Video O noapte la hotelul in care era cazat DSK costa 3000$

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2011, 15:21 Actualitate | Internaţional

Hotelul in care a stat seful FMI
Foto: Captura New York Hotels
O noapte de cazare la Hotelul Sofitel din New York in care s-ar fi petrecut agresiunea sexuala de care este acuzat Dominique Strauss-Kahn, directorul general al FMI, costa 3.000 de dolari, potrivit New York Times. Hotelul este o constructie impunatoare din calcar si sticla, situat la o aruncatura de bat de Fifth Avenue. In apropiere se gasesc Times Square, Broadway teatre, restaurante de renume mondial si muzee de arta.

Dominique Strauss-Kahn ar fi parasit hotelul la pranz, respectiv cu o ora inainte de agresiunea sexuala pe care a reclamat-o menajera din Manhattan, relateaza site-ul francez RMC.fr, care citeaza avocatii directorului FMI.

Dominique Strauss-Kahn s-ar fi indreptat de la hotel spre un restaurant new-yorkez, pentru a lua masa cu fiica sa.

Apararea pregateste acum probe si marturii legate de modul in care si-a patrecut DSK ziua de sambata.

Dupa masa, acesta ar fi luat un taxi pentru a se deplasa la aeroportul JFK, unde si-a dat seama ca si-a uitat telefoanele mobile la hotel.

In acel moment, a sunat la receptie pentru a se asigura ca ii vor fi returnate mobilele. Acest apel a permis politistilor sa-l localizeze pe directorul FMI si sa-l aresteze.

Vezi aici cum arata hotelul in care era cazat Dominique Strauss-Kahn



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3990 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Camatarul FMI (Luni, 16 mai 2011, 15:53)

    valisa [utilizator]

    Amaratii se impovareaza la camatari, iar ei isi tin fundurile grase in hoteluri de lux. Fie ca vorbim de DSK (FMI), fie ca vorbim de un reprezentant al UE sau NATO, situatia este aceeasi. Simpla aderare la aceste structuri a impovarat Romania pentru toate generatiile viitoare.
    Bravo Tara Romaneasca, in ce hal ai ajuns!...
    • +2 (2 voturi)    
      booking (Luni, 16 mai 2011, 15:31)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui valisa

      daca "booking" pe pagina lor (a hotelului Sofitel din New York) nu gasesti camera mai scumpa de 300 euro/noapte.
      • 0 (0 voturi)    
        E simplu... (Luni, 16 mai 2011, 18:29)

        370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

        ...restul de 2800 de $ costa "serviciile" cameristelor! Cam scum dar poate merita... cine stie!?
        • +1 (1 vot)    
          servicii (Luni, 16 mai 2011, 21:26)

          skyradio [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          adica un viol mic dar voios, alergare pe holuri fara prosop,etc?
      • 0 (0 voturi)    
        / (Marţi, 17 mai 2011, 13:34)

        otonel [anonim] i-a raspuns lui skyradio

        unde naiba te uiti tu de zici ca nu costa nimic mai mult de 300 EUR/noapte?
        pentru conformitate: http://www.sofitel.com/gb/booking/rates.shtml?packId=26994516791
        eu nu inteleg cum se gasesc unii sa se bage ei in seama cu astfel de aberatii
    • +4 (8 voturi)    
      o ducem foarte bine (Luni, 16 mai 2011, 15:42)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui valisa

      In ce hal am ajuns? Ca niciodata nu ne-a fost bine.

      Sub comunism nici nu conta, ca oricum nu era nimic pe rafturi, iar partidul facea ce vroia. Atat cu averile statului cat si cu viata noastra, a romanilor.

      Apoi ne-au vandut ai lui Iliescu pe bucati tot ce era de vandut, profitand de naivitatea unui popor ce nu stie ce drepturi poate sa ceara.

      Acum in sfarsit avem acces la informatii despre ce se intampla, in sfarsit putem sa ne plimbam liberi prin lume si avem posibilitatea de a ne apara drepturile. Eu unul cred ca e mai bine decat oricand... Uite-te la masinile de pe strada si o sa vezi ce bine o duc romanii. Si la Mall-urile pline de oameni si de produse de calitate.

      Sunt satul sa-i aud pe cei din jurul meu ca se plang. Puneti mana si munciti, aparati-va drepturile prin miscarile civice ce au inceput.
      Acum e momentul vostru! Acum se poate!
    • +4 (14 voturi)    
      Iliescule, tu esti ma? (Luni, 16 mai 2011, 16:27)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      poate te avantaja mai mult un parteneriat cu prietenii de la rasarait.

