VIDEO SUA: O femeie a fost data jos dintr-un tren dupa ce a vorbit la telefon continuu timp de 16 ore

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 16:09 Actualitate | Internaţional

O femeie din Statele Unite a fost coborata dintr-un tren al companiei Amtrak de ofiteri de politie, dupa ce pasagerii s-au plans ca a vorbit tare la telefonul celular timp de 16 ore neintrerupt, transmite komonews.com. Lakeysha Beard a fost acuzata de tulburarea ordinii publice. Ea a declarat insa ca incidentul a lasat-o cu o senzatie de "lipsa de respect" din partea celor aflati in tren.

Potrivit informatiilor, Beard a devenit agresiva in momentul in care pasagerii i-au reprosat ca vorbeste tare la telefon, intr-un vagon de tren unde producerea de zgomote nu este permisa.

Politistii sustin ca femeie a intrat intr-o "altercatie verbala" cu ceilalti pasageri. Ea a fost data jos din vagon in localitatea Salem (Washington) si pusa sub acuzare pentru tulburarea linistii publice.

Beard a declarat ca incidentul a lasat-o cu o senzatie de "lipsa de respect" din partea celor aflati in tren. Ea a afirmat pentru postul KATU ca vorbea intr-adevar la telefon, insa a adaugat ca nu intelege de ce a trebuit ca ofiterii sa o coboare din tren.

Un oficial Amtrak a declarat ca mai multi pasageri s-au plans ca Beard a vorbit la telefon timp de 16 ore continuu, de la plecarea trenului din Oakland (California). Cand un pasager i-a reprosat ca vorbeste mult prea tare, femeia ar fi devenit agresiva.

Compania feroviara americana are implementata o politica ce interzice pasagerilor folosirea telefoanelor mobile in anumite vagoane, asa-numitele "quiet cars".



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10556 vizualizari

  • +21 (33 voturi)    
    normal... (Miercuri, 25 mai 2011, 15:11)

    Luca [anonim]

    Normal ca era o femeie....doar ele pot vorbi atat :)
    • -8 (20 voturi)    
      // (Miercuri, 25 mai 2011, 16:31)

      smoke [utilizator] i-a raspuns lui Luca

      ei as... sunt femeie si nu imi place sa vorbesc la telefon ...deloc(editat de HotNews.ro)
      • +10 (10 voturi)    
        scuze (Miercuri, 25 mai 2011, 17:25)

        Luca [anonim] i-a raspuns lui smoke

        scuze...nu vreau sa se ofenzeze nimeni....s-a dorit o remarca haioasa :) ..mda...nu poti baga pe toate femeile in aceeasi oala....hmm...pe majoritatea :)
        seara buna tuturor
    • +6 (12 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 mai 2011, 16:33)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui Luca

      tb sa ai o problema grava sa vb atat timp la telefon, restul e cancan
    • +4 (14 voturi)    
      re (Miercuri, 25 mai 2011, 16:49)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Luca

      asta nu-i femeie... e delfin care vorbeste :D
      • +8 (10 voturi)    
        ce ai cu saracii delfini? (Joi, 26 mai 2011, 0:18)

        florin [anonim] i-a raspuns lui marius

        asta mananca delfini la micul dejun...
        • 0 (2 voturi)    
          2-3... (Joi, 26 mai 2011, 13:51)

          me [anonim] i-a raspuns lui florin

          ca nu se satura cu un singur delfin...
    • +4 (6 voturi)    
      Au gresit (Joi, 26 mai 2011, 0:27)

      Gica cefere [anonim] i-a raspuns lui Luca

      Mai bine o bagau la sauna, o mie de abdomene, doua sute de flotari plus vreo trei sute tractiuni in brate si doua saptamani numai supa de varza si nu ii mai ardea-n veci de sporovaiala. American woman... era de mult un cantec
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 26 mai 2011, 16:58)

      george [anonim] i-a raspuns lui Luca

      voi nu vedeti ce e de fapt in spatele acestei stiri asa ca o sa-mi permit sa va traduc. o persoana a deranjat linistea intr-un loc public. pai , frate, au oprit trenul si au rezolvat problema!!! voi nu vedeti???
  • +16 (26 voturi)    
    negresa (Miercuri, 25 mai 2011, 15:31)

    andu [anonim]

    puteam sa jur ca e negresa sau afro. In State am constatat adesea ca cei ce vb tare, sunt putin politicosi, agresivi sunt negrii. Nu am nimic cu ei, unii imi sunt simpatici (pe linie de comedie, vezi un Martin Lawrence, Chris Rock), insa asta e constatarea facuta.
    • +20 (24 voturi)    
      la noi cum e ? (Miercuri, 25 mai 2011, 17:09)

