Obama recunoaste "diferentele" fata de Israel in ceea ce priveste procesul de pace. Netanyahu: Nu putem reveni la frontierele "de neaparat" din 1967

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 mai 2011, 20:54 Actualitate | Internaţional

Netanyahu si Obama, in Biroul Oval
Foto: Reuters
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a afirmat vineri ca este pregatit sa accepte compromisuri pentru pace dar a respins propunerea presedintelui Barack Obama ca Israelul sa revina la granitele din 1967, pe care le-a caracterizat ca fiind "de neaparat", relateaza Reuters.

Obama si Netanyahu s-au intalnit la Casa Alba la o zi dupa ce presedintele american a anuntat ca sustine solicitarea palestiniana privind granitele viitorului lor stat.

In declaratiile facute in fata reporterilor in Biroul Oval, Obama a reiterat pozitia exprimata joi.

Cei doi lideri au recunscut diferentele care exista intre pozitiile Israelului si Statelor Unite.

Barack Obama a subliniat legaturile extraordinare dintre SUA si Israel.

Premierul israelian a declarat, la randul sau, ca Mahmoud Abbas trebuie sa aleaga intre alianta cu miscarea islamista Hamas si pacea cu Israelul.

"Daca Israelul este pregatit sa faca compromisuri pentru pace, nu poate reveni la frontierele din 1967, pentru ca aceste frontiere sunt de neaparat", a spus Netanyahu.

"Pacea bazata pe iluzii se va zdrobi in cele din urma pe stancile realitatii Orientului Mijlociu", a spus Netanyahu, iar agentia Reuters noteaza ca premierul israelian nu a zambit in Biroul Oval.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4382 vizualizari

  • +9 (39 voturi)    
    Are dreptate premierul israelian (Vineri, 20 mai 2011, 20:04)

    alegria [anonim]

    Realismul politic este preferat discursurilor idealistice. Cum si cine ar garanta securitatea toturor locuitorilor din Israel cand scopul clar al arabilor palestinieni este sa puna mana pe tot ce se poate. Pamantul este al celor care stiu sa produca. Ce s-a intamplat in Gaza dupa retragerea armatei Israelului ? Orice numai liniste nu.
    Dupa parerea mea exista in lumea araba o intreaga generatie tanara care prefera luptele interne, externe si mai putin munca.
    • +9 (21 voturi)    
      ... (Vineri, 20 mai 2011, 20:37)

      neww [utilizator] i-a raspuns lui alegria

      "...Dupa parerea mea exista in lumea araba o intreaga generatie tanara care prefera luptele interne, externe si mai putin munca..."

      Tin minte o declaratie de-a lui Netanyahu de acum cateva luni in care spunea ca e greu sa faca pace cu palestinienii cand acestia au 3000$ PIB pe cap de locuitor, iar Israel, 30.000$.
      • +5 (15 voturi)    
        indiferent de PIB sau dorinta de a munci... (Vineri, 20 mai 2011, 21:44)

        florinelul [utilizator] i-a raspuns lui neww

        problema se pune in felul urmator: prima optiune pt Israel ar fi sa asimileze teritoriile palestiniene si sa le inglobeze si de jure in statul lor, pt ca se aflau oricum sub control militar si administatie israeliana de multi ani. dar atunci 3,5 milioane de palestinieni ar deveni automat cetateni israelieni, adica ar reprezenta cam o treime din populatia totala. luand in calcul si rata de natalitate a acestui popor, mult peste cea a israelienilor, probabil ca in cateva zeci de ani ar deveni fara probleme o majoritate, ceva de neconceput pt evrei.
        a doua optiune ar fi - fie sa dea Palestina inapoi Iordaniei, fie sa se creeze un stat independent, dar in ambele cazuri o potentiala armata araba, s-ar afla in orice moment la nici 30 de kilometri de Tel Aviv.
        luand in calcul cele doua solutii e foarte probabil ca situatia actuala sa se prelungeasca inca multi ani de acum inainte.
        • -2 (4 voturi)    
          pffff (Sâmbătă, 21 mai 2011, 8:47)

          Moon [anonim] i-a raspuns lui florinelul

          Cat de mare e Pamantul asta si ei se bat acolo pe cateva sute de kilometrii patrati. Ironia sortii.
        • 0 (2 voturi)    
          mai mult (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:36)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

          25% din Israel fara CIsiordania sunt non-evrei..

