Angela Merkel, atac la lenesii Europei: Portughezii, grecii si spaniolii au prea multa vacanta si ies la pensie prea devreme

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 18 mai 2011, 13:56 Actualitate | Internaţional

Merkel, furioasa pe lenesii Europei
Foto: Reuters
Cancelarul german Angela Merkel a criticat concediile si sistemele de pensii ale tarilor din Europa de Sud, pe care le considera prea generoase, potrivit presei germane, citata de AFP.

"Ar trebui ca in tari ca Grecia, Spania, Portugalia sa nu se iasa la pensie mai devreme ca in Germania, ca toata lumea sa faca putin aceleasi eforturi, este important", a declarat marti Merkel, la o manifestatie organizata de partidul conservator CDU in oraselul Meschede, din vestul tarii.

"Nu putem sa avem o moneda comuna iar unii sa aiba concediu din plin si altii putin, pe termen lung acest lucru nu functioneaza", a adaugat ea, potrivit presei germane.

Nici cancelarul nici partidul sau conservator nu au putut sa confirme aceste declaratii, discutate pe larg in presa.

Germania s-a lasat rugata anul trecut pentru a acorda ajutor Greciei. Berlinul a aprobat apoi sustinerea Irlandei si Portugaliei.

Afirmatiile Angelei Merkel, cea care a propus un pact pentru competitivitate care ar putea forta statele membre, daca va fi adoptat, sa-si coordoneze politicile nationale legate de impozite, taxe si varsta de pensionare, au fost criticate imediat de opozitie.

Seful grupului ecologistilor din Parlamentul European, Daniel Cohn-Bendit, a declarat, pentru Spiegel Online: "Cand vorbim de convergenta sociala si economica, trebuie sa lasam cliseele si prejudiciile la vestiare".

Liderul Partidului Social-Democrat (SPD), Sigmar Gabriel, a acuzat-o pe Merkel ca "inteteste sentimentul anti-européan."

Angela Merkel reafirma frecvent angajamentul european al Germaniei si beneficiile pe care le reprezinta moneda unica europeana.

Dar in coalitia pe care o conduce (conservatorii de la CDU/CSU si liberalii din FDP) se inmultesc nemultumirile legate de mecanismele de asistenta care pot afecta, in cele din urma, veniturile contribuabililor germani.


Citeste mai multe despre   






















10657 vizualizari

  • -29 (67 voturi)    
    eu propun... (Miercuri, 18 mai 2011, 13:24)

    me [anonim]

    sa nu mai avem deloc concediu, sa lucram 6 zile/sapt si sa iesim la pensie la 150 de ani ... daca traim pana atunci o sa avem pensie, daca nu anii vor fi folositi cu folos de stat...

    asa e bine pentru domana merkel?!?!?!
    se compara nivelul de trai din germania cu restu, salariul? speranta de viata? etc?
    pe langa asta ce inseamna "concediu"? zile libere + concediu sau doar concediu? de exemplu romania sta f. prost la zile libere fata de UE...
    • -1 (57 voturi)    
      interesant... (Miercuri, 18 mai 2011, 13:53)

      me [anonim] i-a raspuns lui me

      vad ca toate comentariile impotriva nemtilor primesc minusuri...
      foarte interesant, avand in vedere ca cei ce nu sunt de acord cu astfel de comentarii ar trebui sa fie foarte muncitori si este ora 15 fara ceva...
      asa dese sunt pauzele la cei ce mor la servici muncind?!
      • +15 (21 voturi)    
        interesant.... (Miercuri, 18 mai 2011, 17:17)

        toto [anonim] i-a raspuns lui me

        ...este ca germanii au cele mai multe zile libere din UE. Nu este vorba doar de cat muncesti ci si de cum muncesti, ce productivitate ai. Romanii muncesc foarte mult, in ciuda aparentelelor, dar nu sunt eficienti. Aproape toti cunoscutii mei stau peste program, chiar si cativa functionari pulblici pe care ii cunosc, insa se bate apa in piua in diverse sedinte.
        • +12 (18 voturi)    
          Ca de obicei... (Miercuri, 18 mai 2011, 17:55)

          CelCareStie [anonim] i-a raspuns lui toto

          Oamenii se aprind pe forumuri si inrosesc tastaturile.
          Ideea mea e in felul urmator. Personajul colectiv "nemtii" nu exista. Ce exista in schimb "este" nemtii care muncesc si platesc taxe, si prietenii lor nemtii bancheri care dau imprumuturi in stanga si in dreapta de ii ia ametzul. Nemtii astia bancheri... baga pe gat imprumuturi la politicienii greci si la politicienii portughezi si la cine mai pot ei. Cand politicienii greci sunt in rahat pana peste cap si nu ii mai pot prosti pe muncitorii greci sa dea mai multe taxe pentru a plati imprumuturile catre bancherii nemti, atunci bancherii nemti care "este preteni" buni cu politicienii nemti, conving pe merkel sa convinga pe nemtii muncitori... ca atentie: muncitorii greci trebuiesc imprumutati de data asta de catre statul nemtesc (adica de platitorii de taxe din DE) ca sa nu intre in faliment si sa nu ii pape bau-baul. In realitate pe politicienii nemti iar durea in pix de greci, daca "p*limea" greceasca nu ar datora bani la bancherasii nemti si francezi..
          Cand grecia nu poate inapoia imprumuturi de 110 de miliarde (70 germaniei si 40 frantei) o sa poata da inapoi 210 miliarde dupa ce primeste de la UE 100 de miliarde "ajutor" ? NU fratica... UE da 100 de miliarde din banii tai ca sa poata plati Grecia ce trebuie bancherilor care trebuie si apoi poate sa falimenteze linistit... cine trebe si-a scos banii si o duc bine mersi.
          Deci faceti distinctie intre politicieni, bancheri si muncitorimea de rand.
          Multumesc dragi creditori
          • +7 (13 voturi)    
            Ah.. am uitat... (Miercuri, 18 mai 2011, 18:02)

            TotEu [anonim] i-a raspuns lui CelCareStie

            Am uitat sfarsitul povestii...
            Muncitorii greci, nemti si muncitorii UE in general, lucreaza cu sarg fiecare dupa puterile lui si se pensioneaza in pragu mortii dupa ce platesc o viata cotizatie de fraier (sub forma de taxe/impozite mai mari) la bancherii care le-au corupt si imprumutat dragutii de politicieni.
            • +3 (5 voturi)    
              tu ai fost in grecia? (Miercuri, 18 mai 2011, 20:57)

              hash [anonim] i-a raspuns lui TotEu

              ai vazut cum muncesc aia? ai lucrat cot la cot cu ei, sa vezi ca au o productivitate slaba, comparativ cu nemtii? si chiar cimparativ cu romanii? sau vorbesti din folclor?
            • -3 (3 voturi)    
              Alo, redactia !!! (Miercuri, 18 mai 2011, 22:47)

              DinNou [anonim] i-a raspuns lui TotEu

              Productivitatea muncitorilor greci nu are nimic a face cu datoria creata de politicienii lor. Daca eu nu vreau sa muncesc ca un japonez/german de ce crezi tu ca asta e o problema ? Ce castigi tu si ce pierzi daca grecii stau la plaja sau in uzina ? Vrei sa le dai de lucru si salarii mari cu forta ? Sau crezi ca daca nu muncesc productiv atunci vor avea salarii mari vesnic ? Te jeneaza faptul ca politicienii lor le-au dat salarii mari din bani imprumutati ? Tot politicienii lor ii iau inapoi in anii ce urmeaza. Problema e ca ii iau si de la cei care nu au beneficiat de zilele bune.. si dupa cum vezi, costurile sunt platite de mai multi chiar dinafara Greciei, dar niciodata de politicieni sau de bancheri (atat timp cat ei sunt "bailed out" de catre stat atunci cand au dat bani la cine nu trebuia si nu-i mai pot recupera)
      • +1 (7 voturi)    
        uite ca (Miercuri, 18 mai 2011, 18:10)

        Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui me

        ai primit si un "plus". pentru ca ai dreptate. am prieteni care traiesc in germania e ani de zile. concediul lor depaseste binisor 40 de zile pe an (ma refer si la zilelele libere, nu doar la concediul de odihna). deocamdata lucrez in belgia. aici colegii mei au si cate 50 de zile de concediu, deoarece saptamana de lucru este de doar 38 de ore (in IT, in banci fiind de 35 de ore), cele 2 ore saptamanale ducand. cumulat, la 6-7zile in plus pe an, pe langa zilele de concediu legal. in olanda, unde am lucrat anul trecut, aceeasi poveste. doamna merkel vorbeste total pe langa :)
        • 0 (0 voturi)    
          nemtii astia :) (Marţi, 19 iulie 2011, 13:56)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Jagged Fel

          De fapt in unele landuri din Germania ajunge pe la 43 de zile...
          Ce sa zicem de Franta unde saptamana de munca e de 35 de ore
          Sau cum au facut ei o greva generala care a durat saptamani intregi pentru ca nu vroaiu sa iasa la pensie la 62 de ani in loc de 60.

