Budapesta doreste sa-si schimbe steagul, deoarece seamana prea mult cu cel al Romaniei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2011, 12:04 Actualitate | Internaţional

Vechiul steag al Budapestei
Foto: Wikipedia
Budapesta isi va schimba steagul, deoarece cel actual, cu culorile rosu, galben si albastru, poate fi usor confundat cu drapelul national al Romaniei, a declarat joi primarul capitalei Ungariei, Istvan Tarlos, citat de politics.hu.

Decretul privind noua emblema a Budapestei a fost definitivat si va fi supus votului martea viitoare, a precizat acesta.

Noul steag va fi alb si va avea pe margini triunghiuri rosii, albe si verzi, iar in centru stema Budapestei.

Schimbarea steagului Budapestei va costa 10 milioane de forinti (aproximativ 37.000 euro).


Citeste mai multe despre   
























19179 vizualizari

  • +28 (42 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 17 iunie 2011, 12:08)

    Claude [anonim]

    Cu opinca romana agatata la Parlament ce faceti? De imaginea asta nu aveti cum scapa.
    • -31 (73 voturi)    
      Opinca (Vineri, 17 iunie 2011, 12:37)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Mie ca roman imi este rusine ca fac parte dintr-un popor atat de necivilizat ca se mandreste cu un astfel de gest.
      Intradevar, poate ne-ar trebui o opinca ca steag.
      Vizitati Budapesta si o sa vedeti o capitala civilizata al unui popor civilizat, normal ca le e rusine sa fie confundati cu romanii.
      Ma intreb daca si pe siturile de stiri unguresti sunt astfel de comentarii cand sunt stiri despre Romania... ma indoiesc desi au si ei uscaturile lor.
      • +24 (38 voturi)    
        alte vremuri (Vineri, 17 iunie 2011, 13:01)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Radu

        d-le Radu, nu se mai poate pune acum problema asa cum faci dumneata, cu finetea unui colectionar de timbre. Se facea asta prin anii '90. Problema devine acuta. Si trebuie schimbat discursul. Referitor la Budapesta, orasul este interesant, civilizatia in schimb nu-i teribila..."Popor civilizat"? Hmm! Esti dumneata mai clement...
        • +9 (31 voturi)    
          eu le propun culoarea maro (Vineri, 17 iunie 2011, 15:16)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui vio

          Eu le propun sa amastece rosu cu galben si albastru. In felul acesta pe de o parte vor avea pe steag o culoare rezultata din culorile folosite pe fostul steag iar pe de alta parte ii va reprezenta cu adevarat asa cum sunt ei, in toata frumusetea lor de cacao.
          Mai mult culoarea o vor putea obtine pe plan local, direct din buda.
          • +3 (11 voturi)    
            Amvrea noi .. (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:39)

            eduard [anonim] i-a raspuns lui snowflake

            ... sa fim macar la fel de cacao ca si ei ... din pacate ei sunt la 20-30 de ani in fata noastra. Si asta nu spun ca traiesc acolo. Doar as vrea ...
          • -2 (2 voturi)    
            multumesc (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 16:35)

            adellle [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

            pentru zambetul smuls de un comentariu cu atat umor!
          • +1 (3 voturi)    
            Suntem noi mai breji... (Duminică, 19 iunie 2011, 1:07)

            Gavril [anonim] i-a raspuns lui snowflake

            Lasa ca suntem noi frumosi...Popor de manelisti cacanari care ne intereseaza ce-i in curtea vecinului mai mult decat in a noastra si ne etalam telefoanele mobile mai mult decat cultura...
            • 0 (0 voturi)    
              manelisti (Luni, 14 iulie 2014, 23:49)

              Kanata [anonim] i-a raspuns lui Gavril

              Manelistii sunt omniprezenti si la ei. TV nationala maghiara ofera din abundenta muzica tiganeasca largului public "supercivilizat" maghiar. Tarafele tiganesti se perinda unul dupa altul si cu greu gasesti o fata...alba printre interpreti. Crezi ca pe strazile sau in mijloacele de transport in comun din Ungaria juniorii nu-si etaleaza...maiestria in incultura telefoanelor mobile ? Din pacate este o boala planetara. In America de Nord este aidoma. Asta cu vecinul si capra vine tot de la unguri - in caz ca nu stiti. CINE a pus-o in curtea romanilor...usor de ghicit.
              • 0 (0 voturi)    
                Katana (Duminică, 27 septembrie 2015, 19:39)

                Petre [anonim] i-a raspuns lui Kanata

                Una e sa canti muzica tziganeasca "clasica " , si alta e ... maneaua 1
          • -1 (1 vot)    
            eu le propun culoarea...... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:08)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui snowflake

            De multe ori ma intreb ce au in devla anumiti rimlini. E simplu sudistule.Voua cica va umbla mintea.Problema e ca mintea va umbla 99% la prostii magarii furt tupeu mizerabil. Pai ma snowflake,daca, culoarea galbena de pe tricolor ar migrs din mijlocul drapelului RGA spre culoarea albastra de pe acelasi drapel ce culoare ar rezulta.?Spune repede rimlinule.
        • +3 (5 voturi)    
          steag (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:12)

          take [anonim] i-a raspuns lui vio

          Cred ca a ramas din timpul razboiului ,cand tricolorul nostru a fluturat pe cladirea parlamentului ungar.L-o fi batut vantul si a schimbat orientarea drapelului!
          • 0 (2 voturi)    
            Wikipedia (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 20:15)

            2mai [utilizator] i-a raspuns lui take

            Apropo, ia fii atent ce scrie Wikipedia in limba engleza despre Budapesta 1918-1919. Citez: "The Romanian Army invaded illegally and against the agreements of the antente forces with Hungary!Looting and killing started systematicly where the Romanian army passed thru!The antente ordered the Romanian troops out of Hungarian lands but they refused!Maj.General of USA army Harry Hill Bandholcz between August 1919 and February 9, 1920,was the US representative to the Inter-Allied Supreme Command's Military Mission in Hungary. The Military Mission was charged with disarming the Hungarian military and supervising the immediate withdrawal of the Serbian and Romanian armies who were occupying the territory of Hungary. According to his own accounts, he is said to have prevented the arresting of Hungarian PM István Friedrich by the Romanians. He is also remembered for preventing Romanian soldiers from looting the Transylvanian collection of the Hungarian National Museum on 5 October 1919!His statue is standing in front of the US embassy in downtown Budapest!General Bandholcz said : "I simply carried out the instruction of my government, as I understood them, as an officer and a gentleman of the United States Army".
            • 0 (4 voturi)    
              Hehe (Duminică, 19 iunie 2011, 11:11)

              emil [anonim] i-a raspuns lui 2mai

              Pai daca articolul a fost scris de un ungur, la ce sa te astepti? Wikipedia nu detine adevarul suprem.
            • 0 (0 voturi)    
              mai sa fie! (Joi, 23 iunie 2011, 13:44)

              toto [anonim] i-a raspuns lui 2mai

              Amice, in 1919, armata romana a scapat pe unguri de bolsevism si a intervenit la cererea aliatilor din Antanta! Daca nu, Ungaria ar fi fost in sfera rusilor inca de atunci. Ca ungur, ar trebui sa apreciezi asta pozitiv.
      • +19 (35 voturi)    
        Duna TV, Romania (Vineri, 17 iunie 2011, 13:02)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Te poti uita la Duna TV ce emite si in Romania. Stirile despre romani nu prea sunt despre evenimente culturale ci interviuri cu tarani sau oieri romani mai needucati. E o continuare a poticii de sute de ani de improscare cu noroi a Romaniei, romanilor.
        • -2 (10 voturi)    
          si ce ai vrea sa arate !?!?!? (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:41)

          eduard [anonim] i-a raspuns lui Dani

          Uitate la ProTV ora 5 ... asta vrei sa arate ? Furaciuni ?!?! violuri ? sau cersetorii ?? Nici la noi nu se arata ceva mult mai interesat.
          • +3 (5 voturi)    
            TVR Cultural (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 11:19)

            Dani [anonim] i-a raspuns lui eduard

            Te contrazic. Poti schimba pe TVR Cultural de exemplu poti vedea spectacole de teatru opera etc. Deci alternativa exista.
            Cat despre unguri nu o sa vezi la posturile nationale din Romania faptul ca 20% din locuitoarele Budapestei sunt currve si exista o intreaga industrie de party pentru firmele straine care-si aduc angajatii in Budapesta pentru servicii sexuale.
            • -1 (1 vot)    
              In sfarsit (Duminică, 19 iunie 2011, 13:14)

              Eduard [anonim] i-a raspuns lui Dani

              M-ai convins ca avem o gama larga de cultura la televizor ... direct urla cultura din televizoare ...
          • 0 (2 voturi)    
            MUltumesc (Duminică, 19 iunie 2011, 13:12)

            eduard [anonim] i-a raspuns lui eduard

            ... Pentru Voturile cu minus .... dar chiar asa arde adevarul ?!?! Unde se da atata cultura la Noi la televizor ?!?! CHiar si la stiri numa Pe Iri si Monica le vedem, sa nu mai vorbim de Simona senzual, sau cum a fost prins un Hot in germania.
            DAR, nu e nici o problema, is ferm convins ca cei mai mandri dintre noi au dat acele voturi ... cei mai orbi de mandrie.
      • +24 (40 voturi)    
        rusinea "civilizatului" (Vineri, 17 iunie 2011, 13:02)

        mnp [anonim] i-a raspuns lui Radu

        D-le Radu, daca matale iti este rusine ca esti roman pentru un astfel de gest inseamna ca esti cam naiv ca sa pastrez limitele decente. Daca primarul Budapestei este instare sa cheltuiasca aproape 40000 de euro ca sa-si schimbe steagurile din cauza ca seamana cu cel romanesc atunci eu ce sa mai zic ca in tara mea sint steaguri unguresti la tot felul de manifestatii ? Nu pot sa zic nimic ca sar sensibili ca matale si ma fac necivilizat pe cind ungurii cei civilizati pot arde simboluri romanesti in piata publica. Nu-i asa ? Sau esti poate esti Radu cum sint eu Istvan.
      • +18 (34 voturi)    
        cauta si ai sa vezi... (Vineri, 17 iunie 2011, 13:08)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Ca si ungurii sunt in permanenta impotriva romanilor si ori de cate ori au ocazia ii fac cu ou si cu otet, indiferent de mediul in care se afla, virtual sau real.