          Cat priveste
          Obama recunoaste "diferentele" fata de Israel in ceea ce priveste procesul de pace. Netanyahu: Nu putem reveni la frontierele "de neaparat" din 1967

          ce mult inseamna diactricele !!!
          "de neaparat" sau "de neapa*rat"
        • 0 (2 voturi)    
          palestina inapoi iordaniei? (Duminică, 22 mai 2011, 10:18)

          pepe [anonim] i-a raspuns lui florinelul

          palestina a fost integrata in regatul hasemit pe la 1950, pt scurta vreme. mii de ani, pe locul iordaniei de azi au fost cateva popoare semitice, inrudite mai mult sau mai putin cu israel (ammonitii, moabitii si edomitii) - iordania e un stat ARTIFICIAL. cu palestina e mult mai complicat. acolo a fost initial un stat (filistia) condus de o alianta de 5 cetati (pentapolis) cu un popor "al marii" european, venit din grecia!! ulterior, vechii filisteni au disparut, noua palestina fiind arabizata si ocupa un teritoriu de 2x mai mare k fasia gaza de azi. nici pomeneala de cisiordania de azi. daca folosim logica ta, istoric, israelul are mai multe drepturi in cisiordania k palestina. sa nu mai vorbim religios. aici e punctul unde lumea nu intelege expansiunea evreilor. Dumnezeu i-a promis lui Avraam o tara intre Nil si Eufrat (de unde cele 2 linii albastre de pe steagul lui Israel), insa din Avraam au iesit si edomitii (Esau) si el se inrudeste si cu moabitii si ammonitii (dupa incestul involuntar al lui Lot). tu ce ai face daca Dumnezeu ti-ar da o tara, indiferet daca e locuita sau nu? te-ai bate pt ea? lucrurile aici sunt f complicate si curand se pare ca se vor rezolva. din pacate, violent. ce care nu inteleg contextul religios, chipurile in sec XXI ar fi cazul sa se documenteze serios, dupa care sa comenteze.
      • -1 (5 voturi)    
        Da ce sa-ti spun (Sâmbătă, 21 mai 2011, 11:58)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui neww

        Cat de mult le place si israelieniilor munca.Tot fuga.Palestinienii,romanii,rusii si altii le-au construit Israelul.Ti-o spune unul care a muncit acolo.Cand a inceput constructia noului Knesset un reporter Israelian a fost sa vada cati evrei muncesc la noua opera.Persoana intrebata a raspuns scurt niciunul.Au fost doi dar dupa doua zile la revedere.Iar Bibi ar fi cel mai nindicat sa caste gura el insusi a avut in casa menajera strina.
        Mai multe una din ea sotia mea.Singurii care au muncit cu adevarat au foast primii evrei reantosi .Dupa care strainii.
    • +7 (35 voturi)    
      Poftim ? (Vineri, 20 mai 2011, 21:30)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui alegria

      "Pamantul este al celor care stiu sa produca" ?

      Adica eu pot intra peste tine in casa (pentru ca alalteieri noapte am visat ca e casa mea), sa te inghesui cu toata familia ta in baie si eu sa ma fac sef peste restul incaperilor ?

      Iar cand purtam negocieri sa fac pe durul pentru ca s-ar putea sa vrei inca 2 camere din casa TA ?

      "Scopul clar al arabilor este sa puna mana pe ce se poate" - adica sa REcapete PROPRIA tara, furata cu arma in mana ?

      "Cine ar garanta securitatea Israelului" ? Netanyahu, oprind constructia de locuinte evreiesti pe un teren strain, nerecunoscut de comunitatea internationala ca fiind al lor. Sau oprindu-se din a arunca cu fosfor alb si napalm peste scolile generale arabe.

      "Parerea ta" este bazata pe absolut nimic.

