Barack Obama anunta un nou capitol in diplomatia americana: Viitorul SUA este legat de cel al Orientului Mijlociu si al Africii de Nord

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2011, 19:33 Actualitate | Internaţional

Barack Obama a promis joi o schimbare de abordare a Statelor Unite fata de Orientul Mijlociu, plasand administratia americana alaturi de manifestantii pentru democratie, intr-un discurs foarte asteptat care vine la sase luni de la inceputul revoltelor arabe, relateaza AFP.

In lipsa unei schimbari de abordare imperativa, America se va confrunta cu o ruptura profunda cu lumea araba, spus el, intr-o declaratie sustinuta la sediul Departamentului de stat.

El a subliniat, intr-un discurs dedicat revoltelor din lumea araba, ca liderul al-Qaeda Osama bin Laden, care a fost ucis de fortele speciale americane la inceputul acestei luni, era un criminal in serie, si nu un martir, iar idealurile sale au fost respinse inca dinainte de moartea sa.

Arabii vad extremismul al-Qaeda drept un "impas", a spus el, precizand ca liderul retelei teroriste "respingea democratia si drepturile individuale pentru musulmani in favoarea unui extremism violent".

Iata cele mai importante declaratii ale presedintelui american, la sase luni dupa inceperea revoltelor din lumea araba (AFP):
  • Poporul sirian si-a demonstrat curajul cerand o tranzitie spre democratie
  • Presedintele Assad este acum in fata unei alegeri. El poate conduce tranzitia sau sa plece
  • Liderul yemenit Ali Abdallah Saleh trebuie sa-si respecte angajamentele legate de tranzitie
  • Este nevoie de un "dialog real" intre putere si opozitie in Bahrain
  • Strategiile de "represiune" nu mai functioneaza in Orientul Mijlociu
  • SUA trebuie sa-si schimbe abordarea asupra Orientului Mijlociu, sau se vor confrunta cu o ruptura profunda cu lumea araba
  • Incercarea de a izola Israelul in cadrul ONU nu va crea o Palestina independenta
  • Angajamentul SUA fata de securitatea Israelului este de nezdruncinat
  • Viitorul stat palestinian va trebui sa fie "demilitarizat"
  • Frontierele Israelului si ale viitorului stat palestinian ar trebui fondate pe cele din 1967
  • Evenimentele din ultimele sase luni ne-au aratat ca strategiile de represiune (...) nu mai functioneaza
  • Televiziunea prin satelit si internetul furnizeaza o fereastra asupra lumii, o lume care face progrese uluitoare in locuri precum India, Indonezia si Brazilia
  • Telefoanele mobile si retelele sociale permit tinerilor sa se conecteze
  • O noua generatie a aparut astfel, si vocea sa ne spune ca schimbarea nu poate fi refuzata



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1953 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Da nenicule (Joi, 19 mai 2011, 19:39)

    HESS [anonim]

    Libia PERLA Africii.Clar ca viitorul SUA depinde de Orientul MIjlociu.Si Africa de Nord.In Africa mai usor ca le-au luat-o Chinezii inainte.In restul fac jaf la drumul mare.Razboaie .Intr-o zi se va termina totul.
  • +1 (5 voturi)    
    Viata sub Gaddafi inainte de democratizarea fortza (Joi, 19 mai 2011, 20:13)

    gogu [anonim]

    • GDP per capita - $ 14,192.
    • for each family member in the state pays $ 1,000 a year subsidy.
    • Unemployment - 730 $.
    • Salary Nurse - $ 1,000.
    • For every newborn is paid $ 7,000.
    • Suite as a gift $ 64,000 to buy an apartment.
    • The discovery of personal business one-time financial assistance - $ 20,000.
    • Major taxes and levies prohibited.
    • Education and medicine are free.
    • Education and Internships abroad - at government expense.
    • Chain stores for large families with symbolic prices of basic foodstuffs.
    • For the sale of products past their expiry date - large fines and detention units spetspolitsii.
    • Some pharmacies - with free dispensing.
    • counterfeiting of medicines - the death penalty.
    • rents - is absent.
    • Pay for electricity for the population is missing.
    • Sales and use of alcohol is prohibited - "prohibition".
    • Loans for buying a car and an apartment - no interest.
    • Real estate services are prohibited.
    • Buying a car up to 50% paid by the state militia fighters - 65%.
    • Gasoline is cheaper than water. 1 liter of gasoline - $ 0.14.
    • 0 (4 voturi)    
      bai Gogule, (Joi, 19 mai 2011, 20:40)

