FOTOGALERIA ZILEI Defilare grandioasa in Piata Rosie din Moscova

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2011, 15:42 Actualitate | Internaţional

Ziua Victoriei, sarbatorita la Moscova
Peste 20.000 de militari rusi au participat luni, in Piata Rosie din Moscova, la o parada militara ce a marcat Ziua Victoriei in Marele Razboi de Aparare a Patriei. Mii de spectatori, intre care si veterani cu piepturile acoperite de medalii, precum si comunisti ce agitau portretul lui Stalin, au asistat la defilarea soldatilor, a tancurilor si aparatelor de zbor, intr-o desfasurare ce a fost menita sa arate lumii intregi puterea militara a Rusiei.
  • Apasa pe poza pentru a deschide FOTOGALERIA.
La parada au luat parte numerosi oficiali de la Moscova, intre care presedintele Dmitri Medvedev si premierul Vladimir Putin. Seful statului rus a luat masa cu veteranii de razboi, la Muzeul Central al Fortelor Armate din Rusia.

Sursa imaginilor: Reuters.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

5080 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    URSS a fost agresor in WW2 (Luni, 9 mai 2011, 16:01)

    istoricu' de serviciu [anonim]

    "Peste 20.000 de militari rusi au participat luni, in Piata Rosie din Moscova, la o parada militara ce a marcat Ziua Victoriei in Marele Razboi de Aparare a Patriei."

    atentie mare! URSS a fost agresor in al doilea razboi mondial: http://en.wikipedia.org/wiki/Ww2#War_breaks_out_in_Europe

    repede se uita istoria!
    • +2 (8 voturi)    
      . (Luni, 9 mai 2011, 16:10)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui istoricu' de serviciu

      URSS e trecuta la "Allies" chiar in dreapta sus, dupa poze si informatiile de baza. In schimb Romania e la agresori :)
      • +3 (7 voturi)    
        Mai Ivanu, (Luni, 9 mai 2011, 16:26)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        Ma bucur sa aflu ca Romania a bagat frica in vecini.
      • +7 (9 voturi)    
        mda (Luni, 9 mai 2011, 16:47)

        istoricu' de serviciu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        mda, URSS a fost primita in randul aliatilor, insa asta e politica. ce e cert e ca: WW2 a inceput cu impartirea poloniei intre germania si URSS. dupa care au mai matrasit statele baltice, parti din finlanda, etc. in plus, si dupa razboi URSS a agresat militar si politic statele membre ale pactului (democratic) de la varsovia. ei de fapt ne aparau de nenorocirile imperialistilor: democratie, prosperitate, salarii mari, etc :)))

        ce e trist e cand vezi nostalgici comunisti care tanjesc dupa "vremurile de aur"... trist :(
        • +1 (3 voturi)    
          nostalgie (Marţi, 10 mai 2011, 10:20)

          alfred [anonim] i-a raspuns lui istoricu' de serviciu

          Numa' ..ca le da pensie acestor nostalgici...
          Stiti vreun nostalgic cu cca 300...500 lei pensie ????
          Au avut lefuri grase, deci acum au pensii babane....iar noi acum, clasa muncitoare (de la orase si sate) dam in balbaiala sa le confectionam pensiile !!!.....iar ei (nstalgicii) fac taraboi !!!.
          E clar, numa' guvernu' e de vina...trebuia sa le taie pensiile de tot si de mai fac taraboi, sa le ceara din urma banii !!!
    • -6 (8 voturi)    
      eu (Luni, 9 mai 2011, 16:55)

      jools [anonim] i-a raspuns lui istoricu' de serviciu

      zic sa zici merci, caci puteai vb germana acum (in alte conditii). Asa rusa nu-i obligatorie....

      iar de Romania nici nu cred ca ar trebui mentionata...
      • +1 (3 voturi)    
        "bun" argument (Marţi, 10 mai 2011, 11:45)

        MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui jools

        "rusa nu-i obligatorie" - semantic corect, pentru că ai pus la timpul prezent, dar ce faci cu perioada în care era obligatorie? Eu propun să spui tu "merci" că nu trebuie să spui "спасибо"
        • +1 (1 vot)    
          scuze (Marţi, 10 mai 2011, 14:43)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiMese

          de votul negativ vroiam sa dau pozitiv...
    • 0 (0 voturi)    
      rusia (Marţi, 10 mai 2011, 15:05)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui istoricu' de serviciu

      ... lasa istoria de pe wiki, acolo poate edita orice nepriceput ca tine
  • +8 (10 voturi)    
    trist (Luni, 9 mai 2011, 16:26)

    benicio [utilizator]

    Vai ce parada trista. Doamne fereste sa revina rusii la vechile idei. Stema CCCP si banerele cu Stalin sunt horror! Trist popor, care uita atat de repede niste grozavii atat de mari.
  • +3 (9 voturi)    
    oare? (Luni, 9 mai 2011, 16:59)