      Mai multa istorie si fapte reale, nu teorii, carti "sfinte" si vrajeala ieftina.
      • +8 (26 voturi)    
        ... (Vineri, 20 mai 2011, 21:51)

        neww [utilizator] i-a raspuns lui HP

        "adica sa REcapete PROPRIA tara, furata cu arma in mana"

        Ia spune-mi mai multe despre tara asta Palestina.
        Ce granite a avut, ce forma de guvernamant, cine erau conducatorii, erau presedinti sau regi, printi etc, ce moneda, limba, etc ?
        Mai spune-mi cand a fost schimbat numele teritoriului evreu Iudeea in Palestina si de catre cine.
        Mai citeste istorie bai baiatule, ca poporul evreu e popor MILENAR in Palestina, si lasa teoriile, cartile sfinte sau vrajeala ieftina.
        • +6 (20 voturi)    
          . (Vineri, 20 mai 2011, 22:48)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui neww

          Initial au fost canaanitii si alte triburi. Astia au fost primii rezidenti ai zonei.

          Apoi au aparut evreii, i-au batut si le-au luat pamantul (suna cunoscut?). Saul a unit apoi triburile cotropitoare in primul regat israelian.

          Evreii au fost cuceriti de catre asirieni iar primul templu a fost distrus in jurul anilor 720 ien.

          Apoi au venit persii (musulmani, iranienii de azi). Astia le-au dat dreptul evreilor sa isi reconstruiasca templul (al II-lea) si alte drepturi civile.

          Apoi au venit grecii lui Alexandru cel Mare iar dupa ce a crapat, in Palestina s-au format imperiul Seleucid sub stapanirea dinastiei ptolemeice (Ptolemeu a fost urmasul lui Alexandru).

          In anul 32 en au aparut romanii. Herod din noul testament a renovat templul si a amplificat drepturile evreilor. In aceeasi perioada apare crestinismul (care e doar o ramura reinterpretata a iudaismului).

          Intre 300 si 600 provincia e redenumita in Siria-Palestina si devine parte a imperiului Bizantin.

          Intre 600 si 1918 e sub stapanire musulmana. Adica 1300 de ani.

          Dupa Primul Razboi Mondial si destramarea Imperiului Otoman, provincia Palestina a fost administrata de catre britanici ca o tara propriu-zisa, in numele Natiunilor Unite pana in 1923 cand au incheiat un tratat cu francezii (care controlau Siria) si au stabilit granitele intre cele doua zone.

          Pana in 1939 cand a izbucnit revolta araba impotriva englezilor. Aici devine interesant, pentru ca evreii s-au aliat cu englezii.

          Dupa razboi, englezii erau deja satui de problemele din zona si au pasat problema palestinei asupra ONU. Astia au votat ca teritoriul SA FIE IMPARTIT IN DOUA, o parte pt arabi, alta pt evrei (solutia celor doua state de care se vb azi)

          Arabilor nu le-a convenit si a inceput razboiul. Evreii si-au declarat propriul stat si au inceput purificarea etnica, statele arabe din zona au intervenit si restul e istorie.
          • +9 (11 voturi)    
            persii "musulmani" (Sâmbătă, 21 mai 2011, 0:52)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui HP

            In perioada Templului al doilea nu exista decat Baal si Astarte si in nici un caz Allah si al sau prophet Mohammed :).
            Nu existau nici macar crestinii!
            Abia dupa disparitia / transformarea imperiului part putem discuta de musulmani (SEC VII EN).
          • +1 (5 voturi)    
            Stapanire... cu dublu standard! (Sâmbătă, 21 mai 2011, 11:11)

            WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui HP

            "Intre 600 si 1918 e sub stapanire musulmana. Adica 1300 de ani."

            Puah, dupa modul asta de gandire si Transilvania a fost stapanita de unguri 1000 de ani, deci apartine Ungariei?!

            Ce imi place dublul standard la unii...

            Chiar tu spui ca dintre populatiile existente azi, evreii au fost primii acolo.

            Deci, ca in cazul Romaniei, sau aplicam regula de "primii veniti" si atunci zona HARCOV apartine Romaniei si Israelul apartine evreilor, sau aplicam regula "majoritatii in zona" si atunci secuii au dreptul sa isi ceara autonomie si tara separata in zonele in care sunt majoritari, la fel ca si palestinienii la ei in zona.

