Fiii lui Osama bin Laden considera inacceptabila si umilitoare aruncarea cadavrului tatalui lor in mare si il ameninta pe Obama cu justitia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2011, 19:44 Actualitate | Internaţional

Fiii lui Osama bin Laden ameninta ca il va actiona in justitie pe presedintele american Barack Obama, care ar fi "responsabil" de soarta tatalui lor, eliminat in 2 mai, si au calificat drept "inacceptabila" si "umilitoare" aruncarea cadavrului in mare, intr-un mesaj publicat marti de SITE si citat de AFP.

"Il consideram pe presedintele Obama, in persoana, responsabil pentru elucidarea sortii tatalui nostru, Osama bin Laden", scrie in acest mesaj semnat Omar bin Osama bin Laden, in numele numerosilor sai frati si citat de centrul american de supraveghere a site-urilor islamiste, SITE.

Inamicul public al SUA de la atentatele din 11 septembrie 2001, Osama bin Laden a fost ucis in 2 mai in urma unei operatiuni a trupelor de comando in resedinta unde teroristul se ascundea, in Abbottabad, Pakistan.

Ramasitele sale au fost aruncate in mare, potrivit Washingtonului.

"Este, uman si religios, inacceptabil sa dispui de o persoana de acest nivel si de aceasta importanta in numele rudelor sale, aruncandu-i corpul in mare de o maniera umilitoare pentru familia sa si pentru adeptii sai, aducand prejudicii sentimentelor a sute de mii de oameni", adauga Omar bin Laden.

"In calitate de fii ai lui Osama bin Laden, ne rezervam dreptul de a-i urmari pe (responsabilii) acestei crime in fata justitiei americane si internationale pentru a lamuri soarta tatalui nostru disparut", continua acesta.

Denuntand operatiunea comandourilor americane, care au avut misiunea de "a ucide, nu de a aresta", fiul sau subliniaza ca "nici presedintele american, nici guvernul sau nu au prezentat dovezi" legate de moartea tatalui sau.

Inalte oficialitati musulmane au apreciat drept neconforme cu islamul aruncarea in apa a ramasitelor lui Osama bin Laden, dar Washingtonul a sustinut ca ritualul a fost respectat iar un mormant ar fi riscat sa devina un loc de pelerinaj.

Ramasitele acestuia au fost spalate puse pe un giulgiu alb si apoi depuse intr-un sac. Un ofiter a citit un text religios care a fost tradus in araba de un interpret.

Omar bin Laden, 31 de ani, casatorit cu o britanica, afirmase in iulie 2010 ca aproximativ 20 de membri ai familiei sale sunt arestati la domiciliu in Iran din 2001.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















4274 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    Bat campii acest fii ! (Marţi, 10 mai 2011, 19:55)

    Doru [anonim]

    Asta poate fi cel mult o gluma proasta !
    Poate vin si cele 2000 de familii care si-au pierdut pe cei dragi in timpul caderii turnurilor gemene , sa-i dea in judecata pe urmasii lui Bin Laden pt "rele tratamente" la care au fost supusi cei dragi lor , de "taticul lor" !
    • +7 (9 voturi)    
      Ba nu (Marţi, 10 mai 2011, 20:54)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Doru

      eu i-as incuraja sa apara la un proces sa-l apare pe Osama. Cu promisiunea ca o sa se faca dreptate.
    • -4 (20 voturi)    
      ba (Marţi, 10 mai 2011, 21:39)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Doru

      mie mi se pare mult mai civilizat arabu' decat Obama. Nu a amenintat nici cu moartea, nici cu asasinate, ci cu tribunalul.
      • +8 (10 voturi)    
        ??? (Miercuri, 11 mai 2011, 3:50)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        "Nu a amenintat nici cu moartea, nici cu asasinate"
        Tu ai vazut mesajele video ale lui OBL? Absolut TOATE contin amenintari. Si a trecut la fapte de nenumarate ori, si s-a laudat cu rezultatele.

        "mult mai civilizat arabu' decat Obama"
        Terorismul prin definitie nu respecta nici cele mai elementare reguli de civilizatie, orice comparatie e aberanta.

