Benjamin Netanyahu: Sunt pregatit pentru compromisuri dureroase. Va trebui sa abandonam parti ancestrale ale patriei evreiesti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 19:35 Actualitate | Internaţional

Premierul israelian Benjamin Netanyahu s-a declarat marti pregatit pentru "compromisuri dureroase", asigurand Congresul american ca "nu va abandona niciodata cautarea pacii", relateaza AFP.

"Sunt dispus sa fac compromisuri dureroase pentru a atinge aceasta pace istorica", a spus el.

"Nu este usor pentru mine, pentru ca eu recunosc ca intr-o pace adevarata va trebui sa abandonam parti ancestrale ale patriei evreiesti. Trebuie sa se inteleaga ca in Iudeea-Samariteea evreii nu sunt ocupanti", a adaugat primul ministru, referindu-se la Cisiordania.

Benjamin Netanyahu a spus in fata Congresului american ca tara sa se va arata generoasa in ceea ce priveste frontierele unui viitor stat palestinian, reafirmandu-si insa refuzul de a reveni la liniile de armistitiu din 1967, considerate "de neaparat".

"Israelul va fi generos in ceea ce priveste marimea statului palestinian dar vom fi foarte fermi cand va fi vorba de trasarea frontierelor", a precizat el, in acest discurs care nu contine concesii concrete la adresa palestinienilor.

"Recunoastem ca un stat palestinian trebuie sa fie suficient de mare pentru a fi viabil, independent si prosper", a adaugat liderul isralian.

Dar el a repetat ca tara sa nu va accepta sa revina la frontierele din 1967, in conditiile in care presedintele american Barack Obama a apreciat, saptamana trecuta, ca aceste frontiere ar trebui sa serveasca drept baza pentru negocierile cu palestinienii.

"Statutul coloniilor va fi decis doar in cursul negocierilor, dar noi trebuie sa fim cinstiti. Asa ca spun astazi ceva care trebuie spus public, de catre toti cei care sunt seriosi in propunerile de pace: in orice acord de pace, in orice acord de pace care pune capat unui conflict, unele colonii se vor regasi in afara frontierelor israeliene", a declarat el.

In ceea ce priveste Hamas, premierul s-a mentinut ferm pe pozitie, subliniind ca Israelul nu va negocia cu "versiunea palestiniana a al-Qaeda". Hamas, care se afla la putere in Gaza, a semnat recent un acord de guvernare cu miscarea Fatah a presedintelui Mahmoud Abbas.

Bibi Netanyahu, care si-a declarat public dezacordul cu presedintele Barack Obama in chestiunea frontierelor, era presat sa anunte concesii susceptibile sa reinvie procesul de pace dintre Israel si palestinieni.

Unul dintre interesele sale este sa impiedice o initiativa a palestinienilor de a vota la ONU, in septembrie, recunoasterea statului lor.

Acest demers trebuie combatut, a pledat Netanyahu in fata unui Congres unde se bucura de o simpatie larga, fiind aplaudat de numeroase ori.

Benjamin Netanyahu i-a multumit si lui Obama pentru angajamentul sau "ferm" in ceea ce priveste securitatea Israelului.

"Ne-ati oferit foarte generos instrumentele care ne permit sa aparam noi insine frontierele Israelului", a spus el. "Va multumesc tuturor si va multumesc si dvs, presedinte Obama, pentru sustinerea voastra ferma fata de securitatea Israelului. Stiu ca vremurile sunt grele in plan economic. Este ceva ce apreciez profund".

Barack Obama a reamintit, duminica, ca ajutorul financiar american pentru apararea Israelului a atins un nou record sub presedintia sa.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

8300 vizualizari

  • +3 (25 voturi)    
    Domnule Netanyahu se chinuie sa fie struto-camila (Marţi, 24 mai 2011, 19:02)

    Alex [anonim]

    Domnule Netanyahu,
    Nu se poate sa faceti "compromisuri dureroase" si sa pastrati granitele post1967. Alegeti-va retorica si deciziile cu atentie ca nu mai merge smecheria...
  • -3 (27 voturi)    
    hahaha (Marţi, 24 mai 2011, 19:19)

    The Saker [utilizator]

    nu stiu de ce nu cred o iota din ce spune Bibi Netanyahu..e doar praf in ochi sa mai traga de timp, un joc facut pe sest, mana in mana cu guvernul american.
    de altfel..".a precizat el, in acest discurs care nu contine concesii concrete la adresa palestinienilor."
  • -2 (14 voturi)    
    mai crede cineva ? (Marţi, 24 mai 2011, 20:03)

    serban [anonim]

    praf in ochii lumii . ca de obicei nimic concret doar gargara fara continut . sa le multumim ca ne-au bagat in seama .
    • +1 (11 voturi)    
      Ce santaj .... istoric (Marţi, 24 mai 2011, 23:32)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui serban

      "Stiu ca vremurile sunt grele in plan economic."