            Hotareste-te, dar nu mai folosi dublul standard!
            • -1 (1 vot)    
              Vezi ca spui prosti cu Transilvania (Sâmbătă, 21 mai 2011, 17:57)

              aaa [anonim] i-a raspuns lui WolfyTM

              Nu a fost stapanita de unguri 1000 de ani.
              Pune mana pe carte documenteazate si apoi debiteaza adevaruri. Sub 200 de ani a fost sub Austro - Ungaria iar in rest autonoma cum a fost tara romaneasca fata de turci.
              poti sa spui ca Ungaria nu a fost independenta , cand sub Turci cand sub AAustrieci, dar nu independenta.
              • 0 (0 voturi)    
                Mai desteptule, astea-s chichtze! (Duminică, 22 mai 2011, 23:38)

                WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui aaa

                Am domnit (adica am condus tara, pt astia mai slabi) noi romanii in Transilvania timp de 1000 de ani? Nu. Nu? Atunci ce am spus mai sus este valabil.

                Ori aplicam regula de "primii veniti" si atunci Harcov e al nostru, ori "majoritatea" are drept de autodeterminara si atunci secuii au dreptul la autonomie.

                La fel in Israel. Ori apartine Israelul "primilor veniti" adica evreilor, ori "majoritatea" adica palestinienii au dreptul la autodeterminare in teritoriile lor.

                Nu imi pasa ce alegeti, ipocritilor, dar nu mai folositi DUBLUL STANDARD.
          • -1 (1 vot)    
            gresit (Duminică, 22 mai 2011, 10:26)

            erhy [anonim] i-a raspuns lui HP

            mai intai a fost Dumnezeu apoi a hotarat sa le dea evreilor tara ocupata initial de canaaniti. cine esti tu sa contesti dreptul creatorului de a-Si imparti proprietatea cui pofteste? si de ce trebuie sa-ti dea El tie explicatii??
        • -6 (12 voturi)    
          Daca mergem pe acelasi principiu (Vineri, 20 mai 2011, 23:38)

          io [anonim] i-a raspuns lui neww

          Hai sa-i dam Iranului tot teritoriul Persiei si Italiei tot ce-a stapanit Imperiul Roman.
        • +1 (5 voturi)    
          stai ca iti spune insusi un rege, in 1947 (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:35)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui neww

          http://www.kinghussein.gov.jo/kabd_eng.html

          Ia si citeste avertismentul regelui Abdullah din 1947, cu tot cu istorie si fapte reale. Si tine minte un amanunt foarte important: asta se intampla cu 64 de ani in urma. 64!!

          Astept sa imi rapsunzi si sa vii cu argumente palpabile, nu ce se vinde la evreu.TV & media.
          • -1 (5 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 13:20)

            neww [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

            E irelevant ce spune acel rege arab.
            Argumentele le-am spus, NU EXISTA SI N-A EXISTAT STATUL PALESTINA niciodata in istorie.
            Israel a existat, de-aia exista astazi statul evreu, si nu Palestina.
            Nu ma intereseaza faptul ca ati venit si v-ati inmultit cum o faceti si astazi, cate 10 copii de familie, apoi aveti pretentii la ceva doar pt ca ati de venit majoritari.
            • 0 (2 voturi)    
              irelevant.... (Duminică, 22 mai 2011, 2:54)

              AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui neww

              aha...deci ce spun istoria si faptele este irelevant. In acceptiunea ta, numai ce se vinde la evreu.TV este adevarat si dfe bun augur.

              Bun, si cand nu mege cu argumente, trecem la atacuri la persoana, jignim si luam peste picior.

              Prietene, ce`i cu atitudinea asta de superioritate ? Israelul a existat pe harta numai 70 ani ca si natiune unita, sub domina lui David. Atat!! In rest ati fost imprastiati peste tot printre arabi si ati fost acceptati si primiti printre ei timp de 3000 de ani.
              Acum, v`ati luat nasul la purtare, ocupati teritorii abuziv, cereti pamanturi care nu va apartin, construiti pe ele si ziceti ca sunt ale voastre. Daca cineva vine si va da peste nas, imediat sariti in sus si incercati pe orice cale sa dezinformati, sa inselati si sa mintiti opinia publica numai ca sa va vedeti scopul atins.