        Anti-americanismul si teribilismul tau nu tin loc de argumente, nici de logica si nici de idei.
        Sunt destule lucruri pentru care poti critica SUA pe buna dreptate, dar se pare ca nu te duce mintea pana acolo.
        Daca pentru scopul asta ai ajuns sa faci apologia terorismului, tare trista viata se pare ca ai. Singurul lucru pozitiv e ca nu esti decat un frustrat care se da viteaz pe net, fara nici o putere de decizie.
        Get a life!
      • -2 (4 voturi)    
        MirceaA (Miercuri, 11 mai 2011, 12:39)

        yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Ti-am zis-o si in trecut cand apareai pe toate stirile despre Israel sau America, si ti-o zic si acum:

        Esti IRECUPERABIL, nu ai ce cauta in societatea noastra European-Democrata. Doar prin postarea de mai sus ai intrecut orice limita a extremelor stanga si teroriste.

        Te rugam sa pleci inspre est, in Iran eventual unde sunt absolut convins ca ti-ai dori sa traiesti, nu meriti libertatile pt care s-au luptat atat cu armele cat si cu mintile evreii antici, filosofii greci, romanii, englezii, francezii, americanii, dar si mai multe minti din diferite tari europene inclusiv Romania, care cel putin la capitolul minti sclipitoare date lumii o duce excelent.

        Iti dau si bani de bilet si pt cazare daca vrei, ca vba aia sunt un evreu zionist masonic cu multi bani. Sunt mandru ca sunt si Roman si mi-e scarba ca traiesc intr-o tara unde unul ca tine poate sa debiteze si sa creada asemenea aberatii.
    • +7 (9 voturi)    
      ...pai n-au aflat... (Marţi, 10 mai 2011, 21:49)

      Dranganomir [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Inseamna ca sunt mici acesti copii, fiindca n-au aflat de la iranieni ca tatal lui a murit mai demult, si nu in urma raidului american...
    • -1 (7 voturi)    
      Pretentiile americanilor (Miercuri, 11 mai 2011, 9:39)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Stii care este diferenta?! Diferenta majora este ca americanii se pretind a fi o democratie, iar multe acte infaptuite de ei nu prea dovedesc acest lucru...
  • +23 (39 voturi)    
    America trebuie sa aiba grija! (Marţi, 10 mai 2011, 19:59)

    Andradda [utilizator]

    Au ajunsd acum niste mancatori de rahat care nu se spala pe maini pe principiul ca ..cu dreapta mananc, cu stanga ma sterg la cur...sa ii acuze pe americani ca nu l-au inmormantat cum trebuie pe ticalosul care a ucis 3000 de oameni nevinovati.
    Normal ar fi ca si fii sai sa fie inmormantati in mare...cu sau fara acordul USA!
    Atata batjocura mai rar.
    Noroc cu americanii, altfel, Europa ar fi fost de mult un fel de moschee islamista!
    Treziti-va oameni buni!
    • -9 (21 voturi)    
      sunt treaz (Marţi, 10 mai 2011, 21:43)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      sunt treaz si tocmai de aia ma ingrozeste faptul ca cineva iti poate intra in casa sa te omoare, fara sa fii judecat, fara sa ti se dea posibilitatea de a te apara, fara a-ti fi aduse acuzatii DOVEDITE, ci numai concluziile acuzatorului.
      • +9 (17 voturi)    
        chiar asa ... (Marţi, 10 mai 2011, 22:48)

        Unul [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        mai tovarase bin laden, ia sa ne gandim:
        1 - ai avut 10 ani la dispozitie sa te predai si sa apari in fata unui tribunal (se putea face asta cu presa sau cu diplomati)
        2 - pe timp de razboi tu te astepti sa fi rugat frumos? In timp de razboi cine trage primul traieste (pe principiul mai bine sa planga mama sa decat mama mea)
        • -7 (11 voturi)    
          Tovarase... (Miercuri, 11 mai 2011, 0:36)

          George [anonim] i-a raspuns lui Unul

          ...ai inceput bine cu "ia sa ne gandim"... dar in secunda urmatoare... ai uitat brusc de treaba asta...
          • -2 (4 voturi)    
            Gand (Miercuri, 11 mai 2011, 12:47)

            yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui George

            "a gandi" = un proces pe care tu, George si MirceaA nu il puteti finaliza, deoarece la voi creerul merge pe baza de Propaganda si Indoctrinare.