        Ungurii au fost intotdeauna a 5a roata la caruta in toata istoria lor. Mai niciodata n`au reusit sa faca ceva singuri si de capul lor.
        • -18 (46 voturi)    
          mama ce prost esti... (Vineri, 17 iunie 2011, 14:50)

          eu [anonim] i-a raspuns lui AK-47

          si totusi cum se face ca romanii sunt codasi la orice....?
          nedoriti de nimeni in UE, in SUA. etc.
          hm?
          Ungurii au istoria lor. documentata... CFuri de sute de ani, cand la romani maxim se folosea toporul pt. a da greutate proprietatii.
          tu ce ai? autofacatura de teorie nerecunoscua de nimeni cu continuitatea geto, daco , danubio bullshito? da, da. cu totii sunteti copii lui traian si al lui decebal. )) adica...stai ca asta numai la gay merge.
          e amuzant cum latrati aici aproape cu totii.:)de parca ungurii ar fi de vina pt. tot ce se misca, si mai ales NU se misca aici.
          in afara de mandria ca te-ai nascut roman, ai facut ceva pt tara ta, tarane? sau dai cu caramida in piept si cu asta basta.
          Ungurii in cateva sute da ani au facut de n ori mai multe si mai bine in transilvania, decat ce au pus inaintasii tai pa masa istoriei.
          cum se face ca peste tot, unde ajunge picior de roman, incepe balamucul: ba cu furtul, ba cu omoruri, cu talharii, tepe etc. etc? daca zici ca faci parte dintr-o natie supereuropeana, cum de nu va doreste NIMENI dintre europeni?
          poti latra pana vrei tu, aceste fapte raman. si raman pana cand in loc sa te apuci da munca, de invatat, de creat ceva valoros, te dai mare aparator de neam si tara.
          ca doar asa scrie in constitutie:
          ARTICOLUL 1
          (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
          da da. asa este. numai locuita de romani, independent de lumea inconjuratoare, dar din pacate mai degraba: INVIZIBILA si nu indivizibila. Asta acolo unde da bine sa defilez cu ceva mai mult decat urlete nationaliste.
          hai sictir!
          • +15 (31 voturi)    
            prietene.... (Vineri, 17 iunie 2011, 15:58)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui eu

            1. orice institutie universitara si orice istoric respectat o sa confirme ca ungurii au fost ultimul popor migrator din europa, venit in sec 9.
            Nu inteleg de ce va este rusine cu asta! Altii au in istorie un Holocaust si nu se ....kk pe ei atata. asta e si ca asta basta.
            2. vorbesti de civilizatie si de cat de europeni suntem? Unagaria si ungurii sunt singurii din europa care mai au fantezii cu statele vecine... fantezii care implica dezbinarea si acapararea teritoriilor vecine!
            Iti amintesc de declaratia premierului ungar care si-a dat cu parerea la un perimetru din centrul Romaniei...asa zisul tinut secuiesc.
            Iti amintesc de politica maghiarilor din Romania care militeaza pentru autonomie si alte mizerii acum in mileniul 3 cand se considera ca suntem europeni si ne dizolvam granitele.
            3. Toate realizarile ungare se datoreaza de fapt Imperiului Habsburgic, transformat dupa revolutia de la 1848 in Imperiul Austro-Ungar...ca sa se potoleasca revolutionarii maghiari.

            Dupa conceptiile maghiare din mileniul 3, probabil si Austria ar trebui sa revendice Ungaria.

            Ce rost mai au astfel de dorinte imperialiste demne de sec 16 acum in interiorul UE?!
            • -3 (7 voturi)    
              pc.2 (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 5:47)

              andreiutz [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

              Observatie la pc. 2, vezi rep Moldova in cazul Romaniei.
              Mai invata istorie frate, realizarile ungare datorate imperiului habsburgic...
              am si eu o intrebare la chestia asta, daca au fost ungurii asa prosti, de ce nu s-a chemat imperiul Austro-Ungaro-Croato-Slovaco-Roman?
            • -3 (9 voturi)    
              Pe bune ? (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:51)

              eduard [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

              1. Nimeni nu neaga asta ... dara arata-mi istorici mari ai europei care atesta continuitatea geto-dacica. Unde am fost noi romanii dupa ce am fost rasi de pe fata pamantului pana in secolul 11-14? (precis in rai) A, stai ... cartile noastre de Istorie au fost manarite ... nu ai de unde sa stii ca nu prea avem asa ceva (continuitatea geto-dacica se refera la reincarnarea dacilor in cei ce s-au nascut aici dupa exterminarea dacilor ?!?!?).

              2. Ai dreptate ... pentru ca noi nu suntem europeni ... si vrem acelasi lucru cu Moldova ...
          • +3 (17 voturi)    
            ... de lătrat, ai mai lătra ! (Vineri, 17 iunie 2011, 16:34)

            add [anonim] i-a raspuns lui eu

            lui eu
            te cam deconspiri ...
            nu schimba emițătorul / receptorul în actul comunicării, dacă-ți pui mască :
            ” daca zici ca faci parte dintr-o natie supereuropeana, cum de nu v.ă. doreste NIMENI dintre europeni? ”
            și, stai calm, în orice limbă ai ”lătra” ești reperabil.
          • +6 (14 voturi)    
            "Ungaria rusinea Europei"... (Vineri, 17 iunie 2011, 19:39)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui eu

            ...stai nu ma bate !!!!!!!!Este doar parerea Germaniei despre noua Constitutie maghiara...anno domini 2011 ha,ha,ha!
          • +4 (6 voturi)    
            eronat (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 10:53)

            antonescu [anonim] i-a raspuns lui eu

            CF-urile le-au avut austroungari (nemtii) ei doar au mostenit - ca slugi , vasali sau cum vrei sa le spui - o serie de elemente de disciplina si cam atat. 1848 in ungaria erau doar 34% maghiari iar restul alte popoare - unde sunt acele popoare acuma cind sunt 98% maghiari???... asta o spun statisticile lor nu ale noastre.
            romani peste tot unde au plecat sunt cei mai buni - din extreme din pacate - ori superprofesionisti si cunosc o gramada - ori superhoti si din pacate si din astia cunosc cativa.
            Mai e ceva - cum se face ca toate entitatiile intrupate in carpato pontic au facut numai maxim pentru omenire ( am evoluat efectiv ) zborul cu reactie, racheta spatiala, teleportarea, curentul alternativ, .. si altele pe care nu le cunoasteti cum ar fi teoriile noesice de evolutie si teraformare univesale - inclusiv ecuatia evolutiva care e tinuta secret de stat.
            • +4 (4 voturi)    
              normal ca au CF-uri in maghiara (Duminică, 19 iunie 2011, 14:22)

              outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui antonescu

              Dai dovada nu numai de extemism, dar si de o necunoastere a istoriei, si cazi in ridicol. Si terenurile pe care bunica mea Susana Nicoara le avea in proprietate erau pe numele Nikor Zsuzsana, asa scria in CF. Ce zici de asta? Schimbarea de nume s-a facut cu forta in satele de pe linga Cluj. Exemple: Feleac (sat de romani get-beget unde am locuit cu tot neamul meu din mosi-stramosi, si pe unde din pacate era si granita), sau satele din Muntii Apuseni: Valea Draganului, Poeni,..., sau Maramures, etc. De asta ce mai zici? Inainte de a-ti crea propria realitate care iti convine, urmareste documnetarul care arata relitatea exact asa cum a fost (thanks, zit!):

              roncea.ro/2010/10/28/un-documentar-cutremurator-a-fost-odata-in-transilvania-marturii-si-filmari-despre-atrocitatile-maghiare-la-ocuparea-ardealului-video/

              http://www.youtube.com/watch?v=HDHMaJi6H6E&feature=player_embedded

              Mi-a povestit bunica mea realitatea asa cum a fost ea, dupa cum vezi si in film. Asa ca degeaba vii tu cu argumente puerile. Nu vom uita istoria, iar extremistii maghiari nu vor obtine absolut nimic! Punct. Cit despre oamenii obisnuiti, ei s-ar intelege mult mai bine fara elemente ca Vadim, Tokes si altii... Pace.
          • +3 (5 voturi)    
            Prietene, (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 12:16)

            zit [anonim] i-a raspuns lui eu

            roncea.ro/2010/10/28/un-documentar-cutremurator-a-fost-odata-in-transilvania-marturii-si-filmari-despre-atrocitatile-maghiare-la-ocuparea-ardealului-video/

            http://www.youtube.com/watch?v=HDHMaJi6H6E&feature=player_embedded

            Doar atit iti dau de citit dintre multele care exista dar voit ascunse ! ... Ma mir ca Ungaria nu are procese pentru crimele de razboi si atrocitatile comise ! Si, apropo, de romani plecati din tara : adevarat, fac s timpenii, furturi, etc. ; dar cel putin 90% dintre ei muncesc la greu si SINT bine vazuti ! Vorbesc de ingineri, medici, lucratori in constructii, asistenti medicali si altii (da un ochi si prin Microsoft, spre exemplu...) ! Cam cu atit "defilam" noi pe afara, spre deosebire de "cultii" si "civilizatii" vostri care (AI VOSTRII SI NU AI NOSTRII ! ) EI urla nationalist ! Inaintasii nostri nu au pus prea multe pe masa istoriei poate si pentru faptul ca au venit "inaintasi" ca ai tai care nu au facut altceva decit sa jefuiasca si sa se imbuibe cu prazile de razboi si EI sa se bata cu caramida in piept cu "cultura" bazata pe crime de razboi pe care o au ! DA, poate sintem in urma inca la citeva capitole, sintem inca mai saraci, DAR noi ne miscam, mai ciudat, in felul nostru, spre deosebire de voi, care, "mimati interesul", in mojicia si fatarnicia voastra, pentru cei din Transilvania ! Nu "vinturarea" istoriei de acum 1000+ de ani va va scoate din criza economica in care va scaldati (caci, de fapt, asta e interesul teritorial al ungurilor in zona, pentru ceea ce se afla in subsol si nu la suprafata !) si nici pretentiile teritoriale (oricum nu veti primi nimic !) ci MUNCA ! Asa ca iesiti si voi din tara voastra, ca si noi, si MUNCITI ! Ca altceva decit turisti si tigani unguri nu sinteti in stare sa aveti pe-afara ! Lasati-ne pe noi in pace, asa "huliti" cum sintem si vedeti-va de ale voastre ! Si, ca sa te citez, hai sictir tie si celor ca tine, falsi binevoitori cu pantaloni rupti in c... !
      • +9 (23 voturi)    
        :| (Vineri, 17 iunie 2011, 13:20)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Atunci pleaca in alta tara si uita de romana....cum au facut altii ca tine
        • -5 (13 voturi)    
          Straistaru ?? (Vineri, 17 iunie 2011, 16:32)

          manolescu [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          Sau neam de straita ?
          Decat un asa comentariu"pertinent" mai bine mai faceai niste cornete.Eram cu toti mai castigati
      • +7 (19 voturi)    
        ... (Vineri, 17 iunie 2011, 13:32)

        Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Cat timp pui problema in acest fel, si mie imi este rusine ca faci parte din acest popor ;)
        • -12 (22 voturi)    
          iar eu mandru ca NU sunt. (Vineri, 17 iunie 2011, 14:52)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

          .
          ...Cat timp pui problema in acest fel
          • +2 (16 voturi)    
            ion (Vineri, 17 iunie 2011, 16:40)

            ion [anonim] i-a raspuns lui eu

            pe mine ma cheama ion, pe tine cine te-a chemat aici?
      • +4 (12 voturi)    
        Civilizatia (Vineri, 17 iunie 2011, 16:37)

