Autorul atacurilor de la Oslo, Anders Breivik: A fost crud, dar necesar

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 24 iulie 2011, 10:59 Actualitate | Internaţional

Anders Behring Breivik, autorul atacurilor
Foto: Aftenposten.no
Suspectul atacurilor de la Oslo, Anders Behring Breivik, a recunoscut faptele care ii sunt imputate, a declarat avocatul sau la televiziunea norvegiana NRK, precizand ca acesta isi considera gestul "crud dar necesar".

"El isi recunoaste faptele", a declarat presei avocatul Geir Lippestad, citat de AFP.

"El a explicat ca a fost crud, dar ca trebuia sa efectueze aceste actiuni", a adaugat avocatul, precizand ca ele "probabil au fost planificate de o lunga perioada" de timp.

Behring Breivik este suspectat ca a ucis cel putin 92 de persoane in doua atacuri vineri la Oslo si pe o mica insula din apropierea capitalei norvegiene.

Potrivit unor memorii de aproape 1500 de pagini, postate pe internet inainte de atacuri, Anders Behring Breivik si-ar fi pregatit cu atentie actiunea inca din toamna anului 2009.

El a oferit si detalii ale pregatirii, evocand "utilizarea terorismului ca mijloc de a trezi masele si spunand ca se asteapta sa fie perceput ca "cel mai mare monstru dupa al Doilea Razboi Mondial".

Un element care vine sa dezvaluie motivele ce au stat la baza atacurilor este oferit de o inregistrare video, atribuita de mass-media norvegiana suspectului de 32 de ani, postata vineri pe internet.

Filmul contine diatribe impotriva islamului, marxismului, multiculturalismului.

Ele descriu mai ales islamul ca principala "ideologie de genocid" si se incheie cu fotografii diferite ale lui Behring Breivik, dintre care una il prezinta in pozitie de tragere cu o pusca de asalt.

"Inainte de a incepe cruciada noastra, trebuie sa ne facem datoria si sa decimam marxismul cultural", se arata intr-un text.

Atacurile de vineri au vizat simboluri de stanga: explozia unei bombe ce a devastat la inceput sediul guvernului de centru-stanga norvegian, apoi suspectul a deschis focul contra a aproximativ 600 de membri ai tineretului laburist reuniti la o universitate de vara pe o insula din apropiere de Oslo

Intre timp, autoritatile au dat publicitatii cel mai nou bilant al atacurilor: 92 de morti si 4-5 persoane disparute pe insula Utoya, unde a avut loc atacul armat.

Cel mai probabil, cei 4-5 disparuti au cazut sau s-au aruncat in apa in timpul atacului, trupurile lor fiind acum cautate in apele din zona insulei.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

17957 vizualizari

  • -50 (54 voturi)    
    terorism in Romania? (Duminică, 24 iulie 2011, 11:11)

    barosu alb [anonim]

    Se pare ca terorismul a fost, exista si va exista, indiferent cine il va produce. Problema este ca in loc sa se faca ceva in privinta asta, adica sa se ridice nivelul de trai si increderea autoritatilor, in ceea ce fac, mai mult se pierde. Din cauza asta, unii de disperare sau din lipsa de ocupatie, recurg la astfel de gesturi. Oare cat mai dureaza sa se intample asa ceva chiar in Romania?
    • +41 (43 voturi)    
      sa ne aflam in treaba (Duminică, 24 iulie 2011, 11:22)

      gigel comentatorul [anonim] i-a raspuns lui barosu alb

      si ti se pare ca in norvegia nivelul de trai e foarte scazut nu...? Clar motivele terorismului sunt date de nivelul de trai...
      • +1 (1 vot)    
        lol (Luni, 25 iulie 2011, 13:00)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui gigel comentatorul

        omul (barosu') are o opinie, nu e legata de cele intamplate, nu e legata de ce se vorbeste in articol, ba chiar e contrazisa de realitate, dar el tine atat de mult la ea incat insista sa o spuna la toata lumea chiar daca e gresita. Cumva functioneaza pe acelasi principiu ca si autorul atacurilor din Norvegia. Probabil ca si pe individul acela l-a ignorat prea multa lume pana cand nu a mai rezistat sa nu se faca observat. Trist, dar tipic uman. Sa speram ca accidente de genul acesta se vor intamlpa cat mai rar.
    • +1 (35 voturi)    
      mai sa fie! (Duminică, 24 iulie 2011, 12:12)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui barosu alb

      Tie ti se pare ca in Norvegia se traieste prost?
      Asta era un spalat pe creier cu teoriile neocon care in Europa se manifesta prin asa-zisa dreapta "far right", reprezentata de exemplu de politicieni precum Geert Wilders (Olanda), Jobbik (Ungaria) etc.
      E vorba de niste politicieni-momai sponsorizati de Israel si de mediile neocon din SUA, care au tot interesul sa dezintegreze UE. Agenda lor politica e agenda Israelului si a aripii dure din lobby-ul de la Washington: anti-islam, anti-comunism, anti-multiculturalism. In general, fanaticii care asculta Glenn Beck, Mark Levin, Rush Limbaugh si alti sifilitici care fac spume la gura (la propriu; cautati pe Youtube daca nu credeti!). Ori, cand propagi numai un discurs de tip "anti", trebuie sa-ti asumi si nasterea unui... Anders Behring Breivik. E doar o problema de timp pana cand violenta de limbaj si violenta ideilor sa inceapa sa se exprime cu gloante!
      • +9 (35 voturi)    
        Cat bine a facut omenirii comunismul? (Duminică, 24 iulie 2011, 13:23)

        Cati oameni masacrati in numele islamului? [anonim] i-a raspuns lui gimini

        Sa fii pentru eradicarea ideologiilor sangeroase de tip comunist/marxist (responsabile de moartea a peste 100 de milioane de europeni, africani, sovietici, chinezi, coreeni, vietnamiezi, cambodgieni, sud-americani, etc.) si a ideologiei islamice (genocidara inca de la nasterea ei, prin jihadul propovaduit de un crescator de camile dintr-un trib semi-nomad) e o atitudine de bun simt, de auto-conservare a speciei umane.