            Drept urmare, tot ce spuneti este invalid. Poate pe site-uri gen mujahedeen.com veti avea succes, ba chiar si fani.
      • +4 (6 voturi)    
        Mai ales dupa ce ai recunoscut (Miercuri, 11 mai 2011, 9:26)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        ca ai planificat moartea a mii de oameni. Dupa ce ai recunoscut ca ai ucis sau ai datordin sa fie ucisi alte mii si ai recunoscut asta public. In mintea unor retarzi (Mircea A - celebru pentru ANALizele sale) ar fi trebuit Bin Laden citat la tribunal si rugat sa raspunda politicos unor intrebari a unui avocat. Cat de deficient poate fi cineva ca sa gandeasca in acest fel ?
        • +1 (5 voturi)    
          vezi tu (Miercuri, 11 mai 2011, 12:40)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          eu nu jignesc pe nimeni ci doar imi spun parerea despre evenimente. Tu, ca un golan adevarat, te repezi sa scuipi si sa improsti cu creieri, pentru ca esti "educat" la TV. Deh, e si asta o viata, dar e gandita cu mintile altora.
    • -5 (9 voturi)    
      Andradda trebuie sa aiba grija! (Miercuri, 11 mai 2011, 0:41)

      george [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Ai numarat si cati irakieni au murit in cruciada asta? Sau afgani? Sau daca sunt mai bruneti si mai urati nu conteaza numarul?

      Stii tu asa sigur din vina cui au murit aia 3000 de oameni nevinovati?

      Trezeste-te, ca vorbesti prostii in somn.
    • -1 (5 voturi)    
      draguta domnisoara ... (Miercuri, 11 mai 2011, 11:05)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      esti pe dinafara "tanti" !
  • +14 (28 voturi)    
    Fii aia ar trebui sa raspunda... (Marţi, 10 mai 2011, 20:01)

    Andradda [utilizator]

    Cum au fosdt inmormantati cei 2500 de americani morti in atentatul de la 11 sept!
    Poate ca atunci si-ar da seama de ineptiile pe care le scot acum !
    Bine-ar fi ca americanii sa-i lichideze si pe fii lui Osama.
    Exact asa cum au facut cu ticalosul batran!
  • +12 (18 voturi)    
    Atentie fiule !!!!! (Marţi, 10 mai 2011, 20:07)

    STEFAN A. [utilizator]

    Poate faci acelasi sfirsit ca taticul .
    Sint curios care tribunal din lume ar accepta un astfel de proces . Cu exceptia tribunalelor din Iran .
  • -15 (21 voturi)    
    bin (Marţi, 10 mai 2011, 20:17)

    dan [anonim]

    Bre, bagati-va mintile in cap! Osama a murit de boala grea cu multi ani in urma, ala de apare prin filmuletele publicate de guvernul american e doar un nenica cu barba care aduce ca fizionomie cu Mr bin Laden. Nu-mi vine sa cred cat de usor de manipulat sunt oamenii.
    • -11 (13 voturi)    
      ObL (Marţi, 10 mai 2011, 21:59)

      dan [anonim] i-a raspuns lui dan

      O dovada clara ca Osama din poze nu este acelasi cu cel de pe tv -> http://i.imgur.com/Fi63p.jpg


      //rog moderatorii siteului sa nu cenzureze acest mesaj
      • +5 (5 voturi)    
        "o dovada clara" (Marţi, 10 mai 2011, 23:44)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dan

        M-am uitat şi-am ajuns la concluzia că n-ai vrut sa scrii "o dovada clara!", ci ""o dovada, Clara!"
      • -2 (2 voturi)    
        mersi (Miercuri, 11 mai 2011, 12:51)

        yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui dan

        Pentru 5 poze cu Osama.
  • +13 (17 voturi)    
    Absurd (Marţi, 10 mai 2011, 20:23)

    Vlad [anonim]

    Bine ca n-a avut si Hitler copii! te pomenesti ca mai deschideau proces Aliatilor ca autori morali ai sinuciderii lui Adolf.
  • -9 (23 voturi)    
    mai studiati problema! (Marţi, 10 mai 2011, 20:34)

    dani [anonim]

    stiu parerile noastre nu conteaza prea mult, dar CIA a infiintat Al-Qaeda, Bush se cunostea si era prieten cu toti seicii si inclusiv cu Bin Laden, totul e politica pt industria petrolului. Sunt sigur si sunt si destule dovezi care ne arata ca totul a fost o politica de a intra in statele arabe dupa petrol, cei 3000 de oameni morti in 2001 n-au fost altceva decat daune colaterale, iar Bin Laden acum probabil ca la fel. A fost omorat doar ca sa-i creasca cotatia in sondaje lui Obama. Intelegerea a fost ca el sa-i duca pe americani in tarile arabe, nu sa-l omoare. Cu siguranta ca vom afla mai multe la Ziua de Apoi.
    • +4 (12 voturi)    
      Si marmota? (Marţi, 10 mai 2011, 22:02)

      toiu [anonim] i-a raspuns lui dani

      Am studiat problema si am ajuns la concluzia ca marmota invelea ciocolata!
    • +4 (6 voturi)    
      am studiat problema (Miercuri, 11 mai 2011, 3:54)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui dani

      Si am gasit cauza problemei - ti-ai ignorat medicatia.

