Filmul interventiei comandoului Navy Seals in resedinta lui Osama bin Laden. Liderul terorist avea cusut de haine bani si numere de telefon

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2011, 11:21 Actualitate | Internaţional

Audierea membrilor comandoului american care a patruns, in noaptea de duminica spre luni, in resedinta lui Osama bin Laden din Abbottabad (Pakistan), in nordul capitalei Islamabad, a permis reconstituirea modului in care s-a derulat interventia militara in urma careia cel mai cautat om de pe planeta a fost ucis, relateaza AFP.

  • In plina noapte, elicopterele care transportau 79 de membri ai trupelor speciale Navy Seals se apropie de resedinta lui Osama bin Laden, dupa ce au zburat la altitudine joasa, pentru a evita acoperirea radar.
  • Aproximativ 30 de soldati coboara din doua elicoptere in incinta resedintei, ale carei ziduri cu sarma ghimpata atingeau o inaltime de 5,5 metri. Unul dintre aparate, cel mai probabil o versiune modificata a MH-60 Blackhawk, se loveste brutal de sol din cauza unei "defectiuni mecanice" si devine inutilizabil.
  • O echipa de interventie se indreapta spre o cladire anexa a resedintei. Emisarul lui bin Laden, care locuieste aici, deschide focul. Atat el, cat si sotia sa, sunt ucisi.
  • Este singurul locatar care deschide focul asupra trupelor americane, spre deosebire de ce se credea anterior, si anume ca pe toata durata interventiei s-au schimbat focuri de arma.
  • O alta echipa patrunde in acest timp in cladirea principala. Il intalnesc pe fratele emisarului, care este ucis, precizeaza un oficial american, fara a face alte precizari. Potrivit televiziunii NBC, el avea o mana la spate in momentul in care membrii Navy Seals au patruns in camera. Acestia au banuit ca avea o arma in mana, ceea ce nu s-a dovedit a fi adevarat.
  • Trupele Navy Seals urca la etajele superioare si il gasesc intr-o camera pe unul dintre fii lui bin Laden, Khalid, care a fost si el eliminat. El ar fi incercat sa se arunce asupra membrilor comandoului, potrivit New York Times.
  • La ultimul etaj, trupele patrund in camera lui Osama bin Laden, dar sotia acestuia se aseaza in fata liderului terorist. Este ranita de un glont la picior. bin Laden nu se preda imediat si moare dupa ce este impuscat in cap. Potrivit presei americane, el ar fi primit un alt glont in piept.
  • Initial, se afirma ca Osama bin Laden ar fi incercat sa-si foloseasca sotia drept scut uman, dar informatia a fost dezmintita ulterior de Casa Alba.
  • In camera in care se afla bien Laden, membrii Navy Seals au gasit o pusca de asalt AK-47 si un pistol de fabricatie ruseasca de 9 mm. Alte arme, a caror natura sau numar nu au fost precizate, au fost gasite de asemenea in resedinta.
  • Membrii fortelor speciale au descoperit de asemenea, cusut in hainele liderului al-Qaeda, bani si numere de telefon, ceea ce indica faptul ca acesta era pregatit sa fuga, spune un oficial american.
  • Comandoul strange tot ceea ce ar putea constitui indicii pentru serviciile secrete si iau cu ei carnetele, cinci calculatoare, zece hard disc-uri si aproximativ o suta de dispozitive de stocare (CD, DVD, USB).
  • Navy Seals distruge elicopterul accidentat dupa ce pun la adapost aproximativ 20 de femei si copii care se aflau in resedinta, sustine SUA.
  • La aproximativ 38 de minute de la inceputul operatiunii, elicopterele pleaca, lunad cu ele cadavrul barbatului pe care SUA il urmaresc fara incetare de peste zece ani.
  • La ora 06,00 GMT, luni, ramasitele lui Osama bin Laden, care au fost transportate pe portavionul american Carl-Vinson, care naviga in largul coastelor pakistaneze, este aruncat in mare, in urma unei ceremonii religioase musulmane.