        Asta nu inseamna ca trebuie sa pui mana pe o arma si sa ucizi pe cei care au alte idei.
        Trebuie sa le combati ideile, pe toate caile legale si cu argumente de logica si ratiune, nu cu urlete si interdictii.

        Atentatele teroriste, decapitarile, vandalismul manifestatiilor de strada, sunt apanajul adeptilor islamului si marxismului, in proportie covarsitoare ei sunt cei care vor haos, anarhie si distrugerea sistemelor democratice.

        Acest norvegian nu era ascultat de propriul sau guvern, desi era unul dintre cei 23% de norvegieni care au votat cu Partidul Progresului, un partid national-liberal ce se pronunta impotriva raspandirii islamului/marxismului.

        In momentul in care o societate sugruma libertatea de exprimare in numele 'anti-rasismului' sau 'egalitatii' cu orice pret, apar inevitabil si reactii de mare violenta.

        Veti observa ca socialo-comunistii si adeptii exterminarii popoarelor europene prin metisaj si imigratie masiva sunt gata sa justifice atentatele teroriste islamice prin cauze sociale sau politice, insa acum vor zbiera isteric impotriva acestui norvegian fara sa ii acorde macar sansa de a se explica (asa cum fac ei pt teroristii islamici).

        Nu exista nici un fel de scuza pt terorism, nu exista justificare acceptabila pentru a omora nevinovati. civili dezarmati.

        Combateti ideile, nu oamenii, pt ca oamenii pot schimba de atitudine, pot evolua. Politica europeana o dovedeste clar, stanga europeana domina acum 20 de ani, acum e la putere doar in..Grecia si Spania (va pierde alegerile si acolo..).
        • +1 (21 voturi)    
          Lasa-ma sa inteleg. (Duminică, 24 iulie 2011, 16:05)

          satyr [utilizator] i-a raspuns lui Cati oameni masacrati in numele islamului?

          @[anonim] Deci cumva, in viziunea ta diforma, faptul ca un nationalist norvegian a omorat niste copii de stanga, e cumva tot vina stangii (si a musulmanilor care nu au nicio treaba cu subiectul)? Maine-poimaine ai sa-mi zici ca tsunami-ul din Japonia a fost tot vina stangii si islamului...

          Ai nota 2 pentru logica si nota 1 pentru moralitate si usurinta cu care faci apologia fascismului.
          • 0 (8 voturi)    
            Missed the point (Duminică, 24 iulie 2011, 19:07)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui satyr

            Ai pierdut total esenta comentariului!
            E vorba de a da sansa de comunicare tuturor; cand se suprima perspectiva unui fragment important de populatie apar forme tulburi de comunicare.
        • +1 (5 voturi)    
          toate (Duminică, 24 iulie 2011, 17:01)

          toate [anonim] i-a raspuns lui Cati oameni masacrati in numele islamului?

          toate ideologiile sunt un fel de religii. la fel de absurde si la fel de mincinoase.

          atrag si incurajeaza oamenii slabi si frustrati, care duc lipsa de "spirit comunitar" pentru ca nu sunt in stare sa se tina singuri pe propriile lor picioare morale.

          isi gasesc "apartenenta" si "implinirea" in aceste dogme care, din pacate, sunt legale.

          genetic, omul este predispus catre nebunie.

          doar cateva reguli si legi subrede il constrang sa se poarte normal.

          e suficient sa dai unui om "bun" putere asupra altuia si adevarata lui natura, animalica, va iesi repede la iveala. nu in 100% din cazuri, dar in 95% da.
        • 0 (4 voturi)    
          Timp (Duminică, 24 iulie 2011, 23:31)

          elise [anonim] i-a raspuns lui Cati oameni masacrati in numele islamului?

          Tu ai mult prea mult timp liber. Fa ceva util nu scrie bla... bla...
      • +6 (12 voturi)    
        mai usor (Duminică, 24 iulie 2011, 14:45)

        ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui gimini

        cu pianu pe scari. Eu ascult pe cei insirati aici desi nu sunt de acord 100%. In acelasi timp ascult si Fareed Zacharia, si pe altii ca el (foarte destept tipu asta). Si imi place si de Jon Stewart care e "mormon". Fiecare cu agenda lui. Si as asculta pe oricine exprima o parere de bun simt si nu recurge la termeni de genu "sifilitici". Da de aici si pana sa generalizezi ca cei de extrema dreapta sunt sponsorizati de Israel sau de republicanii din SUA mi se pare gresit. Deocamdata, de exemplu, burka este permisa in SUA, si interzisa in public in Franta de exemplu.
      • +2 (2 voturi)    
        Intrebarea mea este: (Duminică, 24 iulie 2011, 22:06)

        sting [anonim] i-a raspuns lui gimini

        De ce nu se intreaba nimeni de ce apar astfel de fenomene?!?