      tatanka [anonim] i-a raspuns lui gogu

      usor cu engleza pe scari...
      • +2 (2 voturi)    
        tatanaka (Vineri, 20 mai 2011, 6:48)

        tugulan [anonim] i-a raspuns lui tatanka

        asta cu romana... deranjat de engleza asta... exista google daca esti in pom la engleza .. ideea era : pomana sa traiesti acolo! adeca trai pe plai! ceva ce nu o sa vedem in romania decat poate la pastele cailor! si... lasa manele ca alea nu te invata nimik!
    • +2 (2 voturi)    
      wow ! (Joi, 19 mai 2011, 21:58)

      aspls [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Productia la hectar: 500 de tone de grau si 700 porumb ...

      Si in Venezuela am inteles ca e extraordinar, tot pe petrol stau. Atat ca nu gasesti nimic in magazine ca sunt "preturi maxim reglementate". Mai deunazi Chavez sfatuia femeile (in emisiunea zilnica in direct) sa mai foloseasca si vata, ca stramoasele lor, ce daca nu se gasesc tampoane ?
    • +2 (2 voturi)    
      GOGU Halt (Joi, 19 mai 2011, 22:55)

      tzaka paka [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Le-ai primit pe email ca au circulat de o saptamana spam-urile astea !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai zii ....Goagal pardon gaga ops gogu (Joi, 19 mai 2011, 23:05)

      Usa [anonim] i-a raspuns lui gogu

      si cum si-a tratat proprul popor - ce avere are si cum s-a autoinstalat la putere. Zi-i
      inainte dar in engleza!
  • +1 (3 voturi)    
    ok (Joi, 19 mai 2011, 20:16)

    osama [anonim]

    gata, am aflat si explicatia "revolutiilor" din tarile nord-africane. Urmeaza Orientul Mijlociu.
  • +2 (2 voturi)    
    era foarte rau Gogule ,in magazin daca aveau zahar (Joi, 19 mai 2011, 20:51)

    Eneas [anonim]

    si cereai ,de lene ziceau ca nu au ! or sa se sature de democratia post -Gadaffi !dar si Gadaffi a gresit -cand astia iti spun sa pleci chiar nu ai alta varianta.....
  • 0 (0 voturi)    
    Dissappointment ? (Joi, 19 mai 2011, 21:10)

    utug [anonim]

    Viitorul stat palestinian va trebui sa fie "demilitarizat" ?
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Pentru ce Obama nu a spus nici o vorba despre armele nucleare ale Izraelului ?

    .........
    Recent, Amr Moussa, Secretarul General al Ligii Arabe si posibil presedinte al Egiptului post Moubarak, la intrebari ale unui reporter american a facut afirmatii precum:
    - America nu va mai putea da un telefon cuiva din Egipt pentru a i se raspunde pe loc da sau nu; in Egipt eu cred ca va fi democratie;
    - Iranul nu este dusmanul arabilor.The nuclear issue in the Middle East means Israel and then Iran.
    - Daca va fi respectat Tratatul de Pace cu Izraelul si problema relatiilor dintre Tarile Arabe si Izrael ? Asta depinde si de Izrael; noi vom pune la baza The Arab Peace Initiative, 2002 - http://www.al-bab.com/arab/docs/league/peace02.htm
    Speech-ul lui Obama a dezamagit lumea araba.

    Being a Terrorist Is Not a Stigma Forever
    http://www.slate.com/id/2293384/


    Obama's Speech to Arab World Treads a Careful Path
    http://nymag.com/daily/intel/2011/05/president_obama_to_lay_out_vis.html