        Alecu [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Civilizatia consta in educatia individului. Ati vazut dumneavoastra vreun cetatean din lumea civilizata sa spuna ca ii este rushine de tara lui? Normal avem si noi uscaturile noastre, asta nu inseamna sa-i faci pe toti necivilizati, nu?
        • +1 (1 vot)    
          Nu va contrazic... (Vineri, 17 iunie 2011, 22:21)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

          dar de fapt chiar am vazut...
      • +1 (11 voturi)    
        Da Budapesta si in general... (Vineri, 17 iunie 2011, 16:53)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui Radu

        ...unguri din ungaria sunt civilizati,numai ca nu-i vor la ei pe unguri din Romania.
      • -3 (5 voturi)    
        Ai vazut tu tot poporul cum... (Vineri, 17 iunie 2011, 19:32)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        ...s-a mandrit cu un astfel de gest, s-au adunat in fata blocului la matale 22 de milioane de romani necivilizati si s-au laudat cu "opinca"...Din isterie a-ti dat in minciuna...
        • +3 (5 voturi)    
          Mandrie (Vineri, 17 iunie 2011, 22:22)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

          Daca tot esti mandru ca esti roman, de ce nu inveti sa si scrii romaneste?
          • -2 (4 voturi)    
            Eu am invatat in maghiara sa scriu... (Vineri, 17 iunie 2011, 22:41)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

            ...m-am grabit la ati , hai nu fi isteric...
          • 0 (2 voturi)    
            Scri nu scrii... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 11:10)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

            ...
            • +2 (2 voturi)    
              Am vazut-o si pe asta... (Duminică, 19 iunie 2011, 2:26)

              zit [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

              Sa "corectezi" pe cineva gresit si sa mai iei si plusuri !!! Conjugarea la persoana a doua e "TU SCRII", bai gramaticule ! Sau tu esti ungur si plusul l-ai primit de la alt ungur ... De ce nu s-or duce unii la buda (pesta) cind le b..e creierul ??
      • +5 (7 voturi)    
        cu ce oras occidental ai comparat buda-pesta? (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 0:43)

        vlahul [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        raducule, in afata de budapesta ce alta orase ai mai vizitat?...ai terminat cu orasele italiene, spaniole, ai ajuns in New York.....si Budapesta te-a impresionat?

        Apropos, de: "budapesta oras civilizat".
        Ex pt toata lumea; in urma cu 1,5 ani am stat in acel oras pt 3-4 zile sa-l vizitez, ca imi era in drum, aveam masina parcata cu nr de Ro (o masina germana, noua, in garantie) si careia i-am lipit cu abptipild, tip, pe porbagaj cu: "I love Romania".
        A 2 a zi am gasit-o avand un scuipat pe geamul de la sofer! :-))). Mentionez ca era parcata regulamentar, in zona cu plata. Apoi m-am uitat la majoritatea masinilor parcate sa vad daca mai erau si altele in aceeasi situatie.. NU, le-a placut doar de mine....era singura scuipata :-))..apoi am mers la spalatorie.
        Insa m-am bucurat sa ma conving de bunul lor simt....da' ce m-au gasit, tocmai pe mine!! :-D

        Fara sa exagerez.... imi este catusi de putin clara, "civilizatia" din buda-pesta.
        • +1 (5 voturi)    
          Tot in contextul parcarilor (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 10:03)

          enter [utilizator] i-a raspuns lui vlahul

          Sa stii ca si asa-zisi romani practica acest tip de sport (datul cu flit sau cu muci), fara a fi nevoie sa se deplaseze pana la Budapesta.
          Asta probabil pentru ca unii sunt detzinatori de masina de 12k eur, si trebuie sa dea cu flit pe masinile de 9k eur, pentru ca sunt prea aproape de ale lor.
          Neamuri proaste se gasesc peste tot...
    • -9 (25 voturi)    
      grobian (Vineri, 17 iunie 2011, 15:49)

      eduard2700 [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      inferiori ca civilizatia au fost romanii si in 1919. ungurii astia au facut dintr-o biata campie in 1000 de ani cat n-au facut romanii cu toata diversitatea ei in toata istoria lor. cand intra un roman in ungaria ajunge deja la civilizatie, drept e ca e inceputul si o farama a civilizatiei europene, dar e civilizatie.
      din cate stiu in romania sunt excursii sau sejururi, revelioane, sarbatori organizate pentru vizitarea budapestei. cand o fi acelasi lucru cu bucurestiul, mai stam de vorba, pana atunci salutari din budapesta. :)
      • +2 (12 voturi)    
        Austriecii au facut... (Vineri, 17 iunie 2011, 17:06)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

        Nu ungurii.

        Ia sa fi fost si noi crescuti si educati de nemti....sa vezi unde am fi ajuns la ora asta.
        • +9 (11 voturi)    
          stf (Vineri, 17 iunie 2011, 21:56)

          razvan_cluj [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          scapa de complexul de inferioritate pe care il ai.
          m-am saturat deja de toti handicapatii care se simt inferiori ca-s romani.
          daca nu vrei, du-te in SUA sau Grecia cu work and travel, aduna gunoaie prin parcuri toata viata si nu mai veni inapoi.
      • +3 (7 voturi)    
        Pasalac se potriveste perfect... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:21)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

        ...unui neam turanic, aproape turcic...Capitala de pasalac ...Apropos ia spune tu puisor, mandru fecior, care parte a Budapestei a fost infiintata de turci...ha, ha ,ha !Buda sau Pesta (te ghidezi dupa prezenta bailor turcesti...), daca nu erau austriecii, adica nemtii nu, facea-ti pantofii turistilor5 romanii ca verii vostrii , turcii, din sud...din nou : ha, ha, ha!Va aratau turcii "onoare", ba la ONOARE iti trebuie CURAJ...
      • +5 (9 voturi)    
        ramai in buda-pesta (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 0:57)

        vlahul [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

        pt ca data mergi mai departe in Praga, nu spun de New York....s-ar putea sa ti se taie respiratia :-)....

        ...ce usor esti de impresionat mai ...eduarde2700
        • -2 (8 voturi)    
          Ai fii surprins (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:57)

          eduard [anonim] i-a raspuns lui vlahul

          Macar Budapesta e comparabil ... dar Bucurestiul ?!?!? DIn pacate e doar o groapa de gunoi care pute cand bate soarele ...
          • +3 (5 voturi)    
            Lasa ca il curatam cu scafandrii... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 11:15)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui eduard

            ...unguri.Bai baiete , nu dau Sectorul 3 din Bucuresti pe Amsterdam...
            • 0 (2 voturi)    
              groapa de gunoi ... (Duminică, 19 iunie 2011, 13:18)

              eduard [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

              PArca tin minte ca Suporterii timisoreni au o poezie faina despre bucuresti (P.S.: nu ungurii):

              Bucureeesti Bucureeesti ...
              Groapa de gunoi a tzari noastre estiii...
      • 0 (0 voturi)    
        civilizatie?! (Duminică, 19 iunie 2011, 18:36)

        Crk [anonim] i-a raspuns lui eduard2700

        Oricum ai calcula... Ungaria e ceva mai la Vest decat Romania. Destinul Romaniei a fost in mare parte decis de altii, mai mari, datorita pozitiei geografice. Ia sa ia si Ungaria o portie de comunism de 50 de ani... sa vedem cata civilizatie mai ramane acolo. Nu uita, ca asa mai ciobani cum sunt romanii, au aparat indirect Europa de turci... lucru pe care Ungaria nu l-a reusit.
        Poporul roman chiar a rezistat... mai cu autonomie, mai cu independenta, contra 3 imperii, care isi cereau partea... Ungurii goleau aurul, turcii luau tribut, rusii aveau pretentii teritoriale... etc.
        N-am avut noi norocul sa fim undeva pe unde e Elvetia pe harta.
        Una peste alta, chiar daca suntem noi in urma ca si civilizatie, stai linistit, venim din spate si venim tare.
    • -4 (10 voturi)    
      Hotnews isi arata adevarata fata - sluga de Soros! (Vineri, 17 iunie 2011, 16:14)

      jmx [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      poate ar trebui puse vorbele tale inaintea oricarui articol cu si despre unguri, prea "dezinteresat" promovate de Hotnews dimineata, la pranz si seara.

      Promovarea sovinismului si separatismului ungurilor este evidenta pe Hotnews, Goebbels fiindu-le cu siguranta un mentor, prea urmandu-i strategiile.

      De cateva zile observ ca alte probleme nu mai sunt in tara asta, in opinia Hotnews. Chiar articolul acesta, initiat ieri, a stat si astazi, toata dimineata in prima pozitie pe site.

      De cand cu reorganizarea asta teritoriala, toate parerile neavenitilor unguri de prin toate organizatiile lor de bucatarie au fost prezentate si promovate in nenumarate articole atat pe acest site cat si pe site-urile lor partenere, desi ungurii nu sunt decat maxim 6% din populatie.

      Urmaresc Hotnews inca din perioada lui de tinerete, de gazeta de perete, cand avea si un alt nume; am promovat site-ul printre prieteni si cunoscuti, insa daca vor mai continua cu magariile astea, ma vor pierde de client la fel cum m-au pierdut si irealitatea si antenele.

      Am zis!
      • +2 (6 voturi)    
        Lasa tati... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:00)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui jmx

        ...asa se afla si parerea noastra , a romanilor, de cand ne-am format ,nu am pierdut NICI UN RAZBOI DECISIV, si nu o sa PIERDEM!!!
        • +2 (4 voturi)    
          Huh? (Vineri, 17 iunie 2011, 22:23)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

          De unde pana unde????
          • +3 (3 voturi)    
            De la Buda... (Vineri, 17 iunie 2011, 22:42)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

            ...pana la Pesta...ha,ha,ha !!!
        • -1 (1 vot)    
          Da mareti sunteti. (Duminică, 19 iunie 2011, 13:21)

          e@e.com [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

          Precis datorita caracteristicii acestui popor ... minciuna, hotie, prefacatorie, incapacitatea de a-si tine cuvantul ... cred ca va trebui scos cuvantul "onoare" din dex, ca la noi acest cuvant nu este cunoscut.
      • +2 (2 voturi)    
        Soros si Goebbels (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:37)

        Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui jmx

        Soros si Goebbels in aceeasi tabara ? hmm ... interesant.
    • -4 (8 voturi)    
      nu stiu, cine ar trebui sa scapa de imaginea... (Vineri, 17 iunie 2011, 16:18)

      Miki [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Eu nu cred, ca in 1919, opinca nu era in moda in civilizatia vestica. Cred ca maghiarii deja au avut bocanci. De aceia, eu cred, ca ar fi bine sa scapi tu de imaginea respectiva.
      • +1 (1 vot)    
        Daca (Duminică, 19 iunie 2011, 15:07)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Miki

        Te-ai uita cu atentie la incaltamintea promovata chiar si de marile case de moda, ai observa ca sint niste similitudini uimitoare cu opinca romaneasca si sandaua romana ... Nojitele de la opinca iti spun ceva ? Taranii unguri purtau bocanci si adidas cind lucrau pe cimp ? Mai, da' ce mareti erati voi ... Probabil ca in 1919 ai vostri purtau Timberland la sapat ...
    • +1 (3 voturi)    
      CIND L-AU FACUT (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 10:51)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      nu stiau cum arata drapelul romanesc ? Sau atunci ne "iubeau" ? Partea trista e ca intodeauna s-au dat drept foarte europeni, dar in fond erau meschini si ingusti la minte. Nenorocita lor politica fata de minoritati (nu numai romaneasca) a subminat din interior Imperiul Austriac mai eficient decit orice dusman extern. Esenta civilizatiei lor este ca spre Occident arata o fatza europeana iar spre romani un fund cit se poate de romanesc. Cu asta am atins si vina (vinile) noastre.
    • +1 (1 vot)    
      Traiasca Dacia Mare (Duminică, 19 iunie 2011, 7:44)

      Fane Babanu [anonim] i-a raspuns lui Claude

      http://www.ioncoja.ro/2011/04/cum-au-pus-romanii-opinca-pe-parlamentul-de-la-budapesta/
  • +17 (29 voturi)    
    steag (Vineri, 17 iunie 2011, 12:09)

    maryus315 [anonim]

    a mai fluturat odata o opinca..

