VIDEO Ucraina: Tribunalul a ordonat incarcerarea fostului premier Iulia Timosenko

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 16:09 Actualitate | Internaţional

Iulia Timosenko
Foto: Agerpres
Magistratii ucraineni au ordonat vineri incarcerarea fostului premier Iulia Timosenko, transmite AFP. Fosta sefa a Executivului de la Kiev este acuzata de abuz de putere, legat de semnarea unor contracte de aprovizionare cu gaz rusesc, in anul 2009. Judecatorii au aprobat astfel solicitarea procurorilor de arestare a lui Timosenko, acuzata ca a "tulburat lucrarile Curtii". Potrivit unor surse, ea va fi condamnata la cinci ani de detentie.

Timosnko a fost luata de la tribunal cu o duba, inconjurata de zeci de politisti. Sustinatorii fostului premier, prezenti in fata cladirii tribunalului, s-au confruntat cu fortele de ordine.

In cursul diminetii, Timosenko afirmase ca "nu intelege rusa", cerand ca declaratiile facute de actualul premier, Mykola Azarov, sa fie traduse in ucraineana. "N-am inteles nimic din cele spuse de Azarov, nici macar un cuvant", a spus ea, citata de RIA Novosti.

Procesul fostului premier ucrainean a inceput la 24 iunie.

La 24 mai, Procuratura generala a Ucrainei a retinut-o pe Timosenko, prezenta la o audiere. Toata lumea a crezut ca va urmare arestarea. Ulterior insa, procurorul general Viktor Pshonka a anuntat la o intalnire cu ambasadorii din tarile Uniunii Europene ca ordinul de arestare a fost, intr-adevar, eliberat, dar „nu va fi, deocamdata, executat”.

Iulia Timosenko risca pana la 10 ani de inchisoare in cazul in care va fi gasita vinovata de abuz de putere. Ea a pledat nevinovata.

Procurorii ucraineni au stabilit ca fostul premier Iulia Timosenko a semnat, in ianuarie 2009, un acord de aprovizionare cu gaz rusesc fara a avea aprobarea Guvernului de la Kiev si ar fi adus tarii un prejudiciu de 200 de milioane de dolari.   

La inceputul anului 2009, pretul gazului a fost fixat la 179 $/1000 mc, pentru ca, dupa semnarea acordului in cauza, tariful pentru Ucraina sa sara la 450 $/1000 mc. Pagubele cauzate de actiunile fostului premier au fost estimate la 200 milioane de dolari.

Impotriva Iuliei Timosenko au fost deschise in decembrie anul trecut trei anchete penale.

Prima vizeaza folosirea nejustificata a mijloacelor fondurilor speciale, a doua se refera la achizitionarea cu bani publici a unor masini de salvare necorespunzatoare standardelor si a treia – depasirea atributiilor de serviciu prin semnarea, in ianuarie 2009, a noilor contracte la gaze naturale cu Rusia.

Atentie, imagini violente!










Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5271 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Ce tari sunt comunistii astia ... (Vineri, 5 august 2011, 16:52)

    Boruzov [anonim]

    ... la nivelul de rautate. Nu uita niciodata si intordeauna se razbuna ... de aia li se spune si CIUMA ROSIE!

    Sa vedem cand or veni USL la noi ce o sa iasa!

    Adica madama din titlu este inchisa ca a facut exact ceea ce trebuie sa faca un Prim Ministru adevarat! HA HA HA!
    • +4 (10 voturi)    
      matematica!! (Vineri, 5 august 2011, 17:04)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui Boruzov

      Adica vrei sa spui ca daca a cumparat gazele de 2,5 ori mai scumpe a facut economii tarii sale? Poate trebuia sa pui altfel problema: fie rusii i-au dat o mita barosana ca sa accepte pretul nou, fie i-au bagat sula in coasta si nu avea ce face. Trebuia sa accepte pretul marit ca altfel ukraina raminea fara gaze.
      • +11 (13 voturi)    
        Solutia ruseasca (Vineri, 5 august 2011, 17:23)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui bizonul

        Daca nu cumpara gaze la pretul oferit de rusi pentru o tara care dorea sa adere la NATO, ramaneau fara gaze si o dadeau jos !
        Daca a cumparat gaze la pret cerut de rusi, o baga la puscarie, oamenii rusilor, pentru ca a platit un pret prea mare.
        Frumos lucrat de marele frate de la rasarit !
        • 0 (0 voturi)    
          Coruptie secundara (Sâmbătă, 6 august 2011, 8:43)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          Exact asa este. Rusii le-ar da ucrainienilor si pe gratis gaze, daca ar putea cumva anihila aspiratiile ucrainienilor catre vest, catre UE si NATO. Fostul premier Iulia Timosenko este un simbol al independentei Ucrainei fata de Rusia si gazele rusesti. Coruptia din Ucraina, desi ridicata, mai mare decit la noi, este totusi o problema secundara fata de independenta tarii.