    Arkan [utilizator]

    Nu era bine daca castiga AXA?
    Ma refer la noi, nu ma intereseaza alte popoare.
    Din ce mi-au zis batranii care au prins acele vremuri, nemtii au fost domni in Romania, in timp ce aliatii au fost scursuri. Violuri, furturi, crime, bombardamente etc
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Luni, 9 mai 2011, 17:38)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      cine alimenta cu motorina masina de razboi germana?ca s-au purtat frumos e una..dar ne-au spus in fata ca suntem indisciplinati
      • +4 (4 voturi)    
        mai ady! (Luni, 9 mai 2011, 18:39)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui ady

        dai cu nuca in perete cu asta cu "disciplina". sunt Roman, unul disciplinat, ca asa am fost crescut, educat etc. sunt multi Romani disciplinati....dar nemtii au avut dreptate si ideea este inca valabila. trebuie sa recunoastem realitatea.
        • -2 (4 voturi)    
          Blitzkrieg (Luni, 9 mai 2011, 19:17)

          ady [anonim] i-a raspuns lui eugen

          sa fim realisti .. noi ce din linia intai, sodomizati de turci 400 de ani si de unguri 1000 de ani
          ..noroc de munti si resurse ca in rest avem almanahe si comunistoizi
      • +1 (3 voturi)    
        motorina (Marţi, 10 mai 2011, 9:49)

        maryus315 [anonim] i-a raspuns lui ady

        Germania a platit pentru motorina! Rusii...nu. Plus ca au luat tot ce le-a cazut in mana ca si "reparatie de razboi". Ultimele...fara numar fara numar
      • +2 (2 voturi)    
        incurci (Marţi, 10 mai 2011, 16:24)

        Arkan [utilizator] i-a raspuns lui ady

        Motorina? Habar n-ai istorie, stai in banca ta trollule.
        Tancurile germane mergeau cu benzina, macar foloseste termenul corect.
  • +2 (4 voturi)    
    nu vreau... (Luni, 9 mai 2011, 17:04)

    resita31 [utilizator]

    nu vreau sa traiesc intr-o asemenea realitate c u care au promovat rusii de aceasta sarbatoare. ar trebui schimbate aceste modalitati de a sarbatori... defilarea de arme de distrugere in masa nu prea inspira bucurie...
    • 0 (2 voturi)    
      se dau grande rusii (Luni, 9 mai 2011, 18:01)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui resita31

      ei, chinezii, nord-coreenii, fac si ei ce pot s-arate a superputeri, doar-doar or impresiona - americanii prefera sa sarbatoreasca cu gratare-n aer liber, fara parade militare (de fapt, nici nu stiu de cati ani nu i-am mai vazut sa scoata vreo intercontinentala, cred ca de pe vremea lui jimmy carter)
  • +2 (4 voturi)    
    DIN VREMEA TZARILOR (Luni, 9 mai 2011, 17:41)

    pointless man [utilizator]

    „…regim nesănătos… mixtură de laşitate, orbire, şiretenie şi stupiditate”
    Opinia chinezilor depre rusi la 1900: “le curg balele de lăcomie”, “insaţiabili”, “rău intenţionaţi”, “ahtiaţi după bunurile altora”, “intratabili”.
    Însuşi ministrul rus de finanţe Witte scria mai tîrziu în memoriile sale: “Acapararea de către noi a peninsulei Liaotung (Kwantung) a fost un act de o perfidie fără precedent”.
    Convingerile ministrului de interne Plehve sunau cam aşa: “Rusia s-a edificat prin baionete, nu prin diplomaţie; problema Orientului Îndepărtat trebuie rezolvată prin baionete, nu prin peniţele diplomaţilor”.
    Bulat Okudjava "Calatoria diletantilor", pag.303: "...vestile primite de la spionii si agentii secreti aflati, cita frunza, cita iarba, dincolo de hotarele Rusiei."/ pag.305 "...puternicul stat creat de el este un colos cu picioare de lut, unde totul se prabuseste, unde uriasa armata nu este decit o gloata pestrita, neputincioasa, prost inarmata, condusa de nulitati, unde domnesc moravuri de pe vremea lui Genghis-han, iar mita, servilismul si hotia intrec toate exemplele cunoscute, ca autoamagirea cirmuitorilor rusi se invecineaza cu nebunia...

    Acum ca si atunci. Nu-i leac !
  • 0 (4 voturi)    
    rusii (Luni, 9 mai 2011, 20:41)

    mandel [anonim]

    vor invata mandarina cat de curand!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce e ma cu rosofobia asa (Marţi, 10 mai 2011, 18:57)

    daniel [anonim]

    pe capu' vostru?...V-ati tampit la cap??