Prezicatorul apocalipsei spune ca a gresit: sfarsitul lumii va fi de fapt in octombrie

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 14:22 Actualitate | Internaţional

Predicatorul fundamentalist Harold Camping, care a devenit celebru pentru ca a prezis apocalipsa pe 21 mai 2011, spune ca a gresit din nou calculele si ca sfarsitul lumii va avea loc de fapt pe 21 octombrie 2011, potrivit BBC.

Camping, 89 de ani, care este fondatorul organizatiei crestine si postului de radio Family Radio, spune ca a avut o revelatie ca Dumnezeu va cruta umanitatea de "iadul pe pamant" inca 5 luni, dupa ce, la sfarsitul saptamanii, a studiat din nou Biblia.

Predicatorul a declarat ca se simte groaznic pentru greseala facuta, insa nu poate da sfaturi financiare celor care si-au cheltuit toate economiile crezand ca sfarsitul este aproape.

Family Radio International a cheltuit milioane de dolari pe transmisiuni, panouri, bannere si alte forme de promovare a predictiei.

Unii adepti si-au donat averile sau bunurile inainte de 21 mai, iar multi dintre acestia si-au exprimat socul pe care l-au avut cand niciun cataclism nu s-a intamplat in ziua respectiva.

Declaratiile au fost facute luni, intr-o emisiune radio de 90 de minute care a inclus si intrebari de la reporteri. Camping a spus ca s-a simtit groaznic si s-a refugiat la un motel cu sotia sa.

Camping a calculat momentul exact al Apocalipsei plecand de la Potop, 4.990 de ani inainte de nasterea lui Iisus si adaugand 7.000 de ani, deoarece in Biblie "Dumnezeu ne aminteste ca o zi este ca o mie de ani". Dupa aceasta adunare, el a scazut un an din cauza diferentelor de calendar intre Vechiul si Noul Testament. Astfel a ajuns la 2011, potrivit site-ului Family Radio al lui Camping.

Nu este prima data cand Camping rateaza data apocalipsei. Anterior, Harold Camping anuntase sfarsitul lumii pentru data de 6 septembrie 1994.

Calendarul mayas a fixat, la randul sau, sfarsitul lumii in 21 decembrie 2012.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5633 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    va spun eu cind va fi sfirsitul lumii (Marţi, 24 mai 2011, 13:24)

    dan [anonim]

    sfarsitul lumii va fi atunci cind Romania va termina cei 8-900 km de autostrada, ca la cat suntem de blestemati ca natie, cand o sa fie gata nu o sa putem beneficia de ele
    • +4 (6 voturi)    
      informatie (Marţi, 24 mai 2011, 13:35)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Ai nostri sunt asa de bine informati, incat ei stiu ca vine sfarsitul lumii, asa ca ce rost mai are sa se agite cu constructia de autostrazi...?

      Lasand gluma la o parte, petrolul se va scumpi asa de tare, incat nu vom mai avea nevoie de autostrazi...
      • +4 (4 voturi)    
        electric (Marţi, 24 mai 2011, 14:47)

        vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

        Sa nu uitam de masinile electrice :)
        • +1 (3 voturi)    
          atunci ne trebuie luna parc (Marţi, 24 mai 2011, 14:06)

          drac vladul [anonim] i-a raspuns lui vlad dracul

          un circuit de masinute de la constanta pana la episcopia bihor. a ?
        • +5 (5 voturi)    
          Masini electrice... (Marţi, 24 mai 2011, 15:02)

          Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui vlad dracul

          ..care vor functiona pe baza de traznete. Cele din urma.
          • +3 (3 voturi)    
            Plin (Marţi, 24 mai 2011, 14:32)

            Gamma [anonim] i-a raspuns lui Cavalerul Bizantin

            Cand se aprinde becul la benzina la o masina obisnuita tocmai aveti un "electric" plin . Enjoy !
  • +13 (13 voturi)    
    ajunge (Marţi, 24 mai 2011, 14:08)

    xy [anonim]

    Acum daca s-a amanat, o sa terminati odata cu obsesia asta pentru un dobitoc? Peste tot in presa romana numai stiri cu dobitocul vad, de parca ar fi cel mai important lucru care se intampla pe lumea asta.
  • +7 (7 voturi)    
    revelatie (Marţi, 24 mai 2011, 14:20)

    terminator [anonim]

    Citind ziarul Libertatea am avut si eu o revelatie in dimineata asta, bosorogul n-o mai duce pana in octombrie.

    Cat despre fraierii care si-au donat averile nu le pot da sfaturi financiare insa asa un sfat de viata, sa nu faca copii.