          Dar si ucrainienii au furat gaze cit au putut (probabil mai "ciupesc" si astazi) caci conductele spre Europa trec pe la ei.

          Cu o populatie ruseasca de vreo 20%, independenta Ucrainei fata de Moscova e foarte greu de realizat. Rusii ar folosi imediat forta, iar impartirea teritoriala a tarii ar urma rapid.
    • -2 (10 voturi)    
      modelul trebuie preluat (Vineri, 5 august 2011, 17:11)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui Boruzov

      si de noi pentru a sanctiona abuzul de putere sau jaful din ultimii 22 de ani. Inchid ochii si visez frumos, asa ceva nu se va intampla niciodata.... din pacate
      • -11 (19 voturi)    
        Nu va pierdeti speranta (Vineri, 5 august 2011, 17:19)

        halimiaticucuveaua [utilizator] i-a raspuns lui lulu

        Speram ca intr-o buna zi si al nostru Boc cel mic va calca pe urmele ei, macar tot cu 10 ani, dar nu scapa el doar cu atat.
        • +9 (15 voturi)    
          what for? (Vineri, 5 august 2011, 17:45)

          bizonul [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

          ce a facut Boc ca s-o urmeze pe timosenko? da ceva concret in acest sens sau ai vrut sa spui nastase adrian sau tariceanu, insa te-ai grabit?
          • -3 (11 voturi)    
            Boc a incalcat articolul 3 (Vineri, 5 august 2011, 18:01)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui bizonul

            din Codul de procedura fiscala cand a modificat TVA-ul. Ai idee ce pedeapsa risca pentru acest lucru?
            • -4 (10 voturi)    
              nu (Vineri, 5 august 2011, 18:31)

              gabriel [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              Boc si Basescu au singura vina ca nu spun poporului adevarul : ca suntem o colonie, ca am pirdut razboiul rece, ca suntem condusi pe o cale obligatorie a subdezvoltarii de presiunea globalista aparata cu armele, amenintati fiind cu insasi existenta statalitatii ! In rest, ciudatii care ar trada tara pe 3 arginti merita puscaria si...sigur o vor capata !
  • +2 (10 voturi)    
    si in Romania (Vineri, 5 august 2011, 18:34)

    ionescu [anonim]

    astept sa vad acceasi soarta pentru urmatoarele persoane care au subminat economia Romaniei: Dan Ioan Popescu, Miron Mitrea, A. Nastase, Tariceanu , Verestoy cu privire la contractele PETROM, BECHTEL, respectiv Insula Serpilor si padurile din Orientali pe care le gasim in portul Constanta....
    • +2 (10 voturi)    
      cam scurta lista (Vineri, 5 august 2011, 20:18)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      se opreste in 2004, oare de ce?
  • +3 (11 voturi)    
    prejudiciu de 200 milioane si vor s-o inchida??!! (Vineri, 5 august 2011, 18:56)

    vio [anonim]

    Pai, sa vina astia si in Romania ca ar inchide TOTI Ministrii care au fost in Guvernele Romaniei din '89 si pana azi!! Pe toti!!!
    Au intrat in politica fara chiloti pe ei si au iesit miliardari de TOP 500 !!!!
    Si p-asta vor s-o inchida ptr 200 milioane de dolari!!
    La ei nu sunt de vina "mecanismele", asa cum zise azi MDRT cand veni vorba de treaba aia cu vinovatul pentru fondurile europene blocate de Brusselles !!!
    Ce-ar mai inchide-o astia si pe blondina Udrea de la MDRT, la cate miliarde Euro a tocat asta pe apa portocalie de 3 ani de zile !!!
  • 0 (4 voturi)    
    rusine dinu patriciu (Vineri, 5 august 2011, 19:51)

    doctorand [anonim]

    Unde este violenta din clipuri ?
  • 0 (4 voturi)    
    Un model bun de urmat si in Romania ! (Vineri, 5 august 2011, 23:01)

    Anti oranj [anonim]

    Se apropie timpurile ! Sunt din ce in ce mai aproape !
  • 0 (2 voturi)    
    foarte bine! (Sâmbătă, 6 august 2011, 0:08)

    Coroner [anonim]

    Bine ca o inchid pe maniaca asta,tipa e un fel de Vadim de-al nostru...a comentat aiurea si cand Romania a castigat procesul cu petrolul din zona Marii Negre,ea nu recunostea decizia Tribunalului International,oamenii de genul asta sunt periculosi odata ajunsi la putere...ei creeaza conflicte si razboaie aiurea.
  • +1 (1 vot)    
    scgh (Sâmbătă, 6 august 2011, 14:38)

    dfg [anonim]

    asa va ajunge si udrea