Citeste mai multe despre   











9530 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Amuzant (Vineri, 6 mai 2011, 11:35)

    Demigod [utilizator]

    "... este aruncat in mare, in urma unei ceremonii religioase musulmane." = Unul din membrii comandoului avea licentza de Imam islamic! :))
    • +1 (1 vot)    
      deloc amuzant (Vineri, 6 mai 2011, 11:47)

      imam [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Cel mai probabil, "ceremonie religioasa" este o usoara exagerare, dar un foarte simplu "service" (eng.) putea fi oficiat de comandantul portavionului, care conform legislatiei maritime internationale este investit cu putere juridica pentru a oficia asemenea lucruri. Sau deh, or fi fost pregatiti baietii, aducand un imam pe portavion.
    • +2 (2 voturi)    
      pardon (Vineri, 6 mai 2011, 12:05)

      Gyuri [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Ceremonia s-a desfasurat pe un portavion, adica un fel de oras plutitor. Membrii comandoului oricum probabil nu mai erau acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    frumos film (Vineri, 6 mai 2011, 11:46)

    anonim [anonim]

    au avut cu ei un seic arab sa faca ceremonia de inhumare.?! acest regizor va lua sigur un scaun la casa alba .....
  • -3 (15 voturi)    
    Film de Hollywood (Vineri, 6 mai 2011, 11:47)

    Dady [anonim]

    Da, foarte interesant "filmul" asta tip Hollywood, artistic pe alocuri, poate o sa ia si vreun Oscar la anu'. In fiecare zi apar amanunte noi, care "neutralizeaza" unele informatii mai vechi. Perdeaua de fum este perfecta, acopera multe lucruri. La momentul oportun va aparea si poza "ingrozitoare", cu Bin Laden ciuruit. Poate, in cativa ani, aflam si adevarul, ca de filme sintem satui. Orvoar si gudbai!
  • -4 (12 voturi)    
    Vrajeala (Vineri, 6 mai 2011, 11:47)

    Swat [anonim]

    Cine crede ca Bn Laden Este Mort ? Chiar in acest moment este interogat, este mult prea pretios sa fie vreodata omorat.Toata tevatura s-a facut ca sa nu intrebe nimeni de el.
    • 0 (0 voturi)    
      Care interogatoriu frate? (Sâmbătă, 7 mai 2011, 10:43)

      recunosticaestinistret [anonim] i-a raspuns lui Swat

      Ce sa interogheze la el moshule? Mai crede vre-un fraier ca tapu ala obosit a darimat el WTC-urile? Daca da, atunci poate il interogam si pe Mos Craciun despre fenomenul Tunguska ca sigur el l-a provocat...
      Hai sa nu mai punem baza pe ce gogosi vind americanii: Osama bin Laden ca si Trade Mark era EOL (End of Life). Deci tre sa apara alt personaj ca asta se perimase si dupa 10 ani devenise penibil ca "cica"nu l-au putut prinde...
      L-au "prins" taman dupa noul val de revolutii in tarile islamice, halal coincidenta, ce sa zic.
  • -3 (13 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 6 mai 2011, 11:51)

    MRSmrs [utilizator]

    Ha,ha,ha,ha!!
    Avea bani cusuti de haine...mai minte omul,dar nici chiar asa.
  • +1 (3 voturi)    
    Nullus ubi timor est, honor et redeventia cedunt. (Vineri, 6 mai 2011, 12:23)

    nicoe [anonim]

    ...mai ales cand nu ai nimic de pierdut.
    • +2 (2 voturi)    
      reverentia (Vineri, 6 mai 2011, 19:43)

      Olivian Breda [utilizator] i-a raspuns lui nicoe

      Nu știam citatul, l-am google-uit și am găsit (cu redeventia scris altfel):
      "Cand nu exista nicio teama, onoarea si respectul dispar. Nullus ubi timor est , honor et reverentia cedunt. ( Cicero)"
  • 0 (14 voturi)    
    Mai baieti!!! (Vineri, 6 mai 2011, 12:48)

    Florin [anonim]

    Voi astia toti mai de sus, care ati postat tot felul de elucubratii in legatura cu lichidarea lui bin Laden, voi aveti "serviciuri" (citat din idolul vostru Chiul Antenescu)? Ca va vad extrem de prezenti si activi pe forumurile Hotnews. Puneti mai baieti osul la munca si lasati naibii scenariile voastre ridicole! Pe voi oricum nici o dovada nu v-ar scoate din tiparele voastre mentale de iubitori ale teoriilor conspiratiei. Sunteti jalnici mai "baieti". Pe bune. Adevarul e mult mai simplu dar celor ca voi le place sa fabuleze. Elvis, Elvis, stie vreunul dintre voi unde traieste? Dar Hitler? Ia spuneti voi mai baieti care vreti sa lasati impresia ca le stiti pe toate! bin Laden a fost lichidat si cu asta basta. Va pare cumva rau?
    • 0 (0 voturi)    
      dar JFK?? (Luni, 9 mai 2011, 17:38)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Aah, stai ala chiar e mort... omorat tot de americani.. sau poate tu chiar crezi bullshitul raportului warren??