          Cand te gandesti ca la noi s-a marit pensionarea la 65 de ani fara niciun protest si avem o durata de viata medie cu vreo 9 ani mai mica decat ei (72 in loc de 81) iti dai seama cam cat de jos putem cobora capul.
      • -1 (13 voturi)    
        reinteresant (Miercuri, 18 mai 2011, 18:20)

        clantza [anonim] i-a raspuns lui me

        Nu te-ai prins. Cei ce dau minusuri fac parte din rasa superioara, care nu trebuie sa munceasca, ci doar sa ne critice pe noi ceilalti...Nu ai voie sa ai pareri personale pentru ca imediat sar si-ti baga pumnul in gura!
    • +19 (49 voturi)    
      daca vrei sa mananci, munceste (Miercuri, 18 mai 2011, 14:16)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui me

      Plecand de la modelul natural, tu ar trebui sa muncesti toata viata ca sa ai ce manca, la fel ca orice animal.

      Modelul uman a mers putin mai departe si a creat un sistem de compensare a neputintei fizice de a mai munci prin acordarea unui ajutor social, numit pensie. Insa, se pare ca in momentul de fata s-a ajuns prea departe, pentru ca:

      1. Varsta de pensionare in majoritatea cazurilor nu mai corespunde cu debutul perioadei de incapacitate fizica de munca, si

      2. Populatia activa nu mai poate produce cat sa duca in spate populatia asistata social.

      Acesta este si cazul concret in Romania, pentru ca statul roman trebuie sa se imprumute 1mld de euro anual pentru a acoperi deficitul bugetului de pensii.

      In alta ordine de idei, daca nu exista Uniunea Europeana, discrepanta dintre statele europene ar fi fost imensa.

      1. Grecia era deja in razboi civil sau incepea sa-si vanda insulele pentru a-si finanta datoria
      2. Portugalia era in acelasi loc unde era si in anii 80 - in foamete si saracie
      3. Spania probabil ar fi fost secesionata (nord-sud)
      4. Romania ar fi fost sub influenta ruseasca un fel de Belarus cu un venit mediu lunar de 50$ si o coruptie cum nu s-a pomenit nici pe vremea lui Ceausescu

      Asa ca eu ti-ar recomanda sa-i multumesti lui Merkel si toti acelora care au fost promotorii si sustinatorii conceptului de UNIUNE EUROPEANA, si nu in ultimul rand celor care cotizeaza cel mai mult la bugetul uniunii. Infantilule!

      PS Romania sta foarte prost la productivitate, nu la zile libere + concediu

      PPS Taiwan : concediu legal 7 zile anual, ziua de munca 10 ore (oficial e 8)
      Japonia: 10 zile concediu in primul an pana la maxim 20 zile incepand cu al 6-lea an. Ziua de munca, cam aceeasi ca in taiwan.
      Korea de sud: 10 zile de concediu

      PPS2: Bunicul meu nu a stiut ce e ala concediu si ca sa-si poata permite un trai decent a muncit 6 zile pe saptama, chiar si dupa pensionare.

      Deci... Daca vrei sa nu depinzi de altii, nu astepta nimic de la altii, nici macar pensia!
      • -3 (39 voturi)    
        Eu propun: (Miercuri, 18 mai 2011, 15:30)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Sa ne intoarcem la agricultura cu sapa (bine, multi inca o practica). Sa renuntam la mecanizare. Sa se faca totul manual, fara roboti, fara ajutor. Pentru ca munca e un scop in sine, nu un mijloc de a atinge un scop. Pentru ca trebuie sa te spetesti muncind 20 de ore pe zi, 8 zile pe saptamana, pana la 100 de ani, pentru a satisface nevoia de aprobare pe care o au unii. Asta ar trebui sa fie idealul oricarui individ.

        Si pe urma ne miram ca suntem tratati precum sclavii pe plantatie, cand singuri ne dam cu batul peste degete cand sustinem ca avem concedii prea mari sau prea putine zile de munca.
        • +7 (29 voturi)    
          clar (Miercuri, 18 mai 2011, 15:54)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          asta e solutia copilului de scoala care se intreaba ... oare de ce banca nu tipareste foarte multi bani si sa-i dea la toti oamenii fara ca ei sa mai munceasca?! In felul asta toti o sa fim bogati si foarte fericiti.

          Acum ca sa-ti dezleg si tie enigma. Tractoarele cu ce le cumperi, pentru ca tu cu siguranta nu vrei sa le faci, de vreme ce tu vrei sa muncesti doar 20 de zile pe an? Nu este evident ca tu nu te-ai nascut cu tractoarele in curte? La cat costa mecanizarea, si la ce margini iti asigura agricultura, te asigur ca trebuie sa muncesti din greu ca sa supravistuiesti.

          1. Robotii de unde ii iei? Pe ce bani ii cumperi?
          2. De ce nu te-ai apucat tu pana acum sa-ti faci o uzina cu roboti si doar sa stai sa numeri banii, pentru ca vad ca ai tot know-how ul

          Lucrezi? Esti angajat la particular? De ce nu-i propui sefului sa aduca niste roboti si sa te dea afara?

          Bunastarea se atinge numai prin munca (Germania, Japonia, etc) sau prin razboi (America, UK).
          • +1 (21 voturi)    
            Vorbesti prostii. (Miercuri, 18 mai 2011, 16:31)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Vorbesti prostii pentru ca:
            1. Munca nu e un scop in sine. Daca tu muncesti pentru a-ti ocupa timpul, nu inseamna ca pentru ceilalti munca ar trebui sa fie idealul in viata. Daca tu muncesti de plictiseala, poate ar trebui sa iti gasesti niste pasiuni.
            2. Sa inteleg ca trebuie sa dau cu sapa pentru a cumpara tractoare, dupa care sa folosesc tractoarele pentru a cumpara roboti, dupa care... Dragul mieu care-mi da lectii de economie, sunt sigur ca ai auzit de creditare, de banci, de planuri de afaceri. Sa-mi spui ca trebuie sa fac cablurile singur pentru a avea curent in casa e chiar mai penibil decat pare.
            3. Pe mine nu ma intereseaza robotizarea, poate pe altii da. Altii care pot face planurile de afaceri de care iti vorbeam mai sus, care pot contracta credite si pot pune la punct acea productie.
            4. Da, lucrez. Din nefericire pentru tine, munca mea nu poate fi facuta de un robot, pentru ca inteligenta artificiala e inca departe de a putea genera o analiza suficient de buna la un pret pe masura.

            Bunastarea se atinge prin eficienta, nu prin munca. Degeaba tragi 20 de ore pe zi, cata vreme faci munca pe care altul, dotat corespunzator, o face intr-o ora. Plus, un individ care trage 20 de ore pe zi, nu va fi la fel de performant precum unul care munceste 8 ore, se odihneste si pe urma incepe iar treaba. Dar daca statele cu nitica apa calda au inteles acest fapt, Romanica inca practica strategia sclaviei moderne, dupa care da vina pe fraierii de angajati ca nu-s la fel de eficienti precum vecinii lor nemti, desi tot profitul se ascunde, in scopuri fiscale evident. Si cum sa raportezi eficienta cuiva, daca nu la profitul pe care ti-l aduce?
            • -1 (11 voturi)    
              bine punctat. (Miercuri, 18 mai 2011, 18:13)

              Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

              dar mi-e ca degeaba :)
            • -8 (10 voturi)    
              lasa-l... (Miercuri, 18 mai 2011, 18:45)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

              N-are rost sa argumentezi cu el, n-ai cu cine - abia acum la al doilea raspuns mi-am dat seama: tipul este de fapt Boc.
              Ca numai Boc ar putea sa debiteze asemenea prostii :D
            • +7 (15 voturi)    
              LUI BOGDAN (Miercuri, 18 mai 2011, 20:07)

              carat [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

              Gresit ! Bunastarea se asigura NUMAI prin munca, iar daca poti sa o si efiencizezi, surplusul iti apartine. Dar fara munca, si milioanele mostenite de la taticu sau bunicu, se vor duce pe apa sambetei. Se pare ca tu nici nu stii ce inseamna *a munci*, iar ca sa-ti explic, e pierdere de vreme.
              • -1 (5 voturi)    
                si.. (Joi, 19 mai 2011, 8:46)

                almeyda63 [utilizator] i-a raspuns lui carat

                asta ar insemna ca oricine munceste 20 de ore ar avea si bunastare.....wrong...!!
              • 0 (4 voturi)    
                SERIOS??? (Joi, 19 mai 2011, 9:19)

                Eu [anonim] i-a raspuns lui carat

                Speculatiile bursiere, dobanda ceruta de FED pt banii tipariti din nimic, tot munca se numeste??
                Crede-ma, bunastarea nu se asigura numai prin munca, din pacate, societatea actuala oferind solutii adiacente foarte "perverse".

                Eu daca am investit in actiunile unei companii in martie 2009, acum am un profit de aprox 250% fara sa misc un deget. Si asta tot munca se numeste?

