UPDATE Muammar Gaddafi catre NATO: Vreti sa ne luati petrolul? Veniti si negociati cu noi! * Alianta respinge apelul liderului libian

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 12:33 Actualitate | Internaţional

Muammar Gaddafi
Foto: Agerpres
Liderul libian Muammar Gaddafi a cerut NATO sa negocieze cu conducerea de la Tripoli pentru a pune capat raidurilor aeriene, el acuzand sambata coalitia internationala de uciderea civililor si distrugerea infrastructurii tarii intr-o incercare a aliatilor de a pune mana pe productia de petrol a statului nord-african, transmite CNN. Gaddafi a facut aceste afirmatii intr-un discurs de 45 de minute pe care l-a sustinut la televiziunea de stat din Libia, in primele ore ale diminetii de sambata. Ulterior, conducerea Aliantei Nord-Atlantice a anuntat ca respinge apelul la negocieri facut de liderul libian.

"Veniti si negociati cu noi. Voi sunteti cei care ne ataca. Voi sunteti cei care ne inspaimanta copiii si cei care ne distrugeti infrastructura. Voi, americani, francezi si britanici, veniti si negociati cu noi", a spus Muammar Gaddafi, care nu a mai fost vazut in public de luna trecuta, de la inceputul raidurilor aeriene efectuate de avioanele internationale.

"Poarta pacii este acum deschisa", a spus Gaddafi. El a negat ca fortele sale au atacat civili si a cerut NATO "sa gaseasca 1.000 de oameni care au fost ucisi in conflict".

CNN scrie ca discursul liderului de la Tripoli pare sa fi fost o tirada la adresa NATO si a Natiunilor Unite. "Ce incercati sa faceti? Sa ne luati petrolul? Poporul libian nu va va permite asta... Petrolul se afla sub controlul guvernului libian si este pentru poporul sau", a afirmat Gaddafi.

El a cerut ONU sa reconsidere atacurile NATO, declarand ca tara a fost de acord cu o incetare a focului: "Noi am fost primii care am dorit si am fost de acord cu un armistitiu. Dar atacurile cruciatului NATO nu au incetat. Nu poate exista o incetare a focului doar dintr-o singura tabara".

Pe de alta parte, Muammar Gaddafi a refuzat sa renunte la putere, asa cum ii cer rebelii si liderii internationali: "Nu-mi parasesc tara. Nimeni nu ma poate forta sa-smi parasesc tara si nimeni nu-mi poate spune sa nu lupt pentru tara mea".

Potrivit informatiilor difuzate de Reuters, avioanele NATO au lovit trei tinte apropiate de cladirea televiziunii din Tripoli, in ceea ce presa de stat libiana a numit "o incercare de a-l ucide pe Gaddafi".

CNN precizeaza ca discursul liderului libian a venit dupe ca Guvernul de la Tripoli a amenintat ca va scufunda orice nava care se apropie de portul Misrata, controlat de rebeli si supus in ultimele zile atacurilor fortelor pro-guvernamentale. Conducerea libiana ameninta astfel navele de patrulare ale NATO si vapoarele care transporta ajutoare umanitare si evacueaza raniti si refugiati.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2178 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    imbecilul asta nu se uita la vecini ?!? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 12:41)

    flit [anonim]

    Putea demult sa plece, insa ii place gustul sangelui PROPRIULUI POPOR !
    La prima nava umanitara scufundata, cretinul gaddafi se va face vanat pe cale terestra de NATO ! ATUNCI va avea dreptul sa vorbeasca de INVAZIA NATO, insa va fi o consecinta logica a dezastrului semanat de diktatorul psihopat !
    • 0 (2 voturi)    
      Oare? (Duminică, 1 mai 2011, 4:09)

      Caloianu [anonim] i-a raspuns lui flit

      N-as zice ca "imbecilul asta" este prea prost...
    • -2 (2 voturi)    
      sssttt (Duminică, 1 mai 2011, 5:39)

      sd [anonim] i-a raspuns lui flit

      o fi el nebun sau i o fi placand lui roshul, dar mai e o problema. ti ar fi placut in 89 avioanele nato?nu e de ajuns ca au adus teroristi sa mareasca haosul?nu tin partea nimanui, dar in nici un caz cei care au trimis avioane si rachete nu cauta gand de pace.
    • -2 (2 voturi)    
      bey nea flit tu vezi ca mori de foame de ''grija'' (Duminică, 1 mai 2011, 12:38)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui flit

      ... gustul ''singelui propriului popor'' ... ''cretinul'' ... asculta flitule, singura vina ACUM a libienilor si a lui gadafi este ca nu s-au vindut speriati in schimbul unor promisiuni ca vor cumpara blugi ieftini si vor putea pleca din tara ... in vacantze ... deja sa depasit demult tot ce insemna ''ajutor'' si ''democratie'' ... e acelasi scenariu ca si la noi ... nu te bucura ca esti in ''cealalta tabara'' ... gorobetzi ca tine sint vinduti primii cind nu mai este nevoie de ei ... cind nu ai habar despre ce vorbesti e bine sa iti controlezi emotiile provocate de beri oferite gratuit si sa ... taci ... eventual sa te gindesti ca puteai sau vei putea fi ... un fel de ... libian ...
    • -2 (2 voturi)    
      ce sange (Duminică, 1 mai 2011, 14:15)

      schumi [anonim] i-a raspuns lui flit

      care sange..in siria mor pe capete...vezi franta sa zica ceva?...nimic...in libia e o lupta intre triburi si nimic altceva...nu e genocid...in libia e petrolul pe care franta il vrea. rusia ar trebui sa intervina sa dea un sut in fund nato. Sa intervina Nato in Siria si sa se lupte cu Iranul...
    • 0 (2 voturi)    
      Si pe cine sa lase in locul lui (Duminică, 1 mai 2011, 16:23)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui flit