        Cat timp intrebarea asta nu se pune si se ignora motivatia idiotului, memoria victimelor va ramane intinata. Vor fi murit degeaba atat timp cat se insista pe minimizarea actiunii acestuia facandu-l bolnav psihic. Asa a fost si in cazul Columbine.
    • +5 (17 voturi)    
      Si cum vezi cresterea nivelului de trai? (Duminică, 24 iulie 2011, 12:49)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui barosu alb

      Sa nu muncesti nimic,sa nu inveti carte,sa nu stii nici-o meserie,dar sa ai bani la discretie.Nu-i asa ca asta ai vrea?Esti prea inapoiat ca sa intelegi.In Norvegia a fost actiunea unui extremist,de aceia partidele cu doctrine extremiste trebuie interzise,iar membrii lor tinuti sub supraveghere,sa aiba libertatea ingradita.In tarile isslamice ,terorismul e dat de incultura,li se promite unora mai slabi cu duhul ca daca vor omora oameni crestini ,vor ajunge in rai unde curg rauri de vin si sunt cate 100 de fecioare pentru fiecare.Tu ce vrei?Rauri de vin sau harem?
      • +6 (10 voturi)    
        Asa,asa... (Duminică, 24 iulie 2011, 15:55)

        Stop [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ...sa se interzica tot si sa fie toti cu carpa pe creier !
        Doar atunci va fi bine !
    • +5 (7 voturi)    
      Basescu e de vina? (Duminică, 24 iulie 2011, 14:34)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui barosu alb

      ce mesaje incerci sa sugerezi aici? noi am avut genocidele noastre initiate de Iliescu, celebrele mineriade, pe vremea cand in Romania se traia ca in evul mediu....acum de bine de rau tot romanul are un logan si tot pushtanul un bmw din 90... in fiecare garsoniera vezi un LCD big screen si copiii din fata blocului au smartphone-uri de pensionarii nici nu stiu ce-s alea.... da , poate o ducem rau, dar poate o ducem mai bine ca ieri....
    • 0 (0 voturi)    
      cum de nu s-a aflat?! (Duminică, 24 iulie 2011, 17:34)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui barosu alb

      ca doar nu a facut el singur, fara nici un ajutor, tot masacrul asta...
  • +28 (30 voturi)    
    nivel de trai (Duminică, 24 iulie 2011, 11:27)

    alpha [utilizator]

    daca nici in norvegia nu se traieste bine avem nevoie de alta planeta ...
    • -5 (21 voturi)    
      Probabil ca omul nu vrea STAT SOCIAL (Duminică, 24 iulie 2011, 12:15)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Norvegia fiind un Regat , functia de Presedinte nu a existat decat vreo 5 minute la Turcescu in emisiune.
      Iar preferintele electorale sunt majoritar
      in favoarea centrului-stanga.
      Prin urmare ucigasul nu putea sa ajunga nici Presedinte , nici premier,
      nici ministru tupeist al muncii
  • +4 (24 voturi)    
    ce se intampla (Duminică, 24 iulie 2011, 11:29)

    Dan123 [utilizator]

    in tarile unde te plictisesti si primesti bani multi de la stat gratis. oamenii au nevoie sa se agate de ideologii..
  • -19 (35 voturi)    
    fundamentalist? (Duminică, 24 iulie 2011, 11:36)

    Geo [anonim]

    A declarat omul asta ca a facut atentatul in numele crestinismului, in numele lui Isus? NU.
    Atunci cum s-a ajuns la concluzia ca e fundamentalist crestin? Probabil ca ateii au sarit repede ca sa justifice lipsa lor de credinta.
    • +8 (20 voturi)    
      DA! Fundamentalist (Duminică, 24 iulie 2011, 11:54)

      mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      Chiar daca tu esti crestin ar trebui sa condamni excesele crestinismului si sa te detasezi de fundamentalismul crestin.

      Crestinii care nu permit altora sa aiba alte convingeri religioase (care nu respecta libertatea religioasa a altora) trebuie condamnati de restul crestinilor toleranti.

      La fel si in randul ateilor si non-religiosilor sunt persoane tolerante si persoane care nu respecta libertatea religioasa.
      • +1 (15 voturi)    
        Tabula rasa (Duminică, 24 iulie 2011, 13:15)

        George [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        Si de unde si pana unde aceste acte criminale sunt "excese ale crestinismului"?

        De ce nu sunt excese ale agricultorilor? Ca avea o ferma. Sau excese ale jucatorilor pe computer?

        Daca eu spun ca ceea ce crezi tu nu e adevarat, asta inseamna ca nu iti permit sa crezi ce vrei?
      • +11 (19 voturi)    
        Explicatie pt generatia Google (Duminică, 24 iulie 2011, 13:40)

        Ce e aceea fundamentalizm? [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        Dex:
        mişcare religioasă de origine protestantă care dezvoltă credinţa într-un singur sens al cărţii fundamentale a unei biserici, propovăduind intoleranţa faţă de alte credinţe.

        Acest norvegian nu e fundamentalist crestin, adica nu apartine vreunei secte crestine care propovaduieste Raiul sau Iadul pe pamant, care considera ca Adevarul Divin e doar in biserica respectiva (daca aplicam acest criteriu, absolut toate bisericile sunt fundamentaliste:)) sau ca ceilalti trebuie convertiti sau exterminati.

        Islamul salafist, de exemplu, e un curent musulman fundamentalist, pt ca sustine ca toti oamenii de pe pamant trebuie convertiti la islam, obligatoriu, sau eliminati ca 'inamici ai lui allah'. Asta e un fapt si salafistii sunt cei care sustin atacurile teroriste.
        La fel islamul wahabbit (cel din Arabia Saudita) care decapiteaza, taie maini, mutileaza, construieste moschei oriunde pt a converti 'infidelii'.

        La fel secte crestine neo-protestante care propovaduiesc Apocalipsa pt maine dupa-amiaza si care se tot chinuie prin Africa sa converteasca negri abia iesiti din jungla, sau care sustin Israel sau palestinienii in razboaie.

        Cum in acest moment termenul 'fascist' e chiar pozitiv (pastorul Tokes, la Tusnad, a spus ieri ca Miklos Horthy e un exemplu demn de urmat pt maghiari), iar conceptul de 'rasism' nu mai impresioneaza pe nimeni, anumite curente ideologice au inventat noi termeni destinati culpabilizarii adversarilor politici:
        'islamofob', 'arabofob' si mai nou 'fundamentalist'.

        Presa nu e un loc unde gasesti genii, filosofi sau foarte multi oameni cultivati si de bun simt.
        Asa ca ziaristii preiau ceva gata mestecat si il dau mai departe, ca e simplu si nu mai dau ei explicatii.

