San Francisco, California: Legea privind interzicerea circumciziei sub 18 ani ar putea fi supusa unui referendum in noiembrie. Evreii si musulmanii sunt nemultumiti

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 mai 2011, 10:53 Actualitate | Internaţional

Un grup de militanti din San Francisco, care incearca sa interzica circumcizia la copii, a reusit sa adune cele 12.000 de semnaturi necesare pentru supunerea acestei chestiuni la un referendum, in noiembrie, spre nemultumirea evreilor si a musulmanilor americani, relateaza AFP.

O coalitie de militanti - autointitulati "inactivistii" - au depus saptamana aceasta cele 12.000 de semnaturi necesare, in incercarea de a impune un text legislativ care sa interzica circumcizia inaintea varstei de 18 ani.

Serviciile municipale trebuie acum sa verifice cel putin 7.000 de semanturi. Daca acestea sunt corecte, textul va fi supus unui referendum in noiembrie.

Un numar tot mai mare de militanti anti-circumcizie afirma ca operatia provoaca riscuri pentru sanatate, diminueaza capacitatea sexuala iar acest lucru ar trebui sa fie o alegere personala, si nu impus de parinti.

Unul dintre militanti, Lloyd Schofield, in varsta de 59 de ani, a declarat ca niciun copil nu trebuie fortat sa faca aceasta operatie, considerata de el o "mutilare". "Parintii exista pentru a proteja copiii, nu pentru a le face rau. Circumcizia este nefasta si foarte, foarte dureroasa", sustine acesta.

Mai multe organizatii evreiesti s-au angajat sa organizeze campanii impotriva acestui text, daca se va ajunge la referendum.

"O solutie la o problema care nu exista"

Directorul Ligii anti-defaimare, Daniel Sandman, considera demersul lui Schofield discriminatoriu si gresit, subliniind ca circumcizia este un imperativ in religia iudaica.

"Circumcizia a fost practicata fara niciun pericol de mii de ani", noteaza el. "Suntem in curs de a organiza o mare coalitie de oameni care cred ca acest text reprezinta o atingere directa la religie, la drepturile parintilor si la viata privata".

Circumcizia este larg raspandita si in randul musulmanilor. Purtatorul de cuvant al Consiliului pentru relatiile americano-islamice, Ibrahim Hooper, a afirmat ca grupul sau se va ralia pozitiei evreilor, pentru a apara libertatea religioasa. "Cred ca aceasta interdictie este o solutie la o problema care nu exista", a declarat el.

Opozantii proiectului cred ca acesta nu va trece de justitie, deoarece ar viola principiul libertatii religioase, prevazut in constitutia americana.

"Pro" si "anti" invoca tot felul de argumente medicale pentru a-si apara pozitiile, dar cercetarea medicala nu a reusit pana in prezent sa transeze problema.

Daca textul este votat, orice persoana care recurge la o circumcizie va fi pasibila de o pedeapsa de un an de inchisoare si o amenda de 1.000 de dolari. Doar baietii mai mari de 18 ani pot fi circumcisi.

Sistemul californian permite supunerea la referendum a aproape oricarei propuneri legislative, atata vreme cat se strange semnaturile necesare. Multe legi controversate au fost adoptate pe aceasta baza, in special legea care interzice casatoriile homosexuale.


Citeste mai multe despre   






















1666 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    circumcizia =igiena (Duminică, 1 mai 2011, 10:08)

    hiperbola [anonim]

    Foarte multi baieti fac in primii ani de viata fimoza si este necesara circumcizia pentru a evita infectia. Deci a face acest lucru de la bun inceput este foarte bine si nu cred ca are legatura cu vreo credinta . Este o necesitate si o chestiune de igiena mai buna in toata viata barbatului. Asa consider dar s-ar putea ca eu sa nu stiu toate aspectele legate de organul barbatesc
    • -1 (1 vot)    
      stupid (Duminică, 1 mai 2011, 22:07)

      popas [anonim] i-a raspuns lui hiperbola

      ideea enuntata mai sus este una cretina, si nu imi pot face o alta impresie despre persoanele care o impartasesc... Si ochiul poate face conjunctivita, si nu inseamna ca trebuie sa fie extirpate pleoapele...
      Mai mult, o igiena decenta impiedica orice "fimoza"!
      Scutiti planeta de ideile astea idioate!!!! Hai sa te jupuim copiii de mici, ca pot face o dermatita in timpul vietii...
  • +1 (9 voturi)    
    chiar asa? (Duminică, 1 mai 2011, 10:19)

    srpc [utilizator]

    interdictia de a taia o bucata din copilul tau iti incalca dreptul de parinte si libertatea religioasa? ca parinte, ai dreptul sa-ti pastrezi copilul (daca ii acorzi o ingrijire si o educatie conforme cu principiile societatii civilizate) iar libertatea religioasa tine de spirit, eventual de ritualuri, in nici un caz n-are treaba cu actiuni fizice impotriva cuiva! Ahmed si Yitzhak, suntem in 2011, nu in 1011, remember?
  • -2 (4 voturi)    
    Erata (Duminică, 1 mai 2011, 11:25)

    grammarnazi [anonim]

