Al-Qaida si-a ales un lider interimar dupa uciderea lui Osama bin Laden

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 18 mai 2011, 8:36 Actualitate | Internaţional

Saif al-Adel
Foto: Reuters
Un egiptean care a fost candva ofiter al Fortelor Speciale a fost ales lider "interimar" al retelei teroriste al-Qaida, in urma mortii lui Osama bin Laden, potrivit unei surse care cunoaste bine activitatea gruparii.

Liderul interimar al-Qaida este Saif al-Adel, care a jucat mult timp un rol proeminent in cadrul grupului, potrivit lui Noman Benotman citat de CNN.

Benotman a cunoscut liderii al-Qaida din ultimele mai mult de doua decenii. A fost odata lider al Grupului libian de lupta (LIFG), o organizatie militanta apropiata al-Qaida, dar care in ultimii ani a renuntat la ideologia al-Qaida.

Benotman a spus la CNN ca se bazeaza pe comunicarea personala cu militantii si pe discutiile de pe forumurile sustinatorilor jihadului. Al-Adel mai este cunoscut ca Muhamad Ibrahim Makkawi.

Saif al-Adel este un fost ofiter egiptean implicat in asasinarea fostului presedinte egiptean Anwar al-Sadat in 1981.

Osama bin Laden a fost ucis de trupe de comando americane in 2 mai in Pakistan. Fusese cel mai cautat terorist din lume.























3573 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    is tare curios... (Miercuri, 18 mai 2011, 7:37)

    Laurentiu78 [utilizator]

    cand tin astia alegerile, si daca este vot secret sau la vedere..:P
    • +2 (2 voturi)    
      Vot la vedere (Joi, 19 mai 2011, 0:49)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      "Cu bile" ...de AK-47 :)
  • 0 (10 voturi)    
    contract (Miercuri, 18 mai 2011, 7:49)

    tyty [anonim]

    i-au facut si astuia contract cu durata determinata pe trei ani, ca altfel se seziseaza boc si-l baga la puscarie
  • +1 (9 voturi)    
    Normal (Miercuri, 18 mai 2011, 8:04)

    daniel [anonim]

    Mi se pare normal, trebuie sa-si coordoneze actiunile militare din Libya sub aripa NATO. E normal sa isi aleaga un nou luder, ce ati fi vrut...sa dispara ca fumul din vatra?!
  • +3 (3 voturi)    
    Hahahaha!!! (Miercuri, 18 mai 2011, 8:42)

    Andrei [anonim]

    "Postul" asta, de sef al "retelei", va fi ocupat pentru o perioada determinata, desigur. Pana cand ocupantul va ajunge pe fundul marii sau praf si pulbere in cazul in care va cadea o bomba pe el. O lua si spor de periculozitate pentru "munca" prestata?
  • +1 (3 voturi)    
    e stire veche (Miercuri, 18 mai 2011, 9:50)

    ampersand [utilizator]

    Toata lumea stie ca bin laden a murit din 2001, 2002, 2007 sau 2008, a spus-o chiar Ahmadjad ala, deci alegerile astea anuntate acum s-au tinut acum, n-ar fi de mirare ca saiif-al-sardel asta sa fi murit de mult, prin 2002, 2003, 2008 sau 2009.
    • +2 (6 voturi)    
      fals! (Miercuri, 18 mai 2011, 11:36)

      John Smith [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      N-ai inteles nimic. AlQaida nici nu exista, si nici seful asta nou - sint doar inventii ale americanilor (de fapt ale ocultei mondiale, masonilor, evreilor si klingonienilor care tin sub papuc toata lumea). Inca nu au incarcat toti sacii aia cu litiu in humvee (asta pe linga sacii aia de opiu pentru guvernul SUA - care se stie ca e cel mai mare traficant din lume), asa ca au inventat o noua poveste ca sa justifice prezenta lor acolo. Daca nu stiai deja toate astea, afla ca esti spalat pe creier. Gindeste cu capul tau si nu te lasa prostit de ei, "mai draga".
  • +3 (9 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 18 mai 2011, 10:02)

    nano2k [utilizator]

    Oare ce grad are in CIA?
    • -1 (7 voturi)    
      ? (Miercuri, 18 mai 2011, 11:30)

      ando [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Oare tu ce grad ai in FSB?
      • 0 (6 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 18 mai 2011, 11:49)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ando

