Aproape 500 de detinuti au evadat in cursul noptii dintr-o inchisoare din Kandahar, dupa ce au sapat un tunel de cateva sute de metri

de Sorana Mhailescu     HotNews.ro
Luni, 25 aprilie 2011, 6:46 Actualitate | Internaţional

In noaptea de duminica spre luni, din inchisoarea din Kandahar (Afganistan) au evadat 476 de detinuti - a anuntat directorul penitenciarului, citat de France Presse. El a explicat ca detinutii au sapat un tunel lung de cateva sute de metri, iar talibanii si-au asumat responsabilitatea pentru eliberarea lor.

Toti cei care au evadat sunt detinuti politici, a adaugat reprezentantul inchisorii. Evadarea a fost confirmata si de politia din Kandahar, care nu a precizat cu exactitate numarul celor care au reusit sa evadeze din penitenciare. In inchisoare se aflau circa 1.000 de detinuti. Este pentru a treia oara in ultimii ani cand se organizeaza o evadare la aceasta inchisoarea din Kandahar.

UPATE: Un reprezentant al provinciei Kandahar a anuntat ca opt dintre detinuti au fost prinsi.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2085 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Si unde se afla Kandahar? (Luni, 25 aprilie 2011, 8:45)

    tg4l [anonim]

    Daca nu ar exista motor de cautare, de unde ar trebui sa aflam, in ce tara este Kandahar? Macar sa scrieti, ca orasul este situat in Afganistan.
    • +2 (4 voturi)    
      Multi stiu (Luni, 25 aprilie 2011, 9:12)

      r4w [anonim] i-a raspuns lui tg4l

      Intr-adevar, ar fi trebuit, dar multi stiu deoarece la baza militara din Kandahar au cartierul general trupele noastre
    • +3 (3 voturi)    
      e doar o chestiune de cultura generala... (Luni, 25 aprilie 2011, 10:45)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui tg4l

      romanii sunt selectivi, de ex. nu-i deranjeaza expresii gen: gruparea din banie, din groapa, de pe Bega, de la poalele tampei...etc...lasandu-i pe profani putin nedumeriti, nestiind de fapt ca e vorba de echipe de fotbal....
  • +6 (6 voturi)    
    datinuti politici? (Luni, 25 aprilie 2011, 9:41)

    MirceaA [utilizator]

    detinuti politici intr-o tara eliberata de SUA? Cred ca e o greseala... ori una, ori cealalta.
    • 0 (4 voturi)    
      ??? (Luni, 25 aprilie 2011, 10:19)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      ori e individ care lupta pentru o cauza politica, fie ea dreapta sau nu, si e prins, ajunge detinut politic! acuma intelegi
      • +3 (5 voturi)    
        nu (Luni, 25 aprilie 2011, 10:51)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        daca lupta pentru o cauza politica ilegala, nu e detinut politic, ci de drept comun pentru ca nu respecta o lege. Daca legea nu e dreapta, nu este un stat democratic. Intr-o tara democratica nu exista detinuti politici (sau asa ar trebui sa fie).
        • -2 (6 voturi)    
          nu chiar (Luni, 25 aprilie 2011, 11:50)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          cand esti prins facand propaganda islamista, de pilda, te aresteaza (sau asa ar trebui!), insa tu ai comis o infractiune politica, nu de drept comun.
          • +2 (2 voturi)    
            si de cand (Luni, 25 aprilie 2011, 13:00)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            "islamismul" e interzis in Afganistan? Nu stiam ca Afganistanul sa fie o tzara crestina sau budista...
  • 0 (8 voturi)    
    Unii mai lupta si pentru libertatea lor .... (Luni, 25 aprilie 2011, 10:07)

    Bula Romanul [anonim]

    .... ca in clasicele filme cu americani, in care numai atat de democratii yankei reuseau sa evadeze din lagare sapand un tunel ani de zile.
    Democratia americana impusa ..... pare a fi mai mult teroare in Irak, Afganistan, etc.
    Incearca acum si in Libia ....

    Yankees, GO HOME !
    • 0 (0 voturi)    
      marea evadare (Luni, 25 aprilie 2011, 17:35)

      obama bin lada [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      scenariu' e deja la bollywood.
      oscar akbar !