Echipa Navy SEAL care l-a ucis pe Osama s-a intors in SUA. Soldatii vor fi decorati "in secret"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 15:33 Actualitate | Internaţional

Luptatorii Navy SEAL care au participat la operatiunea de comando impotriva lui Osama bin Laden s-au reintors in Statele Unite, relateaza ABC, citand surse militare. Potrivit informatiilor, membrii asa-numitei Team Six au ajuns la Andrews Air Force Base, in apropiere de  Washington, D.C.. Pe de alta parte, CBS scrie ca soldatii unitatii de elita vor fi decorati "in secret", departe de ochii opiniei publice, pentru indeplinirea cu succes a misiunii.

Cei 24 de membri ai Team Six, cunoscuta si sub numele de DevGru sau "Naval Special Warfare Development Group", fac parte din 160th Special Operations Air Regiment, din cadrul Joint Special Operations Command.

Dupa ce au aterizat la baza de langa capitala federala, soldatii au oferit comandantilor lor si celor din serviciile secrete detalii in legatura cu operatiunea secreta din Pakistan.

Inainte ca echipa Navy SEAL sa ajunga in America, toate informatiile pe care le-au luat din complexul din Abbottabad in care locuia Osama au fost trimise pentru analiza laboratorului FBI din Quantico (Virginia). Potrivit surselor, ar fi vorba de cel putin cinci computere, 10 hard drive-uri si peste 100 de CD-uri, DVD-uri, stickuri de memorie.

CBS scrie ca soldatii unitatii de elita vor fi decorati "in secret", departe de ochii opiniei publice, pentru indeplinirea cu succes a misiunii. Doar comandantii lor vor fi prezenti la ceremonia desfasurata la Casa Alba.

CBS precizeaza ca Marina americana nu a confirmat pana in prezent ca soldatii din Navy SEAL au efectuat raidul de 40 de minute impotriva resedintei lui bin Laden. Dar amiralul Edward Winters, comandantul trupelor SEAL, a trimis un email privat in care isi felicita subordonatii si le cere sa pastreze tacerea, "deoarece lupta nu s-a sfarsit".

John Scorza, purtator de cuvant al Naval Special Warfare Command, a declarat ca numele soldatilor care au luat parte la raid nu vor fi facute publice pentru securitatea lor personala.

Potrivit The Daily Texan, vice amiralul William H. McRaven conduce Joint Special Operations Command, care a planificat si executat raidul impotriva lui bin Laden. McRaven a absolvit Facultatea de Jurnalistica in 1977.


Citeste mai multe despre   










3581 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Badasses mother fuckers :) (Joi, 5 mai 2011, 15:48)

    zet [utilizator]

    Cei mai tari. Succesul lor mi-a provocat o mare satisfactie.
    Astept noi clipulete cu antrenamentele jihadistilor: tumbe, balans pe bare, alergare pe barna =)). Wow... groaznici luptatori are jihadul... not!
    • +2 (6 voturi)    
      problema (Joi, 5 mai 2011, 16:52)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui zet

      vezi tu, astia cu balans la bare si tumbe au daramat cateva blocuri in NY... daca o fi adevarat.
  • +7 (11 voturi)    
    n-aveau net... (Joi, 5 mai 2011, 15:50)

    Bibistrocel [anonim]

    dar aveau 5 pc-uri, 10 hdd-uri, si 100 de cd-uri. Cred ca Osama avea de gand sa deschida un magazin online de electronice. DVD-urile cred ca erau cu filme. Cola, aveau... popcorn mai lipsea
    • +7 (7 voturi)    
      LOL (Joi, 5 mai 2011, 16:28)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Bibistrocel

      Internet cafe...
    • +4 (4 voturi)    
      daca n-aveau net... (Joi, 5 mai 2011, 17:47)

      Crocobazdugat [anonim] i-a raspuns lui Bibistrocel

      inseamna ca oamenii faceau un Counter Strike in retea... :)))))
  • -2 (16 voturi)    
    Tare dificila (Joi, 5 mai 2011, 15:53)

    Doc [anonim]

    misiunea asta... Cred ca le-a fost foarte greu sa-i ucida pe respectivii la 4 dimineata in timp ce dormeau.

