Un cuplu de canadieni tine secret sexul copilului pentru "a-i da mai multe sanse in viata"

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 19:05 Actualitate | Internaţional

Un cuplu de canadieni din Toronto a decis sa tina secret sexul copilului lor, pentru a-i oferi acestuia "mai multe sanse", transmite YahooLife&Style, citand un material din Toronto Star. Kathy Witterick si David Stocker sustin ca Storm, bebelusul lor in varsta de patru luni, nu va fi crescut "nici ca baiat, nici ca fata", urmand ca el/ea sa-si aleaga sexul atunci cand va creste.

Witterick si Stocker au dezvaluit numele copilului doar membrilor apropiati ai familiei, intre care cei doi baietii mai mari pe care ii au, unui prieten si celor doua moase ce au asistat la nastere, care a avut loc la casa cuplului.

Dupa ce Storm s-a nascut, in ziua de Anul Nou, parintii sai au trimis un email restului prietenilor si apropiatilor, in care au scris: "Am decis sa nu va dezvaluim sexul lui Storm - un omagiu adus alegerii intr-un loc al limitarii, o luare de pozitie pentru ceea ce lumea ar putea sa devina in timpul vietii lui Storm (un loc mult mai progresist?...)".

Cuplul de canadieni a relatat ziaristilor de la Toronto Star ca a primit o multime de mesaje critice. Prietenii lor si-au exprimat ingrijorarea ca lipsa definirii unui sex al copilului il va face pe acesta vulnerabil in viitor in fata hartuielilor.

Alte persoane au afirmat ca Witterick si Stocker nu fac altceva decat sa-i ia copilului dreptul de a alege singur, implementandu-si propria lor ideologie asupra micutului.

Tatal copilului si-a aparat decizia de a tine secret sexul copilului, afirmand: "daca vrei sa cunosti cu adevarat pe cineva, nu intrebi ce are intre picioare".

Potrivit Toronto Star, cei doi canadieni sunt decisi sa-si creasca copiii in afara constrangerilor pe care societatea le impune barbatilor si femeilor, ei dorind ca micutii sa ia propriile hotarari in ceea ce priveste felul in care arata sau se comporta.

Baietii lor mai mari, Jazz (5 ani) si Kio (2 ani), au libertatea de a se imbraca singuri cu ce haine vor, indiferent daca sunt de la raioanele cu produse pentru baieti sau de fete, si sa decida cand sa-si tunda parul. Lui Kio ii place violetul, iar lui Jazz culoarea roz.

Toronto Star scrie ca Witterick si Stocker au decis sa tina secret sexul lui Storm dupa ce Jazz, care are parul lung, a fost confundat cu o fata.


Citeste mai multe despre   






















3424 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    banuiesc (Miercuri, 25 mai 2011, 18:29)

    ady [anonim]

    ca e unul din aia ..cu amandoua intre picioare..o decizie inteleapta
  • +14 (16 voturi)    
    Wow ! (Miercuri, 25 mai 2011, 18:44)

    it_s__not_news [utilizator]

    Ce stire ! Va propun sa faceti un site:
    trivialnews.ro sau ceva de genul asta.
    Sau sa le publicati, in buna traditie, numai la ora 5.
  • +1 (7 voturi)    
    vaaaaaaaaaai, ce draguuuutz!!! (Miercuri, 25 mai 2011, 19:24)

    postac [anonim]

    ce oameni sensibili, cum s'au gandit ei sa indrepte lumea cu al treilea lor nascut!

    ce bine ca pot fi un exemplu si pentru alti sensibili din lumea asta! sa se mai trezeasca draga si mitocanii astia inapoiati, cu religia si cu traditiile lor din mosi stramosi cu tot. puah!
  • +12 (18 voturi)    
    lumea incepe sa fie plina de idioti (Miercuri, 25 mai 2011, 19:46)

    lipa [anonim]

    care nu au ce cauta in prim plan. de asemenea minoritatile lovesc drepturile majoritatii sub aspectul ca sint discriminati uitind ca ei se folosesc de acest lucru discriminind de asemenea. lumea se schimba in ceva infiorator...
  • +9 (13 voturi)    
    din Toronto (Miercuri, 25 mai 2011, 19:46)

    Bogdan [anonim]