      Oricum si oricat de fanteziste sunt unele teorii conspirationiste, amploarea lor este, in general alimentata de ambiguitatea sau lispa de dovezilor ferme prezentate de guvern... (indiferent din ce tara), iar guvernul american este un exmplu de "asa nu" atunci cand e vorba de "adevar"...
  • 0 (16 voturi)    
    deci rezumat: (Vineri, 6 mai 2011, 13:30)

    gigi [anonim]

    - 80 de meseriasi cu pistoale in mana, toti Rambo de SUA, napustesc cum au vazut ei in filme cu scule care mai de care

    - in tabara cealalta unu' trage cu pusca si primeste o ploaie de gloante de la fiecare Rambo, ca poate dupa aia nu mai apuca sa traga si ei ca in filme; din taliban a mai ramas doar ceea ce seamana a fi buricul

    - pe scari unu' se scarpina in fund iar Rambo de SUA se imbulzesc sa il ciuruiasca cu punctaj mai mare decat p'ala din curte, adica head = 100 puncte (poate in fund ascundea un tirbuson ascutit, deci, periculos)

    - la etaj fiisu lu' Osama isi desface camasa si sare extrem de periculos cu degetu ridicat mortal asupra celor Rambo care de teama ca vestele antiglont si caschetele blindate vor ceda in fata groaznicului atac; armele lor de asalt went berserk si il pulverizeaza in eter

    - cu mare suparare si necaz nevestele si copiii ridica mainile sus si cad in genunchi; ici colo cate un Rambo nu are de ales si trage in picioare

    - toti Rambo se imbulzesc pe usa pt golden objective; unu' isi aminteste ca trebuie somatie si striga din spate; pt ca in momentul in care primul glont se afla in aer spre capul lui Osama acesta nu cade repede in genunchi, primeste urmatoarele 50 de gloante in piept si sau ochi dupa caz; toti primesc 10000000 de puncte si se cearta care a fost primul

    - urmeaza sedinta foto in urma careia Obama decide ca nu are rost sa vomite o planeta intreaga

    - anul 2282: un ostas patriot descopera ca Osama nu era in vila luata cu asalt si ca era liderul comadoului Navy SEALS; ostasul devine cel mai cautat om de pe planeta;

    Pai nu?
    • +1 (9 voturi)    
      Ce istet esti (Vineri, 6 mai 2011, 13:40)

      sile [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Daca te-as trimite pe tine dupa cel mai mare criminal de pe planeta, tu probabil ai incerca sa-l legitimezi, sa-i suni eventual avocatul...
      Cand exista un risc (fie si minor) ca ala sa apese pe un buton si sa se arunce in aer (pe el sau tot complexul), evident ca tragi in el si daca ti se pare ca stranuta ciudat.
      • -1 (3 voturi)    
        :)) (Vineri, 6 mai 2011, 14:32)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui sile

        lasa-l :))
      • +2 (4 voturi)    
        nice fairytales (Vineri, 6 mai 2011, 15:05)

        ghitza [anonim] i-a raspuns lui sile

        Mie asta mi s-a parut cel mai ciudat, ca:
        "In camera in care se afla bien Laden, membrii Navy Seals au gasit o pusca de asalt AK-47 si un pistol de fabricatie ruseasca de 9 mm." La ce folosea armele? Pe post de bibelouri? Cum de era "neinarmat"? Cand esti world's most wanted, dead or alive si auzi fie si numai de 1 minut elicopterele, reactia lui ar fi trebuit sa fie alta, nu sa se arunce nevasta sa-i fie scut.
        • 0 (2 voturi)    
          scuze (Vineri, 6 mai 2011, 15:11)

          ghitza [anonim] i-a raspuns lui ghitza

          Sile, scuze, n-am intentionat sa-ti raspund tie in mod special, ca sunt de acord cu ce ai scris, am vrut doar sa-mi exprim parerea in general. Cat despre greseala aia pe care acum o vad, dupa ce am expediat mesajul, "BIEN Laden", nu-i a mea, asa apare in articolul de mai sus, din care am copiat citatul.
      • 0 (0 voturi)    
        Tactica meseriasa... (Sâmbătă, 7 mai 2011, 10:55)

