Franta, ingrijorata de discursurile apocaliptice care prezic sfarsitul lumii in 21 decembrie 2012: risc sporit de derive sectare si sinucideri colective

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iunie 2011, 13:17 Actualitate | Internaţional


Discursul apocaliptic al miscarii New Age despre sfarsitul lumii in 2012 ingrijoreaza guvernul francez care noteaza, intr-un raport publicat miercuri, ca astfel de retorici comporta un risc sporit de derive sectare si chiar de sinucideri colective, relateaza AFP.

Rareori un discurs apocaliptic, amplificat acum la infinit pe internet, a avut atat de mult ecou ca cel care anunta sfarsitul lumii pentru data de 21 decembrie 2012, desi acesta este cea de-a 183-a apocalipsa identificata de la caderea Imperiului roman.

"Aceasta data exacta este fondata pe o interpretare a textelor istorice, in special cele ale calendarului Hotzkin al civilizatiei precolumbiene Maya", scrie Georges Fenech, presedintele Misiunii interministeriale de supraveghere si lupta impotriva derivelor sectare (Miviludes) din Franta.

La aceasta se adauga o serie de evenimente astrologice, nevalidate din punct de vedere stiintific: alinierea soarelui cu centrul Caii Lactee, inversiunea polilor magnetici, petele solare etc.

Fara a socoti intrarea in zodia Varsatorului, care, pentru miscarea New Age - sincretism al doctrinelor fondate pe "trezirea spirituala" - va face din anul 2012 punctul culminant pentru ajungerea la o noua realitate.

Teoriile holostice ale acestei nebuloase, potrivit carora "trebuie sa te transformi tu insuti pentru a transforma planeta", se bazeaza pe credinte si practici foarte diverse, de la telepatie, puterea cristalelor, comunicarea fiintelor umane cu entitati din alte dimensiuni si pana la OZN-uri.

Data de 21 decembrie 2012 permite New Age sa-si insuseasca predictiile recurente despre sfarsitul lumii, avansate de miscari milenariste, precum Martorii lui Iehova.

Peste 2,5 milioane de pagini de internet sunt dedicate acestei teme la o cautare pe Google.

In acest contect, Miviludes reaminteste "oroarea dramelor pe care sectele le-au provocat in ultimii ani prin discursul lor extrem de anxios".

"Cine nu isi aminteste de tragedia Ordinului Templului Soarelui?", se intreaba Georges Fenech. In perioada 1994 - 1997, 74 de persoane s-au sinucis in Franta, Elvetia si Canada, convinse ca, in apropierea Apocalipsei, pot ajunge la un loc al puritatii reprezentat de steaua Sirius. "Un loc unde ar trai fiinte de lumina".

Raportul evoca si alte sinucideri colective, precum cea a Templului Popoarelor (914 morti in Guyana in 1978) sau Poarta Paradisului (39 de morti in California in 1997).

"Debusolat de prabusirea ideologiilor sau de criza economica, individul, in cautare de spiritual, devine receptiv la discursurile unor 'guru' care vand la preturi de aur remedii pentru angoasele existentiale", spune Georges Fenech.

La care se adauga stagiile de pregatire si seminariile legate de o noua lume profetizata in 2012.

Notand ca gruparile apocaliptice "inregistreaza o recrudescenta a activitatilor fara precedent in numeroase tari", Miviludes propune puterii adoptarea unui "protocol de vigilenta" pentru a repera riscurile, inclusiv cele presupuse de internet.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3257 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    "Protocol de vigilenta" pt internet? (Miercuri, 15 iunie 2011, 13:32)

    AlinN [utilizator]

    Apocalipsa deja a inceput in 2008 cand criza declansata de crahul petrolier a inceput. Dupa 2015 cand va fi si crahul gazelor si 2020-2025 cand va fi si cel al carbunelui apocalipsa va fi doar un vis frumos, intrucat chinurile vor fi prelungite.
    Acum sa invoci aiurelile cu 2012 si civilizatia maya pentru a opri libertatea circulatiei informatiei, este chiar pervers.
  • 0 (12 voturi)    
    Despre final...:) (Miercuri, 15 iunie 2011, 13:33)

    Iulian [anonim]

    Ceea ce uita aceste organizatii "religioase" este urmatorul fapt: Dumnezeu nu a creat lumea pt a o distruge! In calitate de oameni religiosi ar trebui sa fim mai afectati de sfarsitul propriu si nu de cel general...sau macar de cresterea spirituala.
  • -7 (13 voturi)    
    Apocalipsa (Miercuri, 15 iunie 2011, 13:42)

    John Doe [anonim]

    Lipsa de credinta in Dumnezeu este cred cauza principala a derivei psihice asociata anuntarii repetate a apocalipsei. Nu ne mai rabdam pacatele propri sau ale celorlalti, si ne dorim apocalipsa ca o izbavire finala a chinului acestei vieti in bratele lui aghiuta. Curentul are azi un mare succes prin aceea ca in prezent o tot mai mare parte din umanitate sufera de aceasta lipsa de credinta, si se amplifica acest trend morbid.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 15 iunie 2011, 20:44)

      redscorpion [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      De la credinta pleaca totul. Vedem zi de zi unde duce lipsa de credinta adevarata.
  • +4 (8 voturi)    
    Intoleranță (Miercuri, 15 iunie 2011, 13:58)

    bilbofil [utilizator]

    Dacă un om cade pe panta asta, ajută-l! Dar dacă refuză ajutorul, ca la medic, lasă-l în plata Domunului, cel mult pune-l în carantină și reține-l de la comiterea de fapte penale.