        Un musulman taliban e un musulman fundamentalist, la fel un crestin din martorii lui jehova (diferenta fiind ca primul e si un asasin dovedit).

        Breivik nu e 'fundamentalist', ci un nationalist, asta e orientarea sa ideologica de baza !
        • -3 (13 voturi)    
          de acord cu ce zisesi (Duminică, 24 iulie 2011, 15:06)

          panfilache [anonim] i-a raspuns lui Ce e aceea fundamentalizm?

          cu o singura indreptare.
          horthy n'a fost fascist, cum nici maresalul n'a fost.
          la sfarsitul primului razbel mondial, in ungaria se instalasera comunistii lui bela kun care au declarat statul sovietic. armata romana a ocupat budapesta, inlaturand regimul comunist proaspat instalat.
          in timpul asta, amiralul horthy aduna armata sa inlature regimul comunist. dupa plecarea armatei romane, horthy, in fruntea unei armate nationale, infiintata din cenusa falei imperiale, a intrat in buda si a eliminat ramasitele comuniste.
          a fost ales regent al regatului ungariei, de catre cercurile conservatoare, anticomuniste, din tara.
          a fost amiral in armat austroungara. austroungaria avea iesire la mare, deci, nu amiral de apa dulce, cum deseori a fost catalogat. a participat la primul razboi mondial ca ofiter de marina, terminand in grad de mare comandor si a avut merite militare.
          n'a fost membru al vreunui partid.
          spre deosebire de antonescu, a proclamat armistitiul cu rusii, in 44. a fost inlaturat de nemti, care au ocupat ungaria.
          ca un merit, nemtii nu au fost...invitati in ungaria desi erau aliati.
          prin operatiunea margarethe, nemtii au invadat si ocupat ungaria, continuand razboiul cu aliatii. in locul sau a fost pusa la conducere o organizatie fascista, crucea cu sageti.
          horthy n'a fost judecat pentru crime de razboi, la nurenberg fiind citat ca martor.
          a murit in exil, in portugalia.
          deci, ungurii nu au dece a se rusina de horthy, atata timp cat romanii il admira pe antonescu.
        • +2 (4 voturi)    
          detaliu (Duminică, 24 iulie 2011, 19:25)

          Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Ce e aceea fundamentalizm?

          Legat de curentele islamice mentionate si protestantism - se impune o precizare: crestinismul pune mare pret pe liberul arbitru.
      • 0 (4 voturi)    
        Terorism sau nu, scopul faptei conteaza! (Duminică, 24 iulie 2011, 16:30)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        Total de acord! In esenta, orice forma ideologica, poate fi un tip de religie. Teoria este, ca ateii sau persoanele non religioase sunt cu un grad de intelegere mai inalt asupra fenomenului Dumnezeu. Religiosilor le este mai usor sa accepte ideea de un Isus, persoana fizica, si... nu-i adevarat ca povestile biblice sunt foarte atragatoare? Muncesc pentru persoane din presupusa societate inalta a Spaniei. Si ce observ? O credinta falsa sau mincinoasa. O educatie morala mediocra. Persoane care citesc psihologie, istorie antica si le plac filmele vechi ale anilor 50-60. Persoane care fac toate acestea dar care sunt mult prea putin preocupati de istoria conteporana si prezenta, ci doar de conditia lor sociala.
        Am citit pe acest forum, o opinie inteleapta. Cu ce se deosebeste catolicismul(inchizitia din evul mediu si conservatorismul prezent al bisericii) de altele forme de terorism sau fanatism impuse de forta legislatiei terestre?
      • -2 (4 voturi)    
        etichetare (Duminică, 24 iulie 2011, 19:15)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui mihai1982

        Atentatorul e membru al extremei de dreapta; eticheta de crestin fundamentalist a fost introdus fara sa fie sustinut de fapte.
    • +3 (19 voturi)    
      fundamentalist (Duminică, 24 iulie 2011, 12:18)

      Vlad083 [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Se pare ca individul accesa site-uri ale unor organizatii ultra-crestine. Asa au prezentat BBC situatia. Urmeaza in urmatoarele zile sa aflam adevarata culoare a acestui nebun. Dle Geo eu sunt ateu. Dar nu-mi justific lipsa de credinta prin faptele unor dementi. Multumesc.
      • +3 (9 voturi)    
        se pare ca (Duminică, 24 iulie 2011, 13:24)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui Vlad083

        Eu nu sunt de acord ca cineva omoara pe altcineva dar sa tragi concluzii ca cineva este fundamentalist crestin prin "se pare ca" e mare diferenta.
      • +1 (1 vot)    
        din pacate.. (Duminică, 24 iulie 2011, 23:11)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Vlad083

        nu putem sa-l clasificam nici nebun, nici fundamentalist, nicicum, poate doar nationalist in sens european.

        se cam duce dracului multiculturalismul si corectitudinea politica.

        inclin sa-i dau dreptate lui "Cati oameni masacrati in numele islamului? [anonim] i-a raspuns lui gimini", si cred ca expediati prea repede prin clasificarea "nebun". de altfel pare cel mai pertinent comentariu.

        ceva se misca, incep sa se faca auzite vocile care protesteaza impotriva lipsei de toleranta a islamului.
    • 0 (8 voturi)    
      da, fundamentalist (Duminică, 24 iulie 2011, 13:02)

      ccentral [anonim] i-a raspuns lui Geo

      A declarat intr-un manifest de 1500 de pagini ca lupta pentru o Europa iudeo-crestina si a fost caracterizat de politisti ca fiind fundamentalist crestin. Deci nu e nevoie sa spuna ca-i fundamentalist ca sa deduci ca-i fundamentalist.
  • -8 (12 voturi)    
    Nu foarte surprinzator... (Duminică, 24 iulie 2011, 12:16)

    martianu [anonim]

