Apocalipsa este aproape: Americanii se pregatesc constiinciosi sa ajunga in Rai sambata, la ora 18,00. Sfarsitul lumii a generat si cateva idei de afaceri

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:48 Actualitate | Internaţional

Ziua judecatii este asteptata sambata dupa-amiaza - cel putin de un predicator fundamentalist crestin care este aproape nonagenar - iar unii americani se pregatesc constiinciosi de acest eveniment, relateaza AFP.

Unii dintre ei si-au abandonat locul de munca si merg prin tara pentru a-i incuraja pe ceilalti sa se caiasca inainte de a fi prea tarziu.

Predicatorul Harold Camping, 89 de ani, asigura bunii crestini ca vor ajunge in Rai sambata, la ora locala 18,00.

Gregory LeCorps il crede intru totul. El a renuntat la locul sau de munca de la o clinica si a plecat prin America, alaturi de sotia sa si de cei cinci copii ai cuplului, pentru a anunta oamenii ca inaltarea la cer a celor drepti este iminenta, dupa cum scrie The Journal News.

Cei care nu vor fi vrednici sambata sa ajunga in Rai vor trai iadul pe pamant pana in data de 21 octombrie, cand Dumnezeu va pune capat pentru totdeauna, distrugand orice fiinta vie si orice lucru, acestei lumi, spune pastorul Camping.

Adeptii sai il urmeaza cu fervoare. Ceilalti sunt mai sceptici, reamintind ca Harold Camping a mai lansat o profetie similara, anuntand sfarsitul lumii in anul 1994.

Primarul New York-ului, Michael Bloomberg, care este evreu si, potrivit lui Camping, nu va ajunge in Rai pentru a se alatura lui Iisus si Dumnezeu, s-a angajat vineri, la o emisiune radiofonica, sa suspende stationarea alternativa a masinilor daca sambata va fi Ziua Judecatii de Apoi.

Acest regim alternativ este detestat de locuitorii metropolei, deoarece ii obliga sa-si mute masinile pentru a permite curatarea strazilor.

Un grup de atei a programat un picnic in parc sambata dupa-amiaza, mizand pe faptul ca vor avea spatiu suficient, avand in vedere ca toti crestinii vor pleca in paradis.

Pe un cont de Twitter dedicat acestui eveniment, mesajele se succed prea repede pentru a mai putea fi citite. Un sceptic spune ca Dumnezeu nu ar trebui sa aleaga ziua de sambata, in mijlocul sezonului de cricket.

Pe site-ul de vanzari Craigslist, mii de persoane propun sa cumpere bunurile celor care se pregatesc sa plece in rai, in timp ce un grup de atei afirma ca a vandut sute de contracte promitand ca se va ocupa de animalele domestice ale credinciosilor.

Camping a calculat momentul exact al Apocalipsei plecand de la Potop, 4.990 de ani inainte de nasterea lui Iisus si adaugand 7.000 de ani, deoarece in Biblie "Dumnezeu ne aminteste ca o zi este ca o mie de ani". Dupa aceasta adunare, el a scazut un an din cauza diferentelor de calendar intre Vechiul si Noul Testament. Astfel a ajuns la 2011, potrivit site-ului Family Radio al lui Camping, care nu putea fi accesat in jurul orei 11,00, din Romania.

Profetul promite sa furnizeze alte "probe uluitoare" care sa confirme data de 21 mai daca i se trimite un plic timbrat. Dar, cum posta americana nu functioneaza sambata, raspunsul risca sa ajunga dupa sfarsitul lumii.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7883 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Asociatia Supravietuitorilor Apocalipsei (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:43)

    traian [anonim]