      Ceva politicieni in genul politicianului Mioritic lingau si slugarnic .Capabili sa vanda si mortii din cimitire pt a mai ramane la ciolan si jefui cetateanul si Romania.Asa cum era ala dictator dar Libia sub el sa transformat in Perla Africii.
      Sant popoare care numai cu o mana de fier pot fi conduse.Vezi cazul Irakului.Tari constituite din clanuri tribale.Numai Sadam a putut sa-i tina in frau pe Irakieni.
      • +1 (1 vot)    
        Si ceilalti ... (Duminică, 1 mai 2011, 21:23)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui HESS

        Si comunitatea internationala ce sa faca? Sa ne prefacem ca nu vedem crimele si sa continuam comertul cu dictatorii?

        Poate ca e un simbure de adevar in ideea ca popoarele slabe ar putea fi lasate de cele puternice sa-si urmeze ritmul propriu de evolutie. Dar inca sintem legati unii de altii datorita hidrocarburilor. Iar lumea civilizata nu-si poate cobori pentru totdeauna stacheta moralitatii, pentru toti dictatorii. N-avem ce face, desi pericliteaza interesele noastre economice, revolutiile arabe ne-au trezit simpatiile, iar resentimentele fata de dictatorii criminali s-au acentuat. Nimeni n-are unde sa-l mai ascunda pe Gaddafi. Soarta lui e pecetluita. Dar mai sint citiva in zona, cit de curind vor impartasi soarta lui Gaddafi. Si asta ne creeaza multa satisfactie, chiar daca pretul petrolului a scapat de sub control.
  • -1 (1 vot)    
    Ce ... ? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 12:52)

    utug [anonim]

    "Ce incercati sa faceti? Sa ne luati petrolul? ... Petrolul se afla sub controlul guvernului libian si este pentru poporul sau"
    ___________________________________
    Un raspuns ar putea fi sugerat de ce s-a intamplat recent in niste insule din Oceanul Indian. Mii de bastinasi din Insulele Chagos au fost dislocati abuziv in Mauritius. Traiesc in mizerie, multi s-au sinucis. Proteste pe strazile Londrei, dezbateri in Parlamentul Britanic si tribunale din Regatul Unit fara rezultate.
    Cu istoria celor petrecute in Insulele Chagos John Pilger a facut un film documentar, rasplatit cu premii.

    My Island Home - Chagos Islands
    http://www.youtube.com/watch?v=qFLhB_SkMIg&feature=related
    Stealing a Nation, a Special Report by John Pilger
    http://video.google.com/videoplay?docid=-3667764379758632511#
  • -2 (2 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 21:24)

    *-* [anonim]

    Bre flit, cum poti sa explici ca Gaddafi face inca fata unor bombardamente bestiale ale unei Coalitii de 34 state in care se gasesc Pentagon-ul si Nato + Qatar (monarhie absoluta a unei familii de monarhi ce domneste neintrerupt din 1825) ? Evident Gaddafi nu a reusit sa aduca pe libieni la nivelul cerut de modernitate dar ma indoiesc ca ce face Coalitia este in folosul Libiei.
  • -2 (2 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 22:36)

    MirceaA [utilizator]

    pai de ce sa negocieze, cand te pot bombarda cat vor in numele democratiei? De ce sa plateasca ceva, cand pot lua gratis?
  • +2 (2 voturi)    
    O INTREBARE LUI GADDAFI (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:44)

    pointless man [utilizator]

    si tuturor celor care in diverse discutii pe diverse forumuri posteaza frecvent si sistematic [cica din convingere proprie (?)] aceesi magarie ca si cea emisa de truculentul libian:

    AL CUI ESTE PETROLUL IRAKIAN ACUM ? A ?

    Pentru cei mai grei de cap: in nici un caz al Americii. Si nici al Angliei, Frantei si alti imperialisti odiosi. Daca lozinca lui Muammar (de fapt a lui Lenin) va este atit de bine infipta in cerebele incit nu ma credeti, VERIFICATI ! Dar verificati temeinic, nu prin filmele lui Michael Moore sau ZEITGEIST.
    • 0 (0 voturi)    
      atunci al cui e? (Luni, 2 mai 2011, 16:19)

      capraru [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      atunci al cui e petrolul irak-ului, zi-ne tu desteptule ca noi suntem prosti si nu stim
  • -2 (2 voturi)    
    Raspuns:da! (Duminică, 1 mai 2011, 12:42)

    Mirobo [anonim]

    Ca doar nu vor curmale!
    Acolo se cheltuie bani foarte multi.Aceasta este o afacere pana la urma .Deci :gas or ass!
  • +1 (1 vot)    
    corn crops (Duminică, 1 mai 2011, 15:49)

    maelstrom hull [anonim]

    Sunt destule tehnologii pe teava in momentul de fata care ne vor face independenti de extractia de petrol...fii fara nici o grija...