    Nu e foarte surprinzator ca exista genul asta de oameni in tarile nordice. Ei oricum ca popoare au un oarecare complex de superioritate si nu sunt obisnuiti cu emigrantii, fata de restul Europei.
  • -6 (18 voturi)    
    Unde este fundamentalismul crestin? (Duminică, 24 iulie 2011, 12:17)

    o parere [anonim]

    Se pare ca actiunile acetui om au avut ca mobil o lovitura impotriva stangii politice si atunci unde este ,,fundamentalismul crestin,, care era trambitat peste tot anterior?.
    • +2 (14 voturi)    
      Breivik nu accepta imigranti (Duminică, 24 iulie 2011, 12:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui o parere

      de alta religie in Norvegia. Prin atacul lui asupra stangii, care promoveaza aceasta politica de imigrare, a obtinut un efect mult mai mare decat daca facea atentatul improtriva imigrantilor. Omul e logic in tot ceea ce sustine si e departe de a fi un dezaxat cum pretind unii doar pentru ca li se pare ca gandeste altfel decat ei. Este interesant de aflat cum a ajuns sa gandeasca in acest fel pentru a reduce, pe viitor, riscul unor asemenea carnagii.
    • -7 (15 voturi)    
      tipul era MASON deci anti-crestin (Duminică, 24 iulie 2011, 14:10)

      crestin [anonim] i-a raspuns lui o parere

      dar din pacate presa e condusa de masonerie si nu prea sufla o vorba despre asta.
    • -2 (6 voturi)    
      ....Eventual fundamentalismul "cre()tin".. (Duminică, 24 iulie 2011, 14:36)

      Cri DK [anonim] i-a raspuns lui o parere

      O fi existat in istorie asa ceva, dar in cazul de fata sa afirmi ca un asa zis "crestin" care a ucis cu sange rece probabil alti 92 crestini a facut-o motivand fundamentalismul crestin...e ceva total absurd.... -asteapta acum sa ajunga in Rai??? Pai nu cred ca asa functioneaza crestinismul.
      Un crestin intotdeauna se recunoaste nu dupa o eticheta pe care si-o pune pe frunte, ci dupa "roadele" (fapte si caracter) pe care le face. Isus spune ca cine (doar) il uraste pe fratele (aproapele n.n) sau este un ucigas...dar vorba unui vecin ungur -dracul nu culca-te....
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 24 iulie 2011, 12:51)

    utug [anonim]

    "Potrivit unor memorii de aproape 1500 de pagini, postate pe internet inainte de atacuri ... "_________________________

    Autorul evenimentelor din Oslo, Andrew Berwick, inainte cu doar ore inainte de a trece la fapte, a descarcat un Video pe Youtube si un "Manifesto" de ~1500 pagini intitulat “2083: A European Declaration of Independence,” pe Site < Freak.no >.


    Video And Full Text – “2083: A European Declaration Of Independence” by Norway Shooter Andrew Berwick

    http://patdollard.com/2011/07/video-and-full-text-2083-a-european-declaration-of-independence-by-norway-shooter-andrew-berwick/

    On Saturday, Norway’s TV2, citing police sources, reported that the suspect uploaded a video to YouTube and a 1,500-page manifesto, written in English, to the Norwegian Web site Freak.no just hours before the attacks.
    Both the manifesto, “2083: A European Declaration of Independence,” and the YouTube video were signed “Andrew Berwick,” an apparent Anglicization of Anders Breivik. Both also make extensive reference to the Crusades and the supposed threats to Christian Europe posed by Muslim immigrants and leftist political leaders.
    Kevin Slaughter, an American blogger, posted a copy of the manifesto on Google Docs, and embedded the original video in a post on his blog. The video was removed from YouTube later on Saturday, but copies of it quickly appeared on other Web sites.
    This copy of the deeply anti-Islam, anti-Marxist video was downloaded from YouTube and posted on TwitVid by Leah McElrath, who writes on Twitter as @alphaleah.
    • -2 (8 voturi)    
      Citate din "compendiu" (Duminică, 24 iulie 2011, 16:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui utug

      "Nu se poate infringe islamizarea sau oprir/inversa colonizarea islamica a Europei Vestice fara sa indepartam mai intii doctrinele manifestate prin marxism multicultural/cultural"

      "Cavalerii Justitiari vor infiinta o acoperire si trebuie de aceea sa invete un minimum despre practica din agricultura."

      Aviz amatorilor teoriei conspiratiei: tipul a scris 9 ani acest "compendiu", a adunat texte de peste tot, dupa cum marturiseste. In ratiunea lui dementa, e sigur ca ne-a facut tuturor un bine. Vrea sa declanseze revolutii si ne ajuta sa intelegem.
  • +1 (13 voturi)    
    Monstruos (Duminică, 24 iulie 2011, 12:52)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ca vechii egipteni, am putea interzice pronuntarea sau scrierea numelui acestui ne-om, pentru a fi de-a pururi uitat. Nu avem de-a face cu vreun criminal in serie, lipsit de educatie, caci am fi putut face trimiteri catre regnul animal. Creatura intelege ce a facut si se asteapta sa fie considerat "cel mai mare monstru dupa al Doilea Razboi Mondial". Creatura mizeaza pe un soi de strategie: "utilizarea terorismului ca mijloc de a trezi masele". E strigator la cer succesul imediat al unor asemenea fapte, teama trezita in oameni, neincrederea, ura si inzecirea masurilor de securitate. Se zdruncina notiunile de libertate si democratie. Pina acum asociam terorismul cu saracia si violenta tarilor subdezvoltate. Trebuie sa raminem lucizi si sa intelegem toate implicatiile.
    • -2 (4 voturi)    
      de ce ? (Duminică, 24 iulie 2011, 18:20)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      scopul scuza mijloacele .. in cazul lui scopul a fost atins ... sa vedem daca va fi pus si in practica . religia europei cu bune si rele este crestinismul . punct . fara val pe fata si ramadan ..... nu le convine zuruck la ei in tara . valabil si pentru noi in romania
      • +1 (1 vot)    
        Patetic (Luni, 25 iulie 2011, 8:02)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui serban

        Mizeria din jur si decaderea, inclusiv idei ca ale tale, ni se datoreaza exclusiv noua, romanilor. Acest adevar poate fi generalizat tuturor tarilor. Cautati minoritati ca sa justificati raul din societate, dar tinta finala e satisfacerea gregaritatii insetate de violenta si singe.