    Cei care doresc sa faca parte din ASUDA-Asociatia Supravietuitorilor si Urmasilor celor Decedati la Apocalipsa,trebuie sa se prezinte cu o declaratie pe proprie raspundere ca nu au murit si cu martorii respectivi,ca la revolutia din Decembrie 1989.
    Ulterior se vor intocmi dosarele respective si cei alesi vor beneficia de scutiri de impozite,de terenuri,de spatii comerciale si de o indemnizatie de luptator in Apocalipsa.
    Secretariatul pentru Problemele Supravietuitorilor si Urmasilor celor Decedati in Apocalipsa va asigura finantarea acestor beneficii.
    De la bun inceput trebuie sa spunem ca nu primim spaga sau alte foloase in natura pentru primirea in asociatie chiar daca va fi vorba de blonde sau alte femei dupaq care ne lasa gura apa.
    Totodata., atragem atentia ca un Consiliul National pentru Studiere Arhivelor va demasca ulterior pe toti supravietuitorii care inainte de evenimentele de care discutam luau in deradere Apocalipsa si derivatele ei sau colaborau cu autoritatile sau site-urile media care faceau misto de initiatorii si participantii activi la Apocalipsa,de cei care si-au riscat viitorul si mai ales trecutul in acest scop!
    Cu voia dumneavoastra,ultimul pe lista celor care nu au intinat spiritul Apocalipsei...
  • +13 (13 voturi)    
    Fusul (Sâmbătă, 21 mai 2011, 11:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    Simbata la ora 18? Dar n-au precizat pe care fus orar. Cel mai logic ar fi pe linia Greenwich. Deci in Romania va fi ora 20. Iar la mine ora 22. Sfirsitul lumii ma prinde pe internet. O sa-mi aleg niste site-uri mai deocheate.

    Dar daca am sa fiu obosit si am sa dorm? O sa-mi pun ceasul sa sune. Nu, nu, pe urma se interpreteaza ca mi-a sunat ceasul ...Mai bine nu ma culc. Ma uit la filme de actiune.

    Multa sanatate tuturor!
    • +1 (5 voturi)    
      :D (Sâmbătă, 21 mai 2011, 21:45)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Vezi că nu mai ajungi în rai :D

      P.S. Eu am supravieţuit Apocalipsei - România este cu 50 de ani în urmă :D
  • +15 (17 voturi)    
    Happy end (Sâmbătă, 21 mai 2011, 11:27)

    Trojan.H [utilizator]

    Pentru cei ce vor sa-si doneze bunurile lumesti, acum cind au mai ramas citeva ore, ii rog sa ma contacteze.
    Prefer electronice, aur si imobiliare.
    Sfirsit fericit!
    • +5 (5 voturi)    
      clar (Duminică, 22 mai 2011, 1:23)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      "Doar doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia omeneasca. Despre prima, inca mai am indoieli."

      --
      Albert Einstein
  • +7 (9 voturi)    
    Buuuuuu... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 11:49)

    Vlad-I [utilizator]

    In ro. 95% dintre romani vor pleca in rai, acesta este nr. de romani care se declara credinciosi, va trebui sa facem iar alegeri, Iliescu va fi printre candidati. Catedrala neamului nu va mai fi construita, va disparea BOR si orele de religie.
  • +7 (7 voturi)    
    SI ATUNCI DE VA MAI MIRATI (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:04)

    pointless man [utilizator]

    ca multi romani cred ca soarele se invirte in jurul pamintului ? Profesorul Lucian Boia a facut un fel de bilant al "sfirsiturilor lumii" intr-o carte excelenta. Dar cine mai citeste ? Se screme bietul Tudor Calin Zarojanu 5 zile pe saptamina la TVR 1 (buletinul de stiri de dimineata) sa ne lamureasca "deceasciti@tvr.ro" si noi dai si dai cu subiecte analfabetice. Fiindca multi fac bascalie insa in fundul sufletului au o umbra de indoiala. Altfel pentru ce s-ar mai discuta aproape serios despre imbecilitatea cu 2012 si "calendarul maya" ?
  • +7 (9 voturi)    
    mare ti-e gradina doamne (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:22)

    a lu noe [anonim]

    si multi prosti ii sar gardul
  • +5 (5 voturi)    
    vrednicie (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:29)

    sfarsitoru [anonim]