                FED-ul tipareste bani pe care mai apoi ii pune in piata. Pt asta cere dobanda. Intrebarea fireasca este, daca pt fiecare dolar tiparit se cere dobanda, dobanda respectiva din ce se va plati? Nu de alta dar masa monetara actuala nu permite in niciun moment plata intregii datorii. Pt a plati dobanda se tiparesc alti bani, iar acestia, te-ai prins, sunt si ei purtatori de dobanda.

                Misto munca si asta, tiparesti ceva si dai hartiile cu dobanda.

                In spatele intregului mecanism stau marile familii de bancheri, care, vrei sa spui ca muncesc de se dau pe spate :)
                • +2 (2 voturi)    
                  da da (Joi, 19 mai 2011, 11:27)

                  Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Eu

                  Speculatiile, bursa, actiunile, speculatorii, bancile, fondurile, asigurarile nu ar EXISTA daca cineva nu ar munci.

                  Daca toata lumea ar vrea sa faca speculatii si bani pe bursa si nimeni nu ar munci, este echivalent cu punctul de mai sus: "De ce n-ar printa banca bani si sa-i dea la toata lumea, in felul asta toti am fi fericiti si am avea bani"?

                  Banii au in spate un commodity, printre care si munca bruta.
                  • -2 (2 voturi)    
                    Of, of (Joi, 19 mai 2011, 13:09)

                    Eu [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

                    Nu ai inteles mare lucru, Marcele.

                    Nu contest ca in societatea unde eu am cumparat actiuni cineva munceste, dar eu, nu am miscat un deget si mi-am sporit suma de bani fara sa fac nimic. Deducerea mea, spun eu logica, este ca am facut bani fara a munci, fara a depune nici cel mai mic efort.

                    Vroiam doar sa demonstrez ca munca nu inseamna mereu bunastare sau o cale de a "face" bani.

                    Ma bucur ca macar nu ai spus nimic de FED, bancheri, familii importante si absurdul de a tipari bani si mai apoi sa-i dai guvernului, populatiei unei tari, cu dobanda. Mare munca si asta.

                    Banii nu au in spate un commodity echivalent mereu, de foarte multe ori se produce o "bula" speculativa care nu are un commodity de valoare echivalenta in spate. Eventual nebunie, asta da, are in spate.

                    Foarte putina lume se gandeste la calea alternativa de bunastare, insa singurul mod de a face acest lucru ar fi inlaturarea banilor si a conceptului de profit monetar.
                    • 0 (0 voturi)    
                      hai sa-ti spun ce am inceles... (Joi, 19 mai 2011, 18:33)

                      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Eu

                      Precum ai observat, toate modelele ideologiste sunt sortite esecului. Istoria ne-a aratat asta.

                      Banii si religia sunt singurele unelte de a organiza societatea moderna. Fara astea nu ar fi fost progres. Bucura-te ca cineva a invetat aceste modele, chiar asa imperfecte cum sunt ele, functioneaza.

                      Modelul tau de a face bani fara a misca un deget, eu zic sa-l pastrezi pentru tine. E mai misto cand faci bani in liniste si nu te lauzi, altfel, risti sa ramai doar un laudaros.

                      Toti cei care si-au fixat doar telul de a face bani, exclusiv, au ajuns praf si pulbere.
          • +7 (17 voturi)    
            Romanii si munca (Miercuri, 18 mai 2011, 16:57)

            Dlia [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Solutia pt criza mondiala :
            -chinezii sa nu manince o zi
            -rusii sa nu bea o zi
            -romanii sa MUNCEASCA o zi :-))
          • +7 (19 voturi)    
            Cu America spui prosti (Miercuri, 18 mai 2011, 17:24)

            aa [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Muncesc americanii pe rupte si nu se plang si in general au 2 saptamani concediu pe an.
            Iar din razboaie nu au avut avantaje materiale ci din contra au cheltuit numai sa ii tina in frau pe bezmeticii lumii si comunismul sa nu se extinda.
            (Cine crezii ca a platit la Kogalniceanuu si Deveselu - contribuabilul american. Si chiar FMI ul are bani de dat cu dobanda mica ca sa acopere pierderile pomenilor lui Nea Tarici tot din banii contribuabilului american)
            • -3 (13 voturi)    
              spui prostii (Miercuri, 18 mai 2011, 18:44)

              zambara [utilizator] i-a raspuns lui aa

              <<..Muncesc americanii pe rupte si nu se plang...>>
              Ai sa fii surprins sa afli cat de multi saraci traiesc in america. Desi muncesc de se rup. Si la fel de surprins ai sa fii ca nici nu sunt asa in extaz ca au numai 2 saptamani libere pe an.

              <<...Iar din razboaie nu au avut avantaje (americanii) materiale ci din contra..>>
              Tare naiv trebuie sa fii ca sa crezi asta.
          • -1 (3 voturi)    
            Si Franta! (Miercuri, 18 mai 2011, 17:37)

            Marcellino Pane i Vino [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Nu uita Franta!
          • +2 (2 voturi)    
            hmmm (Miercuri, 18 mai 2011, 18:32)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Ia spune-mi, de curiozitate, cate zile de concediu are legal un american si cate un german.
          • +4 (6 voturi)    
            bunastarea cui? (Miercuri, 18 mai 2011, 18:36)

            zambara [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Nu ne-ati spus bunastarea cui se atinge prin munca?
            Cu cateva exceptii de prin Europa de vest si Scandinavia, in restul mapamondului munca nu prea aduce bunastare celui care munceste 10 ore pe zi.
            Stiti cum se spune, munca e pentru saraci iar relaxarea si timpul liber pentru bogati.

            Sunt mult mai multe contraexemple decat exemple care sa sustina afirmatia ca munca te face om (realizat). Pur si simplu sunt prea multi cei care muncesc mult fara sa si vada beneficiile muncii lor, pentru a putea afirma cu tarie ca munca pana la epuizare e solutia implinirii personale.
      • 0 (14 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 18 mai 2011, 17:29)

        me [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        cred ca ar trebui sa tindem spre o viata mai buna...
        parca sclavagismul s-a abolit acu ceva timp...
        • +4 (8 voturi)    
          Exact (Miercuri, 18 mai 2011, 19:18)

          Gamma [anonim] i-a raspuns lui me

          De-aia eu nu pot sa fiu silit sa te platesc sa stai acasa - indiferent de motivivele pe care ai putea sa mi le insiri (esti sarac , esti necalificat , esti bolnav , esti batran , esti jmecher etc ) .E ok sa fiu generos atat timp cat nu se sare calul (sunt om civilizat ) dar daca intinzi coarda prea mult si imi pui 2 pensionari si un bugetar in carca plec si ramane sa va cereti intre voi salariile.

          Pe masura ce se imputineaza resursele o sa traim din ce in ce mai prost .
      • 0 (8 voturi)    
        mai fa un dush si te calmeaza (Miercuri, 18 mai 2011, 18:07)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        in primul rand, daca ai fi asa inteligent pe cat pretinzi nu i-ai mai jigni pe cei cu alte pareri("infantilule").
        pe urma am si eu o obiectie la teoria ta cu pensia: la cat cotizez eu la pensie, te-as lua la bataie sa-mi spui ca "ma suporti" cand va trebui sa primesc ceea ce am cotizat.
        alta problema e cea cu nemtii care "ajuta" lumea si muncesc de zor: ei aveau titluri de stat cumparate de la greci si daca grecii dadeau faliment pierdeau o gramada de bani. deci hai sa fim mai ponderati in afirmatii si sa lasam atitudinea de genul "cine nu zice/voteaza ca mine e prost" ca vedem foarte bine unde am ajuns.
        • +5 (7 voturi)    
          ihi... (Miercuri, 18 mai 2011, 18:39)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui gelu

          sunt sigur ca asteptarile tale pentru la pensie sunt MULT mai mari decat ai cotizat tu. Am sa te rog sa faci din curiozitate un calcul, sa vezi cat ai cotizat pana acum, cat o sa mai cotizezi de acum incolo si sa-ti dai singur o pensie care ti se pare tie ca ti-ar acoperi nevoile. Apoi fa un calcul sa vezi cat ti-ar ajunge banii aia.
          • -2 (4 voturi)    
            cred ca mi-ar ajunge foarte bine (Joi, 19 mai 2011, 8:39)

            gelu [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            calculul este facut statistic, si il fac foarte bine firmele de asigurari - le mai ramane si profit. Statul roman si-a asumat raspunderea sa implementeze un sistem de pensie si a cam gresit. Asta e alta discutie. Dar cu omul pe care il suporta societatea mai gandeste-te. Si ca o teorema poti sa ai tot timpul in minte ideea ca nimeni nu-ti da nimic. Daca nu esti rentabil pentru stat/banca/asigurare nu te baga nimeni in seama.
      • -5 (9 voturi)    
        pensia NU E "ajutor social"!!! (Miercuri, 18 mai 2011, 18:42)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Si NU o "astepti de la altii"! - portocaliule!!!