    E dreptul fiecăruia de a-și trăi viața așa cum crede de cuviință.
  • +20 (22 voturi)    
    O sa vina sigur sfarsitul... :) (Miercuri, 15 iunie 2011, 14:04)

    des [anonim]

    De data asta va rog sa nu va mai luati dupa tot felul de prezicatori ci sa ma ascultati cu atentie!
    La inceputul lui 2012 o sa va dau contul meu IBAN... ceea ce trebuie sa faceti este sa varsati acolo toti banii si de restul ma ocup eu!
    Nu avem mult timp la dispozitie... trebuie sa ne miscam repede! :))
    • +7 (9 voturi)    
      haha (Miercuri, 15 iunie 2011, 14:17)

      turbo [anonim] i-a raspuns lui des

      vi`l las si pe al meuuuuuuuuuuuuuuuuu :)))
      • +6 (6 voturi)    
        de ce (Miercuri, 15 iunie 2011, 14:33)

        sterling [anonim] i-a raspuns lui turbo

        de ce isi fac griji..sa lasam selectia naturala sa isi faca treaba :)
    • +4 (4 voturi)    
      =)) (Miercuri, 15 iunie 2011, 14:36)

      ... [anonim] i-a raspuns lui des

      made my day :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i asa de simplu,bace... (Miercuri, 15 iunie 2011, 15:35)

      traian [anonim] i-a raspuns lui des

      Este clar ca ai dreptate!Si ai si cont,in lei tramvai,in ruble,in franci elvetieini,nu conteaza,vad ca ai de toate.Important este ca ai si disponibilitatea de a ne lua de pe umeri povara averilor considerabile pe care le-am strans cu multa,multa truda!Este mare lucru!Cu alte cuvinte vei ramane vesnic viu in sufletele noastre!
      In sprijinul celor care sunt absolut siguri ca vine Sfarsitul trebuie sa va spun cu multa modestie ca sunt mult mai tare decat astia de la Hotnews! Pe surse am primit deja o invitatie telefonica la o conferinta de presa extrem de exclusivista pe tema "Sfarsitul Lumii-Cauze-Viziune-Modalitati si Efectele Apocalipsei Asupra Pretului Benzinei,Motorinei si Apartamentelor vechi de doua camere dinmarile metropole romanesti dupa voievodizare regionala".Organizatorul conferintei de presa cu pricina,eveniment programat a doua zi dupa Apocalipsa, la ora 10 punct ,este,bineinteles,secret de serviciu.Nu-mi permit sa dau pe goarna,nume,indicii sau qalte alea,alea...Doamne fereste!Doar atat pot sa va spun,tipul care m-a sunat se cheama Moe,Toe sau Noe,ceva de genul asta,nu am auzit prea bine ca omul se afla undeva,intr-o zona prin care treceu probail tramvaie sau tir-uri cqare transportau animale...
      Cu alte cuvinte,daca vreti Adevarul Absolut despre Apocalipsa intrati imediat dupa Sfarsitul Lumii ,neaparat,pe Hotnews si la rubrica de comentarii cautati nick name-ul meu si veti afla ce n-ati mai aflat vreodata! Sa mor eu daca va mint,sa n-am parte de bucurii de la vecina din drepta care are barbat!Are barbat plecat la munca in Italia!Servus!
  • +4 (4 voturi)    
    Si daca (Miercuri, 15 iunie 2011, 14:33)

    coor [utilizator]

    ar fi asa , ce ? ce putem face noi , in nevolnicia noastra ? a , sa ne sinucidem ?! i don't think so !
  • +6 (6 voturi)    
    update (Miercuri, 15 iunie 2011, 14:36)

    dam-dam [anonim]

    Franta e ingrijorata ca, de la Nostradamus incoace, n-au mai iesit cu nimic nou, in timp ce Bulgarii au avut-o pe Vanga.
  • +5 (5 voturi)    
    Asta nu prinde la noi (Miercuri, 15 iunie 2011, 14:51)

    ik [anonim]

    Pai nu ne-am ascuns noi de baciul ungurean si de cel vrancean care voiau sa comita infractiunea de tentativa de omor si ne temem de sf lumii? "No way" ca sa citez din cioba nul roman.
  • +2 (2 voturi)    
    milupa (Miercuri, 15 iunie 2011, 16:16)

    Ciprian [anonim]

    "Misiunea interministeriale de supraveghere si lupta impotriva derivelor sectare (Miviludes)". O aberatie frantuzeasca!