General iranian: Golful Persic a apartinut mereu Iranului

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 1 mai 2011, 19:16 Actualitate | Internaţional

Un inalt oficial militar iranian a denuntat "frontul dictatorial arab" si a afirmat ca "Golful Persic a apartinut mereu Iranului", transmite AFP, citand relatari din presa de la Teheran. Declaratiile generalului Hassan Firouzabadi, seful de stat major al fortelor armate iraniene, au fost facute cu ocazia "Zilei Nationale a Golfului Persic", sarbatorita sambata.

Iata cateva dintre declaratiile facute de generalul iranian:
* regimurile arabe dictatoriale din Golful Persic nu sunt capabile sa stapaneasca revoltele populare cu care se confrunta  
* in loc sa incerce si sa esueze in dorinta de a deschide un front care nu functioneaza impotriva Iranului, acesti dictatori ar trebui sa renunte la putere, sa puna capat crimelor lor barbare si sa-si lase popoarele sa-si determine viitorul propriu
* exista comploturi ale petro-monarhiilor din Golf pentru a-si croi o identitate proprie, respingand identitatea celorlati (n.red. a Iranului)
* Golful Persic a fost, este si va fi mereu al Iranului
* condamn monarhiile arabe care refuza sa numeasca golful dupa numele sau istoric
* odata cu sosirea in regiune a britanicilor si, mai tarziu, a americanilor, au fost urzite comploturi pentru a incerca si a schimba numele cu identitati false... pentru a distorsiona istoria si identitatea Golfului Persic

Relatiile dintre Iran si vecinii sai din Golful Persic s-au deteriorat rapid in ultimele luni, dupa ce ultimii au acuzat Teheranul ca incearca sa destabilizeze regimurile arabe in contextul revoltelor populare desfasurate in mai multe tari din zona.

Iranul, dominat de siiti, a criticat vehement interventia militara a Arabiei Saudite in Bahrain, stat condus de suniti, unde siitii s-au revoltat. Iranul a declarat ca ofera "sprijin moral" protestatarilor din Bahrain, insa nu este implicat in manifestatii.

Bahrain si Kuwait au expulzat diplomati iranieni, acuzati de spionaj.

In trecut, Iranul a sustinut ca Bahrain este parte a teritoriului sau.


Citeste mai multe despre   






















1992 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Nu zau? (Duminică, 1 mai 2011, 18:28)

    Alex [anonim]

    Si care ar fi argumentele? Doar ca se numeste "Golful Persic"? Ba iranienilor, voi v-o cautati cu lumanarea. Cred ca declaratia asta iresponsabila toarna si mai mult gaz pe foc si ii va supara destul de tare pe sauditi dar si pe ceilalti care au deschidere la golful Persic. Iranienii dovedesc ca n-au deloc intentii pasnice in zona, dorindus-i cu orice pret un conflict. In liban se amesteca grosolan, gruparea shiita Hezbollah fiind sponsorizata de catre Teheran, in Siria practic au ajuns stapanii acestei tari arabe, in Gaza submineaza procesul de pace prin intermediul capului lor de pod Hamas, in Irak se stie prea bine ce implicare au... Mai punem la socoteala si Afganistanul si observam cam ce fel de ambitii hegemonice au iranienii in zona orientului mijlociu. Vadit lucru, regimul autocratic-teocratic de la Teheran refuza sa-si vada lungul nasului si tocmai din acest motiv si-l va si pierde in final. O veti lua drept in bot mai Ahmadinejade. Fara batista.
    • -1 (1 vot)    
      NU, se numeste golful PERISC! (Duminică, 1 mai 2011, 19:20)

      citizen K [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Citeste titlul (preluat si de alte site-uri, ca Google!)
    • 0 (2 voturi)    
      Adolescenta (Duminică, 1 mai 2011, 19:33)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Iranul nu pare constient de puterea sa, de influenta pe care o exercita si teama pe care o inspira. Ca un copil crescut adolescent puternic, dar inca iresponsabil, liderii iranieni nu inteleg pozitia de forta a propriei tari si intirzie in copilarii politice. In Iran respectul pentru diplomatia politica tinde catre zero.

      Pentru ei inarmarea nucleara a Iranului, declaratii precum raderea Israelului de pe harta, sau ca cea din articol, sint doar o chestie de independenta ce trebuie afisata intregii lumi. In loc sa priceapa ca lumea se teme de ei, continua sa-si afiseze ostentativ independenta politica fata de marile capitale, ca si cum restul ar fi doar o adunatura de state vasale, iar ei vin sa ii lumineze, spunindu-le adevaruri "mari", ultime, ignorindu-i pe toti, fara deosebire. Aceasta copilarie politica a Iranului se datoreaza in primul rind suprematiei religiei asupra politicii. Dar fiecare pasare pe limba ei piere.