      "Cu siguranta ca vom afla mai multe la Ziua de Apoi."
      OK, te rog sa revii doar atunci, cand o sa ai dovezi beton!
    • -2 (2 voturi)    
      aha, deci... (Miercuri, 11 mai 2011, 12:54)

      yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui dani

      ..ce sa mai, nu ma mai obsesc sa contrazic cu argumente toate aberatiile.

      O sa zic totusi 2 lucruri:

      Al Qaeda nu a fost INFIINTATA de CIA, ci s-a format ca raspuns la invadarea ruseasca a afghanistanului, si a fost formata de niste extremisti cu legaturi cu alte grupari extremiste cum ar fi Fratia Musulmana.

      Si cu siguranta ca vom afla mai multe la "Ziua de Apoi": 15 august 2011 petrecere tematica in club GAIA.
  • +10 (10 voturi)    
    Invitatie in S.U.A. (Marţi, 10 mai 2011, 20:37)

    Agamemnon [anonim]

    Ar trebui ca statul american sa invite in S.U.A. toti copii lui bin Laden pentru a sustine procesul.
    Ar fi interesant de urmarit reactia justitiei americane
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 10 mai 2011, 20:39)

    dragos234 [utilizator]

    Culmea tupeului terorist
  • +10 (12 voturi)    
    Sa faca greva foamei (Marţi, 10 mai 2011, 20:43)

    denvarel [utilizator]

    Pana il scot americanii de acolo si-l predau familiei.
  • -12 (22 voturi)    
    Bush asasinat si cadavrul aruncat in Atlantic ? (Marţi, 10 mai 2011, 20:55)

    utug [anonim]

    Chomsky: "Care ar fi fost reactia noastra daca un Comando Irakian ar fi descins la resedinta lui Bush, l-ar fi asasinat si apoi i-ar fi aruncat cadavrul in Atlantic ?
    Devine tot mai clar ca a fost vorba de un asasinat planificat, cu violare a multiple legi internationale. Nu a existat nici o incercare de a aresta o victima neinarmata, cei 80 membri ai camandoului neintampinand nici o rezistenta, cu exceptia, spun acestia, a unei femei care s-a rastit la ei. In societatile care au oarecare respect pentru lege, suspectii sunt arestati si prezentati justitiei. Subliniez 'suspectii'. In Aprilie 2002, seful FBI, Robhert Mueller, a informat presa ca dupa cea mai intensiva investigatie cunoscuta in istorie, FBI nu poate sustine mai mult decat ca ea 'crede' ca atacul a fost conceput in Afganistan ... "

    We might ask ourselves how we would be reacting if Iraqi commandos landed at George W. Bush’s compound, assassinated him, and dumped his body in the Atlantic.
    It’s increasingly clear that the operation was a planned assassination, multiply violating elementary norms of international law. There appears to have been no attempt to apprehend the unarmed victim, as presumably could have been done by 80 commandos facing virtually no opposition—except, they claim, from his wife, who lunged towards them. In societies that profess some respect for law, suspects are apprehended and brought to fair trial. I stress “suspects.” In April 2002, the head of the FBI, Robert Mueller, informed the press that after the most intensive investigation in history, the FBI could say no more than that it “believed” that the plot was hatched in Afghanistan ...

