Presa: Danemarca intentioneaza sa revendice Polul Nord

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2011, 16:48 Actualitate | Internaţional

Danemarca intentioneaza sa revendice Polul Nord in afara de teritoriile pe care le detine deja in Oceanul Arctic (Insulele Feroe si Groenlanda), scrie marti site-ul danez Informatii, citand un document strategic al Ministerului Afacerilor Externe, relateaza AFP.

"Tara intentioneaza sa revendice platoul continental in cinci zone din jurul Insulelor Feroe si Groenlanda, inclusiv Polul Nord in sine", in conformitate cu documentele diplomatice care urmeaza sa fie publicate in iunie.

Adoptarea de catre Danemarca a planului intitulat "Strategia pentru regiunea arctica 2011-2020" ar putea crea tensiuni cu Rusia, Statele Unite ale Americii, Canada si Norvegia, celelalte tari riverane.

Potrivit Institutului American de Geofizica (USGS), Cercul Arctic ar putea contine o cincime din rezervele de hidrocarburi nedescoperite din lume, 13% petrol si 30% gaz, cea mai mare parte situate in mare.

Subsolul Polului Nord in sine nu pare sa gazduiasca mari rezerve de hidrocarburi, dar are o valoare simbolica: in 2007, Rusia a instalat un"steag" pe fundul Oceanului Arctic la Polul Nord cu ajutorul unui mini-submarin.

Tarile riverane Arcticii au in prezent o zona economica de 200 de mile marine in largul coastelor lor. Pretentiile lor pentru restul teritoriului urmeaza sa fie analizate sub egida Conventiei ONU privind dreptul marii (UNCLOS).


Citeste mai multe despre   






















2433 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    pai sa puna si iadul pe lista (Marţi, 17 mai 2011, 17:01)

    zaboo [utilizator]

    ca iau caldura gratis de acolo - garantat!
  • +6 (6 voturi)    
    polul nord (Marţi, 17 mai 2011, 17:09)

    un pol [anonim]

    lasa frate sa-l ia danezii, or avea grija de el sa nu se mai dezghete si sa se deplaseze. Poate vor avea ideea sa faca acolo camine pentru azilantii din ce in ce mai numerosi care le bat la porti.
  • +7 (7 voturi)    
    Si Romania urmeaza sa revendice Marea Neagra (Marţi, 17 mai 2011, 17:22)

    Marius [anonim]

    ...daca ne da voie rusia si ucraina
  • +3 (7 voturi)    
    De unde e polul nord al lor?? (Marţi, 17 mai 2011, 17:27)

    Alex S [utilizator]

    Mi se pare absurd inca sa se incerce sa se obtina teritorii in anul 2011. E destul ca asta s-a facut abuziv si violent in trecut si ca oricum nu are nici o logica in lumea defapt. Nu exista tari, sunt doar inventii umane plecate de la acelasi principiu de la care pleaca cainii cand urineaza pe pomi sa isi marcheze teritoriul...
    • +4 (4 voturi)    
      hmmm (Marţi, 17 mai 2011, 16:48)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Rusii au deja pus steguletul propriu pe fundul oceanului, de cativa ani buni...
      • +2 (2 voturi)    
        DECI LUNA (Marţi, 17 mai 2011, 17:03)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        apartine tot sovieticilor - ei au pus acolo un stegulet (fanion se zicea pe vremea aia) mult inaintea debarcarii lui Neil Armstrong.
      • +5 (5 voturi)    
        Rusii la fund,danezii la suprafata. (Marţi, 17 mai 2011, 18:11)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        Danezii stau la suprafata si verifica cat vor rezista rusii sa stea la fund.
      • +4 (4 voturi)    
        si canadezii (Marţi, 17 mai 2011, 18:25)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        il revendica, ba chiar si americanii..
        • 0 (0 voturi)    
          Da (Marţi, 17 mai 2011, 21:07)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          Canada ar putea revendica polul nord magnetic (care se afla pe teritoriul ei) si apoi sa-i taxeze pe toti cei care se folosesc de el.....
  • +1 (1 vot)    
    si marmota .. (Marţi, 17 mai 2011, 19:07)

    Clujeanul [anonim]

    Danemarca la nivel global e cam cat e si Romania, adica un zero barat.
    Polul nord e campul da bataie al greilor (SUA, Canada si Rusia), restul nu exista.
  • 0 (2 voturi)    
    oricine numai nu danemarca (Marţi, 17 mai 2011, 19:20)

    pitisca [anonim]

    mai lasa ca sunt satul eu de danezi,in groenlanda au destule in subsol dar isi pastreaza pentru mai tarziu,mori de vant peste tot dar curentul e destul de scump.macar rusii vand la restul europei gaze si petrol.nu americani nu canadieni si mai ales nu danezii,la cat sunt de limitati in gandire nu merita sa aiba polul nord
    • 0 (0 voturi)    
      Da, da ... (Marţi, 17 mai 2011, 21:43)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui pitisca

      ... sa stii ca Europa doar din generozitatea binecunoscuta a rushilor traieste, si, daca pun mana si pe Pol, vor fii salvarea omenirii ...
  • +2 (2 voturi)    
    aiurea (Marţi, 17 mai 2011, 19:54)

    Socrates [anonim]

    Polul Nord e deja revendicat - Mos Craciun locuieste acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Eh, mandria vikinga ... (Marţi, 17 mai 2011, 21:28)

    Marse [anonim]

    ... acum o mie de ani, ei stapaneau tot Nordul ... Norvegia, Suedia, Finlanda ... partea baltica a Rusiei si Poloniei, Anglia si Scotia dar ... si USA +Canada, descoperite de Erik cel Roshu si Leif cel Fericit ... au nostalgia vechiului imperiu danez al luji Knut cel Mare ...
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 17 mai 2011, 21:52)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Din cate stiu eu vikingii nu au ajuns decat prin Newfoundland, nu cunosc sa fi atins teritoriul SUA.
      Ai detalii despre asa ceva?

      Vezi:
      http://en.wikipedia.org/wiki/L%27Anse_aux_Meadows
      • 0 (0 voturi)    
        Este drept ... (Marţi, 17 mai 2011, 22:09)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        ... faptul ca Leif Eriksson a atins chiar Florida ("Vinland cea buna") nu este acceptat de intreagacomunitate a istoricilor, dar, sincer, mi-e greu sa cred ca s-au limitat la NewFoundland cand era asa usor sa coboare spre sud ...