Un ziar hasidic din New York a sters imaginea lui Hillary Clinton din faimoasa poza facuta la Casa Alba in timpul raidului impotriva lui Osama

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2011, 19:10 Actualitate | Internaţional

Poza editata
Foto: Captura New York Post
Un ziar al comunitatii evreiesti ultra-ortodoxe din New York a editat faimoasa poza facuta la Casa Alba in timpul raidului impotriva lui Osama bin Laden, stergand-o pe Hillary Clinton din imagine, transmite New York Post. Editorii publicatiei din Williamsburg, care apare in limba idis, au sters digital imaginea secretarului de stat.​ In fotografie, oficialii americani urmaresc o transmisiune in direct a atacului asupra lui Osama, in "Situation Room" din Casa Alba. Fotografia in care apar presedintele Barack Obama, secretarul Hillary Clinton, vicepresedintele Joe Biden si alti oficiali americani a devenit una dintre cele mai cunoscute imagini ale operatiunii care a dus la eliminarea liderului Al-Qaeda.

In editia sa de vineri, ziarul "Der Zeitung" a eliminat-o din poza si pe Audrey Tomason, director pentru contraterorism in Administratia Obama.

Jerusalem Post a scris ca editorii publicatiei hasidice "nu au dorit sa prezinte femei in pozitii de autoritate", in timp ce alte surse vorbesc de "motivele religioase" care au determinat editarea fotografiei.

Barack Obama, Hillary Cliton si Joe Biden urmaresc atacul asupra lui Osama bin Laden, la Casa Alba
Foto: Casa Alba
Editorii ziarului ar putea sa fie sanctionati, deoarece Casa Alba a interzis organizatiilor media sa "manipuleze" fotografiile pe care le da publicitatii.

Publicatia de limba idis este destinata comunitatii ultra-ortodoxe din Brooklyn (New York).

In fotografia publicata de Administratia SUA, oficialii americani urmaresc o transmisiune in direct a atacului asupra lui Osama, in "Situation Room" din Casa Alba. Imaginea a fost publicata de Administratia americana, iar un document clasificat prezent in fotografie a fost cenzurat.

In poza, Clinton apare cu mana la gura, in ceea ce pare a fi un semn de neliniste legat de rezultatul operatiunii de comando. Ea a declarat ulterior ca si-a dus mana la gura nu din cauza ca era ingrozita, ci pentru ca incerca sa impiedice un tusit cauzat de alergia de primavara de care sufera


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4562 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    ridicol (Luni, 9 mai 2011, 19:38)

    nmg [anonim]

    ridicol !
    Vorbim de lucruri care s-au intamplat in 'bastionul democratiei' in Orientul Mijlociu sau undeva in teritoriile controlate de talibani ?
    • 0 (10 voturi)    
      aiurea-n grădină (Luni, 9 mai 2011, 20:31)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui nmg

      Tu spui asta pentru că ne cunoşti, nu? :) Incidentul relatat mai sus e politică de stat sau decizia unei publicaţii?
      • +7 (9 voturi)    
        in epoca in care media este cheia puterii statelor (Luni, 9 mai 2011, 21:55)

        mda [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        cred ca-i relevant sa atragi atentia asupra a cat de usor si fara scrupule se falsifica informatiile.
        • -1 (3 voturi)    
          nu-i cazul aici (Marţi, 10 mai 2011, 7:52)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui mda

          Poza "doctoricită" a apărut într-un ziar din SUA, da? La fel cum poza originală a apărut în alte ziare din SUA. Observaţia lui nmg ar fi fost corectă în condiţiile în care toate ziarele din SUA ar fi difuzat-o pe cea doctoricită, iar presa din România pe cea originală.
  • +8 (14 voturi)    
    titlul articolului trebuia sa fie (Luni, 9 mai 2011, 21:00)

    boris [anonim]

    un ziar care nu intereseaza pe nimeni,editat de unii care nu intereseaza pe nimeni, a prezentat ceva ce nu intereseaza pe nimeni
    • +5 (5 voturi)    
      Si totusi (Luni, 9 mai 2011, 22:13)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui boris

      acum a interesat pe cineva. Doar am citit articolul, nu ?
    • -10 (10 voturi)    
      Boris... (Luni, 9 mai 2011, 22:15)

      Un om [anonim] i-a raspuns lui boris

      Ziarul este pentru cei mai inteligenti oameni ai planetei si a prezentat ceva ce ii intereseaza pe ei in mod direct.
      Dumneata ramai acolo unde esti pentru ca sigur nu interesezi pe nimeni.
  • +4 (6 voturi)    
    Vai, ce terminati (Luni, 9 mai 2011, 21:22)

    roman_roz [utilizator]

    Aia care au editat poza seamana cu imbecilii ceilalti, cei cu "cine sare, cine sare acum cu mine" de prin autobuze. Se merita unii pe altii, se vede ca sunt veri la origine :D
  • +9 (9 voturi)    
    Evrei vs. arabi. (Luni, 9 mai 2011, 21:29)

    Dragoch [utilizator]

    Si atunci de ce se mai at evreii cu arabii? Ca se pare ca (n-)au cam tot atata creier...
  • +8 (8 voturi)    
    Deci care ar mai fi atunci diferenta (Luni, 9 mai 2011, 21:31)

    alex [anonim]

    dintre fundamentalistii islamici si ultra-ortodoxii evrei?

    Ca unii apar ca dezaxati in ziarele americane editate de cei din urma.

    Doar de pozitie, nu de fond.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba tocmai de fond este deosebirea (Marţi, 10 mai 2011, 14:38)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui alex

      Unii editeaza, in numele unor principii religioase discutabile, o fotografie in timp ce ceilalti "editeaza" vieti ucigand, tot in numele unor principii religioase discutabile. daca esti incapabil sa vezi aceasta uriasa deosebire de substanta atunci ai o mare problema, care este de fond.
  • +5 (5 voturi)    
    wooow (Luni, 9 mai 2011, 22:36)

    dan [anonim]

    ce cretini...
  • +8 (8 voturi)    
    religia! (Luni, 9 mai 2011, 22:38)

    rochiri [utilizator]

    Ce tare e religia!
  • +6 (8 voturi)    
    se pare ca le-a scapat ceva (Luni, 9 mai 2011, 22:41)

    cybergeist [utilizator]

    In fotografia cu pricina pe langa 2 femei se afla si un negru ... oare cum de le-a scapat acest detaliu ultraortodocsilor evrei?
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Marţi, 10 mai 2011, 0:22)

    osmin [anonim]

    e mici si nu le place femeile...