        Pensia sunt banii TAI, pe care Statul (sau societatile de asigurare) i-au luat de la TINE, de pe urma muncii TALE - si pe care i-a investit sau si-a facut de cap cu ei dar pe care ar trebui sa ti-i INAPOIEZE la iesirea ta la pensie, pt. ca ASTA a fost promisiunea lor, cand si-au bagat laba paroasa in buzunarul platitorului de taxe!
        • +2 (4 voturi)    
          citi ani ai? (Miercuri, 18 mai 2011, 19:19)

          a [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          tu mai crezi in promisiuni?

          esti la gradi?
      • +3 (3 voturi)    
        - (Miercuri, 18 mai 2011, 20:40)

        runa [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        eu sunt de acord sa nu mai astept sa-mi fie platita pensia dar atunci nici sa nu mi se mai taxeze salariul de atatea ori!Comparativ cu alte tari asistenta sociala nu este pusa la punct din moment ce sunt oameni ce mor de foame si ingheata de frig in casele lor impovarati de impozite si preturi inflationiste deuimesc si vesticii. Tot ce iti pot spune e ca o sa vezi tu la 60 si ceva de ani cum o sa mai poti lucra. nu toti sunt norocosi sa fie sanatosi si in putere la varste mai carunte.Or fi si falsi asistati social dar eu vad in jurul meu multi oameni sub limita saraciei care nu primesc nici un ajutor de la stat.
        Si din moment ce sunt asa zisi oameni cinstiti care iau pensii de 5000 de lei (si nu sunt putini) si impozitele si fondurile se duc in buzunarele priceputilor afaceristi romani bineinteles ca nu sunt bani destui. Ei isi vad de treaba lor curata in timp ce noi ne certam cine munceste mai mult si ne jignim unii pe altii pe forumuri.
        divide et impera!
    • +7 (27 voturi)    
      Coane...? (Miercuri, 18 mai 2011, 17:01)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui me

      De ce crezi tu ca au ajuns acolo unde sunt?
      Au muncit si au pus pe picioare o tara daramata, distrusa, facuta zob!
      Tu crezi ca din cei care fac plaja in Grecia, din cauza vinului portughez, sau a corridei spaniole?
      E, insa, usor sa stai cu mana intinsa si sa te milogesti tiganeste ca noi, sa vrei al 13-14-15...lea salariu, sa vrei concedii de 13 luni pe an si sa stai cu mana intinsa la neamt ca sa/ti dea.
      Mi/e mila (nu vreau sa spun scarba) de cei care se trezesc vorbind fara sa gandeasca sau macar fara sa traga aer in piept 2 secunde!
      • +10 (14 voturi)    
        adds (Miercuri, 18 mai 2011, 18:22)

        iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Da, Germania a fost distrusa si jefuita chiar de 2 ori si, la dreak, tot ei sunt in fata! Munca si munca, dar cu productivitate, nu munca in zadar, iar acum se vad beneficiile.Dar la noi sint prea multi care paraziteaza sistemul social, stau la mina intinsa si daca o perioada au facut-o din necesitate acum au transformat-o in privilegii.
        • +2 (10 voturi)    
          de planul ala al nemrnicilode de americani (Miercuri, 18 mai 2011, 18:15)

          Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui iancu jianu

          ai auzit? era unul ,marshall parca ii spunea. si uite-asa s-a reconstruit europa postbelica. inclusiv germania. mai lass-o moale cu teutonul disciplinat si muncitor, ca nu e cazul. si nici cu ridicatul de la zero, ca iar nu e cazul.
          • +4 (8 voturi)    
            haha (Miercuri, 18 mai 2011, 18:34)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Jagged Fel

            ce dude ai in tine. Planul Marshall a fost de 13 mld in 1947 pentru TOATA Europa, nu numai pentru germania, iar germania a trebui sa plateasca (SINGURA) despagubiri de razboi de 20mld.

            Deci intr-adevar nu a inceput de la 0, ci de la -7mld :)
          • +6 (6 voturi)    
            Rata de absorbtie (Miercuri, 18 mai 2011, 18:56)

            Hustonianul [anonim] i-a raspuns lui Jagged Fel

            Dar ce rata de absorbtie au avut nemtii la banii Marshall? 100%! Nu 1% ca la romanii incapabili care nu sunt in stare sa cheltuie banii dati moca prin fondurile de coeziune UE!
            • +1 (1 vot)    
              :)) (Joi, 19 mai 2011, 10:11)

              me [anonim] i-a raspuns lui Hustonianul

              Si pentru neputinta asta a romanilor tot nemtii sunt de vina, evident. Nemernicii. Europenii nu lasa pe "cinstitii si patriotii" romani (asa cum zicea careva mai jos, unul cam buimac) sa fie prosperi pe munca lor. =))
    • +4 (10 voturi)    
      daca nu muncim nu avem nivel de trai (Miercuri, 18 mai 2011, 17:08)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui me

      sau intai traim bine si avem burta mare dupa care ne apucam de munca ?

      nivelul de trai vine din munca si spirit antreprenorial,

      daca asteptzi doar salariul nu ai nivel de trai.

      punct.
    • +5 (11 voturi)    
      nimeni nu pricepe? (Miercuri, 18 mai 2011, 17:38)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui me

      doamna nu vrea sa va bage fortat la munca, ci vrea ca si acei care au intins mana la nemti sa munceasca si sa aiba acelasi concediu si conditii de lucru ca nemtii, toti se uita la nemti ca vai ce bine traiesc dar nimeni nu se uita cat muncesc si ca nu au libere ce a zis ea este perfect adevarat, din moment ce respectivii au economia praf ar fi bine sa munceasca mai mult chiar decat cei care le finanteaza datoriile ca sa ajunga macar pe zzero daca nu pe plus...
    • +2 (2 voturi)    
      DAR (Joi, 19 mai 2011, 7:55)

      ics [anonim] i-a raspuns lui me

      Dar salariul ti-ar placea sa il ai ca la nemti asa-i?
  • -10 (38 voturi)    
    eu cred... (Miercuri, 18 mai 2011, 13:25)

    liviu [anonim]

    ca germania si-a cam luat-o in cap!
    ei vor clar sa dicteze tot ce se intampla in europa si o fac dupa interesele lor.
    • +18 (36 voturi)    
      cat timp (Miercuri, 18 mai 2011, 13:41)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui liviu

      din bugetul germaniei, constituit din munca a zeci de milioane de nemti, in ritmul si productivitatea lor, trebuie sa fie platiti zeci de milioane de greci, spaniol si greci, care nu au nici ritm si nici productivitate, mi se pare corect sa puna conditii.

      Nu mi se pare corect ca grecii, spaniolii si portughezii sa ameninte moneda comuna cat timp ei nu pun osul la bataie ca alti cetateni ai UE. Dar noi trebuie sa fim ipocriti (apropos de ajutorul de 50milioane ce l-am dat la moldoveni, vezi doamne sa munceasca si ei ca noi) si prosti (sa nu ne dam seama ca de fapt .ro nu e in europa de sud si sa ne dam cu parerea ca ce stie domne neamtu, el sa vina cu banii si noi cu cheltuitul).
      • +1 (27 voturi)    
        sunt de acord... (Miercuri, 18 mai 2011, 13:55)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        ca nemtii au muncit mult sa ajunga aicic.
        sunt de acord ca unele tari cam sar calul.
        dar UE ar trebui sa spuna NU germania... pentru ca cel putin teoretic germania nu conduce europa
        pe langa asta nu poti sa uniformizezi tot.
        si inca ceva pot recomanda, pot efentual trece la pedepse, dar nu pot impune, cum vor ei
        • +11 (23 voturi)    
          te contrazic (Miercuri, 18 mai 2011, 14:06)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui liviu

          pai pedepsele sunt tocmai ne=ajutorarea acestor tari care au dovedit decenii la rand ca nu fac nimic impotriva coruptiei, birocratiei, reducerii aparatului bugetar, cresterea productivitatii muncii iar aceste politici distructive huzuristice se rasfrang asupra cetateanului german care face eforturi , plateste taxe la buget ca din bugetul respectiv o parte sa se scurga la greci ca altfel cade euro.
        • +10 (24 voturi)    
          mda (Miercuri, 18 mai 2011, 15:12)

          eu [anonim] i-a raspuns lui liviu

          daca zice NU germaniei atunci adio UE

          germania tine in spate toata europa,

          rugati-va sa nu iasa germania din UE, ca o sa fie grav pentru toti, mai ales noi
          • +14 (20 voturi)    
            Germania (Miercuri, 18 mai 2011, 14:40)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui eu

            Nu are niciun interes sa iasa din constructia numita UE, pentru ca i se asigura o piata de desfacere uriasa, in care nu e nevoita sa plateasca taxe vamale, nu e nevoie sa intocmeasca formalitati si documente de import/export, nu e nevoita sa stea la coada pentru vize pentru oamenii de afaceri nemti. Avantajele bat cu siguranta dezavantajele.
            • +4 (4 voturi)    
              bai ce de voturi aveti (Miercuri, 18 mai 2011, 19:23)

              a [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

              astia care spuneti ca germanu e avantajat ca produce
              si noi dezavantajati ca le consumam produsele.

              numai ei sint de vina ca ne place BMW si nu ne place Oltcit sau Lastun sau Lada

              de parca germania nu era pe locul trei in lume ca economie si inainte de UE asta
              • -1 (1 vot)    
                Cine spune? (Joi, 19 mai 2011, 12:13)