              Peste toate astea, mai aveti si tupeu sa va arati lezati si jigniti. Imdiat ii faceti pe toti antisemiti cu toate ca tot voi nu aveti pic de respect pt un arab, cu tot ce inseamna el: traditie, religie, port, stil de viata, limba, etc...
        • -2 (2 voturi)    
          Pe scurt. (Sâmbătă, 21 mai 2011, 11:56)

          haiducul [anonim] i-a raspuns lui neww

          ,,In Palestina pãtrund,in sec.13 i,Hr,triburile semite ale israielitilor care pun in vremea lui Saul (c.1029 i.Hr),bazele unui regat independent,ajuns sub David (1004-965 i.Hr.) si solomon (965-928)la apogeul expaniuni sale.
          La moartea lui Slomon (928) statul se destramã,in nord constituindu-se Regatul Israel (care fiinteaza pana in 722),in S,Regatul Iudeea (pãna in 586).Terit.Palestinei,care face legatura intre Egipt,Asia Micã,Mesopotamia si Pen. Arabia,traversat de importante rute comerciale,va fi aprig diputat in Antic si Ev.Mediu de marile puteri care urmãreau hegemonia in reg.Regatele Israel (in N ) si in Iudeea (in S.,cu resedinta la Ierusalim) sunt anexate pe rãnd Asiria,Regatul Noului Babilon,Persia si Regatul Selucid.........................................................."
      • +3 (11 voturi)    
        ... uffff... n-ati obosit? (Vineri, 20 mai 2011, 22:54)

        zertty [anonim] i-a raspuns lui HP

        nu te-ai saturat de acelasi discursuri? Serios...
        Du-te in Israel si vezi care e realitatea la fata locului... Serios... Dumnezeu ne-a dat ochi sa vedem, urechi sa ascultam diferite opinii si creier sa judecam singuri.
        Fara suparare...
        • -3 (3 voturi)    
          Pai cananitii au fost (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:02)

          HESS [anonim] i-a raspuns lui zertty

          Primii acolo .Asa ca nu mergeti in urma doar pana unde convine unora.
          • +2 (4 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 13:21)

            neww [utilizator] i-a raspuns lui HESS

            Pai da, dar aici e vorba de evrei si arabi. Aceste 2 popoare isi disputa teritoriul, nu chinezii, englezii sau japonezii.
      • +2 (10 voturi)    
        Lasa idealismul !!! (Sâmbătă, 21 mai 2011, 1:53)

        alegria [anonim] i-a raspuns lui HP

        De la Homo Sapiens cine este mai capabil castiga. Frontierele s-au schimbat in functie de cine a invins. Oricine poate revendica orice, italienii ca mostenotori ai Imperiului Roman,arabii din fostul califat,cruciatii,otomanii,englezii pot revendica Palestina ca teritoriu de drept. Nu cred ca vor castiga.
        Tu poti sa incerci sa intri in casa mea dar nu cred ca ai avea succes.
        • +2 (6 voturi)    
          Serios?! (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:20)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui alegria

          Da-mi adresa!

          Glumeam. Insa tu ai putea sa-ti improspatezi realismele. Sau traieste-le doar inauntru tau. Poate o sa intilnesti pe cine trebuie, caci destinului ii place sarcasmul.
      • +1 (1 vot)    
        istoria e grea (Duminică, 22 mai 2011, 10:23)

        asdg [anonim] i-a raspuns lui HP

        e mai usor sa te dai citit pe forumuri. teritoriile se castiga prin lupta, prietene, sau mai nou prin rezolutii onu. israelienii au facut-o prin amble metode, chiar daca atat istoric, cat si religios, tara aia era a lor.
    • 0 (28 voturi)    
      oare asa sa fie ? (Vineri, 20 mai 2011, 21:30)

      serban [anonim] i-a raspuns lui alegria

      in primul rind sa ne lamurim cit la suta din problemele zonei sunt datorate statului israel si dupa aceea mai stam de vorba . din cite stiu atentatul din 1948 asupra legatiei britanice nu a fost facut de arabi
      • +1 (25 voturi)    
        Cat la suta ? (Vineri, 20 mai 2011, 21:31)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui serban

        Cam 80%. Restul britanicilor care au oferit "geniala" idee de a lua de la arabi pamant si sa il dea evreilor.

