SUA: Comentatorul conservator Glenn Beck, criticat dupa ce a comparat victimele de pe insula Utoya cu Tineretul Hitlerist

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2011, 13:11 Actualitate | Internaţional

Glenn Beck
Foto: Agerpres
Comentatorul conservator american Glenn Beck a fost criticat luni dupa ce a comparat victimele atacului de vinerea trecuta, de pe insula norvegiana Utoya, cu Tineretul Hitlerist, o organizatie ce a functionat in Germania nazista, transmite CNN. Anders Behring Breivik, presupusul autor al atacurilor din Norvegia, a ucis 68 de persoane ce participau la adunarea tinerilor laburisti de pe insula Utoya.

In timpul emisiunii sale de la radio, Beck a spus ca asasinatele au fost "opera unui nebun", adaugand ca Breivik este "la fel de rau ca Osama bin Laden".

Realizatorul american, cunoscut pentru declaratiile sale controversate, s-a intrebat apoi ce cautau victimele intr-o tabara de vara a Partidului Laburist, formatiunea conservatoare ce conduce Norvegia: "Tabara suna un pic, stiti, ca Tineretul Hitlerist sau ceva de genul acesta. Cine organizeaza o tabara pentru copii unde totul e despre politica? Deranjant!".

CNN scrie insa ca si o organizatie fondata de Beck in 2009 ("9/12 Project") organizeaza tabere cu tema politica in SUA, dand ca exemple cele din Colorado si Danville. In aceste tabere, elevii participa la dezbateri despre Constitutia americana, fondatorii Statelor Unite sau "valorile si principiile care sunt piatra de temelie a natiunii noastre".

Potrivit informatiilor aparute in ultimele zile, Anders Behring Breivik este un extremist de dreapta, care a sustinut ca a vrut "sa opreasca colonizarea islamica a tarii".

CNN precizeaza ca Beck a condamnat atacurile de vineri din Norvegia, insa aminteste si de o declaratie a realizatorului american, care a spus toamna trecuta ca "Europa va avea probleme cu Islamul radical". Beck l-a citat si pe politicianul olandez Geert Wilders, afirmand: "corectitudinea politica si multiculturalismul omoara Europa. Wilders are dreptate".

Torbjorn Eriksen, fostul ofiter de presa al premierului norvegian, a spus ca Beck "a coborat la cel mai de jos nivel. Tinerii activisti politici se aduna la Utoya de 60 de ani, pentru a invata si a fi parte a democratiei, exact contrariul lucrului reprezentat de Hitler. Comentariile lui Glenn Beck sunt ignorante, incorecte si foarte dureroase".

Anders Behring Breivik (32 de ani) a marturisit ca este autorul atentatului cu masina-capcana din centrul Oslo si al atacului armat de pe insula Utoya, soldate cu 76 de morti.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2612 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    De retinut!!! (Marţi, 26 iulie 2011, 13:23)

    Andrei [anonim]

    "Corectitudinea politica si multiculturalismul omoara Europa." si "Europa va avea probleme cu Islamul radical", sunt doua afirmatii cat se poate de corecte. Sa nu ne mai prefacem si sa nu mai inchidem ochii in fata realitatii si a evidentei! Sa spunem lucrurilor pe nume. Si sa luam masuri. Altfel se va alege praful de Europa, de civilizatia europeana.

    P.S. Romania, din fericire, inca nu are probleme atat de grave cu islamul radical. Dar in timp, daca nu avem grija, s-ar putea ca si pe la noi sa apara moscheile ca ciupercile dupa ploaie...
    • 0 (16 voturi)    
      mda (Marţi, 26 iulie 2011, 13:55)

      parintele eNAP [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      avem moschei in romania de f multi ani. extremisti vor exista mereu. ca sunt ei musulmani sau nu. a se vedea, acest individ ce a omorat cu sange rece, era un extremist. pe de o parte toti tipati ca sunteti anti rasisti, si ii urati pe musulmani. nu crezi ca generalizezi? musulmanul, cand este calcat pe cap, reactioneaza, romanul, crestin, se afunda si mai mult in nisip. deci.... pe cine sa condamnam? se pare ca asistam la o a doua cruciada, o a doua inchizitie, insa nu avem ochi sa vedem.