      dan [anonim] i-a raspuns lui andu

      daca stai sa te gandesti bine, la noi tot ... negrii vorbesc tare si ii doare in basca de ceilalti calatori ;)
    • +12 (20 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 mai 2011, 17:27)

      nim [anonim] i-a raspuns lui andu

      Cei care vorbesc tare, sunt nepoliticosi, agresivi sunt cei care au un nivel de educatie mai redus. Se intampla ca in SUA negrii sa aiba un nivel de educatie redus, la fel cum tiganii au in Romania. Asta nu inseamna ca negrii, sau tiganii, sunt nepoliticosi, agresivi datorita apartenentei la o anumita rasa. E vorba doar de educatie.
      • +2 (16 voturi)    
        Albii vor sa-i tina needucati... aha... (Miercuri, 25 mai 2011, 19:55)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui nim

        Si faptul ca prefera sa ramana needucati n-are legatura cu rasa aparent si nu e vina lor chiar in ziua de azi cand le si pregatesc locuri speciale fara examen, e vina tot a "albilor imperialisti"
        • +3 (5 voturi)    
          ... (Joi, 26 mai 2011, 11:50)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

          Cand ai fost crescut intr-un mediu in care educatia nu are valoare, iar orice alta metoda de a te descurca e mai buna, nu ai cum sa faci alta alegere. Esti condamnat din start. Singura solutie ar fi decaderea din drepturi a parintilor care impiedica educatia propriilor copii. Lucru usor de zis, aproape imposibil de facut.
          • 0 (0 voturi)    
            de acord! (Joi, 26 mai 2011, 13:55)

            me [anonim] i-a raspuns lui anonim

            nu poti obliga parintii sa faca niste lucruri...
            in romania cel putin...
            desi unii parinti e clar din start ca o sa le dea o "educatie" copiilor de mama mama...
        • 0 (2 voturi)    
          neamu' prost (Joi, 26 mai 2011, 14:03)

          ci ciong [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

          este universal... si nu tine cont de rasa, culoare, religie bani in buzunare... uite si tu cum arata la 150 de kile... clar o personalitate egoista si frustrata... plus ca e neagra si se gandeste ca toti o asuprim pentru ca e neagra... si suntem niste rasisti slabi care ii vrem ei raul...
      • +1 (1 vot)    
        Nu e asa cum spui tu (Joi, 26 mai 2011, 15:38)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui nim

        S-a demonstrat ca negrii au nivele mai mari de testosteron decat albii si IQ mediu mai mic.

        Si intr-adevar au un nivel de educatie mai redus, asta pentru ca nu pot mai mult! La fel ca tiganii nostri. Pur si simplu nu sunt in stare nici macar sa preia o cultura civilizata de la altii si nici nu constientizeaza beneficiile traiului civilizat.

        Educatia e doar un mijloc prin care un om inteligent isi poate atinge potentialul la maxim. Oamenii neinteligenti insa pur si simplu nu au aparatura mentala potrivita, la fel cum nici noi, cei de rand, nu putem toti sa intelegem aspecte ale fizicii cuantice sau unor notiuni matematice superioare.
        • 0 (0 voturi)    
          Vai, ce rasist! (Joi, 26 mai 2011, 19:16)

          citizen X [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          Si ma rog, cine "a demonstrat"?
          • 0 (0 voturi)    
            Mai multi (Vineri, 27 mai 2011, 1:08)

            V.R. [utilizator] i-a raspuns lui citizen X

            Charles Murray, Richard Lynn, Arthur Jensen, Philippe Rushton... Atat Darwin, in cealalta capodopera a sa, "Originea omului", cat si James Watson, descoperitorul ADN si laureat Nobel, sustin ca evolutia prin selectie naturala implica diferente de comportament si de inteligenta intre grupurile de oameni adaptate unor medii diferite.

            Si ce daca e rasist? Ar trebui sa mintim, sa ascundem si sa ignoram rezultatele unor cercetari, de dragul "coeziunii sociale"?

            Eu zic ca nu, E o problema pe care trebuie sa o recunoastem si sa ii ajutam cum putem pe acesti oameni, recunoscand totodata ca nu ii vom putea transforma niciodata pe majoritatea din ei in cetateni model. Pentru romani ar trebui sa fie destul de clara situatia din experientele cu tiganii.
  • +12 (14 voturi)    
    America (Miercuri, 25 mai 2011, 15:40)

    ov1d1u [anonim]

    Nu ştiu cum se face, dar încă de dinainte de a viziona clipul îţi dai seama că ştirea se referă la o "americancă" grasă...
    • +6 (10 voturi)    
      .... (Miercuri, 25 mai 2011, 16:02)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ov1d1u

      pt ca de multe ori a manca in nestire...denota nesimtire. ceea ce aici se potriveste cu vorbitul la telefon timp de 16 ore undeva unde nu ai voie sa vb la telefon....
      cand esti nesimtit.... esti nesimtit oriunde...oricum...in orice privinta...
    • +9 (13 voturi)    
      O fi absolut intamplator ca e obeza si negresa? (Miercuri, 25 mai 2011, 16:57)