        De ce nu le-au facut stat evreilor in ... Irlanda ?
        • +4 (20 voturi)    
          ... (Vineri, 20 mai 2011, 21:46)

          neww [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Pt ca evreii traiau de mii de ani in Palestina dinaintea arabilor.
          Cum sa-ti faci stat in alta parte daca tu esti popor milenar pe pamantul respectiv, iar ceilalti ( arabii ) sunt nou veniti ?
          • +1 (13 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 0:54)

            geraldo [utilizator] i-a raspuns lui neww

            Stai asa, evrei traiesc de mii de ani peste tot. Asta inseamna ca...?
            • +1 (5 voturi)    
              Asta inseamna ca sunt nomazi (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:07)

              valisa [utilizator] i-a raspuns lui geraldo

              ca si tiganii. Iar asta nu le da dreptul sa puna stapanire pe tara in care traiesc, in care au fost primiti din bunavointa popoarelor.
        • +8 (14 voturi)    
          Irlanda? (Vineri, 20 mai 2011, 22:57)

          Pisa [anonim] i-a raspuns lui HP

          Am citit cu atentie cele doua comentarii ale tale. Ai perfecta dreptate cind sustii ca pamintul este al celor care au casa construita pe el. Daca continui cu acest rationament pina la concluzia sa logica, vei fi desigur de acord ca, din moment ce evreii au trait timp de 2000 de ani in case construite pe pamint european, ni se cuvine fara indoiala o tara a noastra in Europa. Irlanda e frumoasa, dar sint prea multe probleme. Ce zici de Elvetia?
          • -1 (9 voturi)    
            . (Vineri, 20 mai 2011, 22:28)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Pisa

            Eu zic ca dreptatea nu sta exclusiv de partea arabilor dar nici a evreilor. Si sa se puna naibii la masa tratativelor si sa isi respecte fiecare partenerii.
      • +10 (18 voturi)    
        Da, dar (Vineri, 20 mai 2011, 21:43)

        Kor [anonim] i-a raspuns lui serban

        da, dar arabii sunt cei care au declansat razboiul impotriva Israelului exact in ziua urmatoare proclamarii statului Israel.

        Vina e impartita, asa cum si teritoriul ar trebui sa fie. Problema e legata de fundamentalistii celor doua tabere - toti fac apel la istorie, care mai de care mai indepartata. Arabii uita ca au invadat pur simplu arealul (cum au facut in peninsula iberica - ma mir ca nu revendica teritorii in Spania), evreii nu tin cont de ralitatea demografica, si evoca pasaje din Biblie. Necazul e ca nici una dintre parti nu-si doreste un compromis. Este un joc de suma nula. Periculos pentru ambele parti. Solutia: compromis si garantii externe.
        • -1 (13 voturi)    
          . (Vineri, 20 mai 2011, 22:18)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Kor

          "Proclamarii statului Israel" pe teritorii arabe !! Stai asa ! e corect ?!

          Te miri ca nu revendica arabii teritorii spaniole ? Pai ar putea-o face lejer, daca ar gandi ca evreii, ar avea exact aceeasi legitimitate, inca mai mare pentru ca Andaluz a existat din 700 pana in 1400.

          Sau de ce nu revendica amero-indienii tot teritoriul SUA ? Ei, aici ar fi chiar cu dichis pentru ca ar avea chiar dreptate. La fel ca arabii din Palestina.

          Pe scurt, morala este ca "stati dracului la voi acasa si nu va bagati nasul in chestiunile si problemele altor popoare daca nu vreti sa se intoarca impotriva voastra".
          • +5 (13 voturi)    
            gresit (Sâmbătă, 21 mai 2011, 3:37)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Spania era locuita de spanioli in momentul in care a fost invadata de arabi. Spaniolii erau proprietarii de drept, arabii au venit la furat, iar apoi spaniolii dupa ceva timp i-au macelarit si trimis inapoi de unde au venit.

            In Israel lucrurile au stat intr-un fel asemanator: evreii traiau acolo pana la invazia araba, apoi dupa al 2-lea razboi mondial si-au luat tara inapoi.

            Concluzia: in ambele cazuri arabii au fost invadatorii, asa ca nu au absolut nicio legitimitate nici in Spania si nici in Israel. Argumentul tau in acest caz fiind aberant.

            Cu amerindienii e alta treaba insa.