      Nemtii ce sa mai zica saracii, care platesc datoriile greciei, spaniei, portugaliei ...? Bine ca iti faci tu griji la cel hotel doarme nea' asta, dar ti-a fost lene sa dai un search pe google sa vezi cat de grosolan manipuleaza jurnalistii astia [1].


      [1] http://www.sofitel.com/gb/booking/rates.shtml?packId=10960838598
      • 0 (0 voturi)    
        La linkuk indicat nu e decat text... (Marţi, 17 mai 2011, 8:02)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Iar daca dau sageata in jos nu apare nici o 'currency'. E IE only?
  • +1 (1 vot)    
    Daca au fost banii lui, a fost ieftin! (Luni, 16 mai 2011, 15:55)

    MG [utilizator]

    Daca au fost banii lui, a fost ieftin!
  • -10 (20 voturi)    
    Intrebare pentru Romania (Luni, 16 mai 2011, 15:56)

    valisa [utilizator]

    Oare cati romani trebuie sa munceasca intr-o luna ca sa tina acesti indivizi cate o noapte la hotel?
    • 0 (8 voturi)    
      Raspuns: de multi (Luni, 16 mai 2011, 15:18)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Pentru ca noi muncim, nu gandim.
      • +4 (12 voturi)    
        clasa muncitoare (Luni, 16 mai 2011, 16:31)

        lb [anonim] i-a raspuns lui andrei

        "clasa muncitoare" se revolta cu "manie proletara"?

        voi nu aveti de munca la serviciu?
        • -1 (3 voturi)    
          Am terminat programul (Luni, 16 mai 2011, 16:37)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui lb

          Azi am gandit destul cat sa aiba vreo zece de muncit pana diseara.
        • -2 (2 voturi)    
          Cam greu cu ironiile (Luni, 16 mai 2011, 17:42)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui lb

          Multi citesc, si mai multi isi dau cu parerea, prea putini inteleg.
  • +3 (3 voturi)    
    Ne credeti cretini? (Luni, 16 mai 2011, 16:08)

    Dani.El [utilizator]

    Citez: "Hotelul este o constructie impunatoare din calcar si sticla ..."

    Domnilor, calcarul este CRETA! Dupa 10 ploi hotelul ala nu mai exista, se dizolva in apa pur si simplu!

    Suma de 3000 de dolari pe noapte este un pret de NY la un hotel de 5 stele. Nici nu-i cine stie ce, de fapt. Ce Dumnezeu, este (era) seful FMI, nu putea sta in Harlem sau Qeens cu 50 de doalari pe noapte!

    Inca o data afirm ca, desi nu sunt deloc simpatizant al FMI sau al viziunilor stangiste ale acestui domn (care mai e si francez pe de-asupra!), toata tarasenia mi se pare cusuta cu ata alba! Ca si acea ziarista care acum, dupa aproape 10 an isi aduce aminte ca si ea era sa fie violata de acelasi individ ...

    Daca stau sa ma gandesc bine ... si pe mine m-a ciupit de fund un tip care semana cu DSK ... Nu, sigur era el!
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Luni, 16 mai 2011, 16:59)

      x [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

      Creta e calcar.
      Reciproca nu e valabila.

      Nu te trimit la Goagăl.
      Te ajut cu un exemplu:
      Leul-de-hirtie/plastic e o bancnota; nu toate bancnotele sint lei.
      • +1 (1 vot)    
        Da (Luni, 16 mai 2011, 17:49)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui x

        Termenul din descrierea oficiala e "limestone" ce defineste in engleza orice contine calcit (CaCO3). Probabil e vorba de marmura, care e de fapt tot un calcit.
  • +6 (10 voturi)    
    oare la banii astia... (Luni, 16 mai 2011, 16:14)

    GGG [anonim]

    nu merita si el o camerista oleac mai seducatoare?
    • +7 (9 voturi)    
      si violul maica? (Luni, 16 mai 2011, 16:21)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui GGG

      Probabil omul se astepta sa aiba serviciul inclus in pret.
  • +11 (15 voturi)    
    Asa e si cu jurnalismul asta... (Luni, 16 mai 2011, 16:23)

    Marcel Ionita [utilizator]

    1. Jurnalistii: hai sa scriem de dragul jurnalismului. Camera incepe de la 213 GBP daca vreau sa fac rezervarea acum pentru a doua zi iar daca fac plata cu 15 zile in avans este 171 GBP + taxele hoteliere si taxele de oras.