    Asta la vista mosule!
    • +6 (6 voturi)    
      ce idiotenie, (Marţi, 24 mai 2011, 15:48)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui terminator

      daca tot e "sfarsitul lumii" de ce iti mai donezi averea? cui mai foloseste daca este sfarsitul?
  • +5 (7 voturi)    
    Domnule I.R. (Marţi, 24 mai 2011, 14:26)

    Nemessiss [utilizator]

    Calendarul maya spune ca in 2012 se termina nu mare ciclu ... nu spune nicaieri ca se sfarseste lumea ....
    • +4 (4 voturi)    
      li s-o fi terminat piatra.. (Marţi, 24 mai 2011, 15:04)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Nemessiss

      pe care au scris calendarul.

      aia isi jertfeau copiii de tineri, zeilor, si noi credem voiosi in bazaconii.
      • +5 (5 voturi)    
        :)))))) (Marţi, 24 mai 2011, 15:40)

        dfvd [anonim] i-a raspuns lui hash

        nu ca altii care jertfeau copiii de batrani =))
  • +4 (4 voturi)    
    E ok (Marţi, 24 mai 2011, 14:33)

    SKB [anonim]

    Nu-i primul, nu-i ultimul, dar vad ca e perseverent. Ma intreb la a cata "ratare" nu va mai avea discipoli.
  • +2 (2 voturi)    
    Sfarsitul! - Care sfarsit? (Marţi, 24 mai 2011, 14:52)

    bubu [anonim]

    De ce va preocupati de sfarsit cind voi sunteti vii !!!
    Cei care fac asta sunt aproape de el !
    Asa ca , nu dati ascultare celor cu mult EGO, care nu au nici o legatura cu Dumnezeu(dar absolut nici una), ca va destabilizeaza credinta si iubirea creatiei !! Fiti voi insiva !
  • +3 (3 voturi)    
    dadaaaaa (Marţi, 24 mai 2011, 15:02)

    codrut [anonim]

    baeti, ce naiba? oricum - considerand inerentele intarzieri ale transportului, basca intarzierile in dezvoltarea mentala a guvernantilor si (ca nu putem omite) intarzierea economica de v'o douas'cinci de ani - pai probabil o sa asistam in romania la oares'ce apocalipsa, comentata la greu pe la diverse televiziuni "de stiri".
    asta alti 'jda ani.
  • 0 (8 voturi)    
    calculul lui PESTE (Marţi, 24 mai 2011, 15:17)

    El Condor [anonim]

    Chiar si-au donat averile... Bai da fraieri pot sa mai fie unii oameni. Chiar mai fraieri decat cei din P.D.- L.
  • +6 (6 voturi)    
    retard (Marţi, 24 mai 2011, 15:29)

    H. Camping Busteni [anonim]

    Bai, da' mai terminati cu stirea despre retardul asta si despre idiotii care si-au donat averile! alte lucruri nu mai avem de discutat?
  • +2 (2 voturi)    
    sfarsitul mandatului (Marţi, 24 mai 2011, 15:30)

    zulu [anonim]

    Pentru parlamentari se apropie sfarsitul mandatului. Ar fi bine sa-si doneze de pe acum vilele/masinile/conturile pentru ca "acolo" oricum le vor fi de prisos.
  • +1 (3 voturi)    
    nu-i adevarat (Marţi, 24 mai 2011, 15:32)

    evelyna [anonim]

    nimeni nu stie cand va fi sfarsitul lumii.nici macar Iisus Hristos nu stie,El care e Fiul Lui Dumnezeu,totusi.
    acest om vrea sa-si promoveze Family Radio.
    • +2 (4 voturi)    
      Thanks, Camping! Efectul pe termen lung e benefic (Marţi, 24 mai 2011, 15:06)

      Celestial North Corea [anonim] i-a raspuns lui evelyna

      Satira si rasul sunt cele mai sanatoase metode de inoculare impotriva religiei. In aceste ultime zile, cateva zile, sute de mii de tineri au fost inoculati impotriva aberatiilor celor care vor sa ne conduca vietile in baza basmelor unor ciobani dintr-un desert oarecare.

      Gratie lui Camping si istericilor ca ei, crestinismul a fost expus din nou (de data aceasta pe o scena mare) ca un cult al mortii care glorifica distrugerea lumii si suferinta celor care nu cred in povestile lor in numele unei izbaviri pentru "pacate" pe care nu le-au comis. Si Islamul si Crestinismul glorifica moartea si suprima bucuria de a trai unica viata pe care o avem pentru ca oamenilor le e inca frica de intuneric, responsabilitate individuala (mai ales in Romania), moarte si de propriile organe genitale. Incet, incet, aceasta teama ancestrala se disipa si face rost unui ras sanatos. Nu e de mirare ca talibanii interzic rasul asa cum il interziceau odinioara si clericii crestini.
  • +1 (1 vot)    
    Apocalipsa (Marţi, 24 mai 2011, 16:13)