      Dupa ce se mai atenueaza criza economica, si-si retrage fortele din Afghanistan si Irak, NATO, influentat de tarile si serviciile secrete din zona (vezi Wikileaks), ar putea ingenunchea Iranul, intr-un mod pe care poporul iranian si cultura sa straveche si speciala nu o merita.
      • -1 (1 vot)    
        Hmmm... (Duminică, 1 mai 2011, 23:45)

        George [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Din nefericire pentru ei (iranienii) s-a ales praful de "cultura straveche" a tarii lor. Totusi e important de precizat ca Iranul a manifestat tendinte expansioniste chiar de pe vremea cand vechii persi ajunsesera pana in vechea Grecie si chiar pana la portile Dunarii. Iranienii (persii) au in ADN-ul lor dorinta de a se impune in afara granitelor lor. Problema lor e ca nu realizeaza ca nu traiesc singuri pe lumea asta si ca nu-si pot face de cap asa cum si-ar dori. Daca Iranul va iesi de sub influenta nefasta a teocratiei religioase, care a aruncat aceasta tara intr-un ev mediu intunecat, atunci iranienii au sansa sa devina o natiune moderna, civilizata, invatata sa nu mai urasca si sa incurajeze violenta si destabilizarea vecinilor. Eu cred ca regimul de la Teheran va sfarsi asemeni regimului fostului sah Reza Pahlavi. Care, fie vorba intre noi, era infinit mai permisiv si liberal decat cel actual. Erorile comise de fostul regim al sahului sunt repetate acum de catre regimul teocratic al lui Khamenei. Influenta si implicarea directa a religiei asupra societatii in ansamblul ei reprezinta o grava eroare. Religia nu are ce cauta in politica. Modelul de urmat ar fi Turcia.

        P.S. Ce tara linistita, minunata si toleranta era Liban inainte de amestecul abuziv al Siriei si Iranului! Libanul era un exemplu de coexistenta pasnica a crestinilor si musulmanilor shiiti si sunniti... Era. Pana sa se implice in modul cel mai nefast cu putinta Iranul si Siria. Acum Libanul a ajuns sa fie controlat de Iran si Siria prin intermediul Hezzbolah, care este pur si simplu un stat in stat. Cu o armata proprie si cu institutii proprii, separate de cele oficiale si constitutionale libaneze. Cine l-o lichidat pe Rafik Hariri, fostul premier libanez? Ordinul a fost dat de catre Assad, actualul presedinte sirian, si executat de catre Hezzbolah si agenti sirieni. Iar iranienii si-au dat acceptul si, mai mult, au supervizat toata aceasta mizerie. Concluzia anchetei ONU e relevanta.
    • 0 (2 voturi)    
      Wow (Duminică, 1 mai 2011, 20:26)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Cata incrancenare...
  • 0 (2 voturi)    
    Ipocrizie si fatarnicie crasa (Duminică, 1 mai 2011, 18:40)

    Geo [anonim]

    Generalul asta obraznic are un tupeu inimaginabil. Iata cum suna un fragment din retorica sa gaunoasa: "... acesti dictatori ar trebui sa renunte la putere, sa puna capat crimelor lor barbare si sa-si lase popoarele sa-si determine viitorul propriu." Pai ma generale, voi vorbiti? Vezi paiul din ochii altora dar refuzi sa vezi barna din ochii vostri? Ce vrei sa spui, ca regimul din care faci parte si tu, si al carui reprezentant esti este unul democratic? Hahahaha!!! Asta e o gluma sinistra. Puneti voi capat crimelor barbare pe care le comiteti nu numai in Iran si de-abia mai apoi puteti sa va latrati propaganda. Toti sunteti o apa si-un pamant in zona aia generale! Dar tupeul si ipocrizia voastra o depaseste cu mult pe a celorlalti, a adversarilor vostri.
  • 0 (0 voturi)    
    Gura păcătosului (Duminică, 1 mai 2011, 20:01)

    cobra [anonim]

    Golful PeRisc
    Chiar că golful ăla este de risc.
  • 0 (4 voturi)    
    Esti evreu ?! (Duminică, 1 mai 2011, 20:44)

    Gaga [anonim]

    @Alex Esti evreu ?! Ii urasti asa de tare pe iranieni?!
    Nu de alta ,dar vi cu niste aberatii si gogomanii ....una mai mare decat alta.
    • +1 (1 vot)    
      Cum asa? (Duminică, 1 mai 2011, 21:57)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Gaga

      Doar evreii critica Iranul? Restul oamenilor sunt pe ascuns islamisti si aplauda orice declaratie a lor, ca la congresele de pe vremuri?
      La ce gogomanii te referi? Implicarea Iranului in Palestina, Liban si Siria e destul de bine documentata, deci probabil te referi la altceva.
    • -1 (1 vot)    
      Hahaha!!! (Duminică, 1 mai 2011, 23:17)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Gaga