    Ar putea sa o aleaga direct ca si steag ca sa invete sa fie umili
    • +7 (17 voturi)    
      ei steagul si noi numele (Vineri, 17 iunie 2011, 13:10)

      elena [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      foarte bine , trebuie sa luam exemplu si sa schimbam si noy numele tarii in Dacia asa scapam de imaginea tuturor vampiriilor unguri, tzigani, turci etc...
      • +6 (8 voturi)    
        Ce,sa facem reclama gratuita la Logan!? (Vineri, 17 iunie 2011, 13:40)

        traian [anonim] i-a raspuns lui elena

        Ar fi aiurea in tramvai,Dacia...In plus,mare parte din romanii verzi de acum nu cred ca au vreo legatura cu Dacia...
        Oricum,poate ne gandim si noi sa ne schimbam drapelul,ca asta de acum seamana cu al ciad-ului,nu?
        • +3 (3 voturi)    
          Loganu sau tiganu? (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 1:02)

          elena [anonim] i-a raspuns lui traian

          cred ca ar fi invers. Loganu ne-ar face nouo reclama ,oricum mai convenabil decat rromu
    • -7 (11 voturi)    
      tradare (Vineri, 17 iunie 2011, 15:37)

      timis [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      Ambele razboaie mondiale ati inceput pe o parte si ati terminat pe cealalta... Va mandriti ca ati intrat peste fostii aliati care chiar cu sacrificii neimaginabile au ramas fideli nemtilor, ati furat jumatate din tara, au plecat zeci de trenuri din Budapesta incarcate cu marfa furata... Bravo vitejilor!!!
      • +2 (8 voturi)    
        Remember Bela Kun... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:04)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui timis

        ...si de ce trebuie noi romanii sa tragem ponoasele faptului ca unguroaicele avorteaza cam o ungarie,la 20 de ani, odata? De ce sa tragem noi ponoasele pasiunii voastre, maghiare pentru nsinucidere???Rezolvati-va problemele , slugi rusesti...aerele lui Tokes justifica ca e carpa kaghebista...
        • +1 (1 vot)    
          Orpheus ia zi tu... (Vineri, 17 iunie 2011, 22:44)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

          ...mai greu nu ? Raspunde cocos, hai, curaj...
  • +12 (20 voturi)    
    serios??? (Vineri, 17 iunie 2011, 12:10)

    ci ciong [anonim]

    deci pe bune? da ungurii din ungaria nu se sesizeaza la genu asta de declaratii chiar asa de ignoranti sau indobitocibili sunt?
  • +16 (30 voturi)    
    oricum... (Vineri, 17 iunie 2011, 12:12)

    rosiorul voios [anonim]

    a mai fluturat tricolorul romanesc in Budapesta prin 1919...asa k mai jucati-va voi cu lampa pe langa praful de pusca...
  • +8 (18 voturi)    
    Steagu' (Vineri, 17 iunie 2011, 12:12)

    ianosh [anonim]

    pai si ce ne intereseaza pe noi ? asta e stire ? foaie verde hotnews ...
  • 0 (6 voturi)    
    nu numai.. (Vineri, 17 iunie 2011, 12:13)

    eu [anonim]

    ci pt ca A G si R nu arata bine deloc. nici in ordinea RGA
  • +8 (12 voturi)    
    no (Vineri, 17 iunie 2011, 12:15)

    Luk [utilizator]

    alta acum :))
  • +30 (32 voturi)    
    daca (Vineri, 17 iunie 2011, 12:16)

    ady [anonim]

    ar sti ei cati confunda budapesta cu bucurestiu' ar schimba si numele capitalei ..
    • +17 (17 voturi)    
      :) (Vineri, 17 iunie 2011, 12:23)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui ady

      esti cat se poate de aproape de adevar! marii artisti ai lumii, plini de ignora...scuze, de cultura, deja fac confuzia asta
  • +21 (29 voturi)    
    Boala ungurului nebun (Vineri, 17 iunie 2011, 12:17)

    nano2k [utilizator]

    Incet incet innebunesc pe rand se pare.
  • +19 (35 voturi)    
    amintiri (Vineri, 17 iunie 2011, 12:17)

    tricolor [anonim]

    se vede treaba ca i am cam impresionat in cele doua incursiuni ale noastre prin Buda si Pesta de a lungul istoriei ! nu au uitat culorile drapelului celor care au facut ordine acolo !
    • -2 (6 voturi)    
      Mare branza ce -am facut... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:08)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui tricolor

      ...si noi romanii am eliberat doar un pasalac turcesc,ungaria, ca si Bulgaria, si restul "Marilor Tari Balcanice", daca nu era sacrificiul opincii romanesti ce va m-ai incura Osman Pasa...ha, ha, ha !!!!
  • +1 (19 voturi)    
    cu banii astia... (Vineri, 17 iunie 2011, 12:21)

    me [anonim]

    ar putea sa faca o vizita la psihiatru... cred ca i-ar ajuta mult mai mult...
    ar trebui romania sa reactioneze mai dur la bataile de joc ale ungariei!!! ungurii vad ca suntem slabi si ne freaca la cap pana o sa faca o mare gaura in tara :(
  • +12 (12 voturi)    
    Dau eu dublu.... (Vineri, 17 iunie 2011, 12:21)

    Eugen [anonim]

    ... numai sa-l schimbe mai repede!
  • +30 (30 voturi)    
    Frustrare mare la Budapesta (Vineri, 17 iunie 2011, 12:26)

    io [anonim]

    Vad ca sunt preocupati mai mult de noi decat de propria tara. Astia cred ca se scot in ochii electoratului (care intre noi fie vorba, nu da doi bani pe Ardeal, Trianon etc asa cum nici electoratul maghiar nu e interesat de autonamie.) prin nationalisme ieftine...
    • +3 (5 voturi)    
      Sunt pe urmele Spaniei si Portugaliei... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:12)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui io

      ...bietii ungurii, lipsa forta de munca, populatie imbatranita, va rog tine-ti minte acest comentariu...In privinta civilizatiei, apogeul civilizatiei maggiare a fost cand ungaria a fosst Pasalac..., unde erau curajosii secui atunci...TURNAU CU ONOARE LA SECURITATEA ROMANEASCA , NU ???? ha,ha,ha...
  • +13 (17 voturi)    
    Steagul (Vineri, 17 iunie 2011, 12:27)

    sorincatalin [utilizator]

    Asta este steagul dus de armata Romana cand au eliberat Budapesta 4 august 1919? au adaugat doar stema la el...poate le dadea fiori.. mai ales vicepremierului maghiar.
  • +11 (15 voturi)    
    sunt ridicoli (Vineri, 17 iunie 2011, 12:37)

    poli [anonim]

    La asta nu ma asteptam din partea ungurilor. Alte probleme nu au acum?Si cum sa-ti schimbi steagul dupa cum bate vintul.
  • +12 (22 voturi)    
    psycho (Vineri, 17 iunie 2011, 12:37)

    exx [anonim]

    Nu ma mira ca ungurii au cea mai mare rata a sinuciderilor, din toata lumea. Ceva nu e in regula pe la cutiutza...
  • +1 (13 voturi)    
    Nu inteleg de ce fac asta... (Vineri, 17 iunie 2011, 12:41)

    Dan [anonim]

    Nu ar fi fost mult mai simplu sa ne ceara noua sa ne schimbam steagul? ...eventual numai in "Regat", iar Ardealul sa-l pastreze asa cum e acum.

    Cel putin le-ar fi fost mai ieftin, si ar fi rezolvat mai multe probleme odata.

    Gata, nu mai zic nimic ca le dau idei... :D
    • -2 (8 voturi)    
      da era mai "eftin" (Vineri, 17 iunie 2011, 13:15)

      rzzsmurf [anonim] i-a raspuns lui Dan

      era mai "eftin" sa dea o spaga la bucuresti ca sa chetuie aia din banii romanilor de 10 ori mai mult ca sa schimbe steagul. unde mai pui ca puteam inlocui steagul direct cu frunza care o flutura udrea cu succes pe la eurosport... :)))
  • +12 (14 voturi)    
    Din ce in ce mai ..... (Vineri, 17 iunie 2011, 12:41)

    DURA [anonim]

    Din ce in ce mai delicata si incordata devine acesta problema; care din pacate a fost rearmata de catre politicienii din Romania.
    Faptul ca-si schimba steagul nu este f important; important este insa momentul , fondul si justificare statului Ungar; si mai grav sev induce ideea de necesitate in comparatie cu statul Roman.
    Clar este o manipulare a politicului din Ungaria, care probabil va avea un impact asupra propriei populatii; dar mai grav este faptul ca se va naste astfel o repulsie, ura , ..., fata de Romania
  • -22 (30 voturi)    
    mai bine cu ei (Vineri, 17 iunie 2011, 12:43)

    patriotu ratacit [anonim]

    nu stiu ce va tot laudati ca "vai, am facut ordine in buda si in pesta" .. si ce-am rezolvat? nu era mai bine sa vorbim toti maghiara? macar aveam autostrazi .. sau sa vorbim toti turca, aveam si noi turism .. nu ce idiotenii se intampla acum la noi. cica "am stat la poarta europei" .. da, sigur .. am stat si am platit biruri sa nu ne cotropeasca unu-altu .. pana si imperiul roman a cedat Dacia fara lupta, cand s-au prins ce poame acre de popor suntem .. vai de noi
  • +13 (13 voturi)    
    evident... (Vineri, 17 iunie 2011, 12:45)

    dinu [anonim]

    ca acesta schimbare a veneratiei atat de afirmate in ultimul timp fata de Matei Corvin,cel caruia Budapesta ii datoreaza respectivele culori (o fi stiut marele rege despre steagul celor doua cohorte -"Augusta Dacorum" si "Aurelia Dacorum",avandu-si resedinta in Campia Panonica si care au fondat cetatea Aquincum,"vatra"viitoarei Buda?)
    • +7 (9 voturi)    
      întru demnitate ! (Vineri, 17 iunie 2011, 15:14)

      add [anonim] i-a raspuns lui dinu

      lui dinu
      respect, dinu !
      pt. a evita orice ambiguitate :
      roșu, galben, albastru erau culorile ”orașului” budapesta - știu asta din familie :/, după cum au fost și culorile ”orașului” roma - vedeți analele lui tacitus din timpul lui nero - ceea ce explică și steagurile cohortelor de care vorbește dinu !
      schimbarea lor de către guv. hu, eu o interpretez ca o recunoaștere a victoriei ofensivei tracogetodacoromane întru recâștigarea demnității / identității antice / originare ! dixi :) !!
    • +1 (1 vot)    
      Saracu Matia (Vineri, 17 iunie 2011, 18:34)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui dinu

      Matei era de fapt Matia iar steagul dateaza din 1873.
  • -1 (11 voturi)    
    lasati vrajeala (Vineri, 17 iunie 2011, 12:45)

    foame de putere [anonim]

    Daca politicienii romani acumuleaza voturi pe carca ungurilor, de ce nu ar face la fel si cei unguri? Si la ei sunt probleme, populatia nemultumita, Orban in scadere in sondaje (la fel ca Basescu la noi). Deci joaca si ei aceeasi carte, bluf inceput la Bucuresti (din pacate). Mai bine ar sta ei potoliti, sa mai lase foamea de putere, sa nu ne mai invrajbeasca aiurea, doar pentru a si mentine EI puterea. In realitate, problemele sunt altele, nu steagul Budapestei sau reorganizarea Romaniei......
  • +28 (28 voturi)    
    Am si eu doua intrebari (Vineri, 17 iunie 2011, 12:49)

    Prostu [anonim]

    Salut bobor !