    Adik daca stau la mici si bere nu se intampla nimik? Ii ia doar pe cei ce asteapta? Sa traiascaaaaa... La multi ani Costeli si Lenute...
  • -2 (10 voturi)    
    mesaj (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:39)

    dan radu [anonim]

    mesaj bun,calcul gresit.
    isus va reveni curand asa este,dar in biblie nu este mentionata data.despre ziua si ceasul acela nu stie nimeni,nici fiul nici ingerii ci numai tatal-a zis isus.semnale sunt suficiente in lumea de azi care ne arata ca fara o interventie din exterior planeta aceasta nu va mai duce prea mult.
    bine ar fi sa ne caim de relele care le-am produs.mult s-ar mai schimba lumea asta.
    • +1 (1 vot)    
      "ar fi bine sa ne caim", (Duminică, 22 mai 2011, 16:09)

      barghieru [utilizator] i-a raspuns lui dan radu

      dar si mai bine sa intervenim cu actiuni de protectie a ecologiei plenetei Pamant.Totul depinde de oameni,de ratiune.
  • +7 (7 voturi)    
    Ahahaha (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:52)

    anonim [anonim]

    Bietii nebuni...
    • +4 (6 voturi)    
      Nu-i nimic (Sâmbătă, 21 mai 2011, 14:20)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Noi credem in cresterea economica exponentiala .
  • +1 (7 voturi)    
    Sfarsitul Lumii (Sâmbătă, 21 mai 2011, 13:20)

    Flooorin [anonim]

    sfarsitul lumi va fi dar nu acum o sa mai treaca cateva sute de ani in mare parte cred ca sfarsitul va fi din vina nostra sau soarele isi va termina combustibilu.Isteria asta globala ma amuza si arata ca este multa lume idioata care crede in asa zisi profetii a lui dumnezeu sau intr-un dumnezu biblic partinitor si aducator de mantuire celor credinciosi.
    • +6 (6 voturi)    
      tare - peste cateva sute de ani cand soarele isi (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:19)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui Flooorin

      va termina combustibilul!!! :))))))
      ROFL!!
      • +2 (4 voturi)    
        sute de ani? (Sâmbătă, 21 mai 2011, 19:39)

        dandra [utilizator] i-a raspuns lui warchild

        poate vrei sa spui 5 miliarde de ani;)
        asa ca stai linistit
    • +2 (2 voturi)    
      combustibil (Sâmbătă, 21 mai 2011, 21:34)

      Valent [utilizator] i-a raspuns lui Flooorin

      soarele nu o sa mai fie cam dupa 3-4 miliarde de ani cand intr-adevar "combustibilul" (hidrogenul) se termina, atomii de hidrogen fuz in atomi de heliu.
  • +4 (4 voturi)    
    comerciantii (Sâmbătă, 21 mai 2011, 14:25)

    dona [anonim]

    asta care se ocupa cu vanzarea sfarsitului lumii este un comerciant printre atatia altii, doar ca vinde cai verzi pe pereti si vad ca ii merge struna ,bravo lui, baiat destept
  • -1 (11 voturi)    
    Inselaciune (Sâmbătă, 21 mai 2011, 14:25)

    aaaa [anonim]