    Buna ziua frati romani,

    Traiesc in Toronto de multi ani si astfel de stiri nu mai mira pe nimeni pe aici, astia sunt diliti la cap, bolnavi psihic si anormalitatea aici poarta pentru ei eticheta de "normalitate". Imigrantii nu fac din astea, de regula, numai tampitii lor, creiere fara circumvolutiuni, niste ratati... O natie fara religie, fara valori, fara morala, fara principii. O tara superba de atfel cu in sistem de tot rahatul. Atat de aici din Toronto, Canada.
    • -2 (6 voturi)    
      Incultura (Joi, 26 mai 2011, 8:44)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Amice! Mars afara din Canada. Nu meriti aceasta oaza de civilizatie! Inapoi in Romania unde oamenii nu inteleg ce inseamna sa traiesti pe baza unor principii!
      • +2 (2 voturi)    
        :/ (Joi, 26 mai 2011, 10:43)

        valentin rusu [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        civilizatie incultura ce tot vorbesti acolo omule? ai uitat de unde ai plecat te indentifici prea mult cu stapanii tai sau ce!?stirea asta arata clar k cineva sufera de teribilism cronic ma rog nu ai dreptate sa stii sa nu mai confunzi o tara dezvoltata economic cu o tara civilizata te rog mult.
    • -2 (2 voturi)    
      ba cu valori (Joi, 26 mai 2011, 9:36)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Principala valoare este toleranţa. În principiu toleranţă faţă de ... orice
      • 0 (0 voturi)    
        Noroc cu americanii... (Joi, 26 mai 2011, 18:23)

        citizen X [anonim] i-a raspuns lui dan

        ca nu tolereaza teroristii.
  • +11 (17 voturi)    
    A cui viitor? (Miercuri, 25 mai 2011, 19:49)

    Radu [anonim]

    Decizia este deosebit de eficienta in a nenoroci viitorul propriului copil. Daca ei sunt idioti de ce sa mai nenoroceasca o fiinta umana nevinovata.
  • +4 (6 voturi)    
    si daca nu-si alege nimic? (Miercuri, 25 mai 2011, 20:11)

    adi [anonim]

    Daca o sa creasca "confuz/a" ? Daca o sa-si aleaga pana la urma sa fie baiat sau fata, dar va pierde atat de mult timp incat va fi in urma generatiei lui/ei ? Orientarea sexuala nu e ca religia, sa-ti alegi cand iti vine (chiar minoritatile sexuale sustin ca te nasti hetero, homo sau bi sexual - femeile care isi dau seama eventual dupa 2-3 divorturi ca-s lesbiene cred ca nu intra-n calcul)
    • +3 (3 voturi)    
      Orientarea sexuala? (Miercuri, 25 mai 2011, 19:46)

      DV [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Aici nu e vorba de orientare sexuala ci de identitate de gen, adica cu totul altceva.
      Exista trei variabile: genul biologic (feminin/masculin), identiatea de gen (genul psihologic sau mental, cel cu care se identifica persoana - vezi trangender care au identitate de gen diferita de cea genul biologic) si orientarea sexuala (hetero/homo). Cea mai mare parte a populatiei are acelasi gen biologic cu genul cu care se identifica si orientare sexuala catre genul opus. Dar in rest, orice combinatie intre cele trei variabile de mai sus este posibila si existenta.
      • 0 (0 voturi)    
        dar insist... (Miercuri, 25 mai 2011, 21:33)

        adi [anonim] i-a raspuns lui DV

        Serios, chiar crezi ca parintii copilului la "gen" s-au gandit ? In textul stirii apare de 7 ori cuvantul "sex", cuvantul "gen" niciodata. Inteleg ca ai citit si te-ai documentat ceva in privinta subiectului, dar nu cumva e putin exagerat faptul ca esti atat de categoric/a ? Eu am zis "daca"... Si apropos de "gen", cam care crezi ca-s sansele sa aiba sex feminin si gen masculin sau invers, si sa mai si creasca si sa traiasca fericit(a) pana la sfarsitul vietii ? Sau care-s sansele sa-si doreasca o schimbare de sex in caz ca sexul si genul vor diferi :) ?
      • 0 (0 voturi)    
        combinari de 3 luate cate 3 (Joi, 26 mai 2011, 19:10)

        jj [anonim] i-a raspuns lui DV

        deci, teoretic, poti fi 'biologic masculin', 'gen feminin' si 'orientare homo', ceea ce inseamna ca... esti un barbat.... si te culci cu femei...

        scopul scuza mijloacele...:D
  • +1 (1 vot)