    My Reaction To Osama bin Laden’s Death
    http://www.countercurrents.org/chomsky070511.htm
    • +8 (10 voturi)    
      Explozivi (Marţi, 10 mai 2011, 21:38)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui utug

      Da , dar Bush nu era seful alora care poarta veste explozibile . De-aia a murit Osama cand a zis ala sa inghete nu a stat si pana si eu as fi tras ca doar nu era sa astept verdictul justitiei daca putea sau nu sa aiba o vesta explozibila pe el .
      Oare nu le era mai simplu alora de la CIA sa-l tina o saptamana drogat pana le spunea si numele pisicii pe care a avut-o la 5 ani si apoi sa-l omoare intr-un "accident" de elicopter ? La urma urmei astea pica cam des - s-a intamplat chiar in timpul operatiunii :))) si oricum dupa cum se vede ii doare in posterior de existenta teoriilor conspiratiilor .
      • +6 (6 voturi)    
        mai ceteste, coane (Marţi, 10 mai 2011, 23:41)

        iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui Gamma

        Sa stii ca musulmanii nu tin ciini si pisici pe langa/in casa, ca nu le mai intra sfintii. De altfel de aia au numai desene arabesque pe pereti si nici un tablou cu vreo fata umana. De ciufuti si indobitociti de religie ce sint
    • -2 (2 voturi)    
      Chomsky. (Miercuri, 11 mai 2011, 12:55)

      Yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui utug

      Am incetat sa citesc postul tau lung cand am dat de numele "Chomsky"
      • +2 (2 voturi)    
        asa da (Miercuri, 11 mai 2011, 15:16)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Yahve 2.0

        asta da, indoctrinare. Daca nu esti de acord cu el, nici nu-l citesti. Si mai ziceti de altii.
  • +2 (12 voturi)    
    Poate ar fi mai bine sa-i intrebe pe cei (Marţi, 10 mai 2011, 21:20)

    T+C [anonim]

    Poate ar fi mai bine sa-i intrebe pe cei care si-au pe cei dragi in atentatele din 11 septembrie 2001 ce parere au despre Osama si familia lor.
  • +3 (7 voturi)    
    fii lui bin laden (Marţi, 10 mai 2011, 23:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint de fapt puradei, atit de multi sint.
    Restul, vorba unui scriitor de care conspirationistii stingisti habar nu au, e tacere.
  • -4 (8 voturi)    
    Putina luciditate.... (Miercuri, 11 mai 2011, 0:35)

    George [anonim]

    Oricat de mult ne-ar displacea cineva... E vorba de o viata de om totusi. Daca se permit asemenea "exceptii", oricare ar fi justificarea, ele risca sa repete, poate si cu noi, cine stie?

    Dreptatea si corectitudinea nu sunt echivalente cu ura si razbunarea.

    "un mormant ar fi riscat sa devina un loc de pelerinaj."

    Si care e problema, daca ar fi devenit loc de pelerinaj?
    • -1 (3 voturi)    
      luciditate (Miercuri, 11 mai 2011, 12:57)

      yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui George

      Georgica, eu zic sa dormi cu un ochi deschis ca cine stie cand intra SEALS-ii peste tine pt ca, cine stie, se permit mai multe exceptii, nu?

      Cat despre loc de pelerinaj, imi pare rau pt tine ca nu l-au inmormantat pe pamant ca stiu ca ti-ai fi dorit din tot sufletul sa ii depui un buchet de flori.
      • +1 (3 voturi)    
        Din ciclul "daca taceai..." (Miercuri, 11 mai 2011, 14:02)

        George [anonim] i-a raspuns lui yahve 2.0

        Stiu ca iti doresti din tot sufletul sa pari inteligent.
        Daca nu spuneai nimic poate reuseai sa ne pacalesti.
        • -2 (2 voturi)    
          Din ciclul "chiar si daca taci" (Miercuri, 11 mai 2011, 16:29)

          Socrates [anonim] i-a raspuns lui George

          Vezi George, tragedia ta personala e ca tu nu pari destept nici macar cand taci - te tradeaza privirea.
          Solutia e sa nu mai tii ochii deschisi tot timpul si sa te intorci sub bolovanul de unde ai iesit, lumina zilei oricum nu-ti prea prieste...
          • +2 (2 voturi)    
            Ai inceput un nou ciclu: (Miercuri, 11 mai 2011, 19:10)

            George [anonim] i-a raspuns lui Socrates

            "Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa-ti mearga cat de cat mintea".
            • -1 (1 vot)    
              pierdere de vreme (Miercuri, 11 mai 2011, 23:06)

              Socrates [anonim] i-a raspuns lui George

              Hai sa intrerupem dialogul asta, eu am aflat deja cam tot ce ma intereseaza.
              Si tu probabil ai lucruri mai bune de facut, cum ar fi sa te indrepti cu evlavie spre noul loc de pelerinaj care e mormantul emirului tau mult iubit.
              Inshallah!
  • +8 (12 voturi)    
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-8611479- (Miercuri, 11 mai 2011, 1:10)

    silvia [anonim]