        Niciunul nicaieri. Sun un simplu specatator care nu inghite pe nemestecate tot.
        • -2 (6 voturi)    
          nano2k = Ipocrizia cat casa (Miercuri, 18 mai 2011, 13:31)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Bine mai "specatatorule"! Iar noi trebuie sa inghitim pe nemestecate tot ceea ce zici tu, nu-i asa? Da "neste" dovezi ai matale la purtator? Desigur, in afara de parerile tale personale (si subiective) si imaginatia care iti lucreaza la cote maxime. Hai, treci si bea-ti lapticul copilas nespalat pe creierasi! e vremea sa te culci ca pari tare obosit intelectual.
          • +1 (3 voturi)    
            Cine e mai ipocrit(a)... (Miercuri, 18 mai 2011, 20:39)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

            ...CIA sau nano2k???
            Eu zic ca CIA de departe, sa vede ca n-ati ascultat Vocea Americii in timpul razboiului din Afganistan dintre rusi si oamenii cavernelor.Tin minte cum un batran afgan se vaita ca soldatii rusi beti evident i-au mancat catelul...
        • -2 (6 voturi)    
          Aha... am inteles (Miercuri, 18 mai 2011, 13:36)

          Antifanatic [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Si dac-ai fi agent FSB tot n-ai spune mai nano2k... Ai cumva impresia ca te adresezi retardatilor care iti cred elucubratiile pe "nemestecate" cu bin Laden agentul CIA? Gaseste si tu altceva ca asta cu agentul CIA s-a cam fumat. Defapt s-au fumat cam toate teoriile conspiratiei in ceea ce-l priveste pe idolul tau bin Laden... Individul zace acum pe fundul oceanului. Iar asta se pare ca va cam deranjeaza, nu? Hai pa!
    • 0 (2 voturi)    
      Grad mare, de fapt omu' e pensionar... CIA (Miercuri, 18 mai 2011, 20:35)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Cred ca bietul Saif e mort demult, asa cum remarca inteligent un coleg mai sus...Sa-l vezi acum pe Obama cum irumpe intr-un studio TV si zice : L-am omorat si p'asta....
      • 0 (2 voturi)    
        Usurel (Miercuri, 18 mai 2011, 21:23)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

        Usurel, ca te ia lumea la ochi ca esti agebt FSB sub acoperire :)) Si ca esti un conspirationist nebun care nu crede in televizor si ziare. Grea boala in zilele noastre...
        • 0 (0 voturi)    
          Si daca... (Joi, 19 mai 2011, 8:26)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Nu sunt agent FSB, caci daca eram nu postam ca fraieru' pe forumuri, eram si eu moderator...
  • +1 (5 voturi)    
    Continuitate (Miercuri, 18 mai 2011, 10:35)

    El Condor [anonim]

    Daca CIA ( SUA ) a numit un nou lider in fruntea retelei teroriste al-Qaida, inseamna ca mai are ceva ganduri necurate. Vom trai ( poate ) si vom vedea ( cine scapa ).
  • +2 (4 voturi)    
    Kill SAIF ! (Miercuri, 18 mai 2011, 11:27)

    Toma [anonim]

    Normal ca a aparut un succesor care ameninta America ! Normal ca dupa operatiunea KillBIN trebuie sa urmeze KillSAIF ! Dar la un moment foarte potrivit bineinteles...pentru americani...dupa ce mai duc niste razboaie de 10 ani cu toate statele din jur care il protejeaza pe infractor si ii dau bombe atomice . Pentru astia morti de mult ( de batranete ) se inventeaza o operatiune militara ... pentru astia inca in viata se inventeaza un viol... Oricum, scenariile sunt foarte prost realizate.
    • +2 (4 voturi)    
      Time is Money (Miercuri, 18 mai 2011, 12:00)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Toma

      De unde atata timp sa inscenezi ca la carte tot? Oricum oamenii nu au timp sa analizeze ceea ce vad la TV si citesc in presa scrisa.

      Tot ce ne intereseaza pe noi, plebea, e ziua de maine si sa ne pazim cat putem de vicisitudinile vietii. Ceva de genul: Doamne Fereste de un razboi sau de un atentat! De restul se ocupa altii.
  • +1 (1 vot)    
    Cel mai bun dintre cei mai buni (Joi, 19 mai 2011, 8:13)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Urmasul' a fost selectionat dintre cei mai buni.
    El a avut cel mai mare punctaj la criterul :
    "Numarul de tone de sange de crestin trimise drept ofranda acolo sus, unde benchetuesc, fara intrerupere, mangaiati de cate saptezeci de fecioare neprihanite, eroii revolutiei marca Al Qaeda".