      Sper ca organizmele internationale sa-si faca datoria daca in toamna Palestina nu primeste inapoi teritoriile ocupate. Astfel, aceste organizme, ar putea dezminti faptul ca sunt conduse de israel.
      Sau poate n-o fac si confirma.

      Dumnezeu sa ne-ajute!
  • 0 (24 voturi)    
    Cind stapinu nui acasa...... (Marţi, 24 mai 2011, 20:10)

    mo [anonim]

    Noi ne jucam in congres, si poate o facem de o miuta fara arbitru, ca tot avem noi mingea!......

    Nu le dam voi sa aiba arme ca stat independent, le dam niste faramituri acolo , si le impunem noi conditiile cum sa facem pace.

    In schimb noi trebuie sa ne inarmam mai bine , ne mai dati voi americani bani si arme, si daca ei fac vre-o miscare le luam tot ce le-am dat si atunci avem motiv sa zicem,,,, vedeti, noi le-am dat stat, si ei nu au vrut.
    Asa da negocieri de pace nu?
    Bravo congres, bravo bibi
  • +4 (6 voturi)    
    Cam asa vad eu lucrurile.! (Marţi, 24 mai 2011, 20:11)

    Nostradamus [anonim]

    Si acum, ca de obicei in asemenea situatii limita, va urma un time out , adica premierul Netanyahu isi va prezenta demisia, "ca urmare a puternicelor presiuni din Kneset" iar presedintele Israelului va dizolva parlamentul si se vor organiza alegeri generale anticipate. Asta va insemna o pauza totala de minimum 6 luni in orice negocieri si reluarea eventuala a discutiilor din nou de la 0, de catre noul premier care va fi ales si care va executa si el obisnuitul balet la Washington si intreg acelasi proces cu care ne-am obisnuit in ultimii ani buni. Iar intre timp, situatia in teren se va degrada iar terorismul va lua un nou avant, conditii in care sansele de pace se vor indeparta din nou, Aceasta este de fapt obisnuita curba ascendento-descendenta a procesului de pace din Orientul Apropiat, conform "foii de parcurs" adoptata cu un numar de ani in urma si care s-a dovedit a avea valoarea unui bilet de tramvay.
  • +2 (26 voturi)    
    Am urmarit... (Marţi, 24 mai 2011, 20:18)

    Knightmare [anonim]

    ... discursul lui Bibi si a fost ca de obicei exceptional. In plus, a vorbit liber fara sa citeasca de pe promter, doar cu ceva notite in fata, ceea ce spune multe, adica chiar crede ce zice. Nu degeaba se spune ca are un IQ undeva pe la 180...
    • +4 (4 voturi)    
      Fanii lui Bibi (Miercuri, 25 mai 2011, 9:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Knightmare

      sunt incintati de performantele lui intelectuale. Etica e ceva care nu se ia in calcul.
      Conteaza ca gargara sa seduca.
  • -2 (8 voturi)    
    despre ce se vorbeste, ceva mai limpede spus... (Marţi, 24 mai 2011, 20:28)

    cap limpede [anonim]

    Problema pentru o pace reala, functionala si apta de a fi intretinuta timp indelungat nu e teritoriul , capacitatea militara sau asezarile evreiesti din Iudeia si Samaria, ci lipsa dorintei de convietuire din partea palestinienilor. Si spun din partea lor si nu numai a teroristilor, pentru ca teroristii ii paraziteaza, dar si ei accepta asta ca pe ceva normal si de dorit.
    Altfel, povestea se desfasoara pe doua judete, ca sa zic asa, din care unul se vrea stat palestinian.
    vezi
    http://www.youtube.com/watch?v=ytWmPqY8TE0
    Si tot timpul, toata lumea uita ca sub mandat britanic s-a facut acest stat palestinian - Iordania - mult mai mare decat Israelul insusi.
    vezi http://www.worldatlas.com/webimage/countrys/asia/jo.htm
    Asa ca, ipotetic vorbind, chiar daca le-ar fi dat din nou un micro-stat, tot ar uita de la mana pana la gura si ar cere din nou.
    Daca am vorbi de portocale, poate ar merge, si le-ar da lumea de mila...dar vorbim de lucruri serioase.
    Cat despre o posibila armata palestiniana, ar fi, dupa parerea mea, o pierdere de timp si bani. Ca sa faci cheltuieli asa de semnificative, ca sa nu zic imposibile pentru economia locala, doar ca sa rezisti trei minute in caz de conflict, eu zic ca nu merita...
    Dar cine sta sa ma asculte...?
    Au ei povesti mai interesante de spus pentru toti gura-casca de pe planeta, carora le este mai usor sa ii asculte decat sa citeasca putina istorie si sa isi exerseze putin bunul-simt.
  • -6 (12 voturi)    
    Netanyahu da dovada de slabiciune (Marţi, 24 mai 2011, 20:38)

    V.R. [utilizator]

    Singura modalitate de a face pace in regiune e aceea de a castiga razboiul. Retragerea Israelului din Gaza a dovedit ca orice concesii sunt praf in ochi. Cum palestinienii sunt prea inapoiati ca sa-l castige, trebuie ca Israelul sa faca acest pas si sa fie necrutator cu palestinienii, majoritatea niste extremisti asemenea nazistilor de odinioara (fara a avea insa puterea lor militara).