            Imi place insa morala ta: arabii ar fi trebuit sa se gadeasca la asta inainte de a invada Israelul prin secolul 8. Acum se pare ca lucrurile s-au intors impotriva lor.
        • +7 (7 voturi)    
          Arabi revendica teritorii din SPania (Vineri, 20 mai 2011, 22:20)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Kor

          Maroc a avut un conflict cu Spania..mi se pare ca in 2002..cand au vrut Insula Patrunjelului, care este teritoriu spanilo..si recent au avut un confloct in Ceuta si Meilla..pt ca arabii nu erau de acord cu femeile politist..si bineinteles..Maroc revendica Andalucia..
        • +8 (12 voturi)    
          Garantii externe? (Vineri, 20 mai 2011, 23:27)

          Pisa [anonim] i-a raspuns lui Kor

          Am mai fost la filmul asta. Am primit o gramada de garantii externe in 2006, frumos ambalate in discursuri si promisiuni de la ONU, cum ca Hezballah vor fi impiedicati sa se reinarmeze si sa-si reconsolideze pozitiile in sudul Libanului. Au uitat numai sa precizeze ca asta se va intimpa prin anul 69040534993480870...
          • -4 (4 voturi)    
            stiati ca...? (Sâmbătă, 21 mai 2011, 7:07)

            NewLevel [anonim] i-a raspuns lui Pisa

            Dar la filmul ala in care se facea ca Israel e statul care nu respecta cele mai multe rezolutii ONU ai fost?
            Dar la ala in care colonialistii evrei isi ridicau orase (peste noapte) in teritoriile ocupate si-i goneau pe palestinieni? Si dup-aia se mirau ca le cad rachete in cap?
            Dar la ala in care Israel a primit, din SUA (granturi si ajutoare), timp de 60 de ani, din 1949 incepind, cite 5.000.000 (5 milioane) de dolari ZILNIC?
            La un moment dat a luat fiinta statul Israel. In 1967, in timpul razboiului de 6 zile, acesta a cucerit citeva teritorii. Acum Israel nu vrea sa se intoarca la acele granite, alea nu-i mai plac, cica nu le poate apara.
            Pai, sa suporte consecintele, nu?
        • +1 (7 voturi)    
          Intr-adevar (Vineri, 20 mai 2011, 23:42)

          io [anonim] i-a raspuns lui Kor

          Problema vine de la faptul ca nici una din parti nu e dispusa sa faca un compromis. Era o vorba cu "cel mai destept cedeaza", dar nu cred ca are cui sa i se aplice in cazul nostru.

          Orice om rational si-ar da seama ca pacea e singura solutie buna pentru ambele parti.
    • -1 (9 voturi)    
      "Pamantul este al celor care stiu sa produca"? (Sâmbătă, 21 mai 2011, 1:57)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui alegria

      Cum vine asta :O .... Ma uimesti !!!
    • +5 (11 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 21 mai 2011, 5:31)

      panaite [utilizator] i-a raspuns lui alegria

      MA REVOLTA gandirea ta , in afara polemicii pe Orientul Mijlociu, maine ai sa-mi furi casa pentru ca ti se pare ca nu am varuit-o bine, ai sa te dai la nevasta-mea pentru ca ai sa crezi ca esti mai aratos...MAI amice, TE ASIGUR DE O RIPOSTA FERMA SI HOTARATA !
      • +3 (3 voturi)    
        nu sunt hot (Sâmbătă, 21 mai 2011, 8:51)

        alegria [anonim] i-a raspuns lui panaite

        casa ti-o ia camatarii daca ai datorii si nu le platesti,fiscul daca nu platesti impozit,primaria daca varuitul ei nu corespunde legilor iar nevasta ta posibil sa plece de buna voie in Spania ,Italia ,etc pentru un viitor mai bun. Riposta ta ferma si hotarata depinde de contul tau din banca,de resursele tale materiale si intelectuale. asa este oriunde in lume,mai mult sau mai putin nuantat.
  • +1 (9 voturi)    
    Cei 5 centi (Sâmbătă, 21 mai 2011, 1:25)

    geraldo [utilizator]

    Dupa al WW2 au fost adusi mii de evrei din Europa in Palestina, dovedit, documetat. V-ar placea sa debarce China vreo 20 de milioane in Constanta si sa declare Stat? Da, evreii au fost acolo de mii de ani cand au ras de pe fatza pamantului cateva triburi, iarasi, ca sa-si faca loc. Pentru ei cine mai vorbeste? Ati vazut hartile comparative 1967-2011 ale statului evreu. Mi se pare evident ce vor sa faca, ai fi naiv sa crezi altceva.
    Pe de cealalta parte. Cine mai sunt arabii azi daca nu niste umbre ale geniilor din antichitate. Ce i-ar mai defini pe ei daca ar disparea petrolul si Israelul? Nimic, in saracia si prostia lor vor cauta alt dusman, aproape de ei: noi, in speta Europa. Si noi n-avem unde ne duce.
    • +2 (4 voturi)    
      Israel=civilizatie; statele arabe=lipsa ei (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:45)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui geraldo

      Ar fi bine sa vina 20 de milioane de chinezi in Constanta. Tara lor se bucura de cel mai mare progres inspre prosperitate DIN LUME. De ce nu ar veni si la noi, care suntem incompetenti in a alege politicieni care sa ne ofere prosperitate?

