Norvegia: 92 de morti si 4-5 disparuti, cel mai nou bilant. Anders Breivik a fost pus sub acuzare pentru terorism, dupa ce a recunoscut ca a deschis focul pe insula Utoya

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:44 Actualitate | Internaţional

Anders Behring Breivik, autorul atacurilor
Foto: Aftenposten.no
Anders Behring Breivik, norvegianul de 32 de ani arestat vineri si considerat vinovat pentru ambele atacuri, a fost pus sub acuzare pentru acte de terorism, dupa ce a recunoscut, in timpul interogatoriului, ca a deschis focul pe insula Utoya, anunta ABC News. Potrivit sursei citate, el a fost "cooperant" cu anchetatorii, insa interogatoriul a decurs, totusi, greu. Intre timp, autoritatile au dat publicitatii cel mai nou bilant al atacurilor: 92 de morti si 4-5 persoane disparute pe insula Utoya, unde a avut loc atacul armat, potrivit AFP.

Cel mai probabil, cei 4-5 disparuti au cazut sau s-au aruncat in apa in timpul atacului, trupurile lor fiind acum cautate in apele din zona insulei.

Politia norvegiana incearca sa stabileasca daca Anders Behring Breivik, un barbat cu convingeri nationaliste, membru al organizatiei de tineret a Partidul Progresului (de extrema dreapta) a avut complici sau a actionat singur.

Intre timp, Europol, Organizatia pentru combaterea criminalitatii a Uniunii Europene, a constituit o celula de criza, in incercarea de a stabili daca exista conexiuni in afara Norvegiei in cazul atentatului sau acesta a fost organizat doar din interiorul tarii.

Desi atacul a fost revendicat, initial, de catre gruparea Ansar al-Jihad al-Alami, politia norvegiana sustine ca nu ar fi vorba despre un atentat terorist cu implicatii internationale.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6126 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    There goes the western civilisation! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:29)

    satanae [anonim]

    Stai si te trezesti dimineata, te uiti in jur si constati: bani ai, mincare cita nu poti sa maninci toata viata ta si a urmasilor tai, de plimbat poti sa te plimbi in toata lumea dar nu prea ai chef, pentru ca peste tot dai peste aceiasi oameni, haine, bijuterii, aparate electronice cit incape, dar deja te-ai plictisit de ele. In conditiile astea, ce poti sa faci? Te uiti in jur si constati ca toata lumea este plina de dobitoci patetici, la fel de satui ca si tine, dar mult mai plictisitori. Asa ca-ti vine, asa, dintr-o data, o idee: ce-ar fi sa-i matrasesti pe toti. Adica, oricum fac umbra pamintului degeaba, ca si tine, de altfel, dar astfel tu vei intra in istorie. Sau, ma rog, tabloidele vor scrie despre tine vreo citeva luni. Ce poti sa ceri mai mult de la viata, ca, in rest, oricum le ai pe toate si nu-ti folosesc la nimic! So, kill them all! Oricum nu meritau sa traiasca, erau niste ratati mai patetici decit tine.
    Pentru cei care mai stiu sa citeasca ceva mai mult decit stiri proaste de pe net si din tabloide, il recomand cu multa caldura pe Chuck Palahniuck. Povestea norvegianului pare desprinsa din romanele lui. Cei care nu stiu sa citeasca nu au decit sa dea minusuri, sa injure sau sa cenzureze.
  • +1 (1 vot)    
    Si? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:12)

    adrian88000 [utilizator]

    Cine a pus bomba? Breivik recunoste ca a tras si a omorat zeci de oameni. Daca ar fi pus si bomba ce mai conta sa recunoasca? Pentru cei omorati cu mitraliera ia 289 de ani puscarie. Daca recunoaste si bomba ia 310. Ce mai conteaza ? De ce nu a spus de bomba??
  • -2 (2 voturi)    
    norway (Duminică, 24 iulie 2011, 0:22)

    th58m [anonim]

    mai lasă-ne nene cu ăstia ?!!?.... ei stiu unde este romănica ?.... dacă s-au scărpinat in popou”, au si de-o clismă.
  • -2 (2 voturi)    
    uitati (Duminică, 24 iulie 2011, 0:22)

    xpawnrip [utilizator]

    uitati domnilor care moderati hotnews cine e extremistul crestin:

    http://www.solidprinciples.com/blog/wp-content/uploads/2011/07/Anders-Behring-Breivik-freemason1.jpg

    daca sunteti adevarati si vreti sa va mai citesc site-ul scrieti si despre asta!!! s-au v-au bagat masonii rahat pe gat?? sa stiti ca nu suntem straini de practicile de astazi.