      ps: se pare ca pentru unii, massmedia gandeste pentru ei. tineti aproape.
      • +2 (8 voturi)    
        Beck e un clovn tembel (Marţi, 26 iulie 2011, 15:25)

        cib3k [utilizator] i-a raspuns lui parintele eNAP

        Intrebati pe oricine urmareste politica din SUA despre Beck, si va va spune cum sta treaba. Beck e un comentator de televiziune care o ia razna din ce in ce mai rau. Comparativ, e un fel de Vadim Tudor al americanilor. Orice comentariu al afirmatiilor lui chiar nu isi are rostul, la fel cum a comenta ce a zis Vadim Tudor inseamna a te cobori la nivelul unui dement.
        • +2 (4 voturi)    
          Beck e un tip destept (Marţi, 26 iulie 2011, 22:12)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cib3k

          ceea ce despre tine nu pot sa afirm; nici macar nu mai e in televiziune, asa ca esti frumusel in urma - din toate punctele de vedere! tu continua cu Badea, pare ca e genul tau!!!
    • +9 (15 voturi)    
      sa ne bagam in seama (Marţi, 26 iulie 2011, 13:57)

      p.s. se intoarce [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      o fi la ei. la noi, daca te plimbi prin dobrogea, o sa gasesti si moschei si biserici si oameni normali care-si vad de treaba si convietuiesc linistiti atat timp cat nu vine nimeni sa-i instige si sa le insufle ura.
      da' mai apare cate unu' d-asta care din lipsa de ocupatie "sesizeaza pericolu' ". cetateni, sa fim vigilenti ! :)
    • -3 (15 voturi)    
      prea tarziu (Marţi, 26 iulie 2011, 13:58)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Este prea tarziu. Eu mereu am sustinut ca peste 50-100 de ani Europa va fi un continent de o violenta extrema zilnica, in mare parte extrem de saraca, partial inca prospera, cu zonele prospere militarizate, pentru a se apara de majoritatea cetatenilor saraci si foarte violenti.
      O Europa suprapopulata, cu peste 2 miliarde de oameni, in care dominante vor fi doua popoare: arabii in vestul Europei si tiganii in estul europei. Albii vot fi minoritari, tot mai minoritari.
      Rata de natalitate extrem de ridicata e arabilor si a tiganilor precum si cultara lor specifica - care nu se schimba la majoritatea dintre ei - sunt dovezile pe care imi sustin afirmatiile.
      Sprijinirea masiva a emigratiei din tarile islamice si ulterior sustinerea natalitatii acestora de catre Europa de vest precum si sustinerea natalitatii a tiganilor din estul Europei prin programe sociale sunt cele doua actiuni care au ucis Europa.
      Spun ca este prea tarziu pentru ca deja sunt vreo 50 de milioane de arabi in vestul Europei si vreo 15 milioane de tigani in estul Europei.
      Dintre aceste doua optiuni, eu cred ca tiganii sunt mai buni. Macar nu au in sange atata violenta, si parca asta nu ar fi fost de ajuns, dar si-au inventat si o relgie care sa le legitimeze crimele.
      In cateva decenii Europa se va schimba pentru todeauna, va incepe un haos sangeros, care va dura cateva secole. Sigur, comentariul meu va fi considerat extrem de rasist si bla bla. Cui ii pasa? Realitatea e una si nu da doi bani pe oligofrenia multiculturalismului.
      Rasa alba e terminata! Dispare secolul asta. Statele Unite si Europa, asta e arealul ei. Secolul asta dispare, intr-un ocean de arabi, tigani si alte rase inferioare. (da, inferioare!)
      • -5 (13 voturi)    
        +1 (Marţi, 26 iulie 2011, 14:33)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui cet23