        seal de dimbovita [anonim] i-a raspuns lui sile

        Mei da ce le ai pe tactici si logica. Da daca ai misiune sa il iei viu unde tragi? cum tragi, ca la nunta? Hai lasa vrajeala ca aia aveau kevlar pe ei suficient cit sa tragaala cu 3 kakasnikoave si tot nu pateau mare lucru, plus ca vedeau noaptea, erau antrenati sa se traga asupra lor fara sa se teama si sigur aveau cel mai tare scor la ochit; bag mina in foc ca ar fi castrat tintarul in zbor, asea ca logica ta fail. Mai incearca dar cu subiecte mai usurele si-o sa-ti iasa
    • 0 (0 voturi)    
      merge si asa! (Vineri, 6 mai 2011, 15:28)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      :))
  • 0 (0 voturi)    
    amanunt : (Vineri, 6 mai 2011, 15:30)

    arno [utilizator]

    AK-47 era oare de la Cugir, model rectificat in Mexic...?
  • +2 (2 voturi)    
    Asteptati filmul (Vineri, 6 mai 2011, 15:56)

    titi [anonim]

    Nu va mai chinuiti sa cititi. Asteptati filmul, Hollyood deja lucreaza la amenajarea studiourilor. La anul in primavara se lanseaza filmul.
    • +3 (3 voturi)    
      nu la Hollywood (Vineri, 6 mai 2011, 16:25)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui titi

      Va fi un film romanesc, o productie a Casei de Filme 1 realizata in studiorile Casei de Filme 2 de la Copacei, jud Valcea, uite-un fragment din "the making of", oferit de Daily Mail:

      http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/05/03/article-1382859-0BE1E4AC00000578-295_470x423.jpg
  • +1 (1 vot)    
    Intrebari stupide (Vineri, 6 mai 2011, 16:46)

    rmalu [utilizator]

    rezumat:
    Au fost in total 79 de soldati. Din astia, 30 coboara in incinta. Intrebarea 1.: ailalti ce fac, stau in aer?
    Cei 30 coboara din 2 elicoptere, dintre care unul da de pamant. Ati vazut resturile elicopterului. Intrebarea 2.: cum intra 15 oameni intr-un elicopter asa mic? (uitati-va la poza: e un tip langa resturile elicopterului asa ca puteti sa aproximati dimensiunile).
    Dupa aceea totul e clar!

    N.B.: nu contest rezultatul actiunii (din contra, sunt destul de convins ca l-au omorat) ci modul in care este prezentata desfasurarea acesteia.
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Vineri, 6 mai 2011, 17:20)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui rmalu

      Aici o mare contributie, pe langa oficialitati, si-o aduce si presa. Evident, doar cei care-au fost la fata locului - si-au supravietuit :D - stiu exact ce-a fost, in rest sunt distorsionari. Presa-l invita pe Xulescu care-a proiectat Blachaucu-n '70: domle, ala de l-am facut eu are 24 de locuri pe scaune si 10-n picioare. Se baga si George, Bereta Verde-n 80: in Iran, Blachaucului i se adaugase un container exterior pe care puteau sta pe burta inca patru soldati iar inca doi puteau zbura agatati in maini. Invitat mai e si-un consilier pe probleme de securitate in anii 75, actualmente pensionat, care explica cum ca blauhaucu nu poate opera singur, ci trebuie asistat de la sol de doua hovercrafturi - vehicule pe perna de aer - care pot transporta cate 23 de soldati fiecare.

      In conditiile astea, saracu' editorialist isi sterge buimac transpiratiile de pe fruntea-nfierbantata, face suma, aplica o marja de eroare, apoi inmulteste totul cu trei ca si-a adus aminte de Sfanta Treime, si concluzioneaza ca-n misiune au participat fix 79.23(1) soldati, rotunjiti la 79.
  • 0 (0 voturi)    
    bin Lden (Sâmbătă, 7 mai 2011, 11:07)

    Pirvulescu Sorin Adrian [anonim]

    Pt.sceptici: Sa inteleg ca mortii din 11 septembrie sau sinucis sau au fost cascadori care au gresit in direct la TV, iar bin Laden trebuie sa fie martir?