    Daca macar ar citi oamenii Biblia ar stii ce zice si ce nu zice, unde este clara, fara o nevoie de interpretare.
    Scrie clar ca nimeni, inafara de Tatal, nu cunoaste acea zi si acea ora...atunci de ce se lasa oamenii atat de pacaliti. Poti sa cunosti semnele vremurilor, si sa stii ca ai intrat in perioada de sfarsit (cei 7 ani), dar nu ziua si ora.
    Ca sa luam un simplu eveniment ce trebuie sa se intample: intoarcerea evreilor spre Dumnezeu, recunoasterea lui Isus ca Mesia de catre ei. Ca sa nu zic de "uraciunea pustiiri" care sta in "templul lui D-zeu" (asta trebuie interpretat -- e vorba despre Anticrist si ce va face el), pacea de 3.5 ani pe care o va instaura pt. evreii (acum nu sunt intr-o stare de pace) si razboiul/distrugerea de dupa care-l va aduce contra evreilor...etc...
    Asa pare o "facatura" a unor lupi sub piele de oaie: niste oameni care se dau drept crestini spre castigul lor; si astfel altii vor spune "am auzit pe multi `crestini` zicand <asta> si <asta>, si nu s-a intamplat nimic" si nu vor mai crede...trist
    • +1 (5 voturi)    
      Vax albina (Sâmbătă, 21 mai 2011, 23:19)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

      Asa zisele "semnele vremurilor" sunt frectie la picior de lemn, chestii generale valabile oricand si oriunde: cutremure, foamete, ciuma, razboaie, vesti de razboaie, profeti falsi, he he. Religia chiar trebuia data in judecata pt. ca este o escrocherie.
      • 0 (4 voturi)    
        Escrocherie? (Duminică, 22 mai 2011, 8:16)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Spiritul religios ? Asta cum e ? Credinta de la biserica se muta in creiere. Oamenii cred si asta nu e escrocherie.

        Teoriile stiintifice de succes sint mai intii multa curiozitate, mult efort si multe ERORI. Erorile nu sint garantia insuccesului, ci mai degraba prevestirea succesului.

        Asa ca erorile religioase nu ma determina sa cred ca nu cred.
  • +7 (9 voturi)    
    Posta Americana lucreaza sambata (Sâmbătă, 21 mai 2011, 14:41)

    Houstonianul [anonim]

    USPS este deschis sambata si corespondenta este de asemenea livrata.
    • +10 (10 voturi)    
      un banc vechi, în context (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:07)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Houstonianul

      Cică-ntr-o zi, angajaţii de la serviciul de poştă care triază scrisorile, dau de un plic pe care, la "destinatar", era scris "Pentru Dumnezeu". Ăştia-ncep să râdă, deschid plicul şi citesc: "Doamne, ajută-mă şi pe mine şi trimite-mi 500 de lei, că nu m-ajung cu pensia şi cu cheltuielile zilnice". Impresionaţi, angajaţii discut-un pic şi pun toţi mână de la mână de-o chetă şi strâng ei 300 de lei. Îi pun într-un plic şi-l trimit bătrânului, fericiţi c-au făcut o faptă bună. După vreo săptămână, iarăşi un plic "Pentru Dumnezeu". Miraţi, ăştia desfac plicul: "Doamne, îţi mulţumesc tare mult că mi-ai trimis cei 500 de lei, dar să ştii că n-am primit decât 300, că porcii ăia de la Poştă mi-au şutit 200 din ei".
  • +6 (6 voturi)    
    constatare (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:15)

    Gogu [anonim]

    Dumnezeu l-a lasat pe hodorogul ala de 89 de ani sa traiasca atatia ani crezand ca poate ii vine mintea la cap, dar degeaba, el tot o da cu preziceri si presupuneri despre sfarsitul lumii. Iarta-l Doamne ca nu stie ce face!
    • +5 (5 voturi)    
      Stie ce face (Sâmbătă, 21 mai 2011, 17:31)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Ia banii de la fraieri
    • -2 (4 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 21 mai 2011, 17:39)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      in sua 90 de ani e o varsta des intalnita la batrani
      • +3 (7 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 21 mai 2011, 21:49)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

        aceasta varsta e mult mai intalnita la batrani decat la tineri
    • +3 (3 voturi)    
      89 de ani (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:28)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      E de la sine înteles ca, daca mosul are 89 de ani sfârsitul (lumii) îi este asa de aproape. Altii mai au însa mult de trait :) El însa îsi pregateste un eveniment mondial.
  • +5 (7 voturi)    
    Ignoranta Hotnews! (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:01)

    cinevatus [utilizator]

    "Apocalipsa este aproape: Americanii se pregatesc constiinciosi sa ajunga in Rai sambata, la ora 18,00."