      Arabii ar avea foarte multe de castigat daca ar sa fie condusi de evrei; statul Israel este singurul din zona care a reusit sa ofere prosperitate si civilizatie cetatenilor sai. E clar ca evreii stiu sa conduca bine o tara si sa-si urmeze interesele - vezi cum au batut 3 state arabe in razboi concomitent, in cateva zile. Arabii ar avea numai de castigat daca ar sprijini un astfel de stat, asa cum Banatul ar avea de castigat daca Austria ar dori revenirea la frontierele de dinainte de 1918.
  • -1 (1 vot)    
    Pamatul disputat (Sâmbătă, 21 mai 2011, 9:56)

    Ovidiu Lehmann [anonim]

    Doi evrei se pretinteau proprietarii aceluiasi teren . Neajungand la nici o intelegere s au dus in fata unui Rabin sa si prezinte fiecare argumentele.
    Amandoi pretindeau ca au acte de proprietate si sunt indreptatiti sa stapaneasca pamantul !
    Rabinul a ascultat argumentele ambelor parti apoi sa culcat si a pus urechea pe pamant .
    Raspunsul pamantului a fost ca el nu apartine nici unuia dintre ei .... Ci ei apartin pamantului!!!
  • -1 (3 voturi)    
    O controversata teorie (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:44)

    valisa [utilizator]

    Israel Finkelstein, profesor la Universitatea Tel-Aviv afirma ca Israel a fost in Epoca bronzului doar un mic sat asa cum este cunoscut in zilele noastre.
    Michael Coogan de la Stonehill College recunoaște că Ierusalimul de pe vremea lui David avea în jur de câteva mii de locuitori, nefiind un oraș, ci doar un sat, conform standardelor de azi.
    Aceasta teorie a bulversat lumea evreiasca. Asa ca evreii ar trebui sa nu mai afirme ca teritoriile sunt ale lor. In plus cuvantul evreu in limba ebraica este asociat unui verb care inseamna trecator. Statul Israel nu a existat la origini, ci doar un sat cu acest nume.
  • -1 (3 voturi)    
    ba puteti (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:51)

    jhdfs [anonim]

    si o sa si reveniti
  • -2 (4 voturi)    
    Moravuri (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    Vrem, nu vrem, pacea in orientul mijlociu e problema internationala. Pentru ca israelienii au lobby peste tot, si pentru ca au bani, si pentru ca arabii infuriati ataca pe oricine le iese in cale, si pentriu ca e petrol in zona, etc.

    Care-i interesul nostru? E acelasi cu interesul international, il simtim mai toti, si n-are rost sa nu-l recunoastem in intimitate. Daca asta ne e scopul, trebuie sa ne gasim argumentele.

    Stiu, ar fi frumos sa gasim intii argumentele si apoi sa luam decizia. Dar politica are moravuri usoare. Iar fara politica o sa ajungem la moravuri grele. Deci ce alegem !?
  • -1 (1 vot)    
    ...va certati degeaba...! (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:23)

    bm [anonim]

    ...unul se crede evreu altul se crede arab altul se crede arian..., pai dupa atatea migratii , nu mai e nimeni nimica...natiunile vor disparea , rasele se vor amesteca, mai raman ceva traditii , folclor pentru diversitate...!
  • -1 (1 vot)    
    Rotschild (Sâmbătă, 21 mai 2011, 20:45)

    HESS [anonim]

    Dati-mi controlul monezii si nu ma intereseaza cine face legiile.Istoria FED si cine sant stapanii tiparnitei.
  • -1 (1 vot)    
    Bestseller New York Times si USA Today (Sâmbătă, 21 mai 2011, 23:12)

    David Jeremiah [anonim]

    http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=22285
    What in the world is going on
    O carte tulburatoare.