      Afro-americanii: 13% din populatia USA [anonim] i-a raspuns lui ov1d1u

      Lakeysha e deja nume tipic pt ghetouri, arata la fel de tipic (obeza- pt cei suferinzi de autocenzura 'corect politic'ului e util de stiu ca ministerul american al sanatatii are politici publice si liste de medicamente destinate exclusiv negrilor din cauza gravelor probleme de obezitate, diabet si boli cardiovasculare intalnite la aceasta minoritate) si e trist ca a confirmat si 'standardul' de comportament afro-american: galagie si agresivitate, lipsa de politete fata de cei din jur.

      Noroc de stramosii irlandezi ai lui Obama, el insusi un euro-african educat in USA si crescut de bunicii sai albi, in Hawai. Ca altfel putea fi si Chris Rock la Casa Alba..
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 25 mai 2011, 15:46)

    Simi [anonim]

    Au si cele romanesti, mai mergeti si cu trenul pentru ca este mai sigur :)
  • +11 (13 voturi)    
    Mai important e altceva (Miercuri, 25 mai 2011, 16:22)

    jules [anonim]

    Oare ce marca era telefonul respectiv de a tinut bateria 16 ore de convorbire ?
    • +6 (8 voturi)    
      ?????? (Miercuri, 25 mai 2011, 15:23)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui jules

      Hmmmm...de priza si incarcator auzishi????
      Tu cauta linistit telefonul ala....:-))))))
    • +8 (8 voturi)    
      ? (Miercuri, 25 mai 2011, 16:26)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui jules

      poate ca doar tinea telefonul la ureche si vorbea singura, sa se dea interesanta.
      • 0 (0 voturi)    
        remake (Joi, 26 mai 2011, 12:53)

        Costin [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Poate se pregatea pentru un remake la Telefonul lui Whoopie Goldberg.
    • +1 (7 voturi)    
      Trenuri (Miercuri, 25 mai 2011, 16:27)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui jules

      aveau si prize de curent in trenul ala, doar nu erau in Romania
      • +2 (2 voturi)    
        ehe.. (Joi, 26 mai 2011, 9:24)

        andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Si unele trenuri din romania au prize 220.
  • +4 (4 voturi)    
    reclama la baterii de mobil? (Miercuri, 25 mai 2011, 16:24)

    dum_i [utilizator]

    :)
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 25 mai 2011, 16:28)

    eu [anonim]

    vagoanele americane au prize unde te legi cu telefonul sau laptopul :)

    asa ca nu a fost problema pentru ea... dar sa vorbesti 16 ore e chiar o performanta
  • +3 (5 voturi)    
    xxxxxxxxxx (Miercuri, 25 mai 2011, 16:40)

    x [anonim]

    Va dati seama ca a rezistat atata timp doar folosind un hands-free, ceva.. Dar.. oare ce si cu cine a putut vorbi atata? Oare tot cu o femeie? :D
  • -10 (14 voturi)    
    Unde este stirea? (Miercuri, 25 mai 2011, 16:43)

    Alex [anonim]

    Care e stirea in tot articolul?
    Vezi http://dexonline.ro/definitie/stire

    Oricum, comentariile la articol demonstreaza valoarea cititorilor Hotnews.
    • +4 (8 voturi)    
      morala , eventual !!! (Miercuri, 25 mai 2011, 16:56)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      vorba multa , "saracia" omului ! ( sic) ! mai citeste si altceva inafara dexului !
  • +6 (8 voturi)    
    Ditamai hipopotamu.... (Miercuri, 25 mai 2011, 19:44)

    MM [anonim]

    Ditamai hipopotamu vorbea la telefon
  • 0 (2 voturi)    
    hmmm (Joi, 26 mai 2011, 0:19)

    hoinar [utilizator]

    Fratilor, voi va dati seama ca asta si pe buda a vorbit la telefon? Ca in 16 ore nu cred ca n-a vizitat o data, macar, baia.
    Brrr.. ce fiinta dubioasa :d.
  • -1 (5 voturi)    
    am patit-o pe pielea mea.. (Joi, 26 mai 2011, 8:27)

    Been there [anonim]

    am avut nenorocul sa merg cu Greyhound (autobuzele alea argintii ale lor) vreo 1.500 km, bineinteles ca am dat peste o groaza de alde "Janique, Keishira, Tylove.." care vorbeau isterice non-stop la telefon, nu conta ca era zi sau noapte (drumul a durat vreo 2 zile). Fereasca sfantul sa calatoriti cu pachidermele
  • +2 (2 voturi)    
    erori (Joi, 26 mai 2011, 9:59)

    Salem [anonim]

    Nu exista un oras SALEM in statul Washington.
    Poate alaturi in statul OREGON.