                Bogdan [anonim] i-a raspuns lui a

                Unde scrie ca germanul e avantajat ca produce? Scrie ca are o piata de desfacere uriasa, usor accesibila, la care madam Merkel ar fi tampita daca ar renunta. Interesul Germaniei e ca ceilalti sa joace asa cum vor nemtii, nu sa tranteasca usa si sa-si inchida legaturile avantajoase.
          • +5 (17 voturi)    
            Pe dracu (Miercuri, 18 mai 2011, 15:58)

            HESS [utilizator] i-a raspuns lui eu

            Ai auzit de spatiu vital economic?Pai Euro nu este decat marca federala transformata.Doar nu degeaba au pus la cale caderea comunismului.Sa va faca pe voi si restul blocului comunist concurentii lor?Fiti seriosi.As vrea sa vad o Romanie cu un partid de adevarati lideri politici.Cu rezervele naturale in mainiile Romaniilor cinstiti si patrioti,agricultura pusa la punct si taxe pe produsele nemtesti.Putem face concureta nemtiilor si franceziilor in agricultura la orice ora..Totul depide de cei care fac politica
          • +2 (10 voturi)    
            hai mah (Miercuri, 18 mai 2011, 16:42)

            Arkan [utilizator] i-a raspuns lui eu

            Ma lasi sa te ating zeule?
            Pana sa intram in ue nu aveam ce manca, stateam intre 4 chirpici, noroc cu nemtii astia c-au adus prosperitatea la noi, haudiuri, folsvagane TeDeIi, kaufland (o minune zic eu), real (ce ne-am face fara hotii aia?).

            Hai, mai taie din ele ca simt vocea unuia cu putin par.
      • +4 (14 voturi)    
        Lol! (Miercuri, 18 mai 2011, 17:00)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        PIB-ul germaniei nu e facut de nemti tragand jugul in fabrici ca pe vremea razboiului, ci pe industrie si mecanizare. Dealtfel nemtii au o rata a somajului cam la fel cu celelalte state.
        Deci lasa teoriile astea cu nemtii care se spetesc sa ne tzina in spate.
        • +8 (12 voturi)    
          NOI suntem (Miercuri, 18 mai 2011, 16:10)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui Demigod

          Si noi putem sa spunem ca muncim ca sa tinem pe greci si spanioli in spate ca noi de cand am intrat in UE suntem contributori neti, pt. ca dam bani dar nu suntem in stare sa-i si luam pe proiecte.
          Deci grecii sa lase ciocu mic si sa treaca la munca.
        • +1 (3 voturi)    
          somajul la germani (Joi, 19 mai 2011, 9:39)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

          ... e pe la 20%,doar ca e mascat de diferite "programe"

          Merkel se agita sa dea vina pe greci ca sa uite țugulanul german ca statul ii ia peste 60% din cat cheltuieste angajatorul lui cu el ca sa sprijine industria de export, aceeasi industrie care a profitat de imprumuturile date Greciei.

          cautati pe google "Daimler bribe scandal" ... au mituit tot de la Baltica la Marea Egee, si in Germania e legal sa dai mita in alta tara, asa sa au scapat doar plesniti usor peste mana.
      • -4 (6 voturi)    
        munca aia de care vorbesti (Miercuri, 18 mai 2011, 18:17)

        Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        e prestata de turci, polonezi, cehi, romani etc. nu de nemti. nemtilor le place ajutorul social, nu munca.
        • +2 (2 voturi)    
          qed (Miercuri, 18 mai 2011, 19:48)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui Jagged Fel

          aia sunt niste prosti si traiesc bine noi suntem niste sclavi dar de fapt le stim pe toate.
  • 0 (22 voturi)    
    Asta ar trebui sa fie cel mult un sfat (Miercuri, 18 mai 2011, 13:42)

    conscab [utilizator]

    cred ca Angela Merkel se baga cam mult in treburile altor tari. Da, intr-adevar, suntem din UE si da,prin mai multa munca se obtin mai multe bunuri dar nu cred ca este ea in pozitie sa faca chiar observatii pe asemenea tema.
    Fiecare tara isi menajeaza acesti parametri cat mai bine posibil, dupa posibilitati.
    Personal, imi ajung oarecum 22 zile de concediu anual, dar nu m-ar deranja deloc un pic mai mult. Mi-ar fi benefic gandindu-ma la sanatate.
    Sunt tari care au peste 35 zile de concediu si reusesc sa aiba un sistem care functioneaza foarte bine. De ce? sunt mai corecti, mai civilizati si tot asa..
    Cat despre pensii, aici stim cum sta treaba la noi, nu mai comentez -- sunt multe imbunatatiri de facut.
    • -1 (11 voturi)    
      de exemplu? (Miercuri, 18 mai 2011, 15:27)

      Dnn [utilizator] i-a raspuns lui conscab

      de exemplu ce tari au peste 35 de zile de concediu si functioneaza FOARTE bine?
      • +7 (17 voturi)    
        exemple: (Miercuri, 18 mai 2011, 15:12)

        conscab [utilizator] i-a raspuns lui Dnn

        Franta 37 zile
        germania: 35 zile
        Italia: 42 zile

        In UK au 28, semnificativ mai mult decat avem noi.
        As zice ca tarile astea o duc bine, tu ce zici?

        Deci.. se poate.
        • +6 (10 voturi)    
          lol (Miercuri, 18 mai 2011, 16:37)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui conscab

          de unde ai scos cifrele micutule?

          Austria 25.0
          Denmark 25.0
          France 25.0
          Luxembourg 25.0
          Sweden 25.0
          Malta 24.0
          UK 24.0
          Portugal 22.0
          Spain 22.0
          Norway 21.0
          Belgium 20.0
          Bulgaria 20.0
          Cyprus 20.0
          Czech Republic 20.0
          Estonia 20.0
          Finland 20.0
          Germany 20.0
          Greece 20.0
          Hungary 20.0
          Ireland 20.0
          Italy 20.0
          Latvia 20.0
          Lithuania 20.0
          Netherlands 20.0
          Poland 20.0
          Romania 20.0
          Slovakia 20.0
          Slovenia 20.0

          http://www.eurofound.europa.eu/eiro/studies/tn0903039s/tn0903039s.htm
          • -2 (8 voturi)    
            cifrele astea (Miercuri, 18 mai 2011, 18:20)

            Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            reprezinta concediul legal minim. nu include o gramada de alte zile. mai scoate nasul dintre granite, munceste pe afara si te vei lamuri. pana atunci, liniste la galerie.
            • +1 (1 vot)    
              ca sa-ti dau un raspuns pe masura... (Joi, 19 mai 2011, 11:38)

              Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Jagged Fel

              Am muncit in mai multe tari straine decat numarul de ani de scoala obligatorii pe care ar fi trebuit sa-i urmezi, respecitv 10

              si as putea sa-ti raspund la acest comentariu in mai multe limbi straine decat numarul de ani de scoala pe care de fapt i-ai facut, respectiv 4

              esti multumit? :)
        • +5 (7 voturi)    
          ???? (Miercuri, 18 mai 2011, 17:11)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui conscab

          De unde ai scos-o cu Germania 35 zile???
          Probabil ai adaugat si acele zile oficial libere(Paste,Craciun,Inaltarea,Anul Nou,etc:...),dar aceste zile libere religioase sau nationale le cam au toate statele!
          Concediile anuale difera de la Land la Land.
          Summa summarum:5-6 saptamani de concediu(20-25 de zile).Concediul minim legal este de 20 zile(ptr.cei care lucreaza 5 zile pe saptam.)si 24 zile(6 zile lucratoare).
          Dar cum am mai spus,totul depinde de contract,de Land,de firma,de aceea se poate ajunge si la 30,dar nu la 35.
        • +4 (6 voturi)    
          las-o balta .. (Miercuri, 18 mai 2011, 17:26)

          serios .. [anonim] i-a raspuns lui conscab

          Unde ai vazut tu ca Germania are 35 de zile de concediu, iar Italia 42. Mai intereseaza-te inainte sa vorbesti prostii ..
        • +1 (5 voturi)    
          sa nu mai vorbim... (Miercuri, 18 mai 2011, 17:34)

          me [anonim] i-a raspuns lui conscab

          ca la noi overtimul (neplatit si ilegal bineinteles) este ridicat la rang de arta... lucru care nu se intampla in tarile enumerate de tine...

          omul ca sa munceasca trebuie sa aiba si conditii:
          - salariu decent
          - nivel de trai decent (aici ma refer la ce nu depide de salariu: strazi, scoli etc)
          - conditii civilizate (respectaera intelegerilor, fara stres (a se citi urlete etc) etc)
          - timp liber sa se si relaxeze!

          noi nu indeplinim nici una din conditiile astea!
          trebuie inteles ca omul trebuie sa se si relaxeze, altfel ii scade randamentul! devine deprimat, distrat etc...

          poate animalele muncesc pentru hrana, ca si noi... in schimb ele nu vaneaza 8h/zi... ca numar de ore am mai indoieli ca animalele muncesc mai mult ca noi!
  • +6 (20 voturi)    
    diferente> (Miercuri, 18 mai 2011, 13:48)

    umoristu [anonim]