    Corectati "musulamnaii" cu "musulmanii"
  • -1 (3 voturi)    
    adevarat grait-ai.... (Duminică, 1 mai 2011, 11:56)

    sorin [anonim]

    sigur ca e o grava eroare in titlu dar a iesit grozav de bine asa...
  • +1 (5 voturi)    
    Limpdick (Duminică, 1 mai 2011, 13:08)

    Dan [anonim]

    Sa-l vad eu pe ala care accepta la 18 ani circumcizia :)
  • -1 (5 voturi)    
    fuckin' yeah (Duminică, 1 mai 2011, 14:39)

    un [anonim]

    CALIFORNIA!!!!

    Cred ca e locul unde vreau sa ma retrag cu vreo 20 de ani inainte sa mor...
    Sex, Drugs and Rocknrolla...
  • +3 (7 voturi)    
    "Drepturi religioase"? (Duminică, 1 mai 2011, 14:53)

    DV [utilizator]

    Drepturile religioase se pot extinde astfel incat sa afecteze integritatea corporala a unui tert care nu se afla la varsta discernamantului? Daca da, atunci totul e permis in numele lor. Daca nu, atunci de ce taierea preputului unor bebelusi, in absenta necesitatii medicale a acestei manevre (rarisim) ar fi permisa intr- lume libera?
    • -3 (7 voturi)    
      nu ai cum sa ai o lume "libera"... (Duminică, 1 mai 2011, 16:48)

      ? [anonim] i-a raspuns lui DV

      daca ati avea un copil poate v-ati gandi de doua ori la cat de multa libertate i se ofera.

      pe argumentul acesta, nici vaccinurile nu ar trebui facute persoanelor sub 18 ani, nici nu ar trebui sa existe in scoli programe care, mai mult sau mai putin, indoctrineaza ireversibil s.a.m.d.

      cand e vorba de libertatea cuiva, personal m-as gandi mai ales la cea spirituala. si tocmai pe aia n-o pune nimeni la indoiala...
      • +1 (3 voturi)    
        Circumcizia (Duminică, 1 mai 2011, 20:24)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ?

        Daca circumcizia este medicala, si devine o necesitate, sint bineinteles de acord sa ne ingrijim copiii. Dar vaccinurile sint cu siguranta metode medicale dovedite stiintifice, de prevenire a bolilor. Ele nu provoaca mutilari corpului.

        Daca religia conduce la mutilarea copiilor, asta trezeste repulsie. Sa ne ducem copiii la biserica, sa-i invatam sa se roage, dar sa le lasam suficient timp de joaca si cele copilaresti. Scrierile biblice nu trebuie interpretate ca birocratii, ad literam. Biblia propovaduieste intelepciunea intr-o mult mai mare masura decit inteleg birocratii cititului ad literam.

        Circumcizia religioasa a copiilor este echivalentul mutilarii. Circumcizia dupa 18 ani este o expresie a libertatii.
  • -1 (3 voturi)    
    referendum (Duminică, 1 mai 2011, 15:39)

    circum scrisul [anonim]

    circumcizia este un act de igiena la un moment dat...hahahaha
  • 0 (0 voturi)    
    Corectie (Duminică, 1 mai 2011, 15:41)

    Corectie [anonim]

    atata vreme cat se strang
  • +2 (2 voturi)    
    Corectati titlul (Duminică, 1 mai 2011, 16:22)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Evreii si musulamnaii sunt nemultumiti
    • +3 (3 voturi)    
      or sa se supere rabaii (Duminică, 1 mai 2011, 17:07)

      itzik [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      de un' mai aduna si ei d'o supa ...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa privim partea plina a paharului (Luni, 2 mai 2011, 19:59)

    cgi [utilizator]

    Good news.
    Pentru prima oara, evreii si musulmanii sunt de aceeasi parte a baricadei.
    Cel putin in mileniul asta.