        Scopul asta, gregaritatea, nu scuza mijloacele.
        Sinteti niste ideologi patetici si uneori singerosi.
        Energia si inteligenta voastra ar putea fi puse intr-un milion de cauze nobile si juste. In final, tot lipsa de imaginatie si de bun simt va impiedica sa alegeti frumusetea acestei lumi.
        • -1 (1 vot)    
          frumsete ? (Luni, 25 iulie 2011, 20:32)

          serban [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          daca tu esti in stare sa gasesti ceva frumos in cultura anacronica a islamului esti invitatul meu . locul islamului si a adeptilor lui este in muzeu ( eventual in zona securizata ) . daca gasesti ceva frumos in cultura si creatia islamica iti sugerez sa emigrezi la ei si sa ne lasi . asa ne trebue daca am fost toleranti ...
  • -4 (8 voturi)    
    Crima politica (Duminică, 24 iulie 2011, 12:52)

    Vasile [anonim]

    Este o crima politica de o cruditate nemaiintilnita in Scandinavia. Extrema dreapta imotriva guvernului si partidului social-democrat norvegian.
    P.S. a nu se comfunda partidele social-democrate scandinave cu PSD-ul mafiot romanesc.
    • +2 (4 voturi)    
      cruditate (Duminică, 24 iulie 2011, 15:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      adica morcov, varza, etc. Poate cruzime, care e cu totul altceva.
  • 0 (10 voturi)    
    pai (Duminică, 24 iulie 2011, 13:07)

    Bogdan [anonim]

    daca eram norvegian nici eu nu mi-as fi dorit ca tara sa-mi fie invadata de toti bananierii
    • +1 (1 vot)    
      si se intelege ca in consecinta (Duminică, 24 iulie 2011, 17:19)

      vlahul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ...faptul ca esti roman, te face sa-ti doresti ca Romania sa fie invadata de diversi bananieri ori nebananieri??
    • +1 (3 voturi)    
      Corect! (Duminică, 24 iulie 2011, 20:53)

      tic [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ai dreptate, romanii judeca doar din punctul lor de vedere. Din prea multa saracie, in ultimii 10 ani vreo 3 mil de romani au luat cu asalt tarile vestice si au invadat civilizatia de-acolo cu obiceiurile si mentalitatea neaosa, tipic balcanica si romaneasca. Incet-incet, au reusit sa manelizeze aceste tari, tulburand puternic stabilitatea civica si morala in care erau obisnuiti sa traiasca locuitorii acestor tari, de cateva generatii.
      Culmea este ca, taranoii nostri considera asta globalizare, un drept castigat ca urmare infiintarii UE.
      Din punctul de vedere al vesticului, lucrurile stau pe dos. Vor fi din ce in ce mai multe voci care vor protesta impotriva imigratiei, pentru a-si apara identitatea morala si culturala. Daca romanul s-ar fi nascut norvegian, sunt sigur da ar fi protestat si el cu vehementa.
      Este, daca vreti, cam acelasi lucru pe care-l simte orice roman cand vede valurile de imigranti chinezi, turci sau arabi, veniti sa lucreze si sa traiasca in tara noastra.
      Dupa parerea mea, dupa vreo 10 ani, modelul globalizarii si al multiculturalismului in Europa va da faliment total, statele isi vor revizui pozitia fata de aceasta tema. Tare ma tem insa ca va fi cam tarziu, avand in vedere pagubele iremediabile aduse pana atunci societatilor respective, si ma refer in special la societatile vestice civilizate (inca).
  • +4 (10 voturi)    
    Fenomen ce va continua. (Duminică, 24 iulie 2011, 13:22)

    AlinN [utilizator]

    Toti o dau in fundamentalism crestin si antimusulmanism pentru a deturna atentia de la ce-a fost cu adevarat: ATAC IMPOTRIVA POLITICIENILOR. Bietii tineri de pe insula aceea erau politicieni in devenire.
    • -4 (6 voturi)    
      Hmm! (Duminică, 24 iulie 2011, 14:51)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      S-ar putea sa ai dreptate cu atacul impotriva tinerilor cu aspiratii politice. Deturnarea atentiei pe care o invoci rapeste din originalitatea ideii tale.
    • 0 (0 voturi)    
      ...si anume, (Duminică, 24 iulie 2011, 22:09)

      TK9 [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      politicieni marxisti. pe insula aia era un soi de tabara UTC a copiilor nomenklaturii.

