar "o incercare": "Este o initiativa experimentala, nascuta din dorinta de a avea o plaja curata si din dorinta de a fi sanatosi. Nu exista nicio lege care sa prevada sanctiuni pentru cei care fumeaza pe plaja".

Primarul a mai spus ca a primit deja o multime de scrisori si mail-uri de la cetateni italieni si de la turisti care au dorit sa il felicite pentru initiativa: "O femeie mi-a scris pentru a-mi spune ca nu auzise pana acum de Bibione, insa isi doreste sa isi petreaca aici vacanta de anul viitor. Trebuie sa gandim plajele ca pe niste mari locuri publice, si atunci cu siguranta trebuie sa existe si spatii dedicare nefumatorilor".

Initiativa a starnit insa si critici, presedintele Federatiei italiene a producatorilor de tutun declarand ca desi este vorba despre un experiment, acesta i se pare totusi "excesiv".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

807 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    La cat mai multe stiri de acest gen. (Sâmbătă, 6 august 2011, 15:07)

    haipapapa [utilizator]

    Si nu inteleg cum poate sa i se para cuiva limitarea utilizarii unui drog "excesiva"?!
    • +4 (12 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 6 august 2011, 15:29)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui haipapapa

      Uite ca se poate, deja ti-ai luat minus :) + de la mine. O mare parte din fumatori sunt niste nesimtiti.
      • 0 (2 voturi)    
        ca sa nu mai pomenim (Duminică, 7 august 2011, 0:13)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

        De o alta mare parte din populatie care are un IQ de toata jena.Si mai si comenteaza.
        • 0 (0 voturi)    
          Super (Luni, 8 august 2011, 3:58)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui hatru

          Mi-a placut asta, mai aveti? :)
    • 0 (12 voturi)    
      Si mai bine (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:07)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui haipapapa

      Ar fi sa se interzica si consumul de bauturi alcoolice, cartofii prajitii, maioneza, porcul si orice dauneaza sanatatii. Intotdeauna autoritatile vor sti mai bine decat noi ce este sanatos si ce nu.
    • +3 (7 voturi)    
      e cam mult (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:30)

      dan [anonim] i-a raspuns lui haipapapa

      sunt nefumator, antifumat dar nu imi amintesc sa fi fost deranjat de fum la plaja, in principiu daca plaja nu e foarte aglomerata nu cred ca ajunge fumul la cei din jur
      1000mp inseamna o plaja de 100 m lungime pe 10 latime, ceea ce nu e foarte mult, deci cred ca e mai mult de marketing... se scrie despre statiunea respectiva, etc
      • 0 (0 voturi)    
        plaja (Sâmbătă, 6 august 2011, 17:14)

        raz [anonim] i-a raspuns lui dan

        Bibione este o statiune unde vin foarte multe familii impreuna cu copiii lor, plus ca in Italia se practica siruri de sezloange cu umbrele, deci este foarte posibil ca fumul de la umbrela aflata la 1 metru distanta sa ajunga la copiii tai, mi s-a intamplat si mie, ce-i drept nu de multe ori.

        Nu cred ca e vorba de marketing, plajile la italieni sunt pline, daca incerci sa iei un apartament in Bibione (in Bibione se practica mai mult apart-hotelurile) o sa ai surpriza sa fie mai toate booked cu multe luni inainte.
      • 0 (0 voturi)    
        lol (Sâmbătă, 6 august 2011, 20:51)

        vasile constantin [anonim] i-a raspuns lui dan

        dar mucurile de tigara care sunt mai dese ca scoicile nu te deranjeaza?putini isi aduna mucurile de tigara,iar de adunat sunt aproape imposibil
  • 0 (0 voturi)    
    cred (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:40)

    ady [anonim]

    ca daca trece becali pe acolo ii scuipa pe cap dupa ce-si scoate trabucul lui scump..acelasi trabuc bineinteles din 2005
  • 0 (0 voturi)    
    Se strange LATULLLL (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:55)

    Zummm [utilizator]

    IN REZERVATII CU VOI
  • 0 (0 voturi)    
    Pai (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:13)

    Ostap [anonim]

    consumul de maioneza, cartofi prajiti sau porc nu iti fac rau decat tie pe cand fumatul cam dauneaza si celor din jur.
  • 0 (0 voturi)    
    Cat amprenta a doua blocuri (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:29)

    rrrdd [anonim]

    Se pare ca si "vesticii" au inceput sa-si izoleze nefumatorii in tarcuri. Nu ca nu ar merita-o!
  • 0 (0 voturi)    
    bibione (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:46)

    nacu [anonim]

    eu locuiesc langa bibione si merg zilnic cu fiul meu dar acum am auzit de aceasta iniziativa, zilele astea chiar am sa incerc aceea porziune de plaja, daca nu va fi prea aglomerata.dar pt mine care sunt ne fumator este o buna initiativa .