    Intrebarile mele sunt mititele :

    1.-Se schimba si batul de la steag ?
    2.- E mai subtire si mai mic decat al nostru , sau mai lung si mai gros ?

    Merci !
    Pa !
    • +12 (12 voturi)    
      AHAHA (Vineri, 17 iunie 2011, 13:17)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

      Sa mor de ras :)))
    • +9 (9 voturi)    
      :)))))))))))))))))))))))))))))) (Vineri, 17 iunie 2011, 14:16)

      dis [anonim] i-a raspuns lui Prostu

      :))))))))))))))))))))
    • +8 (8 voturi)    
      epic! (Vineri, 17 iunie 2011, 16:05)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

      esti omul zilei! bravo! =))))))
    • +3 (3 voturi)    
      Se schimba... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:28)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

      ...batul cu unul romanesc...Terente...
  • -2 (12 voturi)    
    hai na (Vineri, 17 iunie 2011, 12:50)

    valentin rusu [anonim]

    hai frate ma lasi pe bune adik ce ia apucat ? eu am o programare la dentist in ungaria (a fost mai usor pentru mine sa merg acolo ) acuma sincer mie frica sa mai merg acolo serios. Romanii sunt intrun mare pericol acum dak nebunia asta continua o sa fie imposibil sa mai tranzitam tara aia serios care e problema lor? traiesc cu impresia k nu au ardealy si de aceea au probleme economice dar e gresit :| parerea mea k o sa le fie si mai greu dak o sa tina in spate tinutu secuiesc parerea mea .
    • +8 (10 voturi)    
      Curaj ! (Vineri, 17 iunie 2011, 13:03)

      Mare Prost Mare [anonim] i-a raspuns lui valentin rusu

      Ti-e frica ?
      Ce fel de daco-roman esti ?
      Maximum pot inlocui elevatorul dentar cu ceva C4 (sau TNT).
      Curaj !
    • +2 (2 voturi)    
      hei, "generatia messenger"! (Duminică, 19 iunie 2011, 1:42)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui valentin rusu

      Nu mai mutila limba romana!
  • +13 (13 voturi)    
    astia au un complex de inferioritate? (Vineri, 17 iunie 2011, 12:53)

    Glook [anonim]

    Astia au un complex de inferioritate sau pur si simplu un lobby puternic al producatorilor de steaguri??
    Si io propun sa schimbam steagul Romaniei ca mi-e frica sa nu fim confundati cu Togo. Looool.
  • +4 (12 voturi)    
    Maghiarii (Vineri, 17 iunie 2011, 13:03)

    Ovidiu [anonim]

    Câtă ipocrizie pe politicienii maghiari! Câtă perversitate. După ce au maghiarizat estul Transilvaniei, i-au maghiarizat pe românii de acolo.... Ce mai vor ăştia mă?
    • +1 (1 vot)    
      recensaminte (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:41)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Daca avem in vedere recensamintele de dupa 45 ponderea maghiarilor din Transilvania este intr-o continua scadere
  • -4 (8 voturi)    
    Culorile drapelului maghiar (Vineri, 17 iunie 2011, 13:09)

    Ion [anonim]

    Ba frate .ori am baut eu ori cei care au scris articolul;si nu este 1APRILIE azi.culorile nationale ale Ungariei sunt ROSU,ALB si VERDE.
    • +7 (7 voturi)    
      Ai baut tu (Vineri, 17 iunie 2011, 14:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      E vorba de steagul Budapestei, nu al Ungariei.
    • +5 (7 voturi)    
      Mai citeste odata. (Vineri, 17 iunie 2011, 14:22)

      Sedlex [anonim] i-a raspuns lui Ion

      E vorba de steagul Budapestei, nu de steagul Ungariei....
      Grea e romana.
  • +15 (17 voturi)    
    cum se zice (Vineri, 17 iunie 2011, 13:14)

    ioIstvan:-D [anonim]

    mi se falfaie in maghiara?
  • +8 (8 voturi)    
    Sunt nebuni :)) (Vineri, 17 iunie 2011, 13:16)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Astia au o problema clar :))

    Ce fain e, noi suntem indiferenti, iar ei parca dau cu sabia in vant :))

    In fine....sa il schimbe in ce vor.... zapacitii :))
  • -3 (15 voturi)    
    Comentarii amuzante (Vineri, 17 iunie 2011, 13:27)

    Radu Florea [utilizator]

    Sunt de-a dreptul amuzante comentariile astea ce iau în derâdere sau flutură ameninţări către amicii noştri maghiari. Eu zic că vremurile triste au trecut, suntem - şi unii şi alţii - în Uniunea Europeană, şi trebuie să ne comportăm civilizat. Budapesta este un oraş splendid, îngrijit, aerisit, un exemplu nu numai pentru Bucureşti. Iar dacă vor să-şi schimbe steagul - perfect! Ceea ce mă interesează din toată ştirea este că ungurii fac asta cu doar 37.000 EUR, în timp ce la noi probabil costa peste 10.000.000 EUR şi tot procesul era gestionat de ministerul şi prietenii politici ai ministrului Udrea.
    • +10 (14 voturi)    
      Te faci ca nu intelegi (Vineri, 17 iunie 2011, 14:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Radu Florea

      "Budapesta isi va schimba steagul, deoarece cel actual, cu culorile rosu, galben si albastru, poate fi usor confundat cu drapelul national al Romaniei". Pune totul in contextul actual si vezi si tu de ce lumea se pune pe carcotit.

      Pana acuma nu au vazut ca prea semana cu al nostru? Plus ca daca il au din 1919 (asta nu stiu, poate confirma cineva), atunci au avut suficient timp sa isi dea seama ca intr-adevar seamana cu steagul nostru national...

      Bravo Ungaria, un model foarte bun pentru Europa. In sensul ca ASA NU!
  • +10 (14 voturi)    
    Dragi Romanii nu cade-ti in plasa lui Soros (Vineri, 17 iunie 2011, 13:34)

    Adrian [anonim]

    Toata aceasta tevatur este masinatiunea unui om care a castigat de pe urma destabilizarii economiilor tarilor. Fundatia lui George Soros un miliardar Americano Evreu de origine Maghiar care sustine financiar tot felul de ONG si inclusiv UDMR. El are numai de casigat de pe urma acestor sicane, invrajbind doua popoare europene pe fondul inrautatiri ratingului Greciei si violentelor de acolo. Starnind un conflict dinasta local destabilizeaza economiile ambelor tari europene care se afla in afara Euro luati aminte chiar daca suntem in afara euro depindem de cursul euro. El a fost primul care a sustinut si denumirea oficiala de Rromi a tiganilor tocmai pentru ai asocia indirect cu Romania.
    • +10 (10 voturi)    
      Si eu m-am gandit la Soros (Vineri, 17 iunie 2011, 14:19)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Nu exclud ce zici mai ales ca e stiut faptul ca nimic nu e ceea ce pare la prima vedere.
    • +5 (5 voturi)    
      de acord (Vineri, 17 iunie 2011, 16:13)

      jmx [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      poate ar trebui puse vorbele tale inaintea oricarui articol cu si despre unguri, prea "dezinteresat" promovate de Hotnews dimineata, la pranz si seara.

      Promovarea sovinismului si separatismului ungurilor este evidenta pe Hotnews, Goebbels fiindu-le cu siguranta un mentor, prea urmandu-i strategiile.

      De cateva zile observ ca alte probleme nu mai sunt in tara asta, in opinia Hotnews. Chiar articolul acesta, initiat ieri, a stat si astazi, toata dimineata in prima pozitie pe site.

      De cand cu reorganizarea asta teritoriala, toate parerile neavenitilor unguri de prin toate organizatiile lor de bucatarie au fost prezentate si promovate in nenumarate articole atat pe acest site cat si pe site-urile lor partenere, desi ungurii nu sunt decat maxim 6% din populatie.

      Urmaresc Hotnews inca din perioada lui de tinerete, de gazeta de perete, cand avea si un alt nume; am promovat site-ul printre prieteni si cunoscuti, insa daca vor mai continua cu magariile astea, ma vor pierde de client la fel cum m-au pierdut si irealitatea si antenele.