    pentru mai multe informatii:
    http://saccsiv.wordpress.com/2011/07/23/atentatorul-%E2%80%9Efundamentalist-crestin%E2%80%9D-din-oslo-era-mason-este-anders-behring-breivik-candidatul-manciurian/

    si daca acest comment o sa fie sters o sa-mi dau seama si cine conduce HotNews.
  • -2 (4 voturi)    
    ca sa vezi (Duminică, 24 iulie 2011, 0:28)

    Heydrich [anonim]

    Asa poveste SF de mult nu am mai auzit.
    Auzi d-le fundamentalist crestin, la cat merg norvegienii la biserica si prin manastiri era de asteptat aceasta noua formula.bai papagalul care a scris-o sa-ti iei si drepturile de autor.Totusi eu cred ca nu era fundamentalist crestin ci nazist sangeros. Halal presa cine te-o finanta?
  • 0 (2 voturi)    
    Corul bocitorelor (Duminică, 24 iulie 2011, 7:00)

    daniel [anonim]

    imi pare tare rau ce s-a intamplat in Norvegia, comentariul meu ar trebui sa se opreasca la cuvantul condoliantze!... dar sa vad ca jeliti cu miile ca niste gaini, asta nu mai inteleg. Daca s-ar fi intamplat in Bucuresti, pun pariu ca din tzigani jegosi nu ne-ar fi scos, ei, norvegienii si toata Europa!
    Atunci?? Nu vedeti ca suntetzi de ras si cred ca pupati pe unde iese maro. De ce? Pai daca s-ar fi intamplat in Teheran, de ex., tot asa ati fi plans?? Nu cred! Ati fi zi ce bien ca au mai murit niste teroristi, etc...Am dreptate? Dar m-am prins: romanii sunt fascisti prin definitie, si asta nu se poate schimba.
    Va urez succes la jelit, si la produs numai urat (de ex. vedeti si voi cum arata tara voastra...Romania, de unde sigur, o sa comentati negativ si de unde ganditi negativ!)
  • 0 (4 voturi)    
    Nedumerire (Duminică, 24 iulie 2011, 7:46)

    matpro [utilizator]

    Am rugamintea,sa-mi explice,o persoana avizata,ce inteleg autoritatile norvegiene prin 'fundamentalism crestin'. Precizez ca ma refer la folosirea sintagmei in conjunctura actuala.
    • +1 (3 voturi)    
      o explicatie (Duminică, 24 iulie 2011, 15:50)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui matpro

      In vestul Norvegiei exista comunitati crestine luterane fundamentaliste, i.e. care aplica litera Bibliei in viata de zi cu zi (de pilda, totul e inchis duminica, vestimentatia e f. stricta, patriarhat). In principiu nu sunt violenti. Un curent asemanator exista si in Scotia, in zonele izolate. Nu sunt totusi extremi ca sectele Amish din SUA. Din randul acestora a rasarit acest ucigas, daca cititi cu atentie veti vedea ca avea o ferma in vestul Norvegiei.
  • +2 (4 voturi)    
    un semnal de alarma (Duminică, 24 iulie 2011, 9:26)

    antinor [anonim]

    un bun exemplu de unde se ajunge cu fundamentalismul crestin, atat de incurajat la noi de BOR si de clasa politica.
    • -1 (1 vot)    
      rau (Duminică, 24 iulie 2011, 17:07)

      rau [anonim] i-a raspuns lui antinor

      rau nu este doar faptul ca o astfel de nebunie (ca si alte nebunii) este incurajata, ci si faptul ca gaseste teribil de multi adepti.

      si mai este si... legala.

      religiile si dogmele sunt pentru prosti.

      iar acestia sunt... gramada (in ambele sensuri).
  • -2 (2 voturi)    
    la fel facea si inchizitia (Duminică, 24 iulie 2011, 10:51)

    Martin Luther [anonim]

    Papa de la Vatican ar trebui sa fie mandru da asta. La fel faceau si ei in urma cu vreo cateva sute de ani cu cei care nu pupau coroana papala.
    • +2 (2 voturi)    
      tonomatule (Duminică, 24 iulie 2011, 16:25)

      Heydrich [anonim] i-a raspuns lui Martin Luther

      Bine ca nu te-a prins si pe tine inchizitia tonomatule.Cat primesti pt fiecare mesaj scris aiurea?
  • -1 (3 voturi)    
    terorism in Romania? (Duminică, 24 iulie 2011, 11:12)

    barosu alb [anonim]

    Se pare ca terorismul a fost, exista si va exista, indiferent cine il va produce. Problema este ca in loc sa se faca ceva in privinta asta, adica sa se ridice nivelul de trai si increderea autoritatilor, in ceea ce fac, mai mult se pierde. Din cauza asta, unii de disperare sau din lipsa de ocupatie, recurg la astfel de gesturi. Oare cat mai dureaza sa se intample asa ceva chiar in Romania?