    2. Cititorii: hai sa inghitim tot ce toarna astia pe sticla si la ziare. Patetic. Doar daca ai fi dat un search pe google ti-ai fi dat seama ca hotelul este unul mediu spre bun 4* si cu siguranta sunt hoteluri mult mai scumpe in NY. Eu sincer, daca as fi avut pozitia acestui om, mi-as fi ales un hotel mai scump si nu as fi acceptat sub 5*. Sunt sigur ca Severin
    isi alege hoteluri maai scumpe si mai luxoase.
    • +7 (11 voturi)    
      scump, dom''le jurnalist, scump! (Luni, 16 mai 2011, 15:27)

      aleator [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      corect, e o mare tampenie chestia asta cu 3000 de dolari pe noapte!:)))
    • 0 (0 voturi)    
      suite nu camera (Luni, 16 mai 2011, 18:32)

      radub [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      DSK nu a locuit intr-o camera, ci intr-un apartament de 5 camere (Presidential suite) : doua camere de baie, dormitor, camera de lucru, sala de conferinte. Evident ca nu o vom gasi in Google, sau in Site-urile de booking obisnuit.
      Deci 3000 USD pe noapte este firesc si este inca ieftin. Exista si la 12.000 pe noapte.
    • 0 (0 voturi)    
      Pret camera (Marţi, 17 mai 2011, 9:21)

      gicad [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Aseara pe TF1 spuneau ca apartamentul costa 560 USD pe noapte
  • +9 (13 voturi)    
    un articol scris cu manie proletara (Luni, 16 mai 2011, 16:27)

    iliescu [anonim]

    Bravo, DG! Iliescu e mandru de tine!
  • +3 (9 voturi)    
    Titlu care nu are legatura cu continutul (Luni, 16 mai 2011, 16:34)

    andrei [anonim]

    Pe omul asta il aresteaza si o ora mai tarziu scade euro. Pe tine, cititorul obisnuit, daca maine te calca o masina, lumea nici nu va sti ca ai existat vreodata.
    De aia el sta la hoteluri de 3000 de dolari pe noapte si tu la pensiuni de 30.

    Inainte existau stapani si sclavi si dadeam vina pe sistemul social inechitabil. Azi, sistemul ala nu mai exista, dar stapanii si sclavii da.
    Asta pentru ca explicatia e foarte simpla: oamenii se impart in prosti si destepti.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte slab (Luni, 16 mai 2011, 16:41)

    Hotel de kko [anonim]

    Eu as da hotelul in judecata.. la 3000 de parai pe noapte mi s-ar parea normal sa ai voie sa o tragi pe aia de tzatze unpic.
  • +2 (6 voturi)    
    ?!? Ce? (Luni, 16 mai 2011, 16:58)

    dodulescu [anonim]

    Nu-mi vine sa cred ce comentarii citesc pe aici. Unele, nu toate!
    Ce treaba aveti voi cu cit cheltuie o organizatie internationala pe hoteluri, restaurante, etc? Nu vad nici o legatura, din partea mea poate sa cheltuie si 30.000 $ pe noapte.
    In al doilea rand, nu se specifica in articol daca era in interes de serviciu sau vacanta personala. Daca era o vacanta personala nici atit nu se cuvine sa va dati cu parerea cit cheltuie omul pe hotel. Chiar nu sinteti sanatosi?
    In al treilea rand cum au mai mentionat si citiva cititori, hotelul are preturi de pe la 300, nu de la 3000, or avea si camere la 3000 nu zic nu, insa cum mai mentiona cineva mai sus, sint hoteluri mult mai scumpe in NY.
  • 0 (0 voturi)    
    Life is Magnifique ! (Luni, 16 mai 2011, 19:06)

    utug [anonim]

    SOFITEL
    http://www.youtube.com/watch?v=JNbRJuklVMQ
    New York - Times Square at night
    http://www.youtube.com/watch?v=REJPttfcxho&NR=1
    Sofitel New York Video Tour
    http://www.youtube.com/watch?v=9L6iyXhre9g
    http://www.youtube.com/watch?v=4jUlBMiEaco&feature=related
    • 0 (0 voturi)    
      Sofitel si ... Waterboarding ? (Luni, 16 mai 2011, 21:38)

      *-* [anonim] i-a raspuns lui utug

      McCain: TORTURE ... Is it necessary ?
      Video
      http://www.youtube.com/watch?v=3I94Yb4KUic&feature=player_embedded
      Text
      http://www.kpho.com/news/27869853/detail.html