      Am zis!
    • +5 (9 voturi)    
      returnarea datoriei catre Soros (Vineri, 17 iunie 2011, 16:58)

      LEC [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Domnilor,
      Daca aveti nervi si curiozitate, faceti o lista cu persoane (actual) publice, care au beneficiat financiar de banii d-lui Soros.
      Practic , Soros le-a cumparat constinta, le-a dat burse , sponsorizari ,le-a tiparit carti, i-a dus la seminarii, etc, etc

      Pai toti acestia , sunt ca si vanduti... n-au alta cale decat sa joace ceardasul lui Soros, toata viata lor.
      Ia vedeti,in INSTITUTUL CULTURAL ROMAN, samd
      • +5 (5 voturi)    
        Soros nu-i scuza pe ungurasi... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:15)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui LEC

        ... hai sa fim seriosi, antisemitismul e la moda la BUDOPESTI...
      • +4 (4 voturi)    
        Romania e prietena cu Israel... (Vineri, 17 iunie 2011, 22:31)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui LEC

        ...se va potoli si Soros...iar noi?Noi ne mutam pe alte forumuri...ha,ha,ha...dar nu alea a lui Vitali...cu vila mica...ha,ha,ha...
  • +8 (8 voturi)    
    Mai calm baieti! (Vineri, 17 iunie 2011, 13:42)

    Dakota [utilizator]

    Ungurii astia se streseaza prea mult vis -a- vis de noi! :)))
  • +5 (7 voturi)    
    In (Vineri, 17 iunie 2011, 13:50)

    sabo [utilizator]

    acest context este demn de intrebat:
    la origini cum de s-a mostenit tricolorul?
    Suna ca atunci...in istorie ..tricolorul a ramas de la vechile...traditii populare ...val;ahe..de la vechii romani!
    ei purtau tricolorul inca inainte de facerea Romaniei..etc era un simbol...arhaic foarte cunoscut ..mai degraba asta nu le place! Sau trezit totusi!
    • +5 (7 voturi)    
      cam asta e adevarul... (Vineri, 17 iunie 2011, 15:11)

      d. [anonim] i-a raspuns lui sabo

      ...in Campia Panonica au avut resedinta doua cohorte de daci :"Augusta Dacorum"si "Aurelia Dacorum"-au construit cetatea Aquinum pe locul pe care urma sa ia fiinta-mai tarziu-cetatea Buda ;acesti militari aveau steagul in culorile ce nu plac acum primarului ,desi Matei Corvin a hotarat care sa fie steagul Budapestei;marele rege era un umanist recunoscut,avea cultul cartilor si a avut chiar o biblioteca invidiata de umanistii epocii pentru manuscrisele unice colectionate de rege-s-ar putea ca printre acele documente sa se fi aflat si unele care au justificat impunerea celor trei culori ca simbol al orasului ;dupa moartea regelui,biblioteca a fost risipita-multe dintre documente/carti (care n-au disparut)aflandu-se acum in mari biblioteci nationale europene(de exemplu,in cea a Frantei)
  • +12 (14 voturi)    
    Noi tinuturi romanesti (Vineri, 17 iunie 2011, 13:52)

    Dacul [anonim]

    Pai tocmai am regasit in momentul acesta n tinut romanesc, dar conservat bine - Budapesta, pentru care ar trebui sa luptam sa obtinem autonomia. Nu este normal sa nu gasim placute bilingve (in romaneste si ungureste la intrarea in Budapesta) si sa nu cerem autonomie culturala.
    Daca totusi se va vota pentru schimbarea drapelului, eu propun sa arboreze un steag pe care sa apara o turma de cai care pasc.
  • +11 (11 voturi)    
    nu prea mai e mare lucru de facut (Vineri, 17 iunie 2011, 14:09)

    serj [anonim]

    Ce se mai poate intampla de la o tara cu doar 8 mil de locuitori impotriva unei tari de 22 mil ? ce se mai poate intampla in Transilvania unde 80% sunt romani ? Raspunsul este : NIMIC.
    sper ca am spus totul....nu sunt antimaghiar, ba din contra , as putea spune pro maghiar, dar, totul este sfarsit, din punct de vdere al cifrelor.
  • +6 (8 voturi)    
    chiar va rugam... (Vineri, 17 iunie 2011, 14:14)

    alt adrian [anonim]

    stimati prieteni unguri, sa schimbati steagul pentru ca nici noi nu dorim sa se asemene cele doua drapele.

    este o mare rusine, pentru voi, sa semanati cu romanii asa ca lasati-ne pe noi sa fim mandri,
  • +6 (6 voturi)    
    Ah, mai era un "pod" mic si trebuia rupt... (Vineri, 17 iunie 2011, 14:21)

    Gicu [anonim]

    Ah, mai era un "pod" mic si trebuia rupt... Se gasea un avantaj in asta; poate faceam si noi steagul Bucurestiului cu verde si alb, de ce nu..
  • +5 (9 voturi)    
    Mai bine mai tarziu decat niciodata! (Vineri, 17 iunie 2011, 14:42)

    Avram Iancu [anonim]

    Deci drapelul Romaniei si deci Romania sunt mai bine cunoscute in lume decat Budimpesta si Ungaria! Municipalitatea budimpestana a realizat treaba aceasta!! In sfarsit!
  • +9 (9 voturi)    
    Mda (Vineri, 17 iunie 2011, 15:09)

    Margicu [anonim]

    Steagul dateaza din 1873 fiind practic simbolul nasterii Budapestei prin fuziunea celor doua orase predecesoare. El a mai fost schimbat o data de Horthy (in 1930) cam din aceleasi motive. Revenirea la vechiul steag a marcat si intoarcerea democratiei in Ungaria in 1989. Nu cred ca abandonarea lui sa fie un semn bun...

    Ma rog, acum, de ce nu ar avea si ungurii Funarii lor? Ca doar stema seculara a urbei Clujului, poarta cu hersa, in timpul lui a fost inlocuita cu un kitch heraldic de speriat...
  • +6 (8 voturi)    
    satul (Vineri, 17 iunie 2011, 15:43)

    Clujeanu' [anonim]

    M-am saturat de atata agresivitate maghiara pe care o vad in ultimul an. E o agresivitate dusa pe multe planuri, care disparuse in ultimii ani.
    UDMR-ul a devenit aproape ca Vadim cand le vorbesc maghiarilor in ungureste, nu mai zic de alde Tokes si consilii, organizatii si partidele "secuiesti".
    Foarte urat e ce vine din parte ungurilor din Ungaria lor, de la politicieni, provocari, instigari.
    Nu trece saptamana fara un articol care sa provoace sau sa jigneasca romanii.
    Acum ar fi meritat dat afara de la guvernare forever, UDMR-ul, dar PDL-ul au nevoie de ei ca o alta "solutie imporala" pentru a putea guverna.

    Referitor la multe comentarii despre cat de civilizat e poporul maghiar, sa fim seriosi. Evident au o apropriere mai mare de modelul german in viata cotidiana decat noi, dar numai eu stiu de cate ori mi s-a cerut spaga in Ungaria, inclusiv anul acesta in vama (nu i-am dat nimic unui umflat ce mi-a cerut in romaneste si cand i-am zis ca-l reclam, nu mai stia romaneste).
    • +5 (7 voturi)    
      e steagul Budapestei o chestiune de interes public (Vineri, 17 iunie 2011, 16:09)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Clujeanu'

      ?

      si totusi HN imbratiseaza stirea.

      e oportun ca d-l Dancu sa se vaite de cat de oropsita e Transilvania de catre "mitici" si sa atate nitel orgoliile regionale? - se pare ca pt HN este...

      agresivitatea - maghiara, romaneasca, fie si artificial "transilvaneana" (un mankurt zbiera pe-acolo ca ardelenii nu-s nici unguri, dar nici romani :D ) - este o treaba politico-mediatica, si, cel mai adesea, cu un puternic suport financiar.

      ungurii, secuii sau romanii de rand au alte preocupari, si infinit mai multa intelegere decat reproduce artificial discursul politic sau mediatic.
      • +2 (2 voturi)    
        steagul Budapestei (Vineri, 17 iunie 2011, 23:17)

        LEC [anonim] i-a raspuns lui ...

        Ultima cercetare arata ca , vor sa puna
        cele trei benzi , in pozitie verticala( nu orizontala , ca si acum )

        Astfel , drapelul Budapestei, al Romaniei, al Republicii Moldova , Republica Chad,
        Vor fi identice ca format si culori; vor diferi numai prin stema;
  • +9 (9 voturi)    
    ueeeeei - Budapest is Bucharest ! (Vineri, 17 iunie 2011, 16:01)

    ... [anonim]

    sa-i inglobam, fratilor, intoarcerea Panoniei la tara mama :D

    si-acuma vorbind serios - cu cati din cealalta tabara (unguri / romani) au comunicat toti nationalist-extremistii care se chinuie s-o puna de-un scandal de ceva timp? placute, regiuni, acu' steaguri...

    pe-un site paralel (in toate sensurile cuvantului) - Contributors - nenea Dancu fierbe ceva separatism transilvanean... mai aveti multe, oameni buni?

    am vreo 8 ani de experienta ardeleana / transilvana, am elevi unguri si romani in clase mixte, am prieteni unguri, romani si secui - si NICIODATA, absolut niciodata nu am avut vreun conflict, nici macar vreo discutie in contradictoriu pe asemenea teme. elevii unguri si romani care invata in clase cu predare in limba romana sunt prieteni foarte buni, etnia lor nu este un tabu s.a.m.d.
    exista sovinism / extremism in Transilvania? - desigur - la nivelul brutelor si leprelor exista asa ceva. cum politicienii si afaceristii fac parte fix din aceste categorii, nu inteleg de ce oamenii normali pun botul la asa ceva.
  • -6 (8 voturi)    
    audienta (Vineri, 17 iunie 2011, 16:02)

    Spock [anonim]

    Uite ce audienta au stirile cu caracter nationalist:
    Aceasta stire are actualmente 65 de comentarii si 8900 vizualizari.
    Pe cind o alta stire, ceva mai jos, intitulata "Familia fostului primar al unei comune din Iasi, pictata intr-o biserica langa sfinti" are 4 comentarii si 800 de vizualizari.

    Acum puneti-va intrebarea ce merita sa scrii: articole cu tenta nationalista, sau sa faci un reportaj/ancheta in care trebuie investiti bani si timp? Din care articol vin mai bulti bani?

    Apropo, scriu acest comentariu la ora 16, cind mi-am terminat programul de lucru. Cei 8000 de oameni care au citit aceasta stire inainte de ora 16 lucreaza cumva? Daca da oare unde lucra ca li se permite ca in timpul programului de lucru sa stea pe net?
    • +4 (6 voturi)    
      ciudata ultima ta intrebare (Vineri, 17 iunie 2011, 17:34)

      Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Spock

      de meserie sunt programator si inca nu am lucrat la o firma sau la un client (si cand spun "client" ma refer la banci, societati de asigurare, de factoring s.a.m.d.) care sa nu imi permita accesul la internet! scriu acest comentariu la ora 16:30 (ora locala) si sunt inca la birou. nimeni nu imi atrage atentia ca navighez pe itnernet si raspund la comentarii in loc sa scriu cod.
      cat despre treaba cu "articol cu tenta nationalista", mie mi se pare doar o stire. tenta nationalista este in decizia primariei budapestei. deci si la asta ai dat-o in bara.
      • -3 (3 voturi)    
        programator (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 8:25)

        Spock [anonim] i-a raspuns lui Jagged Fel

        Deci sa inteleg ca toti cei 800 care au comentat sunt programatori freelancer , care muncesc cind vor? Eu la munca n-am net iar mail pot scrie doar la citeva adrese, restul e filtrat si ajunge in /dev/null.
        Despre tenta nationalista da, m-am referit la decizia primariei nu la altceva, deci n-am dat-o in bara, insa tu ca un roman adevarat cu interventia ta ai aratat lumii ce tare-n clanta esti ca lucrezi pentru banci, societati de asigurari etc.... si care te platesc ca sa stai pe net la birfe.
  • -3 (9 voturi)    
    trezirea !! (Vineri, 17 iunie 2011, 16:27)

    Dániel [anonim]

    Si ce aveti voi de comentat ce steag are Budapesta??Cand am trait pe acolo si pe mine m-a socat cat de asemanator este cu steagul RO. Steagul roman a fost coborat la un nivel dezgustator. Il vezi pe daramaturi, pe case de doi bani, cocioabe pe tomberoane si peste tot.Parca ar sugera"n-avem nimic cu ce se iesim in evidenta da' cel putin avem culorile astea 3". In orice tara civilizata steagul este un simbol suprem, se arboreaza la evenimente speciale.Odata prin CJ era plin peste tot cu steaguri,pe fiecare stalp si seful meu american a venit in CJ si m-a intrebat, ce e azi, zi nationala?? Zic eu-nu, doar o zi de luni normala din tara asta...