    Terorismul este un nou tip de razboi. Un razboi perfid, in care liniile frontului sunt invizibile si globalizate. Sa vorbesti despre umanitate in conditiile in care camarazii tai de razboi masacreaza oameni nevinovati in avion, metrou, trem, all over the world, este boala psihica. Ce trebuia sa faca puscasii ...? sa-i spuna .. esti arestat, preda-te! Te duc la tribunal! Fa-ti testamentul si spune cum vrei sa fii ingropat! Hai sictir!
    • 0 (2 voturi)    
      da despre razboiul economic?? (Miercuri, 11 mai 2011, 17:52)

      dares [anonim] i-a raspuns lui silvia

      ce ar trebui sa le facem bancherilor care nu se mai satura de bani si de infometarea a miliarde de oameni ??
      pe aia cine-i impusca???
    • +2 (2 voturi)    
      Umanitate (Miercuri, 11 mai 2011, 19:16)

      George [anonim] i-a raspuns lui silvia

      Umanitatea TA e data de ceea ce faci TU, nu de ceea ce fac altii.

      Toti vreti violenta si ucideri si va mirati de ce nu se mai termina violentele.

      Si nu tot ce zboara pe la TV sau internet se si mananca. Nu stii tu sigur cum stau lucrurile si cine masacreaza oameni nevinovati.

      Vinovatii trebuie judecati si apoi condamnati. Nu executati fara judecata. Ca ne intoarcem in perioada stalinista.
  • -5 (7 voturi)    
    cititi de doua ori (Miercuri, 11 mai 2011, 2:54)

    mihai [anonim]

    Este, uman si religios, inacceptabil sa dispui de o persoana de acest nivel si de aceasta importanta in numele rudelor sale, aruncandu-i corpul in mare de o maniera umilitoare pentru familia sa si pentru adeptii sai, aducand prejudicii sentimentelor a sute de mii de oameni", adauga Omar bin Laden.


    DECI .. omul nu comenteaza atat uciderea cat ceea ce s-a facut IN NMUELE FAMILIEI , fara ca aceasta sa fie consultata...

    cuvintele cheie sunt :" in numele rudelor sale". dar e firesc sa fie multi oameni incapabili sa citeasca si sa inteleaga lucruri simple.
    • -2 (2 voturi)    
      consultarea familiei (Miercuri, 11 mai 2011, 16:37)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Tamplarii au o vorba: "Masoara de doua ori si taie o data."
      Tu ne indemni sa citim de doua ori - OK.
      Te indemn si eu sa gandesti de doua ori inainte de a vorbi.

      Daca era sa respecte optiunea familiei, OBL ar fi fost in viata, fericit si sanatos in sanul familiei, practicand jocul pe care toata familia lui il indragea nespus - planificarea atentatelor teroriste.
      Si tot pe tema asta - a consultat OBL familiile celor cateva mii de victime civile in America, Europa, Africa si Orientul Mijlociu inainte sa-i pulverizeze in explozii? Ca asa ar fi fost uman, religios si acceptabil, nu?
      • +2 (2 voturi)    
        Degeaba gandesti de 100 de ori... (Miercuri, 11 mai 2011, 19:25)

        George [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        ...daca n-ai cu ce.

        Va certati aiurea pe o traducere proasta. Daca ati fi avut curiozitatea sa verificati sursa si daca intelegeti cat de cat engleza ati fi vazut ca in original e putin altfel.

        Din pacate traduceri proaste ale surselor apar destul de des pe-aici.
  • +3 (7 voturi)    
    Pastrarea in viata (Miercuri, 11 mai 2011, 8:41)

    Ciprian [anonim]

    Daca OBL era tinut in viata, ne-am fi lovit de un val incredibil de atentate si luari de ostateci pentru eliberarea lui. In felul in care s-au facut lucrurile, OBL va disparea in ceva timp din mintea lor, fara a deveni un martir. Totul e marketing in aceasta decizie.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce logica... (Miercuri, 11 mai 2011, 19:34)

      george [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Pentru niste ipotetice efecte din viitor trebuie incalcate toate principiile si trebuie executati oameni fara sa fie judecati?

      Faptul ca un om neinarmat a fost executat fara judecata nu il face un fel de martir?

      Marketing a fost intoxicarea opiniei publice prin media timp de cativa ani, in asa fel incat lumea sa accepte incalcarea oricaror principii in numele unei asa zise securitati pe care oricum nu o sa o avem, tocmai din cauza asta.