    Oare il va decora si pe cel ce le-a pierdut elicopterul invizibil si secret pe acolo?

    Nu vreau sa discut moralitatea actiunii respective... Dar meritul cred ca revine celor ce l-au desoperit si filat pe nenea terorist. Ca asasinarea.... aia a fost partea usoara.
    • +7 (7 voturi)    
      Probabil vorbesti din experienta (Joi, 5 mai 2011, 17:31)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Cu uciderea la 4 dimineata. E foarte simplu de trecut tot Pakistanul, de ajuns la o locatie pazita de intreaga armata pakistaneza. Incerca, la 4 dimineata sa furi portofelul unui bulibasa in Ferentari si ai sa vezi ca nu e asa usor.
      • 0 (2 voturi)    
        Mda (Vineri, 6 mai 2011, 1:36)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Sunt un criminal odios evident... Din moment ce am indraznit sa am o opinie usor divergenta fata de cea populara...

        Pakistanul e extrem de simplu de trecut cand ai un elicopter invizibil pe radar si silentios.

        Focile (a se citi seals) nu s-au razboit cu toata armata Paki (care nu pazea pe nimeni). Au impuscat pe niste oameni (se pare neinarmati) in timp ce ei dormeau. Din punct de vedere militareste... aici nu prea vad meritul acestora.

        La partea cu bulibasul din Ferentari... ce sa mai raspund... La "argumente" de genul acesta nu poti decat sa te minunezi.
        • +1 (1 vot)    
          nu e chiar asa.. (Vineri, 6 mai 2011, 9:35)

          Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Doc

          presupunand ca intr-adevar operatiunea a constat in ce este descris de presa, atunci baietii de la seals chiar s-au dovedit profesionisti... Si sa vedem de ce: in primul rand nu stiau si nici noi nu stiim care era sistemul de securitate din complex, si doi, s-au dus la adresa care trebuie si au "prins" persoana care trebuie (vezi contraexemplele profesionistiilor din .ro)

          Mai in gluma mai in serios, o actiune militara desavarsita cu succes pe teritoriul unei tari pe care o presupui ca "sustine dusmanu" este totdeauna dificila...
  • +6 (10 voturi)    
    Sa fim seriosi... (Joi, 5 mai 2011, 15:55)

    pamfletaru [utilizator]

    Pai daca se afla identitatea soldatilor americani, acestia se vor transforma in secunda 2 in "Most wanted men in the world"
  • 0 (6 voturi)    
    Poveste de Hollywood (Joi, 5 mai 2011, 16:12)

    sg [anonim]

    Cam seamana a scenariu de film.
    SIgur vor face si filmul. Sigur ca va trebui sa ia Oscar, pentru mesaj si efecte speciale.
    Ceea ce e sigur, moartea lu Bin Laden nu inseamna, sub nicio forma, eradicarea terorismului. Poate chiar va amplifica tensiunile intre lumea araba si tarile europene +USA+Canada.
    E lupta intre doua religii si doua moduri de viata, nu e ultima victima. Poate e destul de vizionar Obama si va incerca o mediere cu arabii, mai ales ca detin muuult petrol si cu razboi e mai scump.
  • +7 (7 voturi)    
    oximoron (Joi, 5 mai 2011, 16:24)

    Justin Puscasu [anonim]

    Sa fii decorat, dar sa nu stie nimeni de asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Traducere de KKt (Joi, 5 mai 2011, 18:12)

    Mokele [anonim]

    Nu fac parte din 160th Special Operations Air Regiment sunt sprijiniti de aceasta unitate.
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Joi, 5 mai 2011, 20:12)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Mokele

      Asa e, operatiunea a fost realizata de membri ai United States Navy SEALs din "Naval Special Warfare Development Group" (DEVGRU), cunoscut sub fostul nume de "SEAL Team Six", sub comanda "Joint Special Operations", impreuna cu agenti CIA.
      Fara exceptie, membrii SEALs sunt toti barbati si fac parte sau din US NAVY sau din US COAST GUARD.