Termenul de "pets" folosit pentru animalele de companie este insultator, afirma cativa academicieni

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2011, 17:34 Actualitate | Internaţional

Iubitorii de animale ar trebui sa nu-si mai numeasca animalele "pets", cuvantul obisnuit folosit de vorbitorii de limba engleza, deoarece termenul este insultator, sustin mai multi academicieni, citati de Telegraph. Cainii, pisicile sau hamsterii domestici ar trebui numiti de-acum inainte "animale de companie" (companion animals).

In acelasi timp, proprietarii de animale ar trebui sa fie cunoscuti sub denumirea de "ingrijitori umani" (human carers).

Editorii Journal of Animal Ethics, inclusiv un profesor de la Oxford, afirma ca un alt termen insultator pentru animale este cel de "fauna salbatica", ei propunand inlocuirea cu "fiinte libere" sau "care cutreiera libere". "Pentru cei mai multi, salbaticie este sinonim cu existenta necivilizata, nestapanita, barbara", afirma autorii.

In primul numar al revistei, publicat de profesorul reverend Andrew Linzey in colaborare cu cei de la University of Illinois, autorii condamna folosirea unor termeni precum "creaturi" si "bestii", afirmand ca "limbajul peiorativ" poate afecta felul in care sunt tratate animalele.

Autorii se refera si la termenul de "proprietari de animale", despre care afirma ca "desi este corect legal, te duce cu gandul la o perioada anterioara cand animalele erau considerate o proprietate, masini sau lucruri pe care le foloseai fara sa ai probleme de morala".

Autorii afirma ca "exista aici o prejudecata evidenta care trebuie evitata".

Profesorul Linzey si coeditorul sau, profesoara Priscilla Cohn, au declarat de asemenea ca spera ca unele expresii din limba engleza, insultatoare la adresa animalelor (“sly as a fox, “eat like a pig” sau “drunk as a skunk”) sa fie eliminate.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

2320 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    MDa (Vineri, 29 aprilie 2011, 16:45)

    ion [anonim]

    Ce sa spun asta ii cea mai mare problema a oamenilor. Putem uita linistiti ca inca sunt oameni care mor de maladii incurabile , care mor de foame sau de sete sau din cauza ca beau apa nepotabila. Astea sunt probleme minore. Daca le zicem pets la animale le insultam, saracele de ele, sper ca nu o sa ma dea in judecata cainele din curte de la bunica
  • +2 (2 voturi)    
    That language that takes the life out of life (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:42)

    _florin_ [utilizator]

    That's the kind of thing you would hear on late-night with David Letterperson.

    George Carlin

    http://www.iceboxman.com/carlin/pael.php
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:44)

    ampersand [utilizator]

    Aștept cu nerăbdare poziția membrilor asociațiilor "Cuțu-Cuțu" și "Trei lăbuțe".
  • +2 (12 voturi)    
    da' la boi le poţi spune boi? (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:47)

    ro [anonim]

    la boii de "academicieni" mă refer
    • 0 (0 voturi)    
      nu, ca-i insulti pe cei adevarati :D (Duminică, 1 mai 2011, 16:43)

      :D [anonim] i-a raspuns lui ro

      qed
  • +14 (14 voturi)    
    politically correct (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:53)

    cristi [anonim]

    grasii sa se cheme "horizontally challenged"
    spalatorii de geamuri "optical enhancement managers"
    si cand dai pe cineva afara sa ii zici "put between opportunities"
  • +5 (5 voturi)    
    uau (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:57)

    MirceaA [utilizator]

    astia au luat-o total razna.
  • +4 (12 voturi)    
    Corectitudine politica (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:58)

    V.R. [utilizator]

    Americanii astia parca vin din URSS sau din Oceania lui Orwell cu corectitudinea lor politica...
    • +8 (8 voturi)    
      americani? (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:04)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      nu stiam ca Telegraph si Universitatea din Oxford sunt din America :)
  • -2 (4 voturi)    
    termenii (Vineri, 29 aprilie 2011, 17:59)

    cornel [anonim]

    Exzista si reversul medaliei, in care animalele sunt adulate, astept un studiu pe aceasta subspeta, subiect de investigare pot fi si eu, si ai mei 2 + 2 cainii. Termenii folositi in ro. in spatiul public, trafic auto, politica, presa ar trebui sa se schimbe in bine, intre subiecti umani, ca urmare a acestui studiu. Acest studiu, sunt sigur ca va fi citit atent de toti derbedeii indigeni. Si ne mai intrebam de ce iubim animalele, posibil, in detrimentul spetei umane. Un agreabil sfarsit de saptamana tuturora.
  • 0 (6 voturi)    
    k (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:14)

    alex [anonim]

    eu zic ca academicienii astia sunt zoofili
  • +6 (6 voturi)    
    Alti cazuti in cap (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:22)

    ion [anonim]

    Iar aia de la "Pet Shop Boys" sa isi schimbe repede numele in "Companion Animals Shop Young Males"
  • +7 (7 voturi)    
    Da, am observat... (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:33)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...intr-adevar ca atunci cand aude termenul de "pets", pisica mea incepe sa se simta ofensata si se zburleste, ca sa nu mai spun de cum isi umfla coada.
    Jos cu inegalitatea!
    Sunt si ele oameni, la fel ca vajnicii lor aparatori citati in articol.
  • +3 (5 voturi)    
    într-un fel, e o măsură binevenită (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 1:09)

    ampersand [utilizator]

    Nu vom mai auzi femeile admonestându-i pe bărbaţi cu "nu ţi-e ruşine, porcule?" sau "uite şi la scroafa aia" sau imperativul "vaco!", bârbaţii nu li se vor mai adresa cu "te uiţi ca vaca la poarta nouă" sau "eşti proastă ca o găină" sau "te uiţi ca mâţa-n calendar" sau directul "căţea!", locuinţa nu va mai arăta ca o cocină şi nimeni nu va mai putea sta capră în faţa bizonilor. Probabil doar apelativele "cocoşel" şi "puicuţă" vor mai fi permise.
    • 0 (0 voturi)    
      nice one :)) (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 14:52)

      Gelu Menumorut [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Sir, you made my day :))
  • 0 (0 voturi)    
    O M F G !! (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 12:15)

    Sting [utilizator]

    Astia de plictisesc de moarte. Sa le dea careva ceva de facut, eventual sa mature rahatul de caine de pe strazi de pe la noi.

    Fir-ati ai dr... cu melcii vostri!
  • 0 (0 voturi)    
    Corectură (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 13:47)

    A. [anonim]

    "Academics", în limba engleză, nu înseamnă "academicieni", ci "membri ai comunităţii academice", ceea ce în româneşte se traduce corect prin "cadre universitare" sau, mai scurt, "universitari".
  • 0 (0 voturi)    
    Newspeak (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 13:48)

    xan [utilizator]

    "You think, I dare say, that our chief job is inventing new
    words. But not a bit of it! We’re destroying words -- scores of them, hundreds of them, every day. We’re
    cutting the language down to the bone. The Eleventh Edition won’t contain a single word that will become
    obsolete before the year 2050."

    Orson Wells, 1984