        de acord...
        cu mentiunea ca ai uitat ca rata de crestere demografica a rasei albe este redusa si de faptul ca mai nou tot mai multi albi is descopera "latura feminina" si devin "fetite"...oricum e "politically correct' asa ca e OK...in acelasi timp majoritatea celorlalte rase nu considera homosexualitatea ca fiind corecta, ci ca fiind ceva impotriva naturii dar UNEORI acceptata (prostitutie), e ceva permis in unele situatii dar nu e acceptat la nivel general. nu bag in discutie musulmanii la care nici macar nu poate fi adusa in discutie aceasta problema....
        deci cum s-ar spune ne-am tras-o singuri de corecti ce suntem...
        • +1 (9 voturi)    
          ai uitat ceva (Marţi, 26 iulie 2011, 15:42)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Ai uitat ceva. In tarile (inca) albe, in tot mai multe dintre ele se laglizeaza casatoria intre homosexuali. Si asta e privita ca o mare victorie!Pe bune acum, avea dreptate intr-un fel unul dintre cei cu care ma "cert" aici pe forum, moucha, legat de faptul rasele puternice vor supravietui.
          Pai o rasa care legalizeaza casatoriile intre homosexuali si mai e si foarte fericita cu asta, probabil ca disparitia e exact ceea ce merita. Casatoriile intre homosexuali e ceva degradant, asa ca rasa e cumva ca si cum ar intra in putrefactie cand accepta asa ceva si e fericita cu asta!
          Propune-i unui musulman sau tigan casatoriile intre homosexuali si - daca nu face infarct - iti da imediat cu ceva in cap de socat ce ar fi!
          • +4 (8 voturi)    
            Nu e chiar asa! (Marţi, 26 iulie 2011, 16:21)

            Andrei [anonim] i-a raspuns lui cet23

            In spatiul islamic exista o multime de homosexuali. Mai multi decat crezi tu. Orientarea sexuala nu tine de spatiul cultural religios la care ne referim. Tine de altceva. Singura problema cu care nu sunt de acord referitor la acest subiect, o reprezinta casatoria intre persoane de acelasi sex. Nu sunt homofob dar cred ca e necesar sa existe niste limite peste care nu trebuie sa trecem. Casatoria intre persoanele de acelasi sex e mult prea mult. In rest, consider ca homosexualii si lesbienele nu trebuie sa fie persecutati de societate. In definitiv sunt oameni ca si noi. Sa ne gandim mereu la faptul ca fiecare dintre noi ar fi putut avea o orientare sexuala diferita de cea a majoritatii. Se impune sa amintesc ca multi oameni de valoare (artisti, oameni de stiinta, oameni de stat, etc) au fost homosexuali. Repet, in tarile musulmane exista mai multi homosexuali decat iti imaginezi tu.
      • 0 (12 voturi)    
        Omul de Neandrethal pe Internet (Marţi, 26 iulie 2011, 14:38)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui cet23

        Daca "rasa alba" e mai buna atunci va supravietui. Stimate domn, Europa e sangeroasa de secole (luati o carte de istorie si o sa vedeti cate razboaie s-au purtat numai intre albi, cum s-au macelarit printre ei). Evolutia ne spune ca cel mai "fit" supravietuieste, in timp ce cel mai slab piere. Au pierit ei romanii, dacii, vikingii, au pierit imperii. Orice este finit in timp. In momentul in care o cultura devine dinozaur, piere. Invatam azi in latina? Acum 2000 de ani era vorbita peste tot in Europa. Iar daca peste 5000 de ani populatia va fi in majoritate musulmana, cu ochi de chinez si piele de tigan, inseamna ca aceste elemente au fost mai tari ca restul. Tot oameni sunt - nu va mai dati puritan dupa deget, ca toata istoria omenirii e scrisa cu sange, cu razboaie, cu boli.
        • -1 (9 voturi)    
          evul mediu (Marţi, 26 iulie 2011, 14:52)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui moucha

          Da, doar ca arabii (din prezent) precum si tiganii au niste culturi care cu multa bunavointa pot fi clasate drept culturi "de ev mediu". Ori culturile de ev mediu nu pot genera decat ev mediu, unde ne vom intoarce cu totii. Nu neaparat ca si tehnologie, cat mai ales ca stil de viata si drepturile omului. Iti face tie impresia ca islamistii, cei care cred in Coran, dau doi bani pe dempcratie, libertate si drepturile omului.
          Sau iti face tie impresia ca pentru clanurile tiganesti democratia, drepturile omului au vreo valoare?
          Cu arabii si tiganii majoritari in Europa, democratia, liberatatea si drepturile omului vor ramane un simplu accident al istoriei.
          Si e pacat, dar asta e viata.
          Si acum arabii si tiganii nu castiga lupa cu civilizatia alba datorita faptului ca sunt mai puternici, categoric nu sunt, ci prin oligofrenia albilor "corecti politic". Si corectitudinea politica nu are nimic de-a face cu democratia ai libertatea, ea este profund rasista: pentru un corect politic a fi alb este deja o vina in sine, cel putin istorica!
          Jale si necaz ce il asteapta pe continentul asta secolul asta!
          Si asa, experimental, du-te traieste intr-o zona tiganeasca din Romania sau intr-un cartier arab din vestul Europei si vei vedea viitorul continentului!
          • +1 (3 voturi)    
            Corect politic (Marţi, 26 iulie 2011, 15:03)