    sunt de multe ori pe afara si ma intreaba lumea ce sunt?Zic eu: maghiar, daca mi se cere pasaportul si vad pasaportul RO vad o ingrijorare pe fata lor..Doar din acest motiv am depus cerere si pt cetatenia ungara anul asta pe care o sa-l primesc peste putin timp.Pur si simplu nu este trendy sa se afisezi ca si roman in lumea asta. E parca ai zice tigan sau.
    Sa avem dubii: nu o ascultam de aia care zic "mars in Ungaria" (iarasi le caracterizeaza nivelul cultural) pt ca aici am fost, suntem, vom fi si aici ne crestem copiii.Doar vrem altceva si o sa ne facem auzita vocea pana ce acel altceva va fi indeplinit.Europa este despre drepturile tuturor, nu suntem cetateni secundari pe propria noastra tarana. BASTA
    • +3 (9 voturi)    
      cat de sigur esti? (Vineri, 17 iunie 2011, 18:07)

      cat de sigur esti [anonim] i-a raspuns lui Dániel

      1. Cat de sigur esti ca esti maghiar?
      In Evul Mediu romanii trebuiau sa se maghiarizeze ca sa obtina titluri nobiliare -PE PROPRIA LOR TARANA - asa dupa cum te exprimi chiar tu.VEZI Iancu de Hunedoara - sau Hunyadi cum (a mai trebuit sa fie) numit.
      2. Daca esti de orifgine maghiara: maghiarii au venit PESTE romani, practic i-au terorizat (nu toti) pe romani PE TARANA LOR. La a cata generatie esti, nu te supara? Caci daca se cheama ca bunicii tai sunt nascuti aici, atunci tu ESTI ROMAN DE ORIGINE MAGHIARA (daca iti place sau nu). TU ce ai facut sa schimbi perceptia lumii despre Romania, tara ta? Nu dintotdeauna am fost privit stramb de vestici, numai in ultimii sa zicem 10 ani...oare de ce??? E adevarat ca ne dam si noi cu firma in cap, da ia lasa tu infierbantarea si ia intreaba-te: cine are interes sa ii puna jos pe romani? cine are interes sa invrajbeasca doua natiuni care au trait IMPREUNA pe aceeasi tarana sute de ani, fara ca la nivel de Ion si Istvan sa aiba vreo problema? (Erau maghiari care ii ascundeau si aparau pe romani, in timpul lui Horty)...

      3. Si apoi, scuza-ma, ai merita sa ti se retraga cetatenia si sa ti se dea un sut in fund spre o tara (alegerea ta libera) cu care sa te mandresti, daca ti-e atat de rusine ca esti roman incat nici macar nu mai spui ca esti...Normal ca se uita lung la tine, pentru ca in felul asta (spunand una si fiind alta) iti dai pe fata caracterul...
    • +5 (7 voturi)    
      mda... (Vineri, 17 iunie 2011, 20:57)

      mnp [anonim] i-a raspuns lui Dániel

      M-ai lasat masca prietene maghiar... daca ingrijorarea de pe fata unui strain este motiv sa-ti schimbi cetatenia... trage tu concluziile mai departe ca eu nu te cunosc si nici nu vreau sa jignesc.
    • +6 (8 voturi)    
      Hilar... (Vineri, 17 iunie 2011, 22:00)

      Flavius [anonim] i-a raspuns lui Dániel

      "Si ce aveti voi de comentat ce steag are Budapesta??"- Si care e problema ta prietene ca noi comentam ? Aaaah , te simti lezat de orice aluzie a vreunui roman cu privire la Ungaria .
      Insa la noi la romani nu se aplica reciproca , nu ?
      Ca deh , noi suntem antimaghiari , xenofobi si sovini comparat cu voi , care sunteti europeni civilizati .

      Prietene , trezirea la realitate ! Ungaria are procentual la fel de multi tigani ca si romania , daca nu chiar mai multi . Daca vorbim de turism , Romania e cel putin egala . Diferenta e ca voi ati muls de resurse vreo 500 de ani toate teritoriile ocupate ca sa faceti un oras ca Buda(chiar is curios cum i s-a dat cuvantului asta sensul binecunoscut in romana , banuiesc ca vreun ardelean nervos a venit cu ideea).Noi...am avut ceva treaba cu turcii si cu rusii...
      Romania e corupta ? Daca Ungaria nu e cel putin la fel de corupta eu maine ma plimb cu steagu secuiesc prin mijlocu` Clujului . Macar noi nu avem partid fascist in parlament...Si nu suntem la un mic pas de dictatura...
      Nu contest ca aveti un nivel de trai ceva mai bun ca al nostru si ceva mai multe autostrazi , dar ghici ce ? Sunteti datori pana in gat , datorie cat PIB-u(arunca o privire pe la grecia , alta tara dezvoltata si cu datorie mare) ..
      In timp ce noi suntem undeva pe la 30% PIB...
      Iti dau o veste , tarile cu datorii imense sunt fragile si la un moment dat se prabusesc...mai devreme sau mai tarziu...si apoi o sa mananci scoarta de copac pana isi revine economia.

      Asa ca inceteaza sa mai idealizezi Ungaria . Suntem 2 tari sarace si cu probleme .
      Nu iti place Romania , pleaca ! Degeaba zici ca te-ai nascut aici daca inima nu iti bate in locu asta ! Te crezi maghiar ? apoi pleaca !si asa nu te-a invitat nimeni pe plaiu asta ! Nimeni nu te tine , nimeni nu te vrea !

      PS. comentariu de roman de 18 ani...asta ca sa vezi ca generatia tanara mai are un strop de nationalism si luciditate in ea
      • -3 (7 voturi)    
        Pacat ca la 18 ani gandesti asa (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 1:22)

        vali [anonim] i-a raspuns lui Flavius

        Eu sunt un roman care se ghideaza dupa lozinca"fie painea cat de rea , tot mai buna in tara mea", dar sa te imbeti cu apa chioara ...sincer. Tu ai iesit afara? ai vazut ce e pe acolo? ai fost la unguri? ai vazut cat costa mancarea la un supermarket acolo? ai vazut ce autostrazi au? ai vazut cum arata capitala lor? ai vazut Balatonul sau Hajduzobozlo?
        Si nu uita ca Ungaria este o tara saraca si totusi e departe de noi. Nu e o societate perfecta, au si ei coruptie, probleme, politicieni egoisti, baroni, dar sa spui ca la noi e bine si in Ungaria sau Grecia e rau, atunci apuca-te sa consumi date macroeconomice si traieste din nationalism pe paine. Grecii protesteaza ca nu mai iau al 14-lea salariu. Ungurii sa nu li se scada nivelul de trai. La noi daca ai un covrig uscat...ei lasa ca azi mananc jumate maine ce mai ramane...mai rau sa nu fie. Dar suntem tari, nu avem datorii mari ca ungurii.Suntem superiori.Ei se duc jos, iar noi crestem. Si nu uita, si in Ungaria si in Grecia s-a trait mai bine si in perioada comunista si dupa 90. Deci in ultimii 60 de ani au dus-o mult mai bine, iar noi suntem primii pe lista numai cand vine vorba de boli, saracie, analfabetism. . .E bine sa fii patriot, dar nationalismul exacerbat nu aduce nimic bun decat saracie, demagogie. Nemtii au fost nationalisti, au crezut in Hitler, in nazism, dar generatia tanara nici nu vrea sa auda de ura rasiala,razboi sau conflicte interetnice. Si-au dat seama ca asta nu aduce nimic bun.La noi generatia tanara,cum esti si tu la 18 ani, se mandreste ca esti un nationalist lucid. Atunci consuma nationalism lucid pe paine si sa imparti acel covrig despre care am vorbit mai sus in 3 sau in 4.Viata frumoasa ne asteapta in tara asta.....
        • +5 (9 voturi)    
          Ba foarte bine ca gandeste, nu ca altii! (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 3:51)

          nemanipulabila [utilizator] i-a raspuns lui vali

          Mie imi pare ca exprima un nationalism normal, echilibrat si fara urme de extremism... "inceteaza sa mai idealizezi ungaria" zice el, si asta iti recomand si tie. De ce? Pai ia zi-mi tu mai Vali cum crezi ca ar fi aratat Romania si romanii daca nu i-ar fi tremurat mana lui Churchill cand a tras dunga pe servetzel la Yalta si am fi cazut si noi in sfera de influenta a rusilor de numai 50% ca in cazul Ungariei. Hai fa un efort de gandire... poate ar fi aratat si Romania altfel si romanii erau mai civilizati (pentru ca sa stii... propaganda sovietica si 60 de ani de comunism nebun au schimbat mentalitatile din pacate, astfel incat needucati civic, neinformati, enclavizati si fara sa fi avut putina deschidere catre vest... am ajuns sa votam cu 95% alta minciuna nomenclaturista... care dureaza si in zilele noastre)
          Eu nu cred ca sunt ungurii sau altii mai breji, cred doar ca daca am fi avut conditii istorice egale eram cel putin la acelasi nivel cu ei sau cu alte tari asemanatoare.
          Fii mai patriot - cum zici chiat tu in mesajul tau, si fii si tu un pic, doar un pic nationalist - exact atat cat sa nu-i ridici pe altii in slavi si cat sa te ambitioneze sa-ti doresti si sa participi la mai binele pt romani....
          Nu confunda acest tip normal de nationalism cu extremismul si fascismul ca le cam amesteci.
        • +6 (6 voturi)    
          Nu ai inteles ideea (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 4:18)

          Flavius [anonim] i-a raspuns lui vali

          "Nu contest ca aveti un nivel de trai ceva mai bun ca al nostru si ceva mai multe autostrazi "
          "Suntem 2 tari sarace si cu probleme .
          "
          Printre altele si asta am scris mai sus dar se pare ca nu ai inteles.Mai citeste o data...

          Nu contest ca se traieste rau la noi , dar totusi ... Unguru` de mai sus si nu numai avea impresia ca Ungaria(ca de altfel orice alta tara de "afara") e raiul pe pamant si Romania e un fel de Somalia...hai sa fim seriosi .
          Eu nu idealizam Romania , incercam doar sa il conving pe cel de mai sus ca nu trebuie sa idealizeze nici Ungaria...
          Si oricum ar fi , romanu are mania de a se vaita , oricat de bine o duce...
          Si la chestia cu covrigu sa ma lasi , trebuie sa fi si prost si lenes ca sa ajungi in stadiu ala .
          Nu provin dintr-o familie bogata , chiar din contra . Nu imi permit adidas si puma si nici Q7 dar nici de foame nu mor . Mama lucreaza , tata lucreaza , eu lucrez vara . Si sa ma crezi cand iti spun ca pe masa mai am si altceva decat covrigi uscati...

          In comentariul tai ai spus :
          "dar sa spui ca la noi e bine si in Ungaria sau Grecia e rau" Unde prietene ? Unde ? Ca eu nu gasesc...Ai citit alt comentariu ?