      Daca cineva ar fi organizat un atac similar in taberele UTC de la Eforie prin anii '50-'60, baga doliul in toate casele de pe bd. Primaverii.
  • -3 (5 voturi)    
    Carma grea (Duminică, 24 iulie 2011, 13:28)

    Marius [anonim]

    Tipul asta crede ca face puscarie sau il condamna la moarte si a scapat de povara(moartea celor 100 persoane). Se inseala amarnic. Pana nu traieste momentele de groaza la fiecare persoana in parte nu scapa de ce a facut. Si asta nu se poate in viata asta. Incepand cu cealalta. Grea carma si-a ales.
    • +4 (4 voturi)    
      o fi (Duminică, 24 iulie 2011, 18:09)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      dar macar zi-i karma, nu carma.
  • -7 (11 voturi)    
    care este diferenta intre (Duminică, 24 iulie 2011, 13:41)

    visio [anonim]

    acest fanatic si biserica catolica (inchizitia)? absolut niciuna; biserica catolica, religia in general, a omorat milioane de oameni; din punctul meu de vedere as renunta la tot ce inseamna biserica, religie si as trece la stiinte; oricum, vedem la biserica, asa zis crestina, pedofili si alte asemenea monstruozitati dar ceea ce ingrijoreaza cel mai mult este numarul lor; oricum, timpul bisericii a apus...ma intreb unde era biserica in timpul celor doua razboaie mondiale, ma intreb unde era biserica in timpul razboiului din Iugoslavia....raspun corect: se ascundea in spatele zidurilor....
    • -7 (9 voturi)    
      corect (Duminică, 24 iulie 2011, 14:20)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui visio

      daca nu exista religia/biserica am fi fost cu 1000 de ani mai avansati din toate punctele de vedere
    • +3 (7 voturi)    
      Nebunul in libertate (Duminică, 24 iulie 2011, 14:56)

      freud [anonim] i-a raspuns lui visio

      omul este NEBUN. Punct. Nebun de legat, atata doar ca acuma este prea tarziu!
    • +3 (5 voturi)    
      Tu cine esti? (Duminică, 24 iulie 2011, 15:06)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Stiam ca Ion Ilici Iliescu nu are copii. Esti un copil din flori al celebrului liber- cugetator?
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 24 iulie 2011, 14:49)

    dragos234 [utilizator]

    Daca a fost fundamentalist crestin atunci de ce a omorat crestini?
    Fundamentalistii islamici ii omoara pe crestini, fundamentalistii cresti tot pe crestini. Fi-r-ar sa fie de fundamentalisti!
  • -6 (10 voturi)    
    Crud dar necesar? (Duminică, 24 iulie 2011, 16:11)

    Ioana [anonim]

    Parerea mea este, ca asta reflecta eroarea politicienilor din Norvegia. Nimeni nu stie cati gandesc la fel ca acest terorist. Cineva, mai sus, sustine faptul ca astea sunt idei provenite si inoculate de americani. Si sunt de acord cu aceasta opinie. SUA, are cel mai mare interes de debinare a UE. Inainte, existau doua puteri in Lume. Rusia si SUA. SUA este in prag de faliment, de mai bine de trei ani si se afla in punctul maxim al falimentului. Este unica tara, care provoaca, dezbina si apoi se retrage, declarand ca nu este vina sa. Am de putin timp, o foarte puternica dorinta. Dezbinarea SUA! Astfel ca SUA sa se denumeasca Statele dezintegrate ale Americii! :) Pentru ca Rusia, gata nu mai este o putere absoluta, de mai multa vreme.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai daca asta iti doresti (Duminică, 24 iulie 2011, 18:35)

      tzaranu [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      ...atunci si eu de aici de peste ocean iti doresc ca pe viitor sa-ti petreci viata in Tinutul Secuiesc Autonom!
      • -1 (1 vot)    
        ¡Gracias! (Luni, 25 iulie 2011, 17:03)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui tzaranu

        Domnule tzaran! De peste care ocean imi doresti asta? Oceanul ladronilor americani?! :) Ai grija ce imi doreti mie, ca poate ti se intampla tie! Cred ca tinutul Secuiesc nu-i chiar atat de rau.
        • -1 (1 vot)    
          Serios? (Luni, 25 iulie 2011, 17:46)

          tzaranu [anonim] i-a raspuns lui Ioana

          Chiar? "Ladron" sau ai vrut sa scrii Latron? Nu te afunda prea mult in meandrele Limbii Romane ca nu-ti pica bine.
          "iGracias!" din subiect te desconspira ca fiind o capsunara frustrata.
  • +3 (5 voturi)    
    Terorist (Duminică, 24 iulie 2011, 16:58)

    Cristip1970 [anonim]

    Peste criminalul asta nu s-a dus nimeni sa-i ia locul pe pamantul care traia , tara lui .
    Si totusi a facut crima in numele unei ideologii pt care a si votat .
    Sunt mult mai multi ca el in toate tarile si nu sunt urmariti ca sa se poate elimina crimele prin acte teroriste .
    Aici duc interesele de viata si trai prin partide politice fasciste si antisociale ... si care vor sa comande o tara intreaga prin guvernare fortata facand propriul popor sa fie sclav unui singur partid indiferent ca e de stanga sau dreapta sau centru ...
    • 0 (6 voturi)    
      Cristip1970... (Duminică, 24 iulie 2011, 20:37)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Cristip1970

      esti un dulce! :) Din pacate, aceste persoane nu pot fi controlate si nici macar descoperite la timp, daca acestea decid sa actioneze pe cont propriu. Insa, eu tind sa cred ca cineva din umbra l-a ajutat sa-si duca la indeplinire nemernica fapta. Intotdeauna, cand sunt implicate mai multe persoane, de la unul sau altul tot rasufla ceva. Este foarte greu de crezut, ca doar acest nebun de legat a muncit singur in asta. Si totusi... geniile fanatice sunt si vor exista in toate domeniile.
  • 0 (4 voturi)    
    Niciodata nu e ceea ce pare (Duminică, 24 iulie 2011, 17:34)

    George [anonim]

    reptilieni, masoni , draci astia sunt de vina si atat
  • -1 (7 voturi)    
    INTREBARE (Duminică, 24 iulie 2011, 21:59)

    Ana [anonim]

    acest om a avut o prietena in viata lui? are poze de familie? este homosexual? a fost deceptionat de cineva din grup? ce motiv a avut??? ce spune el? nu ce spune presa...un dezaxat...! cum a obtinut armele? de la cine? ce a avut mitraliera sa omoare atatia oameni? copii? ce nebunie????!!!! are parinti? frati? a fost crescut unde??? nici in jungla daca traia si tot avea mai multa dragoste in el fata de animale si oameni, dar acest OM fata de ce are respect?? pentru ce merita banii contribuabiilor si sa traiasca pe mancarea lor???
  • 0 (4 voturi)    
    islamul=teroare (Duminică, 24 iulie 2011, 23:27)

    aaaaaa [anonim]

