Papa Benedict al XVI-lea, intr-o declaratie rara despre nazism: O perioada intunecata

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2011, 14:01 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict al XVI-lea
Foto: Reuters
Papa Benedict al XVI-lea a facut sambata cateva remarci despre viata din Germania in timpul nazismului, afirmand ca a fost vorba de "o perioada intunecata", transmite Huffington Post, citand declaratii relatate de Radio Vatican. Suveranul Pontif, care a fost fortat sa intre in organizatia paramilitara Hitler-Jugend cand era tanar, a facut de-a lungul timpului putine mentiuni legata de acea perioada.

Liderul Bisericii Catolice, care a fost nascut in Germania, a vorbit sambata despre evenimentele din urma cu 70 de ani, o perioada "deja marcata de razboi", in care Adolf Hilter "subjugase deja" mai multe tari: Polonia, Danemarca, Belgia, Olanda, Luxemburg si Franta.

Papa Benedict al XVI-lea (84 de ani) a afirmat ca "parea ca Europa era in mainile acestei puteri, ce punea sub semnul intrebarii viitorul crestinitatii".

Potrivit Radio Vatican, Papa a facut aceste afirmatii in timpul unei intalniri pe care a avut-o sambata cu membrii unui grup catolic din Regensburg, la care el a aderat cand avea 14 ani.

Perioada nazista reprezinta un moment controversat in trecutul actualului Papa.

Potrivit informatiilor, Suveranul Pontif a fost fortat sa intre in Hitler-Jugend cand era tanar, aderarea la organizatia paramilitara fiind, dupa decembrie 1939, obligatorie pentru toti baietii germani la implinirea varstei de 14 ani. Conform declaratiilor fratelui sau, Joseph Ratzinger refuza insa sa participe la intalniri. In 1943, in timp ce urma cursurile seminarului, el a fost incorporat in trupele anti-aeriene, dupa care s-a pregatit in fortele de infanterie germane. In 1945, pe masura ce armatele aliatilor se apropiau de liniile unitatii sale, Ratzinger a dezertat, ajungand la casa natala din Traunstein. Trupele americane l-aun inchis intr-un lagar pentru prizonierii de razboi, fiind eliberat cateva luni mai tarziu, in vara lui 1945 (sursa Wikipedia).


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2381 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    nazismul.. (Duminică, 29 mai 2011, 15:33)

    danarad [anonim]

    o fi distrus si civilizatiile sudamericane, nu biserica catolica..
    • +1 (1 vot)    
      un cuvant descriptiv (Duminică, 29 mai 2011, 21:25)

      visio [anonim] i-a raspuns lui danarad

      ar fi fost suficient: Inchizitia
      in atentia postacilor superculturalizati, cititi despre inchizitie, vedeti cate sute de ani a tinut omenirea in intuneric si apoi mai veniti cu idei; o fi omorat nazismul mai multi indivizi decat biserica inchizitionala, insa au facut-o in numele altor oameni; dsar bizerica a omorat oameni in numele lui Dumnezeu; scuzele, regretele nu interseaza; oricum, preotii sunt cei mai lenesi oameni, cei mai lasi, cei mai perfizi; fiecare individ se gandeste la unele si altele misterioase, dar preotii vorbesc in numele lui dumnezeu; mai mare trufie si tupeu ce mai vreti? mai mergeti l ascoala, mai cititi o carte si apoi intrebati un preot de formula apei, sa nu mai zic de formula 1....
      • 0 (0 voturi)    
        NEAH (Duminică, 29 mai 2011, 23:37)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui visio

        preotii nu trebuie sa stie formula apei, ci sa te invete sa fii mai bun. 2-3% dintre ei reusesc, restul sunt niste bijnitari, ca si politicienii. Si ei sunt tot niste politicieni... iti vand o himera.
  • +3 (3 voturi)    
    istorie... (Duminică, 29 mai 2011, 16:22)

    istorie [anonim]

    nazismul e posibil sa fi fost o perioada intunecata cu toate ca liderul nazist si-a platit pana in ultima zi contributia la biserica catolica si a cennzurat un pic carti scrise de cei mai buni sustinatori ai sai din ss. Dar ce grad de comparatie mai greu sa gasim pentru perioada stalinista? dar ce atribut sa gasim zilelor noastre cand se ataca cu nerusinare credinta crestina si tot ce avem sfant noi astia majoritatea" indoctrinata si habotnica"... sa faca Sanctitatea Sa o analiza si sa spuna cand era totusi mai corect...
    • +1 (1 vot)    
      neruşinare.. (Duminică, 29 mai 2011, 17:40)

