Justitia germana acorda despagubiri ucigasului unui copil de 11 ani pentru abuzul anchetatorilor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 august 2011, 13:33 Actualitate | Internaţional

Justitia germana a acordat joi peste 3.000 de euro despagubiri ucigasului unui copil, motivand ca politia l-a amenintat cu "suferinte inimaginabile" pentru a-l face sa marturiseasca unde este victima, relateaza AFP.

Magnus Gäfgen a fost condamnat la inchisoare pe viata in iulie 2003 pentru ca a rapit si apoi l-a ucis pe Jakob von Metler, in varsta de 11 ani, fiul unui bogat bancher, caruia i se ceruse o rascumparare de un milion de euro.

Magistratii din Frakfurt au motivat decizia de a acorda despagubiri prin faptul ca demnitatea umana a lui Gäfgen a fost grav afectata in timpul interogatoriului din 2002.

Politistii l-au amenintat cu "suferinte inimaginabile" daca nu le spunea unde se afla victima, pe care sperau sa o gaseasca in viata. Suspectul a marturisit in cele din urma unde ascunsese cadavrul.

Modul de actiune al anchetatorilor reprezinta "o grava atingere" a drepturilor omului si nu poate fi compensat de o maniera satisfacatoare decat prin plata de despagubiri, a declarat judecatorul Christoph Hefter.

Criminalul solicitase despagubiri in valoare de 10.000 de euro. Cei doi politisti care l-au interogat atunci au fost condamnati in 2004 la amenzi cu suspendare.

In iunie 2010, Germania fusese condamnata de Marea Camera a Curtii Europene pentru drepturile Omului de la Strasbourg pentru "tratament inuman" (articolul 3 al Conventiei Europene a drepturilor omului) in acest dosar.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1555 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    "Justitie dreapta" (Joi, 4 august 2011, 13:56)

    x [anonim]

    "Justitie dreapta".(?)
    Sper ca va primi banii DUPA ispasirea pedepsei!!!
    PS1. Cita nesimtire poate sa aiba acest vietzar!
    PS2. Oare judecatorii care au apreciat ca politistii au facut exces, sint TOTDEAUNA la fel de scrupulosi in aplicarea legilor?
    • -1 (1 vot)    
      da (Joi, 4 august 2011, 14:25)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui x

      mai ales la pct 2: da. tocmai aceasta decizie - a se citi si istoricul cazului - o dovedeste.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Joi, 4 august 2011, 14:00)

    Ivanu [utilizator]

    Omul asta trebuia privat de orice drepturi din moment ce a ucis un copil. Si se mai intreaba unii de ce omenirea e scarbita de justitie in general...
  • +6 (6 voturi)    
    Doamna fereste (Joi, 4 august 2011, 14:02)

    Razvan007 [utilizator]

    Am ajuns sa acordam prioritate drepturilor unui criminal in fata dreptului la viata a unui copil.

    Din dorinta de a fi echitabil, sistemul de justitie a devenit bolnav. Prea multa corectitudine in universul nostru este un lucru daunator. Care orice altceva si corectidutinea este un lucru care ar trebui sa fie relativ nu absolut.

    Motivatia de a gasi copilul in viata nu era suficienta pentru a parli la foc mic acest criminal?
    • -2 (4 voturi)    
      Si daca nu (Joi, 4 august 2011, 14:45)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Si daca nu ar fi fost vinovat? Si l-ar fi parlit cum zici. Pentru ca presupun ca in acel moment doar banuiau ca era vinovat. La fel si cu toti cei care au fost arestati de americani sub acuzatioa de terorism si pe care este posibil sa ii fi torturat. Unii probabil meritau, dar restul? Doar pentru ca cineva este arab, altcineva are dreptul de a-l tortura? Nu zic daca este descoperit vinovat sa aplice pedeapsa capitala, dar doar dupa ce este gasit vinovat.
    • +5 (5 voturi)    
      Demnitate pierduta (Joi, 4 august 2011, 16:55)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      Corectitudinea a fost in trecut, asa cum iese din articol: "Cei doi politisti care l-au interogat atunci au fost condamnati in 2004 la amenzi cu suspendare.".

      Despagubirile ar fi fost prea mici in cazul in care omul era nevinovat. Dar el a fost gasit vinovat, politistii abuzivi au fost pedepsiti, asa ca vinovatul de crima nu merita moral nici o despagubire. Sint sigur ca judecatorii germani interpreteaza o lege orbeste, in afara spiritului acesteia.

      Demnitatea umana este o notiune morala si nu i-a fost afectata, intrucit fapta comisa l-a redus la zero din punct de vedere moral. Deci si demnitatea i-a fost redusa la zero de propria sa fapta, si nu de catre autoritati. Abuzul autoritatilor nu-l putea afecta in demnitatea pe care nu o avea.
  • +5 (5 voturi)    
    S-au tacanit si nemtii! (Joi, 4 august 2011, 14:13)

    AlinN [utilizator]

    Trebuie facut ceva cu justitia asta in toata lumea.
  • +6 (6 voturi)    
    Aberatii ale democratiei (Joi, 4 august 2011, 14:22)

    dan [anonim]

    asta o includ la capitolul Aberatii ale Democratiei.
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 4 august 2011, 14:26)

    ... [anonim]

    cum dom'le nu mai vreti ca in germania? sunt dezamagit...
  • +2 (2 voturi)    
    Politie voluntara... (Joi, 4 august 2011, 14:26)

    Oarecare [anonim]

    ...cred ca, daca s-ar face cerere publica in astfel de cazuri, s-ar gasi cativa curajosi care sa "stea" 10 minute cu respectivul intr-o camera inchisa.

    Garantat dupa va declara si laptele care l-a supt si numarul de mg pe ore si zile.

    Cand e vorba de copii, fara suparare, dar nu cred ca exista lege, s.a.m.d. Te-ai atins de un copil mai bine te sinucizi!
  • +3 (3 voturi)    
    Drepturile omului? (Joi, 4 august 2011, 16:28)

    Sorin [anonim]

    Din punctul meu de vedere nu este nici om si nu are nici drepturi. Aceeasi problema cu teroristii.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 4 august 2011, 22:59)

    oarecare [anonim]

    Si nimic despre justitia din Romania? Exista si in alte parti abuzuri? Nu-mi vine a crede? Ma abtin de la alte comentarii malitioase doar pentru ca e vorba despre moartea unui copil nevinovat! Dar, ar trebui sa stie toti doctii si semidoctii ca nu exista sistem judiciar national infailibil, mai ales daca deasupra exista CEDO!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte corecta decizia (Vineri, 5 august 2011, 1:03)

    jenica [anonim]

    Mi se pare o decizie extrem de corecta, exemplu de cat de bine functioneaza justitia in Germania. Respectivul Magnus a comis o infractiune, a fost condamnat si isi executa acum pedeapsa (si o va executa mult timp de acum incolo). Anchetatorii au comis un abuz si au fost pedepsiti. Statul german, in solidar cu anchetatorii, a comis un abuz si isi plateste gresala. Nu ne intereseaza infractiunea pentru care a fost condamnat Magnus, ceea ce e important e ca TOTI vinovatii au fost condamnati intr-un fel sau altfel: si Magnus, si anchetatorii, si statul. Dura lex, sed lex.