    Si americanii au facut astfel de gesturi nemiloase, aruncand mii de bombe peste Dresda si 2 bombe atomice peste Japonia, iar rezultatul a fost pacea si astazi Japonia si Germania sunt tari prospere.
  • +1 (7 voturi)    
    colonii ? (Marţi, 24 mai 2011, 21:25)

    El Condor [anonim]

    Oare ce vre sa zica domnul Netanyahu prin "colonii in afara Israelului ? Se gandeste, asa cum a mai spus-o , de cumpararea unor tari ca Romania ? Atunci s-ar explica politica interna dusa de trioul : blonda,...
    • -1 (1 vot)    
      stii tu ceva, dar... (Miercuri, 25 mai 2011, 10:20)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      ... nu stii bine :)

      Tarile nu se cumpara, ci se cuceresc. Dupa care se administreaza in folos propriu.
  • +1 (7 voturi)    
    Nu inteleg care e diferenta (Marţi, 24 mai 2011, 21:41)

    ready4war [utilizator]

    Care e diferenta intre granitele din 1967 si cele de azi?
    Stiu de Podisul Golan, luat de la Siria, dar care este folosit ca baza militara/poligon si de unde nu a r if dureros sa se retraga.... si de cele 12 colonii din Ierusalimul de Est de unde s-au retras cu scandal acu vreo 3 sau 4 ani.

    Ce mai lipseste din ecuatie si e atat de pretios? Iudeea/Samariteea sunt 2 localitati. oare nu se poate face un compromis?

    Ce nu mai inteleg din vorbele lui: "Israelul va fi generos in ceea ce priveste marimea statului palestinian dar vom fi foarte fermi cand va fi vorba de trasarea frontierelor" .... adica noi ce putem intelege de aici?
    • +1 (1 vot)    
      Iudeea si Samaria (Miercuri, 25 mai 2011, 13:30)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      Iudeea si Samaria e numele unei provincii, nicidecum nu e vorba doar de doua localitati. Este numele dat de israelieni Cisiordaniei (adica Palestina fara Gaza)

      Problema apare din faptul ca exista unele asezari (cum ar fi Ari'el) evreiesti destul de departe in inima Palestinei si care ar ramane complet izolate si deci lipsite de aparare in cazul unei independente a Palestinei.

      Solutia este una clasica: ocuparea integrala a Iudeei si Samariei, instaurarea legii martiale sau macar unor pedepse exemplare pentru orice terorist sau pt oricine sustine teroristii, interzicerea practicarii Islamului, ebraizarea populatiei, deportarea celor ce nu vor sa se supuna noii conduceri.

      Arabii inteligenti se vor bucura sa traiasca intr-un stat prosper, chiar daca la inceput vor fi nevoiti sa faca niste sacrificii dureroase, dar temporare, pana la posibilitatea impunerii democratiei.
  • +3 (7 voturi)    
    care e "compromisul"??? (Marţi, 24 mai 2011, 22:50)

    davos [anonim]

    La ce renunta Israelul?
    • +4 (4 voturi)    
      Moise (Miercuri, 25 mai 2011, 10:56)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui davos

      Renuntza la ce au ei impresia ca e dreptul lor, fiindca asa i-a vorbit o Halucinatie la unu lovit de soare in timp ce s-a ratacit in desert. Parca ii zicea MOISE...?
    • 0 (0 voturi)    
      Datoria suprema a unei tari: sa-si apere cetatenii (Miercuri, 25 mai 2011, 13:34)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui davos

      Israelul a renuntat demult (sub presiunea SUA) la dreptul de a-si apara cetatenii.

      Sa fi procedat la fel conducerea Romaniei daca ungurii ar fi aruncat cu rachete peste granita, distrugandu-ne proprietatile si punand in pericol vietile membrilor familiilor noastre, cativa dintre noi ne-am fi unit demult sa le oferim unor astfel de conducatori pedeapsa clasica pentru TRADARE.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu stiu daca corespondentul a inteles discursul (Miercuri, 25 mai 2011, 3:46)

    mucenic [anonim]

    Am auzit fiecare fraza importanta din discursul lui Netaniahu comentata. In foarte putine cuvinte el i-a spus lui Obama ca propunerile lui sant inacceptabile si daca nu renunta la propunerile facute, evreii nu vor mai face nicio contributie la viitoarele alegeri.