          Pana la urma viata e asa cum ti-o faci , indiferent unde ai trai .
  • +6 (6 voturi)    
    Buna idee! Le sugerez... (Vineri, 17 iunie 2011, 19:50)

    esop [anonim]

    ..sa puna dungile pe verticala si sa scoata si emblema...:)
  • 0 (0 voturi)    
    2 chestiuni (Vineri, 17 iunie 2011, 21:00)

    visio [anonim]

    1. rog redactia Hotnews sa nu cenzureze postul meu pentru ca est ecorect, sunt in Romajia si am drept de exprimare;
  • +2 (4 voturi)    
    Dungile sunt pe verticala (Vineri, 17 iunie 2011, 23:26)

    Tudor [anonim]

    Chiar ma amuz sa citesc ce va preocupa. De 12 ani traiesc in Canada si am venit pt 2 luni sa-mi vizitez parintii. Cand vad ce va enerveaza ma intristeaza. Eu la Faclutate am facut si heraldica, de ce nu intelegeti ca pe steagul Budapestei dungile sunt pe orizontala si nu pe verticala. Iar pe steagul nostru ordinea este albastru, galben, rosu nu rosu, galben si albastru cum spun 99% din romani. Daca suntem patrioti macar sa invatam ordinea culorilor de pe steagul nostru. Si italienii ar trebui sa se enerveze ca au dungile pe verticala (rosu, alb si verde) iar ungurii pe orizontala( rosu, alb si verde).
    Si in statul New Hamshire, la Concord este rosu alb si verde si nimeni nu spune ca e steagul Ungariei. Astea sunt probleme? de unde atata sensibiltate cand nivelul de trai este in continua scadere? Eu am vorbit si cu unguri aici si nu dau doi bani pe politica UDMR-ului, majoritatea nici nu se mai duc la vot. Chiar nu vedeti ca este o manipulate grosolana din partea unei "elite" care s-a imbogatit si doreste sa distraga atentia de la saracie? Si retineti:Udmr-ul nu poate obtine nimic, daca politicienii romani nu le ofera ceva. Si eu cer un miliard de euro si se iveste cineva care imi face cadou acei bani. Cine e tampit? eu ca il iau sau ala care imi da? Nu vedeti la cine e problema? Chiar nu vedeti?Romanii se simt inferiori si atunci incearca sa compenseze asta prin declaratii patriotice, anti europene, anti unguresti, anti tiganesti etc. Mai bine sa va apucati de treaba, sa faceti multe constructii de genul pasajului de la Basarab si atunci veti putea fi superiori, veti trai mai bine, si o sa puteti sa dati o lectie sasilor, ungurilor sau cu cine aveti voi ceva. Dar sa mori de foame si sa te ocupi de steaguri, de harti, de numele regiunilor este un primivitism inacceptabil pt sec 21. Iar cand vii in tara si vezi ce este aici, comparativ cu ce am vazut in Occident, este clar ca natiunea romana se ocupa de orice numai de ce trebuie nu.
    • +5 (5 voturi)    
      Si totusi... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 10:30)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

      Cum iti pare urmatoarea idee:
      - steagul budapestei seamana (mai bine zis: nu seamana, dar are aceleasi culori) cu alte 3 steaguri nationale
      - primarul din budapesta decide ca trebuie schimbat steagul, dar nu pentru ca seamana cu alte 3 steaguri nationale (ro, md, ciad) si pentru ca seamana cu cel romanesc.
      Eu i-as propune d-lui primar sa extinda enuntul la ceva asemanator cu: 'schimbam steagul cu un model care poate fi mai usor confundat cu alte drapele nationale'.
      E o totala lipsa de diplomatie (a se citi badaranie si imensa lipsa de respect fata de o tara intreaga) sa afirmi ca acea asemanare este un motiv plauzibil pentru schimbarea steagului orasului.
  • +4 (4 voturi)    
    adauga si deschide.... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:10)

    MOhttp:// [anonim]

    To:
    "q" <udmr[a]senat.ro>

    roncea.ro/2010/10/28/un-documentar-cutremurator-a-fost-odata-in-transilvania-marturii-si-filmari-despre-atrocitatile-maghiare-la-ocuparea-ardealului-video/

    From: bela ke .................
    Subject: Re : A fost odata Transilvania - un documentar cutremurator !!!
    To: "M O
    Date: Friday, June 17, 2011, 1:54 PM

    Poate te mirà faptul cà iti ràspund ,fiind-cà sint ungur; Am vàzut filmul pinà in capàt si ma socat . E trist ; De asta n'am stiut,cind auzeam vorbind de asemenea lucruri ziceam ca sint numai vorbe Mi'e rusine iti spun foarte serios. O scormonim trecutul ca sà aflàm adevàrul ,dar bine ar fi sà ne impàcàm Dar impàcare fàrà iertare nu existà
    ===============================================================
    • +3 (3 voturi)    
      Socant.. (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 20:14)

      Flavius [anonim] i-a raspuns lui MOhttp://

      Am ramas socat de documentar . Incredibil...
  • +3 (3 voturi)    
    Radu (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 12:48)

    Radu [anonim]

    Vroiam sa spun ca eu sunt un alt Radu si nu impartasesc parerile tizului meu, desi am fost la Budapesta de tspe ori si sunt muresean, deci am contact cu civilizatia maghiara autohtona zilnic. Tre sa-mi schimb numele pe forum ca se creeaza confuzii, Ca si cu steagul Budapestei :)
  • +2 (4 voturi)    
    Buda( adica Toaleta) (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 12:53)

    Budapestescu [anonim]

    Ungurii sunt buni de Jandari (Jandarmi) si cam atat..asa zicea bunicu meu d-zeu sa-l ierte...in rest , multa ura si prostie in ei , inculti si o nota de superioaritate incredibila pentru o natiune aproape nula in istorie.Si-.Au autoinventat o istorie proprie in care sau pus singur inrolul de "supernatiune" cand ei de fapt au fost niste mediocri ca si romanii..Turcii le-au construit Buda si Pesta si austriecii au terminat-o in 1850...pe harta din 1906 a lui AUREL POPOVICIU , IN PROPUNEREA DE CONSTITUIREA A STATELOR UNITE ALE AUSTRIEI MARI..BUDAPESTE APARE CA PROPUNERE DE REGIUNE AUTONOMA GERMANA...http://ro.wikipedia.org/wiki/Statele_Unite_ale_Austriei_Mari
  • +2 (2 voturi)    
    Ce face primarul Budapestei e o prostie... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 13:28)

    Costin1968 [utilizator]

    ...ar trebuii sa fim mandrii ca avem culori comune, romanii si budapestanii...ce ziceti baieti?
  • 0 (0 voturi)    
    istorie nimic? (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 15:53)

    Paul [anonim]

    Ma asteptam totusi la ceva informatii istorice despre steag. Se pare ca steagul actual provine dintr-un steag al orasului Pesta (dar care nu avea stema), in timp ce steagul Ungariei rosu-alb-verde e de fapt steagul vechiului oras Buda. Ungurii le-au combinat prima data dupa primul razboi mondial, creand un steag rosu-galben-verde, probabil satui de steagul Romaniei care le-a fluturat in fata ochilor cateva luni bune, dupa celebra ocupatie. Iar apoi la un moment dat se pare ca au revenit la rosu-galben-albastru. Pe care acum iar vor sa-l schimbe. L-au tot schimbat de-a lungul vremii, nu e mare lucru, insa nu stiu daca era cazul chiar acuma, in criza. In fine, treaba lor, nu stiu de ce ne agitam noi atat...
    • +2 (4 voturi)    
      Ce treaba lor? (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 16:31)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      ...sa se duca inapoi in Asia pentru a povesti urmasii lui Tucutum, cum i-au civilizat si crestinat nemtii ca sa se linisteasca salbaticii...Ia uite l-i s-a urcat la cap, civilizatia, e 100% germanica civilizatia lor, ce figuri de buftea...
  • 0 (0 voturi)    
    Ok (Duminică, 19 iunie 2011, 18:33)

    screwball [anonim]

    Salut decizia Budapestei de a propune aceasta solutie. Altfel, nu vad deloc imposibil ca ai nostri guvernanti sa ceara schimbarea tricolorului romanesc in favoarea ungurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Bine fac (Duminică, 19 iunie 2011, 21:45)

    Ioan [anonim]

    Este foarte bine sa-si schimbe steagul pentru a nu fi confundati cu ei, asa cum este foarte bine ca tiganii sa se numeasca tigani si nu romi, pentru a nu mai fi confundati cu ei.
    Asemanarile acestea nu ne fac cinste!...
  • 0 (0 voturi)    
    Praf in ochi (Luni, 20 iunie 2011, 9:56)

    bistrita [anonim]

    Nu stiu de ce se face dtata tam-tam? Daca doresc pot sa puna si zvastica nazista ca drapel, altceva ma revolta: de ce se lace aluzie de Romania. Oare renasc ideile naziste cu privire la oameni superiori, pentru ca considera pe romani ca un popor inferior. Basescu trebuia sa protesteze pentru aluzia asta, dar nu va face nimic pentru ca e las, isi va pierde ultimul prieten cu care se mai poate vedea. Oare nu au amandoi aceleasi vise dictatoriale?
  • 0 (0 voturi)    
    Ardealul (Luni, 20 iunie 2011, 13:04)

    berger [anonim]

    ...nimic altceva nu doresc liderii maghiari si toata suflarea maghiara este educata in aceasta directie inca din primii de ani de scoala. Nu ii intereseaza cu adevarat altceva si unii o spun foarte direct, altii pe ocolite cu vorbe precum "tinut secuiesc", "autonomie culturala"...doar magnificul Erdely sa il aiba din nou si pe urma nu mai auziti in viata voastra de unguri.
  • 0 (0 voturi)    
    pacaleala de 1 APRILIE???? (Luni, 20 iunie 2011, 15:51)

    V [anonim]

    Indraznesc si eu sa intreb ca prostul pe autorul articolului: ce ati baut inainte sa va apucati de scris? Steagul ungariei a fost dintotdeauna rosu alb verde, de unde ati scos chestia cu rosu galben si albastru?

    http://www.google.com/search?hl=en&biw=1272&bih=874&q=hungarian%20flag&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi
  • 0 (0 voturi)    
    Drapel (Luni, 14 iulie 2014, 23:57)

    Kanata [anonim]

    Ungurii ar face mai bine sa-si oficializeze steagul lui Arpad ca drapel national, altfel risca sa tot aibe neplaceri istorice cu trimiteri la tarile invadate,vecine sau influente de la care au IMPRUMUTAT TOTUL. Actualul lor drapel national este nascut de calugarii italieni adusi la curtile regilor unguri inca din secolul XI. Oricat s-ar da ei peste cap, in 896 cand au invadat Pannonia, acolo au gasit romani (vlahi), slavi, germanici si italieni (romani).De la toti au luat cate ceva, inclusiv limba latina oficial folosita in parlament pana in 1880+, alfabetul de la polonezi, traditii pe care si le-au insusit asa de bine incat acum spun ca-s ale lor.