    Apropo,
    Din Oakland California pana in Salem Oregon sunt mai putin de 1000 km. Trenul nu are cum sa faca 16 ore intre cele doua destinatii.

    Aia a vorbit 16 ore pe peron poate.
    • 0 (0 voturi)    
      Ministerul transpoturilor (Joi, 26 mai 2011, 16:12)

      boagiu [anonim] i-a raspuns lui Salem

      ba DA ca noi reparam calea ferata acolo, de fapt varu' breceanu cu varu' videanu si daca pana la Cta pe 250 de km faci 5-7 ore, la 1000 faci cam 20 de ore
  • 0 (0 voturi)    
    prea multa tehnologie strica ! (Joi, 26 mai 2011, 11:33)

    Bogdan [anonim]

    Acum toate fetele considera ca e o smecherie sa stea cu orele la telefon. Nu mai ai timp sa vb. cu ea fata-n fata ca vb. la tel. Mai bine o suni, poate asa reusesti sa schimbi doua-trei vorbe cu ea (si cu cat subiectul va fi mai intim cu atat ea-l va impartasi cu voce mai tare tuturor pasagerilor din tramvai....:P)
    Tipa din tren pare o femeie in toata regula, dar foarte probabil e doar o aparenta, dezvoltarea mentala oprindu-se pe undeva pe la 13-14 ani...
    Sincer am devenit de-a dreptul dezgustat de femeile care stau non-stop cu urechea pe telefon de parca viata lor ar depinde de asta...
  • +2 (2 voturi)    
    da Dom'le (Joi, 26 mai 2011, 11:55)

    hatru [utilizator]

    Am ajuns sa regret preturile convorbirilor de acum 10-12 ani!
  • +2 (2 voturi)    
    HiMH (Joi, 26 mai 2011, 12:56)

    Alex [anonim]

    BA da ce baterie avea ? Sa nu spui ca era la business si statea cu incaracatorul in priza !

    Oricum dovada de nesimtire, iar dupa prima jumatate de ora trebuia instiintat controlorul.
    Nu conteaza culoarea pielii, nesimtirea e universala !
  • 0 (0 voturi)    
    politisti bravi! (Joi, 26 mai 2011, 12:56)

    androidul cu sobolani [anonim]

    politia americana cred ca intrece in prostie politia romana. probabil va amintiti incidentul de la columbine, cand 2 adolescenti si-au masacrat zeci de colegi, iar politistii "respectau protocolul" stand in fata scolii, ascunsi dupa masini, pana ce atacatorii s-au plictisit si s-au impuscat. bine ca vin cu 2 masini dupa femeiea aia, care oricat ar fi de necioplita, putea fi data jos de angajatii companiei.
    • +2 (2 voturi)    
      Poate (Joi, 26 mai 2011, 13:51)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui androidul cu sobolani

      Poate ca putea fi data jos de angajatii companiei sau de calatori. Insa cei ce aveau dreptul sa o dea jos si sa o amendeze erau politistii.

      In plus, n-au dat-o jos pentru ca a vorbit la telefon, ci pentru ca a devenit violenta atunci cand a fost atentionata.
    • +2 (2 voturi)    
      aprob.. (Joi, 26 mai 2011, 14:03)

      me [anonim] i-a raspuns lui androidul cu sobolani

      numai ca la ei sa nu uitam ca oricine poate avea arme!
      au fost politisti care au murit in sua pentru ca au ramas fara gloante (asta ca sa fezi ce batai sunt acolo)

      pe langa asta e adevarat ca a fost un caz (in florida parca) cand au asteptat aia intariri si stateau in fata scolii cat timp aia omorau linistiti, DAR dupa cazul ala s-au luat foarte multe masuri pentru a impiedica repetarea acelei greseli...

      la noi de exemplu... ce masuri se iau vreodata?!
      • 0 (0 voturi)    
        Masuri (Joi, 26 mai 2011, 15:46)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui me

        Romania e tara linistita in legatura cu ce se mai intampla prin USA. Nu e nevoie sa se ia atatea masuri tocmai pentru ca romanii sunt mai pasnici, dar admit ca cele care se iau sunt prost puse in practica. De aceea nici nu prea simtim ca politia romana e mai putin eficace ca cea americana. Noi avem doar 3% tigani; ei au vreo 20-30% (negri + mexicani). Atata timp cat populatia de culoare ramane mica, sau macar pleaca spre alte meleaguri mai "productive", nu vom avea probleme prea mari.