            moucha [anonim] i-a raspuns lui cet23

            Daca "albii" sunt "corecti politic" si "negrii" isi impon punctul lor de vedere de tip "ev mediu", inseamna ca e mai tare. Birocratia costa - dovada stau zeci de imperii de mult apuse. Unele de-a dreptul revolutionare dpdv mental / organizatoric. Probabil nu le venise inca vremea. Poate ca suntem prea avansati, iar acest lucru este uneori o piedica.
          • -3 (9 voturi)    
            inca o parere bine documentata (Marţi, 26 iulie 2011, 15:08)

            madmaxwtl [utilizator] i-a raspuns lui cet23

            ai avut macar bunavointa sa citesti Coranul inainte sa iti spui parerea? Sau te-ai gandit de ce popoarele din Orientul Mijlociu si Asia sunt atat de inapoiate in conditiile in care acum 500 de ani erau mult mai avansate decat europenii in multe domenii ( medicina, matematica - cifrele astea pe care le folosesti in nickul tau se numesc cifre arabe... ). Sunt in acest stadiu de inapoiere pentru ca multe au fost colonii ale statelor europene carora le-a convenit sa le tina la un nivel de subdezvoltare deoarece le puteau controla mai usor...
            Hai sa mai citim niste istorie inainte sa ne dam cu parerea ca la fotbal si politica...
            • +1 (9 voturi)    
              mituri (Marţi, 26 iulie 2011, 15:24)

              cet23 [anonim] i-a raspuns lui madmaxwtl

              Tot ce spui tu, pareri larg raspandite, sunt niste mituri!
              Sunt in stadiu de inapoiere fiidca au fost colonii ale statelor europene, asa-i? Undeva inainte si dupa cel de-al doilea razboi mondial multe, marea majoritate de fapt a tarilor colonii europene si-au castigat independenta. Bine zic? Ca tu ai citit istorie, nu ca mine.
              Acum, dupa aproximativ 60 de ani de castigarea independentei de catre fostele colonii europene, care e noua realitate? Iti sun eu si poti sa verifici. Cu unele exceptii, in speta anumite (nu toate, doar anumite tari arabe extrem de bogate in petrol, in rest, cam peste tot nivelul de trai in aceste tari foste colonii, dupa mai mult de o jumtate de secolo de la castigarea independentei, nivelul de trai din aceste foste colonii este muuult fata de nivelul de trai de pe vremea cand erau colonii! Asta stiai? Nu cred, ca nu prea se spune: nu da bine corectitudinii politice. India, acum 200 de ani, in plin imperiu britanic, nivelul de trait era net superior celui de acum! Sau Nigeria! Extrem de bogata in petrol (de buna calitate), e o catastrofa tara aia in prezent!
              Mitul asta care l-ai enuntat tu, cum ca acele tari sunt inapoiate din cauza colonialismului acum 50 de ani, avea o logica! Dar acum, realitatea pur si simplu zdrobeste teoria ta.
              Legat de cifrele arabe si de medicina si matematica, poate gresesc eu, dar se pare ca noi traim acum, in 2011, nu acum 500 de ani sau eventual in antichitate. Ce relevanta are ca in antichitate imperiul persan de exemplu era net superior unei Europe semi-tribale? Traiesti cumva in antichitate?
              Deci pe langa istorie, pe care ma sfatuiesti superior s-o citesc, nu strica sa cunosti putin si istoria recenta si mai ales prezentul ca sa poti sa ai o imagine de ansamblu.
              Numai ma enervez degeaba, asta fac eu aici si-mi pierd vremea. Oricum tu vei ramane cu parerea ta, eu cu a mea.
              • -1 (3 voturi)    
                nivel de trai in colonii (Marţi, 26 iulie 2011, 16:48)