    Un angajat mediu-calificat ce lucreaza la banda in schimburi la o fabrica Bosch in DE are aprox 6 (sase) sapt vacanta pe an, la o vechime de peste 10 ani in munca....si un salar decent din care poate si face ceva in concediul ala (iarna un ski, vara o excursie, etc)....
    Subsemnatul angajat in management, 10-12 ore pe zi , dublu licentiat , peste 15 ani vechime in munca, calificat si cu raspunderi, salar peste media tarii cu mult.....cersesc 2 sapt de concediu vara, "se aproba cu greu"....si tre sa string o juma de an din bugetul personal ca sa imi iau benzina pt un tur de tara sau o iesire pina la bulgari sau greci.......
    deci..........in RO se trage mult mai mult pt mult mai putin..........iar restul serviciilor sociale (pensie, asig medicale) si infrastuctura (drumuri, scoli, etc)......is ca inexistente fata de DE...cu toate ca taxe si TVA mi se fura si de la mine.......
    deci...ce vina am eu ca sunt nascut in RO?
    • +9 (15 voturi)    
      Nu-i corect sa generalizezi. (Miercuri, 18 mai 2011, 14:12)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      In Germ.nu se munceste numai la Bosch.
      Nu stiu ce-i la Bosch,dar stiu ca zilele de concediu sunt calculate dupa o anumita formula.
      si de contractul pe care-l accepti.
      In fam.mea sunt angajati,care dupa 4 ani inca au dreptul la concediu de 20 de zile lucratoare!!!!
      Eu dupa 33 de ani de munca,am avut dreptul la un concediu anual de 30 de zile,dar altii care sunt sub mine au un drept la concediu de 25 zile.
      Nu stiu ce a spus d-na Merkel,dar cred ca pe de o parte are dreptate.
      Aceste state unde se munceste scurt si concediile
      sunt lungi,sunt cele care stau or cu mana intinsa
      la UE or sunt la un pas de falimentare.
      Cred ca trebuie auzit si inteles cam ce a vrut dansa sa transmita si nu sa ne simtim jigniti sau deranjati.
      Este vorba de problemele financiare pe care aceste state le au .
      Nu este problema Germaniei,dar atata timp cat Germania si alte state bineinstarite sunt obligati prin tratat sa acopere gaurile comoditatii si risipei,cred nu mai putem spune ca este ceva intern si nu-i nevoie de interventie externa!
    • +5 (7 voturi)    
      daca chiar muncesti asa cum spui (Miercuri, 18 mai 2011, 14:38)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      si rezultatele muncii tale sunt pe masura, si daca toata lumea ar munci ca tine probabil ca copiii tai vor trai la fel de bine ca in germania.
      • 0 (0 voturi)    
        mintuirea de pe cea lume (Joi, 19 mai 2011, 9:40)

        umoristu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        "copiii tai vor trai la fel de bine ca in germania" NU ma incalzeste cu nimic...mi-a iesit pe nas incadin epoca de aur "viitorul luminos"....iar post-89 tot in ala "investim".
        Da, in multe joburi se munceste mult mai mult in RO decit in DE.
        Ai pus "mina" pe un job de 1000-1500 euro pe luna in privat? Vei fi alergat si stors si terciuit de sefi, parteneri si colaboratori ca un sclav pe plantatie.
        In DE poti avea un venit de 1500-2000 E fara a ajunge seara la 22 acasa cu telefonul sunind "de la job" si cu mailuri "urgente" in casuta postala...
        De ce? Fiindca nu ai alternativa. Job bun ca al tau gasesti greu in RO, ti se spune direct si indirect "sa fii multmit ca il ai" ...etc etc ..
        Te consumi pina la 40 de ani tragind ca un bou in jug cit nu se consuma un neamt in toata viata lui activa...si inca pt mai putini bani...
        Iar "concedii" si etc.......la noi in privat sunt o gluma proasta de cele mai multe ori..2 sapt cersite cu greu...
  • +2 (4 voturi)    
    daca grecii papa din bani germani (Miercuri, 18 mai 2011, 14:06)

    ... [anonim]

    atunci Merkel are dreptate. dar numai pe termen scurt.

    pe termen lung e clar ca Uniunea Europeana ramane o constructie artificiala si ca nu-i suficient sa pui laolalta vorbe marete pentru a castiga din neant o autoritate asupra atator tari. si, la urma urmei, nici nu-i legitim.
    da, intamplator acum grecia sau portugalia sunt in criza. dar daca nu ar fi fost in criza (si e evident ca nu politica varstei de pensionare sau a concediilor le-a provocat colapsul, ci o multitudine de factori, printre care coruptia sigur ocupa un loc foarte important; iar daca vorbim de mare coruptie iesim din granitele unei tari), nu cred ca ar fi putut exista vreo pretentie legitima pentru a le reglementa din exterior modul de trai al populatiei.
  • -2 (8 voturi)    
    Chiar asa de simplu e? (Miercuri, 18 mai 2011, 14:17)

    Antonis [anonim]

    Daca tot vrem un sistem european corect care sa coreleze munca cu beneficiile acordate atunci hai sa ne uitam la toate tarile si la mai multi indicatori. Care sunt conditiile de munca, intensitatea si volumul de munca, salariul, serviciile sociale, concediul etc. Cate zile de CO sint in G si cate in R?
    • +7 (13 voturi)    
      pai e chiar mai simplu (Miercuri, 18 mai 2011, 13:38)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Antonis

      tu si inca 29 de oameni ca tine muncesc cat munceste un singur german. Deci tu, cu zilele tale de concediu mai putine ca in .de, care trudesti probabil 19 ore pe zi la stat, si inca 29 de altii ca tine, sunteti depasiti de un singur german care munceste doar 8 ore pe zi, are concediu mai mult ca tine. Ei, care au cu 100 de politisti mai putin la suta de mii de locuitori, si la populatie 80 milioane au tot atatia bugetari cat noi (la 23 milioane) si grecii (la 11 milioane) au si servicii sociale mai bune. Concluzia : ei sunt niste prosti iar tu esti o victima neinteleasa, si care nu este stimulata suficient. Cum stimulul se calculeaza prin efect, consider ca 100 bete la fund inainte de inceperea programului de munca , este posibil sa iti mareasca randamentul cu 10%.
      • +4 (16 voturi)    
        prea multe presupuneri... (Miercuri, 18 mai 2011, 13:56)

        me [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        in romania cel putin la particulari se munceste la fel de mult ca in strainatate, poate chiar mai mult.
        • +7 (13 voturi)    
          una e munca si alta e rezultatul (Miercuri, 18 mai 2011, 14:18)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui me

          nu poti compara 2-3 ani de munca la noi intr-un nou stil cu cei cel putin ultimii 100 de ani ce au format germania moderna. Astia in 10 ani au ridicat practic de la 0 germania de est, abia anul trecut au platit ultima rata aferenta daunelor de razboi la rusi si tot sunt cei mai cei din europa. PIB-ul lor este dublu ca al canadei, cel mai mare din europa, au o rata de ocupare si o cultura a muncii ce poate doar in japonia mai gasesti, excedentul comercial este mult peste PIB-ul Romaniei, au printre cele mai putine zile de concediu pe an. Cred ca ne amagim ca la noi se munceste mai mult ca la altii, degeaba sunt 2-3 industrii unde se munceste orar (fara a mentiona productivitatea) daca unul din trei muncitori e bugetari, iar 2 din 3 bugetari sunt ori referenti ori soferi. Noi avem judete in care unul din doi pensionari a iesit la pensie pe caz de boala dupa ce a muncit 20 ani pe vremea lui ceasca la fabrica de asamblat oua si topit potcoave. Ei stiu ca nu trebuie sa isi incarce mobilul cu curentul companiei, noi judecam cu judecatori beti si lasam securistul nr. 1 al tarii sa aiba comisii de moralitate, iar cei ce au dat cea mai mare teapa romaniei (FNI, bancorex si vanzarea resurselor) au parte de increderea opiniei publice, fapt ce ma face sa cred ca mai bine am munci mai putin dar (sa fim) mai destept(i) decat sa muncim fara rost in prostie dand vina tot timpul pe altii ca o duc mai bine.
          • 0 (8 voturi)    
            Sa intelegem... (Miercuri, 18 mai 2011, 15:24)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ghita

            Muncitorii lor muncesc de 100 de ani? Ce legatura are istoria cu productivitatea actuala? Daca o tara era slaba acum 100 de ani, inseamna ca e slaba si acum si invers?

            Apoi, nu uita ca Germania a fost reconstruita dupa razboi prin planul Marshall, nu au facut ei chiar totul cu manuta si finanta lor. Dar deh, istoria asta nu e convenabil a fi prezentata, asa ca se omite.

