Presedintele Tadjikistanului: Nunta regala miroase a totalitarism. Nu mai sunt alte probleme pe lume decat nunta secolului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2011, 17:57 Actualitate | Internaţional

Nunta regala britanica "miroase a totalitarism" si da senzatia ca nu mai sunt alte probleme pe lume: "Daca te uiti la Euronews sau BBC, ti se pare ca nu mai sunt alte probleme pe lume. Ai impresia ca nu mai e criza economica in Portugalia, ca nu mai e seceta in alte tari, ca nu mai sunt probleme nucleare in Japonia. Nicio alta problema decat nunta secolului", a afirmat, vineri, presedintele Tadjikistanului, cea mai saraca tara ex-sovietica, criticand dur fastul nuntii regale britanice, potrivit AFP.

"Daca un astfel de eveniment s-ar fi intamplat intr-una dintre tarile ex-sovietice, s-ar fi spus ca este un regim totalitar", a mai spus acesta.

Economia Tadjikistanului, tara situata intr-o regiune muntoasa, vecina cu Afganistanul, este si astazi la pamant dupa esecul sistemului sovietic si dupa razboiul civil din anii '90.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1241 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    acrii strugurii in tadjikistan? (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:10)

    vlad [anonim]

    avem nevoie si de momente frumoase in lumea asta plina de rahat. Daca uitam sa le sarbatorim si sa le apreciem o sa uitam de ce traim.
    • +1 (13 voturi)    
      Pe cine sarbatoresti vere? (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:48)

      ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Esti cumva vitza nobila din Regatul Unit ? Hai sa se uite prostimea toata la nunta, ca englezul e neam maret. Asa mi-e lehamite de aerele lor de superioritate ! Sunt deacord cu presedintele Tadjikistanului, sunt probleme mult mai importante pe lumea asta.
      • 0 (6 voturi)    
        citeste bine (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:59)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

        te rog ce am scris. n-am spus ca nunta asta e cea mai important eveniment de pe pamant, am spus doar ca este unul dintre cele frumoase. Nu singurul eveniment frumos, nu cel mai mare, nu cel mai important, doar unul dintre ele.
      • -2 (4 voturi)    
        sigur (Vineri, 29 aprilie 2011, 21:50)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        una dintre probleme este chiar dl. presedinte, care fura cam tot din tara lui, si reprima dur orice opozitie! so?
  • +4 (12 voturi)    
    Mda... (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:12)

    George [anonim]

    Pai ba proletarule, aia fac nunta pe banii lor. Ca sunt atatea alte probleme pe lumea asta sunt de acord dar ai cumva impresia ca acestea ar fi fost rezolvate daca aceasta nunta n-ar fi avut loc? De lozinci din-astea comuniste m-am saturat. Intotdeauna vor exista pe lumea asta oameni care o vor duce bine si vor trai confortabil si oameni care o vor duce prost si vor avea de suferit. Viata e o lupta dura care face si victime. Egalitarismul nu e o solutie pentru ca a demonstrat contrariul a ceea ce s-ar fi dorit sa fie. Comunismul este o imensa impostura care nu duce decat intr-o fundatura fara iesire. Nicaieri in lumea asta societatile comuniste n-au avut succes. Mai mult, au saracit si mai mult oamenii.

    P.S. Tovarase presedinte al Tadjikistanului, in Marea Britanie exista o traditie in ceea ce priveste casatoriile regale si incoronarile.
    • -2 (4 voturi)    
      Bine spus (Vineri, 29 aprilie 2011, 20:10)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui George

      Io inca ma intreb cine ti-o dat minusuri...
  • 0 (8 voturi)    
    Presedintele cui? (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:16)

    Dani.El [utilizator]

    Cine critica nunta regala britanica? Presedintele Tadjikistanului?!?!? Ce-i aia? Unde-i aia?
  • +5 (13 voturi)    
    hmmm... (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:27)

    ciudatu' [utilizator]

    As putea spune ca problemele Tadjikistanului au fost rezolvate, iar presedintele nu mai are despre ce vorbi...
  • +2 (10 voturi)    
    media (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:30)

    vali [anonim]

    Daca ar fi ceva de criticat, este importanta prea mare pe care canalele media o dau acestei nunti. Acest articol fiind foarte reprezentativ.
  • +2 (10 voturi)    
    ??? (Vineri, 29 aprilie 2011, 19:02)

    Calin [anonim]

    Si cine e nea capsuna asta?
    A vrut si el sa apara in presa ca pana acum canci stiri despre domnia sa...si de, e de bon ton sa te dai impotriva curentului...l-as sfatui sa-si vada de smenurile lui si sa lase casa regala in treaba ei
  • +2 (2 voturi)    
    are oarecum dreptate tadjicul, (Vineri, 29 aprilie 2011, 21:27)

    147 [anonim]

    mai exista o problema pe insula: cine devine campion mondial la snooker? Poate un printisor plin de verva pe nume Judd Trump? Dar o vom sti si pe asta lunea.
  • +1 (1 vot)    
    Televizomanul (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 23:56)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce rost are sa reprosezi politica editoriala mass-media cind e atit de simplu sa ocolesti stirile neinteresante? Romania si Tadjikistanul, ca si majoritatea celorlalte tari, nu platim aceste stiri de la colosii mass-media. Si atunci care-i indignarea? Iar daca mai esti si presedinte de tara, dar ai timp sa te indigneze frecventa unei nunti (fie ea si regala) in stiri este grav pentru tara ta, dar imbucurator pentru institutiile de sanatate cu plata.