                nimeni_ [utilizator] i-a raspuns lui cet23

                Ca tot venii vorba de nivelul de trai "ridicat" in India pe vremea imperiului Britanic uite aici niste exemple:
                http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Famine_of_1876–78
                http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_famine_of_1896–97
                http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_famine_of_1899–1900
            • 0 (8 voturi)    
              Coranul (Marţi, 26 iulie 2011, 15:35)

              cet23 [anonim] i-a raspuns lui madmaxwtl

              Islamismul in sine nu este vinovat de violenta lumii arabe. Violenta lumii arabe tine de modul lor de-a fi. Daca prin absurd maine arabii s-ar converti la crestinism, ar ramane la fel de violenti.
              Coranul contine de toate. De la umanism si bunatate, pana la indemn la genocid. Extremistii islamici nu fac nimic altceva decat sa se foloseasca de Coran ca sa-si justifice crimele. Iau din Coran fix ce le convine lor, restul ignora,
              Coranul spune clar: "orice musulman care va ucide un alt musulman, va fi blestemat". Ori, in orice religie, a fi blestemat e ceva suprem: mai rau nu se poate! Uitati-va la tarile lor: toata ziua se impusca intre ei! Le pasa de ce zice Coranul legat de asta? Da' de unde! Dar se dau mari credinciosi! Uitati-va la atentatele de la turnurile gemene din New York. New Yorj\k e un turn Babel si in acele turnuri gemene si mai si, mai ales ca sunt multi arabi cu bani cun itnerese in SUA. Era 100% clar ca in acele turnuri gemene sunt si mulmani. Atemtatorii s-au considerat niste martiri ai islamului. Dar conform Coranului, nu sunt decat niste blestemati!
              Nu religia e problema, ci oamenii!
            • +3 (7 voturi)    
              Nu te mai da savant, ca nu esti!!! (Marţi, 26 iulie 2011, 16:10)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui madmaxwtl

              In coran, pe care-l invoci cu o ipocrizie crasa, si pe care in mod cert nu l-ai citit, exista pasaje intregi si explicite, in care se incita la ura, violenta si crima. Povestea cu "coloniile" nu tine!!! Asta nu e argument marxistule! Vrei sa-ti dau exemple de foste colonii care sunt acum tari onorabile, moderne si civilizate? Se vede ca esti doar un biet ignorant "amice". Violenta din aceste foste "colonii" n-au absolut nici o legatura cu faptul ca au fost candva "colonii". Au doar legatura cu spatiul cultural-religios in care sunt localizate din punct de vedere geografic. Si cu modul in care acele popoare isi accepta inapoierea si ii tolereaza pe cei care le conduc. Nimeni nu impiedica acele popoare sa-si aleaga politicienii care sa le modernizeze tarile in care traiesc.Lozincile tale suna a marxism de cea mai gregara speta. Pune mana pe carti, studiaza-le si iesi din tiparele mentale in care te afli! Sau in care te-au bagat altii.
        • +1 (5 voturi)    
          diferente istorice (Marţi, 26 iulie 2011, 15:06)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui moucha

          Daca tot pomenesti de istorie, atunci sa povestesc si de istorie ca sa vezi ca acum e cu totul altceva.
          Sa luma cateva exemple din istorie de ciocniri intre civilizatii. Romanii cand au venit in Dacia si au cucerit tara au avut niste calitati prin care au reusit asta: forta militara, disciplina militara, etc. Au facut asta prin forte proprii.
          Turcii, la apogeul imperiului otoman, au avut calitatea ca erau razboinici si prin forte proprii au facut cuceririle in Europa, nu i-a invitat nimeni aici.
          Evreii - ca sa schimb putin nota - au avut si au asa mare influenta si bogatie datorita inteligentei lor native spre comert si speculatii, prin forte proprii au reusit sa ajunga unde sunt.
          In schimb arabii si tiganii in Europa pur si simplu sunt intretinuti de societatile in care s-au cuibarit, care societati - prin asistenta sociala - le hranesc numerosii lor copii! Ei singur nu sunt in stare! Ei nu fac nimic valoros prin forte proprii. Daca brusc acum le tai tot ajutorul social, si ii lasi sa traiasca numai din munca, in 5 ani mor un sfert dintre ei de foame, si jumatate ajung la limita de jos a saraciei.
          Toate referirile la istorie ale tale se refera la diferite popoare / imperii care au ajuns unde au ajuns PRIN FORTE PROPRII! Deci o anumita valoare au avut! Ce se intampla acum, prin natalitatea fabuloasa sustinuta financiar de popoarele europene, e ceva nou in istorie! NICIODATA UN POPOR NU A SUSTINUT DE BUNA VOIE UN ALT POPOR, care pe deasupra sa si depaseasca numeric poporul ce il hraneste! ASTA E UNIC in istorie. NICIODATA IN ISTORIE! S-au ridicat imperii prin forte proprii. E PENTRU PRIMA DATA IN ISTORIE CAND A APARUT CORECTITUDINEA POLITICA CARE ESTE ABSOLUT ECHIVALENT CU SINUCIDEREA! Ca si popor si cultura ma refer.
          Daca esti suficient de tanar, imi vei da intr-o zi dreptate.
          • 0 (2 voturi)    
            Autoreglare (Marţi, 26 iulie 2011, 15:22)