    In orice caz, acest tanar este mason (deci avea acceptul acestei organizatii sa faca asa ceva), mason musulman (pentru ca o grupare radicala islamica a revendicat initial atacul din graba) este foarte simplu. Prostii pot sa stea o viata sa cugete. Islamicii, dovedit este ca sunt prin natura lor teroristi. Ei sunt teroristi si in familie si nu stiu cum dreaku' pot fi educati copiii intr-un astfel de harem (prostitutie legalizata). Eu nu ma holbez la "argumentele " unor handicapati care considera ca haremul este o casa sanatoasa, unde niste femei asteapta in fiecare seara sa fie calcate de shmecher. Europa este in pericol pentru ca ei chiar au amenintat cu atacuri. Sunt foarte razbunatori si trebuie luata atitudine. In Anglia, comunitatile cu arabi sunt IZOLATE de restul populatiei, ei nu se pot integra normal, iar multi dintre ei sunt homo si lesbiene (libertarea care li se arata la orizont). Au si tribunale islamice si bat femeile engleze (carora nu le apartin) si fac violuri. Sunt extrem de perversi la creier, nu te poti baza pe ei, nu au cuvant, nu sunt seriosi si se drogheaza. In Romania au amenintat ca daca nu sunt lasati sa spele banii lor negrii(!!!) ne vor ataca. Sa indrazneasca, le vom da ceea ce le-am dat turcaletilor . Europa este in fapt amenintata de aceasta religie omeneasca ce nu are legatura cu Dumnezeu. Iata ce dezlegare are religia lor. http://www.youtube.com/watch?v=5fE4beY8LjU&feature=related
    • +1 (3 voturi)    
      de ce esti asa de (Luni, 25 iulie 2011, 2:48)

      carth [utilizator] i-a raspuns lui aaaaaa

      "bun"roman? adica esti "excesiv continental" si balcanic de Baragan! Si chiar semeni leit cu cei pe care-i descrii cu atata ura patimasa! Lesne sa inteleg ca unul ca d-ta, si evident ca sunteti multi!, ar proceda oricand precum norvegul Anders Behring Breivik, ceea ce arata ca acest trepadus ti-a indeplinit (nu-i asa?!) dumitale si "camarazilor" d-tale un gand "bun"de majoritar pentru primejdiosii imigranti-venetici! Si tot ca omu' "bun'' ("de pe la noi"!), trebuie ca esti un mandru ortodox, atunci, desigur, brava crestinu', brava!
  • 0 (2 voturi)    
    video-ul, a fost banat de youtube, pus din nou (Duminică, 24 iulie 2011, 23:30)

    hash [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=Dsd6DHQ9B-A

    totusi, libertatea de exprimare trebuie sa ramana. cititi si pe wikipedia despre el, nu va uitati numai in presa romaneasca.
  • +1 (3 voturi)    
    islamofobia (Luni, 25 iulie 2011, 3:16)

    carth [utilizator]

    este noul fascism global, ideologie careia ii este adept unul ca Anders Behring Breivik; din unele postari se observa ca si pe acest forum sunt islamofobi inversunati, ceea ce dovedeste ca tanarul criminal norvegian place multora, ca unul care a "trecut la fapte", asadar trebuie ca e invidiat de multi, se intelege ca e pe deplin aprobat de catre toti islamofobii de pretutindeni. Consider islamofobia un proces accentuat de rinocerizare galopanta si ca evenimentul din Norvegia trebuie sa starneasca un demers INVERS aceluia declansat de Administratia George W. Bush la 11 septembrie 2001, demers soldat cu restrangerea prin Patriotic Act (reloaded!) a drepturilor cetatenesti si cu transformarea USA intr-un stat neo-mcCarthyist politienesc. In schimb, sunt motive sa speram in intelepciunea DOVEDITA a regelui Harald, a guvernului Norvegiei cat si aceea a poporului norvegian secular, laic, democrat!
  • -1 (1 vot)    
    nu trebuie sa publicati comentariul (Luni, 25 iulie 2011, 11:30)

    jumanji [anonim]

    dar as avea o sugestie cu privire la titlul articolului si la coninut. Si anume: Suspectul atacurilor care a recunoscut este "autorul", in articol trece foarte repede de la autor care a recunoscut la suspect...e putin confuz d.p.d.v al faptasului.
    Coeerenta in privinta asta lasa de dorit.
  • -1 (1 vot)    
    Cui ii foloseste acest atentat ? (Luni, 25 iulie 2011, 12:50)

    Adevarul l-am gasit aici [anonim]

    Am gasit o sursa interesanta !
    Cine e asasinul cu adevat ?

    Masonic Anders Behring
    Anders Behring er født i 1979 , har stillingen Daglig leder og bosted Oslo Anders Behring was born in 1979 , the position of General Manager and Home Oslo

    Han er medlem av Johannes-losjen Søilene He is a member of the John lodge pillars

    Behring har graden I (Arbeidssom St. Johannes lærling) . Behring, the degree of (hardworking St. John's apprentice).

    Merk at opplysningene er hentet fra "Matrikkel for Den norske frimurerorden 2008" og er derfor ikke et løpende oppdatert medlemsregister. Note that the information is taken from "matrikkel of the Norwegian Masonic Order 2008" and is therefore not an updated membership.
  • -2 (2 voturi)    
    o norvegie prea uscata (Luni, 25 iulie 2011, 13:29)

    cristina [anonim]

    daca ii tine guvernul, pe uscat, iata ce se intampla


    http://kristinelul.blogspot.com/2011/07/o-norvegie-prea-uscata.html