            Si-apoi, madam Merkel face acum campanie, daca era chiar nervoasa pe greci, se ratoia la ei, nu dadea declaratii belicoase prin presa.
            • +1 (5 voturi)    
              e vorba (Miercuri, 18 mai 2011, 17:15)

              a [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

              de acumulari de capital si civilizatie papagalule.
              • +3 (3 voturi)    
                Imi place (Miercuri, 18 mai 2011, 17:43)

                Bogdan [anonim] i-a raspuns lui a

                Chiar apreciez eleganta argumentatiei. Ce mai poti spune impotriva unei logici atat de puternice. Argumentul suprem: "esti papagal, deci eu am dreptate". Astept si restul invectivelor pentru a-ti desavarsi opera.
                • -1 (1 vot)    
                  papagal (Miercuri, 18 mai 2011, 18:40)

                  a [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

                  papagalul, pasarea care te caracterizeaza cel mai bine contine explicatia in sine : o vietate care repeta ce aude fara a fi constienta de ceea ce face sau zice.

                  am fost mai elegant?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu (Joi, 19 mai 2011, 12:07)

                    Bogdan [anonim] i-a raspuns lui a

                    Ai ramas la fel de toporean. Cata vreme nu stii ce cunostinte are interlocutorul, e bine sa te limitezi la a-ti exprima parerea despre ideea discutata.
          • -3 (3 voturi)    
            vorbesti ca sa te auzi, amice (Miercuri, 18 mai 2011, 18:24)

            Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

            in romania se munceste prost la privat?! oare de aia stau eu de ani de zile numai in assignmenturi peste hotare?! pentru ca muncesc prost?! dar colegii mei romani? tot pentru asta?! baiete, poate TU muncesti prost! si probabil ca ai si un venit pe masura muncii tale, adica mic. dar nu generaliza! sunt destui cei care isi permit sa isi aleaga angajatorul si sa il schimbe cand vor ei pentru un contract mai bun. si asta pentru ca muncesc bine. si fac in 2 ore cat face un britanic, de exemplu, in 3 zile.
            • 0 (0 voturi)    
              hmmm (Miercuri, 18 mai 2011, 19:50)

              Ghita [anonim] i-a raspuns lui Jagged Fel

              ai o problema de logica. citeste postul meu si vei pricepe ce am zis de fapt, nu te mai ofusca atat degeaba ca se umfla venele aiurea.
            • +2 (2 voturi)    
              LUI JAGGED FEL (Miercuri, 18 mai 2011, 20:35)

              carat [utilizator] i-a raspuns lui Jagged Fel

              Bine ar fi sa fie destui cei ce fac in 2 ore cat altii in 3 ore (nu in 3 zile), dar din pacate, astia nu reprezinta nici 1% din totalul angajatilor. Spre exemplu, uita-te ca majoritatea postarilor de mai sus sunt facute in timpul orelor de program. Sa nu vii sa-mi spui ca toti lucreaza in schimbul de noapte; si chiar asa de-ar fi, daca ziua scriu pe internet, noaptea se duc la munca si dorm. Halal munca, halal randament !
      • +8 (16 voturi)    
        Basme (Miercuri, 18 mai 2011, 14:21)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Inca mai crezi in basme? :)
        Prietene, un german nu munceste mai mult decat un roman si nici nu e cu mult mai eficient (munca echivalenta), astea sunt povesti.

        exemplu, firma nemteasca X produce in Germania si vinde in Romania prin reprezentanta directa. Reprezentanta din Romania e pe 0 pentru ca tot profitul se pastreaza in Germania, pret de vanzare mare din Germania si adaos mic in Romania.
        La productivitate romanul sta prost iar germanul foarte bine pentru ca isi adauga din productivitatea romanului.
        Cam asa sta treaba prin toate tarile mari.

        Mai sunt si alti factori. Ia sa fie in Romania salariul mediu 2.000 Eur/luna sa vezi ce explodeaza productivitatea romanului.
        • +1 (1 vot)    
          productivitatea muncii (Joi, 19 mai 2011, 9:43)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          ... e gargara, trebuie vorbit de "rentabilitatea muncii" .

          Germanii castiga mult mai bine doar pe hartie, au "discretionary income" mai mic decat altii din Europa.
      • +8 (14 voturi)    
        Asa-i, e simplu (Miercuri, 18 mai 2011, 14:43)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Sigur un german produce cat 100 de romani. Dar ce zic 100, de fapt 1000 sau chiar 10.000. Pentru ca ai studiat fiecare neamt si fiecare roman si asa ti-a iesit. Uneori cred ca unii oameni nu au deloc simtul penibilului. Pentru ca de aruncat cu vorbe grele si acuze, toti suntem capabili.
        • +3 (7 voturi)    
          Da, dar... nu e doar meritul lor. (Miercuri, 18 mai 2011, 17:04)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Dar romanul da la surubelnitza si la cheie, pe cand germanul apasa butonul de la linia automatizata de productie.

          Germania era ZERO daca nu era reconstruita economic pe banii SUA dupa WW2, si s-a pompat in ea la greu tocmai pentru a fi un tampon anti-rus in razboiul rece.

          In timp, in celelalte zone devastate de razboi, au mai trecut si rusii sa fure ce-a mai ramas, iar dupa revolutie pe la noi a trecut si FSN-ul.
          • 0 (0 voturi)    
            si apoi (Joi, 19 mai 2011, 15:11)

            gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

            a venit cealalata parte de FSN si a pus capac (adica PDL-ul, poate va amintiti ca tot din FSN provin).
    • +7 (9 voturi)    
      Aveti dreptate dar ... (Miercuri, 18 mai 2011, 14:00)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Antonis

      Pana la urma UE exista datorita Germaniei in primul rand si apoi Frantei. In momentul cand s-a fondat UE s-a pornit de la premisa ca tarile care vor sa adere la aceasta constructie trebuie sa indeplineasca cateva crtierii de baza (economice, politice, sociale). In momentul cand tari ca Grecia, Spania sau Portugalia au intrat in aceasta constructie benevol si nesilite de nimeni, ele s-au angajat sa respecte aceste criterii impuse de cele 2 mari tari. Acum se descopera ca ele nu prea respecta niste criterii si chiar daca ar dori nu ar putea sa o faca din cauza unor disfunctionalitati majorie in sistemul lor economic. O parte din aceste disfunctionalitati tin de coruptie, risipa banului public, incompetenta autoritatilor, interesul scazut al cetatenilor legat de cheltuirea impozitelor, de etica asupra muncii, de faptul ca dupa 8 ore (maxim) oamenii sunt deja acasa, de faptul ca alea 8 ore se lucreaza complet ineficient sau nu se lucreaza, de faptul ca in sistemul public e supradimensionat, etc. Sigur ca nu e posibil ca Germania sa controleze asceste lucruri la un nivel atat de detaliat si este evident ca n-o sa faci niciodata din greci nemti sau din romani nemti, dar e totusi e normal ca Germania sa ceara celor din sud un sistem de pensii sustenabil deoarece deficitul de pensii pana la urma se reflecta in deficitul general si in incalcarea criteriilor de aderare. Daca grecii gasesc o solutie minune prin care sa suporte acest sistem, ar fi ok, dar nu prea s-au dovedit in stare decat cu smecherii specific balcanice.
      PS : Daca Germania decide de maine ca nu mai vrea sa se implice intr-o constructie europeana, vrea sa revina la propria ei moneda, atunci nu cred ca tarilor din sud le va fi mai bine.
      • +2 (4 voturi)    
        ok, de acord... (Miercuri, 18 mai 2011, 17:38)

        me [anonim] i-a raspuns lui Marius

        dar germania nu vrea sa faca asta!
        germania vrea sa aiba europa la picioare...
        daca nu a reusir hittler cu armatele reusesc acum prin economie!
  • +3 (3 voturi)    
    Acum ? (Miercuri, 18 mai 2011, 14:42)

    Ioana [anonim]

    Argumentul cu moneda unica ar fi valabil dar e tardiv. Problema trebuia pusa inainte de a se trece la euro, nu acum... Ca sa nu mai vorbim de diferentele de salarii / pensii si in general de nivel de trai, prestatii sociale etc. Cu aceeasi moneda unica...
  • +10 (10 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 18 mai 2011, 14:51)

    dorel [anonim]

    - in primul paragraf din stire scrie "Ar trebui ca in tari ca Grecia, Spania, Portugalia .......", a declarat marti Merkel
    iar mai jos scrie :
    "Nici cancelarul nici partidul sau conservator nu au putut sa confirme aceste declaratii, discutate pe larg in presa".

    De fapt, ce a spus cancelarul ?
    • +5 (5 voturi)    
      Bine Dorele! (Miercuri, 18 mai 2011, 18:12)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      Imi scapase amanuntul asta important. Deci avem o stire care trebuie confirmata, apoi mai vedem.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 mai 2011, 15:43)

    anca [anonim]

    vreau sa-l vad si eu pe neamt si nu numai ca are aceeasi eficienta,productivitate, rezistenta in munca mancand toata ziua fasole si cartofi si in general ce-i mai ieftin .... sau chiar deloc .... adevarul e undeva la mijloc ....
    • +2 (2 voturi)    
      n-ai ce face? (Miercuri, 18 mai 2011, 16:54)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui anca

      Tu scrii in lipsa de ocupatie?
      Vezi ca nemtii mananca la greu cartofi, e alimentul de baza acolo. Aaa si varza, multa varza.
  • +6 (6 voturi)    
    Sincer, imi pare rau... (Miercuri, 18 mai 2011, 16:14)

    Tura de noapte [anonim]

    Numai din turism, respectivele tari incaseaza dupa cum urmeaza: aprox. 45 mld. euro/an - Grecia, aprox. 30 mld. euro/an - Portugalia si aprox. 150 mld. euro/an - Spania. Eu ce sa le fac la teutoni daca la ei mai mereu e umbra si apa marii rece? Plus ca bucataria aia a lor are 5 mari retete: carnati, ciolan si bere...
  • +6 (6 voturi)    
    Daca ar fi numai dupa ei... (Miercuri, 18 mai 2011, 16:25)

    nano2k [utilizator]

    Daca ar fi numai dupa ei... ar trebui sa murim in campul munci... Altii fac miliarde si altii sunt condamnati sa munceasca toata viata.