    Mihai [anonim]

    eu zic ca cel mai bine ar fi sa incercam sa ne concentram sa municm pentru ca sa iesim odata din rahatul asta in care ne-au afundat tot niste sclerozati ca prezicatorul lu peste!!!
    nu mai dati crezare la toate balariile debitate de un senil de 90 de ani caruia probabil nu ia mai ramas decat sa ne inebuneasca de cap de furie ca maine , poimaine moare--un fel de dupa el , potopul!
  • +2 (2 voturi)    
    Istoria se repeta a N-a oara (Marţi, 24 mai 2011, 16:21)

    BEDE [anonim]

    Prin anul 999 dupa Hristos a fost o mare isterie europeana legata de sfarsitul lumii, care credeau ei atunci ca va fi in anum 1000. Atunci multi nici nu mai munceau, ca tot ziceau ca vine sfarsitul.
    Au fost unii care ziceau ca va fi in 1840, si si atunci multi oameni prostiti au intrerupt orice activitate ca sa-L asptepte pe Hristos...
    Si poate ca vor mai fi fost si alte date prezise, dar nu le stiu eu.
    Dar Biblia nu spune nimic cu privire la timp, doar ca "ziua Domnului va veni ca un hot noaptea" - adica ii va lua prin surprindere pe toti -si ca "ceasul acela nimenu nu-l stie". Orice "calcule" sunt bazate doar pe presupuneri si speculatii.
  • +3 (3 voturi)    
    Nebunul (Marţi, 24 mai 2011, 19:48)

    Cris07 [utilizator]

    Ca orice fundamentalist, sufera de diferite forme de schizofrenie. Nu mai publicati ineptiile nebunului!
    • 0 (0 voturi)    
      Ce intelegi prin fundamentalist? (Miercuri, 25 mai 2011, 9:41)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui Cris07

      Nu este nici un temei solid in Biblie ca sa afirme asaceva. Deci, nu cuvma sa spui ca este fundamentalist crestin. Pt ca, daca este sa fie cineva strict fundamentalist crestin, atunci el ar trebui sa se ghideze numai dupa ceea ce spun Hristos si apostolii in Noul Testament. Si, in sensul asta, nici Papa nu este fundamentalist crestin, nici cei numit "parintii bisericii", si cu greu gasesti vreun om care sa fie fundamentalist in acest sens... Pt ca atunci el nu se gaseste in nici o biserica oficiala, pt ca toate sunt organizate cumva altfel decat strict ramanand la ceea ce este dat in Noul Testament.
      Mai curand asta e unul care a fondat el o secta a lui, al carei "lider spiritual" sau "guru" este el insusi, si face ceea ce face pt a profita de pe urma adeptilor lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu noi suntem vinovati. (Marţi, 24 mai 2011, 20:06)

    mircea [anonim]

    Eroarea este din partea masmedia din Romania.O fi a celei din strainatate,dar nu ma intereseaza pentru-ca consider ziaristii nostri mai destepti decat ai lor.Deci mosdul sa referit,probabil ,la sfarsitul lui.Pastor fiind a vrut sa o faca pe profetul.O fi si bolnav si poate vrea sa moara.Si batranii de prin Romania au aceste obiceiuri.Sa anunte ca mor peste nu stiu cate zile.Si Voiculescu incearca sa o faca pe profetul si propovaduieste ,pe pasturile tv -antena,apocalipsa Romaniei.Si-a gasit si adepti in Ponta si Antonescu care nu mai au rabdare pana la alegerile planificate si sunt in stare sa faca o revolutie a la Castro-che Guevara,adica gloante,anarhie,morti.Ce mai.Haos sa fie,numai ei sa scape si sa fie sefi.
  • +1 (1 vot)    
    Nu se poate, pentru ca... (Marţi, 24 mai 2011, 20:36)

    Kor [anonim]

    Nu cred ca Apocalipsa vine asa devreme pentru ca sticla de ulei pe care am cumparat-o ieri are garantie 36 de luni. :)
  • +1 (1 vot)    
    nimic nou (Marţi, 24 mai 2011, 21:11)

    skeptic [utilizator]

    Acest pastor aminteste de Martorii Lui Iehova, care au prezis ca sfarsitul avea sa vina in anii 1914, 1915, 1918, 1920, 1925, 1975. In prezent sustin ca el este iminent. Din pacate majoritatea dintre ei nici nu stiu despre aceste date (cu exceptia anului 1914 si poate 1975), trecutul fiind ingropat in publicatiile lor moderne.
  • 0 (0 voturi)    
    peste 100 ani (Joi, 26 mai 2011, 23:53)

    irina [anonim]

    la cit de inapoiati suntem... svirsitul ajunge peste 100 de ani la noi decit la restul lumii