            moucha [anonim] i-a raspuns lui cet23

            Sunt perfect de acord, insa daca albii fac asta (adica tin in carca) inseamna ca sunt perdantii luptei pt supravietuire.
            • 0 (6 voturi)    
              deocamdata (Marţi, 26 iulie 2011, 16:04)

              cet23 [anonim] i-a raspuns lui moucha

              Deocamdata situatia e normala si cazurile precum atentatul din New York si cretinul asta din Norvegia nu sunt decat niste rare exceptii!
              Dar gandeste-te asa. In Occident, si la noi de altfel, daca ratele de natalitate se pastreaza cele de azi sau pe aproape (si nu exista nici un element care sa sustina ca nu s-ar pastra - pana si idee ca odata cu cresterea nivelului de trai, rata de inmultire se reduce a fost daramat, in Occident arabii si daca o duc bine prin munca lor, tot au multi copii), atunci, matematic, in vreo 50 de ani de exemplu in Franta etnicii francezi vor fi sub 50% din cetateni! In Anglia la fel si asa mai departe.
              Intrebare: vor accepta francezii asta? Dar englezii? Parerea mea: catgoric nu! Cu ce pret? Cu orice pret! Uita-te in istorie! Englezii nu sunt perdanti de felul lor. Nici francezii! Nici germanii! Dimpotriva, sunt popoare foarte mandre si inca puternice. Uita-te in istoria recenta: germanii! Popor civilizat, au ucis 6 milioane de evrei si- fie vorba intre noi - pe vremea aia cam nimeni nu le plangea de mila evreilor, ca erau urati in toata Europa!
              Daca se trezesc popoarele astea din adormirea multiculturalismului si realizeaza ca in loc de Franta gasesc un califat arab nenorocit iar nemtii descopera ca Germania lor a fost cucerita de imperiul otoman reloaded? Ce se intampla atunci?
              Si asta sa zicem in extremis ca s-ar accepta. Dar sunt alte culturi. Modul de viata, stilul de viata, sunt complet oferite si oricum am lua-o, majoritatea impune modul de viata a unei tari! O sa le convina englezilor sa aiba sharia ca sistem juridic?
              Eu de asta spun ca multiculturalismul a fost o politica oligofrena! Si potential.... cum zicea si tampitul asta de acum: al doilea razboi mondial copil mic fata de ce va urma.
              Eu nu-s rasist si mi-e oroare de ce a facut ala in Norvegia! Dupa mine, ala era deja executat! Dar daca ne uitam in viitor strict pe baza a ceea ce stim noi dspre lume, viitorul nu e deloc bun, cel putin in Europa.
  • -2 (10 voturi)    
    Daca asta e un (Marţi, 26 iulie 2011, 14:07)

    Doc [anonim]

    sustinator tipic al conservatorismului in SUA, atunci... americans you are all screwed!
  • +2 (8 voturi)    
    oare? (Marţi, 26 iulie 2011, 14:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ''.....a Partidului Laburist, formatiunea conservatoare ce conduce Norvegia''.
    Pai daca asta e partid conservator, atunci stinga marxistoida cine e?
    Si altfel, glenn beck are dreptate, numai hitelrugend-ul si utc-urile indoctrinau copii. Iar povestile ofiterului de presa socialist nu tin, copii trebuie lasati in pace, nu spalati pe creie cu ideologii criminale.
    • +3 (7 voturi)    
      Corect!!! (Marţi, 26 iulie 2011, 15:15)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Asa numitele "scoli de vara" sunt actiuni de indoctrinare politica a tinerilor. Beck are dreptate. Acel socialist norvegian care l-a criticat pe Beck bate campii.