    Atunci cand dreptatea sociala va exista, atunci sa ii aud cu astfel de indemnuri.

    PS: NU sunt bugetar, si muncesc panla 18h/zi. Insa asta NU e viata!
  • +5 (7 voturi)    
    Mirajul Productivitatii (Miercuri, 18 mai 2011, 16:37)

    roberto [anonim]

    Daca aduceti niste nemti sa presteze pt majoritatea companiilor private din Romania, intr-o saptamana se intorc acasa.

    Nemtii nu se omoara cu munca cum cred unii.

    In schimb ei vand tehnologie si produse cu valoare adaugata mare. Nu fier vechi, nu grau, nu busteni, nu confectii. Ci automatizari, software, medicamente, high-tech, precizie, servicii financiare, portuare, etc. De aici rezulta si banii.

    Aveti idee care este gaselnita Germaniei la criza economica? Exportul spre China. In timp ce constructorii italieni si francezi (ca si US) se dau cu capul de pereti, Daimler si BMW rup cu vanzarile in China. Si asta e doar un exemplu.

    Nu mai pomeniti de harnicii nemti. Sunt mai inteligenti decat harnici. Si-au dat seama ca valoarea adaugata este cheia.

    Cat despre sudul Europei, este evident ca binecunoscutele conditii meteo afecteaza capacitatea de munca si judecata. Da, latinii sunt in general lenesi (nu mai mult decat arabii) si evita munca fizica si cea intelectuala. Puteti sa consultati si o lista a laureatilor Nobel ca sa vedeti cati latini sunt pe acolo. Stiinta si tehnica sunt anglo-saxone, nord-americane si nipone. Iar din vizitarea Sagrada Familia, vinul de Porto si uleiul de masline multi bani nu poti face. Cel mai bun exemplu este Italia - jumatatea de nord influentata de modelul nemtesc de bussiness iar cea de sud - lenesii.

    amin
    • +1 (3 voturi)    
      DACA SI CU PARCA... (Miercuri, 18 mai 2011, 20:46)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui roberto

      Eu cred ca daca Dumnezeu ar veni si ar spune: de maine Romania asa cum este acum, cu tot ce are si bun si rau va fi locuita de nemti iar Germania va fi preluata asa cum este acum, cu tot ce are bun si rau de catre romani, in 10 ani Romania va arata ca Germania iar Germania va arata ca Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Nemtii (Joi, 19 mai 2011, 13:48)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Nemtii nu sint mai inteligenti decit ceilalti europeni. Am intilnit multi nemti care-s prosti de bubuie. Valoarea lor este ca stiu sa se organizeze. Si scandinavii la fel.
  • +5 (7 voturi)    
    E Corect! (Miercuri, 18 mai 2011, 16:58)

    Demigod [utilizator]

    Da bai nazistilor, viatza e mai mult decat sa lucri in fabrica, sa faci masini si sa faci "bani". Totul e raportat la bani de catre clasa politica, si e evident ca oamenii lucreaza PENTRU bani, si nu invers.
  • +4 (8 voturi)    
    INTENTIONAT MINTE (Miercuri, 18 mai 2011, 17:02)

    anonim [anonim]

    germanii si francezii au cele mai multe zile de concediu.
    ei cumpara laptele, untul, piinea mai ieftin decit porcii europei pigs
    pigs portugalia irlanda grecia spania cumpara mincarea de la magazine germane care vind foarte scum unele produse cu 70% si mai sus ca in germania
    guvernele corupte de germani din tarile sarace ale pigs cumpara armament si produse industriale de proasta calitate din germania la preturi de citeva ori mai mari decit valoarea produselor.
    germanii s-au dat cu rusii si pentru moment au energie ceva mai ieftina si le da mina sa vorbeasca
    dar uita ca germanii sunt cel mai bine platiti si porcii traiesc cu salariu de foame.
    • +3 (3 voturi)    
      total de acord... (Miercuri, 18 mai 2011, 17:40)

      me [anonim] i-a raspuns lui anonim

      orice tara, in momentul in care capata putere, incepe sa subjuge... aici ar intra toti de la imperiul romana pana la sua, ue etc...
  • +2 (4 voturi)    
    Toata lumea se pricepe la istorie.... (Miercuri, 18 mai 2011, 17:03)

    robert [anonim]

    Ma irita teribil cum oameni care stiu nu stiu istorie sustin sus si tare niste jumatati de adevar. In calitate de istoric, va atrag atentia sa aprofundati problema planului Marshall si refacerea Europei dupa razboi. Am auzit aici ideea conform careia Germania a fost reconstruita cu banii americanilor, fiind tara care a beneficiat cel mai mult de pe urma Planului. Cum spuneam, o jumatate de adevar. Va las pe voi sa analizati sumele pe care tarile Europei le-au primit dupa razboi si veti avea surpriza sa constatati ca Germania nu e nici pe departe prima beneficiara. Mai mult, analizati situatia economiei si industriei Germaniei in 1945 in comparatie cu celelalte tari beligerante, poate o sa intelegeti cu adevarat ce inseamna cuvantul "ruina". Germania e motorul economic al Europei si mi se pare firesc ca un cetatean german sa fie indignat de faptul ca e nevoit sa plateasca lenea si indiferenta celor din sud. Iar pentru cel care considera ca germanii nu muncesc in fabrica, are dreptate: ei ridica fabrica si proiecteaza produsul!
    • +1 (1 vot)    
      Germania (Joi, 19 mai 2011, 0:35)

      c_brg [anonim] i-a raspuns lui robert

      E greu sa intelegi politica germana. A fost, este si va ramane o vaca de muls pentru restul Europei si chiar al Americii.
      Sarcozy isi sparge pieptul dandu-i de exemplu pe nemti si francezii nici nu vor sa auda.Un singur exemplu si cei ce au urechi de auzit sa auda. Franta:32000 de comune 62 milioane de locuitori, Germania -12000 de comune (cand spun comune spun primarii de fapt) si 80 de milioane de locuitori.
      Vinde Germania tehnologie? cine ii impiedica pe restul europenilor sa ii concureze? nu vor mai avea piata daca ies din Uniune? vor gasi o alta si vor vinde mai ieftin. Nemtii stiu sa stranga cureaua, stiu sa faca sacrificii si mai ales, masoara de 7 ori si taie o data.Nu numai ca noi nu stim istorie dar ne mai si lipseste bunul-simt si decenta de a accepta ca altii sunt mai seriosi si mai fiabili. La noi, " vorba lunga -saracia omului". Poate a venit vremea sa vorbim mai putin si sa gandim/actionam mai mult.
  • +4 (4 voturi)    
    :D (Miercuri, 18 mai 2011, 17:42)

    ampersand [utilizator]

    merkel (mai) trebuia sa zica un singur cuvant: PIGS!
  • +3 (3 voturi)    
    Munca la romani (Miercuri, 18 mai 2011, 18:02)

    Ionica [anonim]

    Sunt foarte de acord ca la noi in tara cel putin in mediul privat se munceste la fel de mult ca in Germania. DAR rezultatul este altul. Comparati doar ca un patron trebuie sa faca curse regulate cu marfa Bucuresti -Timisoara . Tirul pleaca azi si se intoarce maine cu lata marfa. La nemti pleaca azi, face 5 ore si se intoarce in aceeasi zi. Cam asta e cu productivitatea. Germanul lucreaza 10-12 ore pentru un lucru iar romanul 2 zile. Asta nu inseamna ca romanul munceste mai putin.....
  • +1 (3 voturi)    
    re (Miercuri, 18 mai 2011, 18:28)

    eu [anonim]

    la noi se spune...munca e pentru moldoveni.
  • +2 (2 voturi)    
    Exemplu concret Germania (Miercuri, 18 mai 2011, 19:53)

    caz_concret [anonim]

    Muncesc in Germania in IT si concediul meu fara zilele oficiale libere e de 25 de zile, exact la fel cum aveam in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Eficienta (Joi, 19 mai 2011, 13:43)

    Vasile [anonim]

    Eficienta nu este doar munca prosteasca, ci sa muncesti cit mai putin si sa cistigi cit mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    puternica (Miercuri, 11 iunie 2014, 17:26)

    anonim [anonim]

    Angela Merkel, corect aveti dreptate cea mai puternica femei a planetei nu golani de presedinti fura etc..