    Asta e titlu de Hotnews?? Ma uimiti!
    Va faceti sau nu stiti ca aceasta stupiditate e limitata la un mic numar de americani si alti ignoranti din alte natii?
    Dupa titlu inteleg ca toata America il crede pe acest idiot.
    • +1 (1 vot)    
      stop (Sâmbătă, 21 mai 2011, 23:47)

      Mos Gerila [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      au si ei nevoie de rating,
  • +4 (4 voturi)    
    posta (Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:54)

    Maria [anonim]

    posta americana chiar lucreaza sambata, mai buna informare data viitoare.
  • +3 (3 voturi)    
    in sfirsit o veste buna pt romani... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:47)

    pilgrim [anonim]

    daca eadevarata aceasta profetie Romania e cea mai sigura locatie la momentul actual.....pt ca suntem cu 20 de ani mai inapoiati si pina o sa ajunga si la noi,,,,,,
  • +1 (1 vot)    
    contradictii neantagonieste (Sâmbătă, 21 mai 2011, 19:41)

    presa libera casa scanteii [anonim]

    Apocalipsa este aproape: Americanii se pregatesc constiinciosi sa ajunga in Rai
    ..............................
    - cel putin de un predicator fundamentalist crestin care este aproape nonagenar - iar unii americani se pregatesc constiinciosi de acest eveniment, relateaza AFP.
    ................................
    aha, americanii, da numa' unii !
    ai dracu' americani ! se pregatesc de rai, dar, numai unii...
    ailanti e vanduti lu aghiuta ! :-)
  • +1 (1 vot)    
    a doua zi (Duminică, 22 mai 2011, 11:12)

    MirceaA [utilizator]

    este a doua zi dupa Apocalipsa. Sunt curios daca cei care se pregateau sa ajunga in RAI au ajuns sau sunt pe drum.
  • 0 (0 voturi)    
    astia sint niste idioti (Duminică, 22 mai 2011, 11:55)

    gopo111 [utilizator]

    niste idoti care ar trebui scrisi cu litere mari, sau in sensul bun al cuvintului bagati la balamuc, doar zvonari de doi lei , cu nici un rost in viata mai bine v-ati duce pe dunare, pe mijlocul dunari sa vedeti daca e adinca idotilor
  • 0 (0 voturi)    
    crap for the masses (Duminică, 22 mai 2011, 12:02)

    John Smith [anonim]

    "Americanii se pregatesc constiinciosi sa ajunga in Rai sambata" Whoa, deci asta fac americanii? Senzational! Daca sun la intimplare la 100 de numere de tel din USA, pun pariu ca nimeni nu stie nimic de treaba asta. E doar gargara de media tabloida, cum a fost si cu stupidul ala cu 3 adepti care a ars coranul: a exagerat in asemenea hal presa "evenimentul" incit niste oameni ai cavernelor de pe cealalta parte a pamintului au inteles ca americanii s-au pus pe ars coranuri si ca atare au macelarit niste nevinovati, ca atit i-a dus neuronul.
  • 0 (0 voturi)    
    sfarsitul? (Duminică, 22 mai 2011, 16:50)

    vali [anonim]

    ma intreb din ce versiune biblica a citit... profetiile si revelata!?
    „cat despre ceasul acela nimeni nu stie... numai Tatal.”
    „va rataciti... nu cunoaste-ti scripturile...”.
    pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    FB event (Luni, 23 mai 2011, 6:04)

    vai [anonim]

    Daca va duceti pe Facebook, cautati evenimentul "Post rapture looting", ca sa vedeti cat de in serios au luat americanii acest zvon. Grupul are peste 800,000 de oameni. Pozele sunt bestiale :)