      P.S. Ceva mai sus am sustinut ca este foarte posibil ca si in Romania, in timp, sa apara moschei asemeni ciupercilor dupa ploaie... Se pare ca unii n-au inteles ce-am vrut sa spun. Sigur ca in Dobrogea, unde exista o minoritate turco-tatara, exista moschei. Aceasta minoritate este insa una nesemnificativa ca numar. Eu ma refeream la acele moschei care vor aparea in urma imigratiei semnificative a musulmanilor in Romania. Ori a celor din nordul Africii, ori a celor din Orientul mijlociu. Se pare ca unii ignora acest pericol pe care tot multi oameni, cu oricum infinit mult mai multa minte decat cei care se baga in seama sustinand ca pericolul islamic nu e nici o problema, il anunta. Istorici, demografi si analisti, cu totii atrag atentia asupra islamizarii Europei in cateva zeci de ani. Dar ce sa le spui acestor ignoranti care se fac ca nu pricep, desigur in numele unui politically correctness deja devenit ridicol dar si suparator de agresiv pe care-l invoca sistematic?

      Si inca ceva... Un partid laburist nu are cum sa fie o "formatiune conservatoare"...
  • +3 (7 voturi)    
    Doar atat! (Marţi, 26 iulie 2011, 15:55)

    George [anonim]

    Fara sa fiu rasist sau xenofob, am sa spun doar atat: Nu vreau sa-mi vad tara invadata de musulmani!!! Si-asa e plina ochi de tigani care ne fac o multime de probleme. Deranjanta e ipocrizia unora care isi tipa isteric din toti plamanii multiculturalismul, dar in realitate nu si-ar dori nici intr-un caz sa aiba vecini tigani. Eu unul m-am saturat de ipocrizia asta cu care se incearca sa fim indopati zi de zi. Nu vreau nimic altceva decat sa ne pastram identitatea in tara noastra. Occidentalii s-au saturat sa constate ca, pe zi ce trece, tarile lor sunt invadate de arabi, negri si asiatici! Care nu aduc nimic pozitiv in societate. Exista deja scoli unde copiii bastinasilor sunt minoritari. Vreti sa ajungem in situatia asta? Eu nu.
  • -3 (7 voturi)    
    glenn beck (Marţi, 26 iulie 2011, 16:19)

    yahuuu [anonim]

    " Beck's struggles with substance abuse. A recovering alcoholic and drug addict, Beck has been diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder.

    "By 1994, Beck was suicidal, and imagined shooting himself to the music of Kurt Cobain"

    well , there you have it folks
    • +2 (6 voturi)    
      Hahahaha!!! (Marţi, 26 iulie 2011, 16:43)

      Goagal [anonim] i-a raspuns lui yahuuu

      Irelevant! Orice om poate avea caderi in timpul vietii. Matale esti cumva vreun imaculat, nu? N-as prea crede.
      • -1 (5 voturi)    
        din contra, foarte relevant (Marţi, 26 iulie 2011, 19:00)

        yahuuu [anonim] i-a raspuns lui Goagal

        individul pe langa faptul ca e predispus sa o ia pe aratura...sa zicem ca nu e vina lui...nu e nici vreun luminat ceea ce rezulta ca e foarte probabil ca el sa sufere INCA de pe urma unor conflicte interne nerezolvate, conflicte care foarte probabil ii afecteaza "opera"
    • +1 (3 voturi)    
      IIsus a spus: (Marţi, 26 iulie 2011, 22:15)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui yahuuu

      "pacatele ei, care sunt multe, vor fi iertate..." - dar ce ai inteles tu din asta? se vede ca nimic!
  • 0 (2 voturi)    
    o precizare (Marţi, 26 iulie 2011, 22:16)

    gabriel [anonim]

    Doar o mica precizare....Partidul laburist din care faceau parte tinerii care se aflau pe insula respectiva nu este o forta politica conservatoare, asa cum se afirma in articol, ci dimpotriva social-democrata. Din acest punct de vedere mi se pare nu doar ignoranta dar putina deplasata compararatia cu Hittlerjugend, mai ales venita din partea unui conservator, iar daca un jurnalist care se respecta nici macar o asemenea informatie nu o poate verifica inainte de a o posta...no comment.