      calin [anonim] i-a raspuns lui istorie

      Într-adevăr, noi neruşinaţii utilizatori de creier atacăm "credinţa" în duhuri şi spirite fantomatice... Urâtă perioadă, n-am ce zice, când raţiunea încearcă să predomine fricile şi credinţele epocii de bronz. Ba unii dintre noi avem chiar neruşinarea să atacăm şi credinţa în Moş Crăciun şi iepuraşi pascali. Ptiu drace !
      • 0 (0 voturi)    
        nu intelegi (Duminică, 29 mai 2011, 23:41)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui calin

        religia este facuta pentru cei ce nu inteleg altceva decat "duhuri si spirite", dar iti da o conduita morala. Un om destept, nu mai stiu care, spunea "Fara religie nu ar exista morala".
        • 0 (0 voturi)    
          înţeleg (Luni, 30 mai 2011, 10:48)

          calin [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          Spunea, dar nu argumenta. Hai că-ţi argumentez eu de ce nu e aşa. Morala e necesara pentru supravietuirea societăţii. Dacă-ţi fac bine, îmi vei face şi tu bine şi toată lumea are de câştigat. O societate care nu respectă regula asta, nu supravieţuieşte. Deci morala are sens dpdv evolutiv. Maimuţele au morala, chiar şi peştii pirania au morală (nu se mănâncă între ei). Ce religie au ăstia ?

          P.S.
          ţi se pare moral să-ţi omori copilul dacă e neascultător ? sau pe homosexuali pentru că au altă orientare sexuală ? citeşte Deuteronomul şi Exodul ca să vezi ce moralitate are duhul la care te închini ...
          • 0 (0 voturi)    
            morala (Luni, 30 mai 2011, 21:44)

            alex [anonim] i-a raspuns lui calin

            Amice, fii mai de actualitate, citatele din Vechiul Testament sunt depasite de vreo 2 milenii.

            Cat despre existenta "moralei" la maimute, si animale in general, perla asta de unde ai scos-o?
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Duminică, 29 mai 2011, 18:06)

    Heydrich [anonim]

    La discovery am vazut ca pe paftalele centurilor nazistilor scria Got mit us sau cam asa ceva adica Dumnezeu e cu noi!! cum au pus atunci crestinismul; in pericol, mai ales ca la sfarsit vaticanul i-a ajutat sa fuga in america de sud? ceva nu se potriveste stimate autor!
    • 0 (0 voturi)    
      re (Duminică, 29 mai 2011, 21:22)

      golanitzky [utilizator] i-a raspuns lui Heydrich

      faptul ca iti tatuezi pe frunte "cred in Dumnezeu" nu te face crestin...scrie in Biblie de zece ori pe fiecare pagina...
    • 0 (0 voturi)    
      really? (Duminică, 29 mai 2011, 22:09)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Heydrich

      Mai usor cu tupeul ateist si pervertirea adevarului!!

      Daca nazistii chiar erau cu "frica" de Dumnezeu, atunci cum explici miile de clerici catolici si protestanti morti in lagare, multi fiind ulterior sanctificati de catre Vatican?
      • 0 (0 voturi)    
        nu, nu (Duminică, 29 mai 2011, 23:43)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui alex

        dar cum explici salvarea a sute de nazisti de catre Vatican?
    • 0 (0 voturi)    
      ?? (Duminică, 29 mai 2011, 23:42)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Heydrich

      pai si pe dolar ce scrie? "In God we trust". Cred ca e vorba de trusturi.
  • 0 (0 voturi)    
    e bine (Duminică, 29 mai 2011, 20:34)

    gestapo [anonim]

    e bine ca ereticu asta gandeste despre nazism astea, da despre comunism nu zice nik si nici despre masonerie. criticam fara sa cunoastem , judecam si vom fi judecati............cand un personaj publik nu are argumente incepe cu nazismul si hitler, dar niciodat nu se atinge nimeni de stalin, lenin, hrusciov, brejnev , andropov , tito, pol pot, mao , kim il sung , ho shi min, saddam , castro , che , ceausescu , honeker saul alti tirani criminali. ue refuza sa judece comunismul si atrocitatile lui. Injur de 100 de milioane de mori in toata lumea , aste sunt numai cei ucisi si numai vorbim de lagarele create mai intai de comunisti.........priviti chiestiunea din partea cealalata a medaliei.
  • 0 (0 voturi)    
    Vaticanul şi legionarii (Duminică, 29 mai 2011, 21:53)

    cobra [anonim]

    Ar trebui să spună suveranul pontif şi cum a susţinut Vaticanul pe legionari la sfârşitul celui de-al doilea război mondial.
    • 0 (0 voturi)    
      ai citit (Duminică, 29 mai 2011, 23:46)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      ai citit in ORIGINAL statutul legionarilor? Romania era sfanta. De aia i-au vanat comunistii prin toti muntii.
  • 0 (0 voturi)    
    mesaj important... (Duminică, 29 mai 2011, 22:11)

    mary [anonim]

    ...dat de Papa Benedict XVIlea. Ramane insa ca mai multi germani sa subscrie la acest mesaj lansat de Papa.