      Ce lipsa de logica ai mai Gaga. Ar fi bine daca ai incerca sa faci diferenta dintre un regim autocratic, ca acela de la Teheran si iranienii de rand care, in marea lor majoritate s-au saturat de conducatorii lor care nu le aduc decat retorica gaunoasa, violenta verbala, ura si nimic bun in general. Implicarea regimului de la Teheran in tari ca Liban, Siria, Bahrein, Irak, Afganistan, fasia Gaza sunt binestiute de oricine e cat de cat documentat pe subiectul asta. Amesteci lucrurile si tragi niste "concluzii" de rasul lumii. Trebuie sa fii tare ignorant sa rationezi in halul in care o faci mai Gaga. Regimul iranian este unul profund nedemocratic oricat ai vrea tu sa sugerezi altceva. Generalul ala sa faca bine se uite in propria lui ograda, acolo unde militiile basji ii vaneaza si ii omoara pe toti cei care se opun regimului autocratic-teocratic Ahmadinejad-Khamenei. Esti total pe langa subiect.
      Gaga, esti cumva iranian? Sustinator al lui Ahmadinejad? Ca prea te faci ca nu vezi ce se intampla in tara aia cu, dealtfel, oameni destul de educati si cu dorinta de libertate. Care vor sa traiasca normal fara sa-i urasca pe altii, fie ei si evrei. Si apropo... evreii nu sunt oameni? Ei n-au dreptul sa traiasca, sa existe? Incearca sa privesti lucrurile si dintr-o alta perspectiva, nu numai aia cu care ai fost hranit sistematic sa urasti. Eu nu uras pe nimeni si nici nu sunt evreu. As fi tare curios sa aflu de unde pana unde logica asta a ta atat de stramba in a judeca pe cineva in functie de opinia pe care o are si si-o exprima ca ar fi sau nu evreu. O asa mai mare tampenie nu mi-a fost dat sa intalnesc. Zau asa.

      P.S. Pune mana si documenteaza-te. Cunoasterea si educatia te vor invata sa nu-i mai urasti pe cei care nu gandesc asemeni tie. Ignoranta si bigotismul nu te vor ajuta niciodata sa-ti depasesti limitele intelectuale pe care, sincer sa fiu, cam observ ca le ai.
    • -1 (1 vot)    
      Nedumerire... (Duminică, 1 mai 2011, 23:25)

      Antifanatic [anonim] i-a raspuns lui Gaga

      O chestiune de logica simpla care, este mai mult decat evident, ca iti lipseste cu desavarsire... Sa zicem... Daca 1 implica 2 iar 2 implica 3, nu inseamna ca 1 implica 3. Ai inteles ceva din exemplul asta simplu? Prin urmare... de unde naiba ai scos-o pe-asta cum ca Alex ar fi evreu????????????????????? Zau, manifesti o grava problema de logica "amice".

      Cat priveste Iranul... pe ce lume traiesti omule? Ti se pare cumva ca acolo e la putere un regim pacifist si democratic? Nici vorba, as raspunde eu! "Amice", te afli intr-o grava eroare de logica dar si de apreciere. Dar si de perceptie a realitatii. Motivul? Il banuiesc, insa prefer sa nu-l spun ca sa nu te jignesc. Desi ai merita sa o fac.
    • -1 (1 vot)    
      Regimul Ahmadinejad-Khamenei e pe duca (Duminică, 1 mai 2011, 23:56)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gaga

      Gogule, regimul ala de la Teheran, pe care nu pot sa nu observ ca-l cam sustii, se va prabusi intr-o buna zi. Iar ziua aia e mai apropiata decat crezi. Si stii cine il va distruge? Iranienii de rand. Cei care nu urasc nici Israelul, nici America, nici Occidentul in general, si nici pe vecinii lor arabii. Iranienii care vor sa traiasca normal si nu intr-o tara-inchisoare, asa cum ii tin astazi cei la putere in Iran. Iranienii de rand s-au saturat de mizerie, de ura si de izolare. Vor sa traiasca normal si in pace cu cei din jurul lor. Nu asa cum ii indeamna regimul lui Ahmadinejad, sa urasca. Alex n-a spus nici o "gogomanie". Gogomanul esti tu. Trezeste-te! Esti in urma vremurilor Gogule. Esti depasit.
  • -1 (1 vot)    
    Persia (Duminică, 1 mai 2011, 23:02)

    Martens [anonim]

    Tara aceasta are potential de dezvoltare, economic, turistic si in toate felurile, pentru ca are o mostenire culturala si identitara grozava. Problema ei e ca a incaput pe mana unor primitivi agresivi care strica tot si au potentialul :) sa o scufunde de tot.
  • +1 (1 vot)    
    generalu (Luni, 2 mai 2011, 8:53)

    dan [anonim]

    iranul poate sa faca tot ceea ce isi propune, sa construiasca arma atomica. De fapt Iranul o are deja